[Kolumny] DIY SONIDO

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3216
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

[Kolumny] DIY SONIDO

#1

Post autor: Pawelec »

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczne AUDIO SHOW 08/09 listopada 2014. W związku z tym dopadła mnie taka refleksja, którą chciałbym się podzielić ;) . Co do opinii o tej imprezie nie chciałbym dyskutować, tylko pokazać co dzięki jednej z edycji AS zagościło w moim garażu. Kilka lat temu spacerując po hotelowych dywanach trafiłem do jednego z pokoi w których między innymi prezentowane były kolumny o ciekawej konstrukcji i z jeszcze ciekawszymi przetwornikami. Jedną z konstrukcji była otwarta odgroda a drugą skomplikowana kombinacja "rogu". W obu zastosowano głośniki węgierskiej manufaktury SONIDO. Grało to pięknie. Napakowany wcześniej wrażeniami z odsłuchu zestawów wartych tyle co mocno wypasione BM-ki czy Merole trafiam w końcu na takie SONIDO które w ujmujący sposób zostawiło na dłuższy czas ślad w mojej niedoskonałej pamięci słuchowej. Kilka miesięcy temu wymieniłem krótką korespondencję z Węgrami i ku mojej uciesze otrzymałem ciekawą ofertę. Dotyczyła ona kompletu głośników do wykonania DIY zestawu domowego. Do tych głośników otrzymałem również dedykowane zwrotnice oraz odpowiednio dobrane tuby bass refleksowe i wypełnienie. Oczywiście średnica i długość rur dobrana do ustalonej wcześniej korespondencyjnie konstrukcji i pojemności obudowy. I tak rozpoczęła się zabawa. Kolumny jeszcze nie są jak widać skończone. Czekam na obudowy górne do głośników szerokopasmowych ale z pełnym przekonaniem mogę już powiedzieć, że w budżecie do 10 kZ nie mają konkurencji. (Oczywiście tyle nie kosztowały) :D.
Załączniki
IMAG2780 (640x361).jpg
IMAG2881 (361x640).jpg
IMAG2883 (361x640).jpg
IMAG2988 (361x640).jpg
IMAG3050 (361x640).jpg
IMAG3144 (361x640).jpg
IMAG3145 (361x640).jpg
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

DIY SONIDO

#2

Post autor: klin »

Ależ Ty tam konstruujesz piękne rzeczy!!! :)
Awatar użytkownika
LuckyWookie
Posty: 37
Rejestracja: 09 wrz 2014, 11:40
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Zgierz

DIY SONIDO

#3

Post autor: LuckyWookie »

Zacnie się prezentują !
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: DIY SONIDO

#4

Post autor: Reymont »

Skoro piszesz, że fajnie grają to super, bo "węgierska manufaktura" jakoś do mnie nie przemawia ;)
Fajnie wygląda na zdjęciu przypięta pasami, kolumna też człowiek :D
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3216
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

DIY SONIDO

#5

Post autor: Pawelec »

Nie myśl sobie, że żona w bagażniku ;) . Aż taaaaaki nie jestem :D . Co do jakości to jedyny sposób by się przekonać to wpadnij by posłuchać :) . Wszystko co czytałem w różnej maści pismach i konkurencyjnych forach się zgadza. Miałem do czynienia z różnymi przetwornikami od starych Alteków, TAD'ów czy KEF'ów ........ Jeszcze raz potwierdzam, że moje odczucia słuchowe są baaardzo pozytywne. Sygnatury par głośników oraz ich indywidualne wykresy traktuja również o staranności i profesjonalnym podejściu producenta.
A oto link do innych projektów zrealizowanych na ich przetwornikach
http://www.sonido.hu/galeria.php?lang=en
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

DIY SONIDO

#6

Post autor: zbyszek1982 »

Kolego Pawelec, o kolumnach dużo nie powiem, ponad to, że mi się bardzo podobają. Ale za Audrey w garażu/warsztacie (czyli miejscu, gdzie zazwyczaj wiszą inne zdjęcia) masz u mnie wielkiego plusa.

PS Na górny głośnik będziesz robił taką "łezkę" a'la B&W czy taką piramidę jak we wcześniejszych kolumnach?
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

DIY SONIDO

#7

Post autor: Arkadyo »

ale z pełnym przekonaniem mogę już powiedzieć, że w budżecie do 10 kZ nie mają konkurencji.
Rozumiem, że osłuchiwałeś je w stanie surowym bo chyba nie stwierdziłeś tego nie mając obudowy dla szerokopasmowca :D W każdym razie brzmi to dosyć pyszałkowato a każdy kto ma trochę pojecie wie, że przy budżecie 10khz różnica w brzmieniu jest bardzo subtelna i raczej decydują indywidualne upodobania a nie pojęcie "lepszy gorszy".
Rozumiem, że byłeś pod wrażeniem odgrody czy też rogu jak to nazwałeś bo takie konstrukcie potrafią powyciagać na wierzch rzeczy z przetwornika jakich w innych obudowach nie słychać wcale lub słabo ale to nie znaczy że każdy ich przetwornik to jakis hokus pokus i nawet w tytułowym br zagra nadzwyczajnie. Tutaj mamy zwykły bass refleks który wad nie jest pozbawiony i do tego szerokopasmowiec na górce, którego plusy i minusy w takim ustawieniu są również znane. Wiekszość producentów w swoich renomowanych konstrukcjach jednak decyduje się dzielić tą część pasma pomiędzy przynajmniej dwa przetworniki. Także zalecałbym większą wstrzemięźliwość w achach chodź rozumiem związek emocjonalny konstruktora z jego DIY bo sam mam sporo konstrukcji za sobą i zawsze mi grały lepiej niż innym no ale to taki urok samoróbstwa.
Mocno mnie intryguje gdzie ta kolumna jeździła zapięta pasami?
i zapytam jeszcze czy pochylenie i szerokość przedniej ścianki zostały uwzględnione przy projekcie całości w tym głównie zwrotnicy czy to tylko lokalne "widzi mi się"?
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

DIY SONIDO

#8

Post autor: Arkadyo »

Piękny fornir - przy tym gabarycie wygladać będą szałowo
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3216
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

DIY SONIDO

#9

Post autor: Pawelec »

Gdybym wiedział wcześniej zapewne poprosiłbym Ciebie o konsultacje. Masz widać ogromne doswiadczenie w konstruowaniu DIY. Ja nie jestem aż tak odważny i poprosiłem Istvana Varga o konsultacje by zmodyfikować lekko ich projekt na bazie tych głośników. Okazał się bardzo sympatycznym, otwartym i rzeczowym konsultantem. Oczywiście przesłany został szczegółowy mój projekt wraz z kątem nachylenia przedniej ściany. Co do "lokalne ""widzi mi się "" informacja zwrotna była bardzo obszerna i szczegółowa. Co do góry padła sugestja pod kątem indywidualnych upodobań i ewentualnej "poprawy" ale na chwilę obecną nie biorę tego pod uwagę, może w przysłości. Oczywiście również, że biorę pod uwagę nieznaczną zmianę brzmienia po plnowanej zabudowie zamkniętej głośnika FSR 145a tak ciętego jak zostało to zrobione. To też zostało omówione więc dlatego juz się zachwycam. Arkadyo chętnie też wysłucham uwag doświadczonego kolegi jak również obejrzę dotychczasowe dokonania w tym zakresie.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

DIY SONIDO

#10

Post autor: Arkadyo »

Konsultacja ze mną nic by nie dała. Żeby cokolwiek konsultować trzeba mieć pomierzone przetworniki i to najlepiej w docelowej obudowie. Niewątpliwie Istvan dysponuje świetnym systemem pomiarowym, jak to producent i do tego dobrze zna przetworniki - bez wątpienia miałeś najlepszego konsultanta z możliwych. Pytałem tylko czy Istvan wiedział jak szeroka i pochylona będzie przednia ścianka bo to dosyć istotne i trzeba to uwzględniać w zwrotnicy w innym przypadku może dojść do rozjechania fazy i nieporządanych zjawisk na paśmie przenoszenia z nałożeniem sie fal w punkcie podziału i zapaścią 6 decybeli w tej okolicy włącznie. Ale jak Istvan to widział to spoko.
Okazał się bardzo sympatycznym, otwartym i rzeczowym konsultantem.
Prawie mu zazdroszczę ale jestem zbyt aroganci i zarozumiały zeby sie do tego przyznać. Ja niestety gdzies zgubiłem swoją sympatyczność i przez to mocno cierpi rzeczowość. Jestem reliktem tamtych czasów - jak wyszkolony w moskiewskiej szkole ruski generał - rozpoznanie robię walką. Może dlatego, że mam koszmarnie niski próg tolarancji ludzkiej głupoty. W każdym razie nie zjednuje mi to wielu fanów :D
Ale do tematu... Na zdjęciu widzę zwrotnice, które dla Ciebie wykonał Istvan. o ile mnie wzrok nie myli to jak będziesz pisał do Istvana to nadmień mu, że wstawienie do tak okazałego projektu zwrotnic wyposażonych w tłumik z ceramicznych rezystorów za 30 groszy sztuka to jest mało sympatyczne i otwarte. Proponuje zebyś odczytał wartości tych ceramików i dokupił sobie w ich miejsce jakieś druciaki metalizowane itp. Chociażby jeden w tor sygnału. Zaryzykuję stwierdzenie, że 3,50 za sztukę Cie nie zuboży a jakos to będzie wyglądać. Broń boże nie twierdzę, że usłyszysz różnicę ale rezy za 30 groszy... Jak na mój gust Istvan był zbyt sympatyczny w tym przypadku...
Pawelec... Czyli jeszcze nie słuchałeś w obudowach tych szerokopasmowców a już piszesz że kasują wszystko w temacie do 10k pln.
Pawelec figlarz z Ciebie... Wystawiasz na ciężką próbę moją nikłą wyrozumiałość. Ale udam, że nie było tematu. W końcu nawet stalin bywał sympatyczny.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3216
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

DIY SONIDO

#11

Post autor: Pawelec »

Jak posłucham w obudowie to stawka wzrośnie do 15KZ ;) .
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3216
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

DIY SONIDO

#12

Post autor: Pawelec »

Mija prawie kwartał od ostatniego postu i nareszcie mogę się podzielić fotkami z pracy nad górną częścią kolumn. Robię to z wielką przyjemnością bo efekt zdjęć przywrócił we mnie wiarę w to, że są jeszcze życzliwi artyści na tym świecie ;) . Jeszcze trochę czasu upłynie zanim "Łezki" trafią do mnie ale już wiem, że warto było czekać :)
Poniżej poszczególne etapy obróbki sklejonych klocków dębu przez mojego MISTRZA:
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

DIY SONIDO

#13

Post autor: pan_winyl »

Ależ to będzie ładna konstrukcja. Przepiękne. Swoją drogą kolumny stojące obok to też chyba nie jest produkcja seryjna?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3216
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

DIY SONIDO

#14

Post autor: Pawelec »

Przeglądam różne konstrukcji nóżek pod kolumny i jakoś nie mogę znaleźć tego o co mi chodzi (sam nie wiem o co :( ). Nie chcę standardowych kolców bo są niewygodne i oklepane. Może macie jakieś pomysły ;) . Idę w tym kierunku:
https://www.flickr.com/photos/blumenhof ... otostream/
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

DIY SONIDO

#15

Post autor: zbyszek1982 »

Za mną chodzą takie kolumny:
http://www.bastanis.com/en/speakers/hor ... s/rothorn/
Można też kupić zestaw przetworników i budy zrobić samemu.

One mają fajne nóżki, ale to dlatego że na dole są tuby.
ODPOWIEDZ