Nakładki na potencjometry

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Nakładki na potencjometry

#1

Post autor: pan_winyl »

Pytanie - DIY bo w sumie chyba tylko tutaj pasuje.

W moim kenwoodzie kr 6650 - może część z was zauważyła że nakładki na hebelki nie są oryginalne. Nie było i cześć. Założyłem na sztukę nakłądki z decka telefunken rc 200 i niby ok, ale wcale nie. NIe pasują mi wizulanie.

Czy macie pomysł jak zrobić/ gdzie kupić takie nakładki?

Jaki to hebelek? Ano dziwny temat- mechanizm to czysty isostat z dołożoną konstrukcją "niby przełącznika". Całość jest super delikatna i podatna na rozwalenie, bo kenwood przyoszczędził i zrobił toto z plastiku. Element na który nachodzi nakładka jest płaski - jak w potencjometrach suwakowych (ot choćby w korektorach graficznych).

Zależy mi albo na oryginalnych (mega rzadkie i raczej drogie w opór) albo na okrągłych - no ale jak to zrobić? Gdzie kupić takie.

Może ktoś pomoże :D
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
BlackDevil
Posty: 658
Rejestracja: 12 gru 2017, 19:48
Gramofon: S600

Re: Nakładki na potencjometry

#2

Post autor: BlackDevil »

Może by to wydrukować skoro plastik?
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Nakładki na potencjometry

#3

Post autor: pawelgrab »

ciężki temat i jeszcze 7 sztuk :think:

ale... zakład mechaniki maszyn - ślusarz tokarz - jak zwymiarujesz to bez problemu a może
pan_winyl pisze:
17 lip 2021, 21:15
albo na okrągłych
to Unitra Fryderyk - okrągłe np z aledrogo :

https://allegro.pl/oferta/unitra-wsh-ms ... 0627998675

a i opis "Nowe nakładki na przełączniki do wielu urządzeń marki Unitra. Cena za sztukę. Na innych aukcjach komplety w niższej cenie". 8-)


chyba, że chcesz plastki to drukarka
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Nakładki na potencjometry

#4

Post autor: pan_winyl »

pawelgrab pisze:
17 lip 2021, 22:02
to Unitra Fryderyk - okrągłe np z aledrogo :

https://allegro.pl/oferta/unitra-wsh-ms ... 0627998675

O dziękuję! Rozkminiałem że WS 303 ma takie ale o fryderyku zapomniałem!
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Nakładki na potencjometry

#5

Post autor: pawelgrab »

pan_winyl pisze:
18 lip 2021, 08:35
WS 303 ma takie
te są stożkowe raczej a fryderyk walce,

natomiast jeżeli chodzi o drukarki 3d to srebrne włókno wykończone gładko nie stanowi problemu, ewentualnie dla lepszego efektu polecam (kilkanaście złociszy) spray tzw. płynny chrom efekt bdb tylko dość długi czas schnięcia 8-)


btw.
z oryginałami z tworzywa to ciężka sprawa i nie masz pewności, że się nie rozsypią, lub nie będą od razu popękane -
tu bym osobiście odpuścił i nie łapał króliczka, jeżeli dla siebie to bym poszedł w alu (fabryka zaoszczędziła to znaczy, że zawsze można lepiej) , ale ogólnie temat jest do ogarnięcia, zrób tak żeby Tobie pasowało i się podobało :D
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Nakładki na potencjometry

#6

Post autor: pan_winyl »

Nakładki są aluminiowe i takie niech zostaną. Coraz bardziej zastanawiam się nad zamówieniem takich, bo jednak oryginalne nie były okrągłe a prostopadłościenne (delikatnie ścięte na rogach).

Co do plastiku felernego rozwiązania konstrukcyjnego przełącznika - chodziło mi o element ze zdjęcia:
obraz_2021-07-19_104837.png
obraz_2021-07-19_104837.png (111.14 KiB) Przejrzano 1667 razy
Jak widać - część najbardziej narażona na obciążenie jest wykonana z plastiku. Jej zadanie - trzymanie w miejscu mechanizmu hebelka. Oczywiście plastik po latach się wyrabia/ pęka i tyle w temacie.

Można znaleźć na e-bay czasami takie hebelki, ale jak zasugerowałeś:
pawelgrab pisze:
18 lip 2021, 19:59
z oryginałami z tworzywa to ciężka sprawa i nie masz pewności, że się nie rozsypią,
lub nie będą od razu popękane -
Dlatego rozważałem ich podmianę na inne (pal licho oryginalność). Dawcą miał być wspomniany wcześniej RC 200 - bardzo podobny mechanizm, tyle że niemiec jak projektował to nie szedł w koszty, tylko robili to z giętej blachy.

Niestety rozstaw nóżek, wymiary, wysokość- wszystko przeciw mnie. Gdyby to był tylko rozstaw - mógłbym pokusić się o zrobienie podstawek i ich przylutowanie. Ale różnic było zbyt wiele :(. Rozważałem też wymianę na zwykłe heble, ale znów trzeba było by bardzo ingerować w face plate. A tego nie chcę. Najbardziej rozwalone są oczywiście przełączniki tape... i one potrafią przerwać mocno.

Na razie jest jak jest - w zapasie stoi kr 5400, więc w razie be jest na co wymienić. Niemniej w tym roku chciałbym ogarnąć ten amplituner - no chyba że pójdzie któegoś dnia do ludzi bo tak mnie zeźli.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
BlackDevil
Posty: 658
Rejestracja: 12 gru 2017, 19:48
Gramofon: S600

Re: Nakładki na potencjometry

#7

Post autor: BlackDevil »

Wydruk z materiału PA12 i będziesz mógł na nie stawać i się nie połamią :lol: ;)
Jeśli masz jeden cały na wzór to możemy podjąć próbę zrobienia tej felernej końcówki :roll:
ODPOWIEDZ