Drewniane boczki do Sony

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Drewniane boczki do Sony

#1

Post autor: restimek »

Czy znacie jakąś godną polecenia firmę/osobę która robi drewniane boczki do sprzętu?

Tak wiem że teoretycznie można to zgłosić do pierwszego lepszego stolarza ale tak myślę że po co "wymyślać koło od nowa" i tłumaczyć stolarzowi dokładnie co i jak ma byc jeśli jest ktoś kto się tym zajmuje na codzień i będzie dokładnie wiedział o co mi chodzi?

Z tego co udało mi się ustalić to Sony do wersji czarnej sprzętu stosował tzw rosewood

Potrzebowałbym drewniane boczki do CD X222ES i TA-F590ES
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Drewniane boczki do Sony

#2

Post autor: darkman »

Stary temat jakoś odgrzebałem przypadkiem, bo całkiem nie pasuje do działu DIY. (takie wrażenie odniosłem).Raczej - do - ogłoszenie?

No jak zwał tak zwał, ale się wypowiem co by lepiej pasowało do DIY:
Rosewood to palisander. Jest go wiele odmian. Rośnie zwykle w egzotyku i ma miejscowe nazwy botaniczne (różne, bo i różne są odmiany ze względów geograficzno klimatycznych).
Nie spotkałem się z palisandrem od Sony i być może używano tego określenia li tylko dla koloru lub okleiny/forniru.

Rosewood to twarde drewno o właściwościach akustycznych używane głównie w meblarstwie oraz wraz z hebanem to podstawowe drewno używane do podstrunnic gitar akustycznych i elektrycznych.

Teraz będzie element rozczarowujący:
Nie jest to drewno łatwe do pozyskania w grubości potrzebnej do obudowy czy boczków w przystępnej cenie, ale to drobiazg - rosewood obecnie jest objęty embargiem celnym, drastycznym ograniczeniem pozyskiwania (ani obróbki) i przede wszystkim handlu.
Firmy produkujące gitary oraz inne instrumenty strunowe, lutnicze przeszły na stosowania innych gatunków drewna (np granadillo).

Co do samych boczków to tak czy siak potrzebny jest zwymiarowany rysunek co do tego elementu dla konkretnych sprzętów. Żadna firma nie będzie miała extra szablonu pod np CD danego brandu itd. Zatem i tak trzeba konkretów do takiego zamówienia.
Boczki takie można wykonać z litego drewna lub okleinowanej płyty.
Pod sprzęty nagrzewające się (wzmacniacze) lepiej z płyty, inne z drewna przy zachowaniu jego naturalnego piękna.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Drewniane boczki do Sony

#3

Post autor: chudy_b »

darkman pisze:
22 gru 2021, 23:28
Rosewood to twarde drewno o właściwościach akustycznych używane głównie w meblarstwie
darkman pisze:
22 gru 2021, 23:28
Nie jest to drewno łatwe do pozyskania
To akurat nie problem, bo w boczkach SONY nie ma śladu tego drewna. Jest zwykła plastikowa okleina. Niestety dość nietypowa i praktycznie nie do podrobienia.
darkman pisze:
22 gru 2021, 23:28
Co do samych boczków to tak czy siak potrzebny jest zwymiarowany rysunek
darkman pisze:
22 gru 2021, 23:28
Boczki takie można wykonać z litego drewna lub okleinowanej płyty.
Wszystko się zgadza. Tylko że to nie będzie wyglądało jak oryginał. Może wyglądać nawet lepiej. Ale nie jak oryginał. Ma to znaczenie, gdy mamy kilka klocków i do jednego chcemy dorobić boczki. Się nie da. Trzeba wywalić wszystkie oryginały i wszystkie zrobić na nowo w jednej okleinie. Robiłem to kiedyś w warunkach domowych. Płytę pocięli mi na wymiar w Liroju, otwory wywierciłem sam i nakleiłem żelazkiem fornir. Nawet jakoś to wyglądało.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Drewniane boczki do Sony

#4

Post autor: darkman »

darkman pisze:
22 gru 2021, 23:28
Nie spotkałem się z palisandrem od Sony i być może używano tego określenia li tylko dla koloru lub okleiny/forniru.
chudy_b pisze:
23 gru 2021, 12:35
To akurat nie problem, bo w boczkach SONY nie ma śladu tego drewna. Jest zwykła plastikowa okleina. Niestety dość nietypowa i praktycznie nie do podrobienia.
się zgadza :)
Pewnie jak pod jeden model, zestaw to wymienić całość ewentualnie na oryginalne projekty nie zaś kopie czy duplikaty oryginalnych (tego bym się nie podjął, podobnie jak kopiowania płyt na CDr). Ja raczej miałem na myśli boczki czy obudowy do klocków niezależnych, nawet nie zaglądałem co za sprzęty @restimek podpisał.
Po prostu jestem w stanie takie taile wykonać z dowolnego sezonowanego drewna, czy to boczki, czy obudowy. Z tym, że pracuję w drewnie wielorakim. W płytach nie, tylko dla siebie.

p.s. Chudy, pozdrowienia dla muchy ! 8-) ;)
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Drewniane boczki do Sony

#5

Post autor: Latro »

Ja do boczków kupiłem:
IMG_20211229_212442~2.jpg
😁
Ciężko było o proste deseczki, więc kupiłem ich trochę więcej

Z cedru (pięknie pachnie) zrobiłem boczki do lampy na razie na taśmie dwustronnej.
IMG_20211229_212254~2.jpg
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Drewniane boczki do Sony

#6

Post autor: chudy_b »

Latro pisze:
29 gru 2021, 21:33
Z cedru (pięknie pachnie) zrobiłem boczki do lampy
Za małe.
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Drewniane boczki do Sony

#7

Post autor: Latro »

chudy_b pisze:
30 gru 2021, 02:31
małe
14.5 na 30cm
Gr 0,9 cm
No ale to i tak już temat nieaktualny bo rok właśnie mija :doh:
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
ODPOWIEDZ