Eksperyment - przeróbka ramienia .

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kondzioo
Posty: 76
Rejestracja: 05 kwie 2020, 09:09
Gramofon: Technics SL- D202

Eksperyment - przeróbka ramienia .

#1

Post autor: Kondzioo »

:think:
Witam ,
Jestem posiadaczem gramofonu Sony PS-LX231.
Plastikowa szlifiereczka .... . Dobra jest to mój pierwszy gramofon , zastanawiam się nad wymianą ale w tym chciałbym przerobić ramię. Tak dla experymentu , teorii o tym że w większości gramofon ma swój określony rodzaj wkładki którą można wymienić albo nie bo producent zamontował kosmiczna wkładkę lub headshell .
Przechodząc do tematu . Wymyśliłem coś takiego aby zdemontować fabryczny uchwyt ( headshell) i wkleić uniwersalny montaż :shifty: :roll:
Jeżeli dopracować długość ramienia tak aby nowa wkładka zgadzała się z szablonem do kalibracji i wagą nacisku igły . To co się wydarzy ?? ( :think: :think: :think:
Wiem xd brzmi jak coś w stylu "MythBuster " :dance: )
Gramofon zagra lub klapa i do wyrzucenia ?
Pozdrawiam :?
Technics SL-D202 + AT95 , Heco Precision 300 , Nikko NA990 , Nikko NT-990 , Sony TA-F670ES .
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eksperyment - przeróbka ramienia .

#2

Post autor: Wojtek »

Daj sobie spokój z takim druciarstwem. Jak brakuje Tobie montażu 1/2'' to kup inny gramofon już za 200 czy 300 złotych.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1685
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Eksperyment - przeróbka ramienia .

#3

Post autor: winylowy_luke »

Kondzioo pisze:
05 kwie 2020, 09:33
Jeżeli dopracować długość ramienia tak aby nowa wkładka zgadzała się z szablonem do kalibracji i wagą nacisku igły . To co się wydarzy ?? (
Wiem xd brzmi jak coś w stylu "MythBuster " )
Gramofon zagra lub klapa i do wyrzucenia ?
Pozdrawiam
A ja powiem, działaj i podziel się z nami efektem ;)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3794
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Eksperyment - przeróbka ramienia .

#4

Post autor: mrcnoos »

Ja też mówię działaj I pochwal się efektem. Zawsze to jest doświadczenie, a jak się przy tym zrelaksujesz to tylko na plus.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Eksperyment - przeróbka ramienia .

#5

Post autor: Biogon »

Wszelkie przeróbki mnie kręcą ;) szczególnie ramion. Podziel się fotkami jak kroisz! :D
Awatar użytkownika
Kondzioo
Posty: 76
Rejestracja: 05 kwie 2020, 09:09
Gramofon: Technics SL- D202

Re: Eksperyment - przeróbka ramienia .

#6

Post autor: Kondzioo »

Zgodzę się , można kupić gramofon z ramieniem i tam wymienić sobie wkładkę za kolejne 200-300 zł . Wychodzi 600 -500 zł z gramofonem :hand: . Tu się kręci elegancko , pokrywa w dobrym wstanie a zawsze to jakieś doświadczenie :geek:
Chciałbym wiedzieć czy w gramofonie jest jakaś moc jaka obsługuje wkładkę ? Czy wystarczy tylko mocowanie i wzmacniacz ?
Technics SL-D202 + AT95 , Heco Precision 300 , Nikko NA990 , Nikko NT-990 , Sony TA-F670ES .
Awatar użytkownika
Kondzioo
Posty: 76
Rejestracja: 05 kwie 2020, 09:09
Gramofon: Technics SL- D202

Re: Eksperyment - przeróbka ramienia .

#7

Post autor: Kondzioo »

Może obejdzie się bez klejenia ;)
Tak jest w Sony
Obrazek
Znalazłem w necie główkę z duala

Wzrokowo może podobne z tym że z duala jest na jednej śrubie , można by było usztywnić jakoś . Czy spotkaliście się z tematem? Przerabiał ktos ramię ?
Technics SL-D202 + AT95 , Heco Precision 300 , Nikko NA990 , Nikko NT-990 , Sony TA-F670ES .
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eksperyment - przeróbka ramienia .

#8

Post autor: Wojtek »

Kondzioo pisze:
05 kwie 2020, 13:25
Zgodzę się , można kupić gramofon z ramieniem i tam wymienić sobie wkładkę za kolejne 200-300 zł . Wychodzi 600 -500 zł z gramofonem :hand: .
Tak przypuszczałem że główna motywacja wynika z "przesadnej oszczędności".

Niemniej w tej "mądrości" jest parę dziur: planujesz eksperyment po to by móc wymienić wkładkę więc i tak te wskazane przez Ciebie 200-300 złotych trzeba będzie wyłożyć.
Poza tym - kto powiedział że w gramofonie za 200-300 nie znajdziesz przyzwoitej wkładki?

Generalnie - argumenty na wózkach inwalidzkich :)
Kondzioo pisze:
05 kwie 2020, 13:25
Chciałbym wiedzieć czy w gramofonie jest jakaś moc jaka obsługuje wkładkę ? Czy wystarczy tylko mocowanie i wzmacniacz ?
Z taką wiedzą w temacie to tym bardziej już rozumiem dlaczego temat wydaje Ci się prosty :D
Nie, wkładka sama generuje sygnał, możesz odpiąć gramofon od prądu i ręcznie kręcić talerzem, a i tak będzie sygnał audio.

Ale OK, żeby nie rzucać samymi negatywami: mamy tutaj bardzo lekkie ramię ze sztywnym naciskiem 1.25g.
Wszystko skalibrowane pod kątem wagi fabrycznie montowanej wkładki itd.

Jak utniemy gada z przodu i dorzucimy jakiekolwiek mocowanie z montażem na śrubki - to pomijając problematykę geometryczną już dokładamy sporo masy (+ śrubki itd.). Będzie zabawa z wyważeniem tego z tyłu. A jak jeszcze wkładkę dołożymy to już w ogóle :)

Ramię jest proste więc jedyni kandydaci to jakieś koszyki do prostych ramion, typu takie na headshelle ADC.

Klasyczna główka Dualowska będzie za ciężka, ale coś takiego z późniejszych modeli ujdzie: https://allegro.pl/oferta/headshell-dua ... 8818213396
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kondzioo
Posty: 76
Rejestracja: 05 kwie 2020, 09:09
Gramofon: Technics SL- D202

Re: Eksperyment - przeróbka ramienia .

#9

Post autor: Kondzioo »

Znalazłem taki uchwyt
do ramienia prostego . Montaż jest na śrubkę i 6mm jest, powinno pasować .
Panie Wojtku owszem oszczędnie, ale może być dobrze i nie dużym kosztem , takie mocowanie + wkładka ok 150 zł na start . Nie wypalił to nie duża strata zamontuje oryginalną. Co do wyważenia to jest sprężyna z naciągiem gwintowym w razie "w" jest możliwość montażu innej sprężyny. Narazie jest możliwość regulacji od 1 g do 6 g (dalej nie kręciłem śruba ) .
Technics SL-D202 + AT95 , Heco Precision 300 , Nikko NA990 , Nikko NT-990 , Sony TA-F670ES .
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Eksperyment - przeróbka ramienia .

#10

Post autor: ahaja »

Przeca to się geometria mocno zmieni ... no chyba, że to nie ma znaczenia ... ;-)
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3794
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Eksperyment - przeróbka ramienia .

#11

Post autor: mrcnoos »

ahaja pisze:
05 kwie 2020, 22:18
Przeca to się geometria mocno zmieni ... no chyba, że to nie ma znaczenia ... ;-)
Zmieni, zmieni, pewno się inne rzeczy po drodze popsują. Ale jak chłop ma chęci to niech działa. Tej wiedzy nikt mu nie zabierze. Trzymam kciuki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eksperyment - przeróbka ramienia .

#12

Post autor: Wojtek »

Kondzioo pisze:
05 kwie 2020, 21:17
Znalazłem taki uchwyt
Problem - brak możliwości zmiany pozycji wkładki.
W praktyce - zyskasz możliwość przykręcenia sobie czegoś na 1/2'', ale nie będziesz miał możliwości dostrojenia pozycji pod geometrię.

Patrz na mocowania z "fasolkami" zamiast "dziurkami" na śrubki.

Rozumiem że te co ja podrzuciłem odpadają ze względu na koszta? :morda:
To oczywiście były tylko przykłady, może gdzieś są tańsze egzemplarze.
Kondzioo pisze:
05 kwie 2020, 21:17
Narazie jest możliwość regulacji od 1 g do 6 g (dalej nie kręciłem śruba ) .
No to już wiemy że będzie potrzebna nowa śruba jak dołożysz koszyk+wkładkę na front.
ahaja pisze:
05 kwie 2020, 22:18
Przeca to się geometria mocno zmieni ... no chyba, że to nie ma znaczenia ...
Kto by tam się przejmował :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ