[ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

[ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#1

Post autor: Pawelec »

W wolnych chwilach bawię się w modyfikowanie kiedyś wystruganych własnoręcznie ramion. Są dwie wersje - 9 i 12 cali. Teraz na biurku wylądowała 12-stka. Przechodziła już etap rurki aluminiowej cienkościennej, później była rurka z włókna węglowego, następna drewniana z mahoniu by w ostatnim wcieleniu wewnątrz rurki mahoniowej wylądował wkład z mosiądzu. Zmieniały się oczywiście długości efektywne od 295 do 320 mm jak również ich masa efektywna od 12 do 24 g. Oczywiście modyfikacją podlegały również inne elementy ramienia ale o tym może przy okazji.
Obecnie ku końcowi zbliża się wersja:
- długość efektywna 312 mm (12,38")
- masa efektywna 18,5 g
- overhang length 13 mm
- offset angle regulowany 17,4 st.
Rurka ramienia wykonana z drewna Ziricote. Wewnątrz umieszczony wkład tłumiący, który mam nadzieję poprawi pracę ramienia przy tej masie z mało podatnymi wkładkami. Wszelkie testy jeszcze przede mną. Okablowanie ramienia wykonane z licy dostarczonej przez MISSE z jego tajnych zapasów. Ilość i jakość splotów jest tajemnicą Marka :) ale dla mnie dodatkową zaletą jest jej delikatna struktura i elastyczność co przy kablach prowadzonych na zewnątrz. Wcześniej używałem kabelków Cardasa, SME.
Blisko zakończenia a później testy. Obecny stan na zdjęciach i krótkim filmiku :D

https://youtu.be/BwCtXFD5bqc
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 828
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#2

Post autor: BRob »

Ramię wygląda rewelacyjnie, jak wszystko co do tej pory pokazałeś. :clap:
W zasadzie można powiedzieć, że to się robi nudne, za każdym razem zaliczam opad szczęki. :D
Gratuluję pasji i zdolności.
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3758
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#3

Post autor: mrcnoos »

No cóż...Wygląda pięknie :clap:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#4

Post autor: Wojtek »

Pawelec pisze:
17 gru 2019, 22:16
Okablowanie ramienia wykonane z licy dostarczonej przez MISSE z jego tajnych zapasów. Ilość i jakość splotów jest tajemnicą Marka :)
"MISSE Special Reserve"
:morda:

A teraz weź podsumuj że to wszystko po to żeby mieć na czym jogurta powiesić :morda:

Piękna robota!
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#5

Post autor: MMarek »

Pawelec Quality!!!
:clap: :clap: :clap:

Coś tam wisi już, ale to chyba nie Demon jednak.... :think:
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#6

Post autor: Pawelec »

Wojtek pisze:
17 gru 2019, 23:18
A teraz weź podsumuj że to wszystko po to żeby mieć na czym jogurta powiesić
Nieeee, 103 testowałem na wkładzie z mosiądzu. ME 24g z dodatkowym cięższym headshellem razem ok 35g. Jogurt to bardzo dobry materiał testowy. Bardzo ładnie pokazuje wszelkie zmiany w różnych konfiguracjach. Teraz zmniejszyłem ME ale układ jest sztywniejszy przez bardzo twarde drewno. Zmniejszyłem również siłę magnesu w poduszce łożyska pionowego. Liczę na to, że te zabiegi jeszcze bardziej ułożą dolne partie częstotliwości ;)
MMarek pisze:
17 gru 2019, 23:39
Coś tam wisi już, ale to chyba nie Demon jednak....
Nie to tylko wieszak :lol: by sprawdzić zakres regulacji przeciwwagi.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#7

Post autor: Biogon »

Podziwiam! :clap:
Awatar użytkownika
BlackDevil
Posty: 658
Rejestracja: 12 gru 2017, 19:48
Gramofon: S600

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#8

Post autor: BlackDevil »

:clap: drewno pewno z puszczy ciekawe jak poradziłeś sobie z kornikiem drukarzem :?: :lol: bo ładne toto jak zawsze :clap:
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3758
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#9

Post autor: mrcnoos »

Pawelec pisze:
17 gru 2019, 22:16
Rurka ramienia wykonana z drewna Ziricote. Wewnątrz umieszczony wkład tłumiący, który mam nadzieję poprawi pracę ramienia przy tej masie z mało podatnymi wkładkami.
Pawelec, takie mnie pytanie nurtuje...
Jak wykonałeś otwór w rurce? Kupiłeś gotową rurkę czy wierciłeś/toczyłeś to w Polsce?
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3976
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#10

Post autor: SimonTemplar »

I to się nazywa konkretny temat na winyl.net :clap: :mrgreen:
Można Panowie? Można! Cudo :violin:
IVAN
Posty: 215
Rejestracja: 12 sty 2019, 17:54
Gramofon: SONY PS-X4
Lokalizacja: ŁÓDZ

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#11

Post autor: IVAN »

mrcnoos pisze:
18 gru 2019, 07:43
Pawelec pisze:
17 gru 2019, 22:16
Rurka ramienia wykonana z drewna Ziricote. Wewnątrz umieszczony wkład tłumiący, który mam nadzieję poprawi pracę ramienia przy tej masie z mało podatnymi wkładkami.
Pawelec, takie mnie pytanie nurtuje...
Jak wykonałeś otwór w rurce? Kupiłeś gotową rurkę czy wierciłeś/toczyłeś to w Polsce?
Takich otworów nie wierci się w drewnie żadnymi długimi wiertłami ani toczy bo na sprzęcie domowym brak możliwości o zachowanie precyzji. Jedyna metoda domowa to wypalanie rozgrzanym drutem. Niestety zwykłe tokarki nie są tak precyzyjne jak te rusznikarskie ale kto ma dostęp do takich ? na pewno nie zwykły zjadacz chleba :lol:
Mój skromny zestaw początkującego to VINCENT SV-227MK / TEUFEL CONNECTOR / HK DVD 22 , SCHIIT MANI , SONY PS-X4 + XL25 / Ortofon 2M RED , ARCUS TL 160 + DiY 2 way w strzępach
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3758
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#12

Post autor: mrcnoos »

IVAN pisze:
18 gru 2019, 12:29
mrcnoos pisze:
18 gru 2019, 07:43
Pawelec pisze:
17 gru 2019, 22:16
Rurka ramienia wykonana z drewna Ziricote. Wewnątrz umieszczony wkład tłumiący, który mam nadzieję poprawi pracę ramienia przy tej masie z mało podatnymi wkładkami.
Pawelec, takie mnie pytanie nurtuje...
Jak wykonałeś otwór w rurce? Kupiłeś gotową rurkę czy wierciłeś/toczyłeś to w Polsce?
Takich otworów nie wierci się w drewnie żadnymi długimi wiertłami ani toczy bo na sprzęcie domowym brak możliwości o zachowanie precyzji. Jedyna metoda domowa to wypalanie rozgrzanym drutem. Niestety zwykłe tokarki nie są tak precyzyjne jak te rusznikarskie ale kto ma dostęp do takich ? na pewno nie zwykły zjadacz chleba :lol:
No i dlatego się zastanawiam jak to jest wykonane ;)
Jest jeszcze jedna metoda, o której tu nikt nie wspominał.
Można wyfrezować połowę przekroju rurki i skleić obie połowy. Skleić, albo przed toczeniem, albo już po.
Ołówki i kredki produkuje się w ten sposób.
Takie rozwiązanie ma dwie zasadnicze przewagi na czymkolwiek wierconym.
1. Klejenie zwiększa pożądaną stabilność wymiarową.
2. Łatwiej ułożyć przewody z materiałem tłumiącym wewnątrz rurki.
No ale niech Pawelec coś więcej napisze.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#13

Post autor: Pawelec »

Też długo zastanawiałem się jak to zrobić. W moim cholernym pedantyźmie, jestem w takiej sytuacji zgubiony i długo nie mogłem się zebrać piętrząc problemy z tym, że nie uda się tego idealnie wykonać. Zacząłem jednak z innej strony i zadałem sobie pytanie:
- czy w przypadku rurki idealna precyzja (tj. stała średnica zewnętrzna, stała średnica wewnętrzna, grubość ścianki na całej długości .....itd) jest konieczna do spełnienia? Zakładając, że mam do dyspozycji pełną regulację ramienia - VTA, ovarhang, offset, lateral balance jestem w stanie ustawić idealnie śledzenie nawet mając spore odchyłki wymiarowe rurki. Przecież jej zadaniem jest prowadzenie igły w taki sposób by wkładka nie była obciążana dodatkowym szkodliwym rezonansem ramienia. Największym problemem konstrukcji ramienia prócz błędu śledzenia jest to by sygnał z wkładki nie był zanieczyszczony pracą żadnego elementu ramienia. Rurki, łożysk, ciężarków, sprężynek, dźwigni, pokręteł ....
Takie podejście pozwoliło mi zacząć robotę :D . Udało mi się pożyczyć tokarkę stołową, która w dużym stopniu ułatwiła mi prace. Cały sukces jednak dały dorabiane dodatkowe elementy prowadzące i dużo cierpliwości. Żałuję, że nie zrobiłem zdjęć w trakcie prac :( .
Okazuje się, że posiadając trzy zestawy dobrych wierteł do metalu o różnej długości i średnicy można osiągnąć sukces. Także to, że bardzo twarde drewno trudniej nawiercić ale jego struktura nie powoduje ucieczki wiertła w miękkie przestrzenie. Nawiercałem kołki drewniane o wym 20x20x300 mm z obu stron. Otwór o średnicy 6 mm okazał się prawie idealnie w osi. Nie było problemu z przewleczeniem pręta z nierdzewki o średnicy 6 mm przez wykonany otwór. Po nawierceniu dalsza zabawa w toczenie. I tu muszę przyznać, że po zakończeniu pomiary w wielu punktach średnicy zewnętrznej dały mi ogromną satysfakcję. Wynik w przedziale 9,98 - 10,04 mm. Pewnie można jeszcze lepiej ale mnie już zabrakło cierpliwości :)
Załączniki
3.jpg
2.jpg
1.jpg
4.jpg
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#14

Post autor: Piterski »

Gdzie można poczytać o Twoich konstrukcjach? Czy mogę prosić o jakieś linki do odpowiednich tematów?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [ Ramię gramofonowe] DIY Tonearm

#15

Post autor: Pawelec »

AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
ODPOWIEDZ