MISSE SE 6V6

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebi
Posty: 18
Rejestracja: 15 lut 2018, 11:29
Gramofon: Ad Fontes
Lokalizacja: Gdańsk

MISSE SE 6V6

#1

Post autor: Hebi »

Czołem,

Dzięki uprzejmości Marka testuję jego kolejny wzmacniacz. Po ukochanym maluszku (PCL86) i moim już SE EL34 z parą Matsushita i sowiecką 6H9C, przyszedł czas na SE 6V6 (post #42 w poniższym wątku).
viewtopic.php?p=266074#p266074

Na pokładzie sowieckie 6I¯I6C wraz z 6H9C oraz, co cieszy, opóźnione załączanie wzmacniacza.
Wzmacniacz gra "równo". Nie słyszę, żeby faworyzował któreś pasmo a sam przekaz jest taki trochę "ugładzony", co sprawdza się w lżejszym repertuarze jak jazz, czy soul. Nie posiada zapasu mocy i takiej dynamiki jak EL34, ale też tak samo nie grzeje i nie trzeba małej elektrowni, żeby go zasilać.
Wykonanie, jak to u Marka - klasa sama w sobie.

Pozwolę sobie również na małą prywatę. Jako, że zagościł u mnie Markowy SE EL34 mój Atoll IN100SE będzie do wzięcia, podobnie jak i modowane AA Phoebe III po odsłuchu Markowych Sonido. Marku nie wiem, czy Ci dziękować, czy przeklinać :lol:

Miłego.
Nagaoka MP150 -> Ad Fontes -> EAR -> SE EL34 -> AA Phoebe III (Akkus mod).
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: MISSE SE 6V6

#2

Post autor: MISSE »

Lampy 6V6 są dobrze znane w technice gitarowej, a ponieważ są mało efektowne jako emitery światła :lol: , mało kto stosuje je w audio. Elektrycznie identyczna jak lampa 6p1p, różnica tylko w podstawce, oktal -nowal. Moc jaką można uzyskać jest bardzo zbliżona do EL84.
Ponieważ lampy mało popularne to i ceny jeszcze bardzo znośne, choć zachodnie lampy podrożały ostatnio, mamy ten komfort iż dostatek u nas lamp 6p6s które są tanie i świetnej jakości. Rosyjskie lampy są czernione od środka i wyglądają jak super drogie wersje Shugangów lub Psvane.

W konfiguracji SE nie porażają mocą, ale to świetna alternatywa na lato. Ponieważ nie świecą jak żarówki halogenowe to i potrzebują małego prądu żarzenia, a ponieważ to pentoda (albo tetroda strumieniowa - to wykład na osobny post) to łatwo ją wysterować i ma relatywnie dużą sprawność jak na lampę. Ponieważ ceny prądu mają poszybować, może to być super alternatywa.

Na pewno gdzieś na końcu listy pojawi się wersja PP o mocy około 10W i pracująca w trybie UL(jak dobrze pójdzie to za dwa lata ujrzy światło)

SE- single end - klasa A - mała sprawność i najlepsza liniowość
PP- push pull - klasa AB - sterowanie w klasie A, wyjście przeciwsobne klasa ab, b - średnia sprawność i liniowość dobra
UL- wyjście na pentodach(tetrodach strumieniowych), może pracować w kilku trybach(trioda, pentoda, ultra linear, sprzężenie katodowe itd.) Tryb z odczepem po stronie pierwotnej połączonych z drugą siatką jest nazywany ultra linear - większość pisze że to tryb pomiędzy triodą a pentodą(moc pentody, liniowość triody)

Marek

Wzmacniacz jest cały czas do kupienia
ODPOWIEDZ