[Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

[Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#1

Post autor: darkman »

Kolumny głośnikowe:
Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na głośnikach Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo.

Projekt w opracowaniu, będę uzupełniał w trakcie postępujących prac.
informacja dla moich kochanych malkontentów:
Streszczenie dla niekompatybilnych, preferujących krótkie formy by nie absorbować ich uwagi ani zbędnego tu zdecydowanie czasu:
“Kupiłem se fajne głośniki. Bede darł muze jak skończe. Nie muszem, ale mogem”.



Geneza
Jakiś czas temu poczułem żądzę by posiąść kolumny na głośnikach szerokopasmowych. Ot tak dla mienia i słuchania sobie w zaciszu domowego shag.
Na początek rozważałem kilka modeli głośników, wielorakich producentów. Potem nieco bardziej kierunkowo pod adresem wyboru planowanej obudowy. dość interesujące dla mnie wydały mi się horny i taki był pierwotny zamysł. Jednak po rozważeniu samych gabarytów, a raczej wymogów kubaturowych planowanego pomieszczenia zrezygnowałem z tej idei.
Przeglądając różne konstrukcje, parametry, programy testowe do pomiarów akustycznych dla specyfikacji audio skonstatowałem, że od dawna marzę o dużej skrzynce z bass refleksem, tylko po prostu o tym nie wiedziałem.
Rozpocząłem poszukiwania głośników pod tego rodzaju konstrukcję oraz akceptowalny dla mnie projekt obudowy DIY w granicach 90-120 litrów pojemności pod strojenie własne (na własne ucho i pod moje i tylko moje wymagania). Warunkiem była wysoka sprawność samych głośników do pracy z urządzeniem lampowym, bowiem takie uważam za najlepsze w sprawdzonym i dedykowanym sobie torze.

Wybór
Zapoznałem się po części fizycznie, a po części opisowo zaledwie z konstrukcjami firmowymi Tang Band, Audio Nirvana, Sonido, Feas, Rogers, Fostex, Bodnar na Sonido oraz nawet Orris horn Evolution i krajowymi Cube FCA8-Bliss C. (jedyne, których nie słyszałem, choćby jednego przedstawiciela serii, fizycznie to Tang Band`y, resztę słyszałem choć niekoniecznie wszystkie pamiętam dokładnie brzmieniowo). Ciekawa ta, przygoda zakończyła się oczywiście telefonem do Pawelca, a jej wynikiem była jeszcze większa, choć pozytywna miara nieuporządkowania moich odczuć wraz z nową bazą marek do zapoznania się, co Paweł po kilku rozmowach ( a konwersujemy około tematycznie już ze dwa lata, hihi) skomentował, że skoro teraz już nic kompletnie nie wiem, to mogę podejmować dojrzałą decyzję.
Koniec z końcem zdecydowałem się na amerykańskie głośniki Audio Nirwana i nawet wybrałem model u producenta (drogi, bo takiego zażądała żonka), jednak ze względu na równie dobrą ofertę pod względem projektu obudowy oraz same parametry głośnika jak i serwis wspomagania klienta, wykonałem jeszcze jedną voltę i ostatecznie wybór padł na Sonido.
Dal planowanego projektu obudowy ok.120 litrowej z bass reflexem wybrałem serię SWR, która jest dedykowana takim właśnie rozwiązaniom. Tu wybór zawęziłem do modelu 200, jednak w międzyczasie trafiłem na interesujący artykuł skandynawskiego budowniczego DIY, który wykonał projekt prostej skrzynki na nowym głośniku elipsoidalnym konstrukcji Istvana Varga. Nawiązałem korespondencję z półwyspem skandynawskim i otrzymałem sporo materiału do przetrawienia wraz z projektem, rysunkami i pomiarami oraz fotografiami efektu końcowego. Dziękuję Gunnar!
To było to! Szybciutko skontaktowałem się z Istvanem, wskazałem wybrany model głośników i poprosiłem o cennik wraz z pisemną licencją na wykorzystanie projektu obudowy autorstwa Istvana. W odpowiedzi otrzymałem trzy projekty do wyboru pod planowane głośniki wraz z uwagami konstrukcyjnymi co do samej obudowy.

Chwila moment i nadejszły: :dance:
Załączniki
IMG_2610.JPG
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#2

Post autor: darkman »

Gośnik i memorabilia
SWR 096/A  Ellipsis  speakers

Zamówiem głośniki Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo. Największe jakie są pod ten typ konstrukcji, no i co tu dużo mówić, najdroższe w ofercie Sonido, choć przy ich możliwościach to i tak tanie. Żonka była kontent, choć planowała większą kasę i znów byłem bohaterem we własnym domu. Można? Można.
W oczekiwaniu na dostawę rozrysowałem sobie projekty i rozpoczałem jakże lubiane przeze mnie prace koncepcyjne nad systematycznym ogarnięciem całości projektu. Zamówiłem komponenty do budowy paczek.
Nie bez konsultacji z Pawłem przecież, zdecydowałem się na materiał MDF (cały czas czekając kurde niecierpliwie na głośniki), jako przyjazny w obróbce i wdzięczny do wykończenia ostatecznego. Po konsultacji z Mariuszem (drugi mój nie mniej ważny guru od kolumn) przyjąłem MDF 22 na boxy, a dla budowy front panelu MDF 29.
W międzyczasie Istvan podesłał mi informację, że paruje głośniki i zaraz będzie pakował, tylko mi zrobi wydruk paramatrów pomiarowych. Brzmi uczenie, ale Istvan dysponuje urządzeniami b.wysokiej klasy, dedykowanymi do pomiarów akustycznych i słynie z tego w Europie, a i dalej. Dobra nasza pomyślałem i w nagrodę zabrałem żonkę do do wybrania forniru, a jakże egzotycznego bo miało być dobrze czyli drogo. Żonka wybrała, jak ja ją wiele lat temu. Piękny, atrakcyjny z klasą samą w sobie. Inspirację miał stanowić design prezentowany w niektórych modelach Blumenhofera, choć barwa zdecydowanie jednak typu noir dla front panelu i rozjaśniane pozostałe płaszczyzny boxów z innego drewna. Trochę chcieliśmy rozbić klasyczna monotonię wystroju teak/machoń, który mamy w salonie, a lakierowania typu piano nam się nie podobają pod nasz design ogólny.
Jak pisują znajomkowie ostatnio u nas na forum kryterium drogo = bardzo dobrze. Mnie tam looz. Nie moje małpy nie mój cyrk, ale umiem się dostosować. Pory forniru otwarte i też w wyniku konsultacji z kilkoma kolegami “od technologii drewna” zamierzam woskować. Już samo fornirowanie nastrecza pewnych problemów technicznych, zarówno w związku z fazowaniem krawędzi moich formatek, jak i kosmetyki łączenia tzw. rysunku liscia, który w moim wypadku jest złożony jako mirror dwóch płatów, tak by uzyskać zamierzony efekt tonalny, który sobie wydumałem (nie opisuję, bo to będzie do wglądu na fotach, na razie szsz.. bo może wyjdzie badziew i w ogóle Wam nie pokażę, a tekst spalę przed przeczytaniem. No pażywiom, uwidim. Samo składanie formatki na panle wyszło bardzo obiecujaco.
Podobnie zresztą jak peregrynacje z otworem i jego pasowaniem dla samej elipsy głośnika.
Proste, aż tak to to nie jest. Na ów problem techniczny uczulił mnie już Paweł w trakcie planowania wyboru w ogóle, a Mariusz od razu mnie brutalnie oświecił, że pasowanie bez fizycznego udziału głośnika, który różni się prowadzeniem krzywki od geometrii książkowej, jest w ogóle nie możliwe. To jednak nie okręg .. ale się wpierdoliłem :-((.. No nic powalczymy, ale ma być dobrze. Na maszynę w jednej z okolicznych firm niespecjalnie mnie stać, ale też głównie to mi się nie chce za bardzo.
Załączniki
IMG_2613.JPG
IMG_2614.JPG
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#3

Post autor: darkman »

To jeszcze nic. Jaja to będą jak to nie zagra. Podobno w Polsce jestem prekursorem tego modelu Sonido na elipsie 096, bo gdy zamawiałem to wg. Istvana nikt jeszcze ich u nas nie miał. Hm, no jakoś nie jest mi z tym super dobrze, ale co tam.. nie takie kasy się pruło z bratem po pijoku. Damy radę. Chyba. Zwłaszcza, że w międzyczasie dostałem fedbeck via Istvan od jednego konstruktora z UK, który wykonał tę nową niskopienną obudowę i jest zachwycony, aż do sprzedaży swoich dotychczasowych “Anthony Gallo reference 2.5. The sonido beats my Gallo in all aspects and my friends agree”. No brzmi dobrze, a w każdym razie zachęcająco, alboż to mam jakieś inne wyjście?Cholera, a tak było spokojnie.

(wrzucę ten projekt Johna tylko sfocę, bo jest b.fajny i rozwojowy, mnie osobiście taki rodzaj krzynky się bardzo podoba)
Załączniki
IMG_2615.JPG
IMG_2612.JPG
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#4

Post autor: darkman »

Aku technikalia
Problemem do ugryzienia okazałoa się kwestia samego wygłuszenia skrzynek ciśnieniowych, bowiem oryginalny projekt zakładał gęstość materiału 300 g/cm2 do połowy boxa i 500g/cm2 dla dolnej połowy z otworami bass reflex (są po dwa na box). Zamówiłem wełnę owczą na całość i po lekkiej burzy mózgów z Pawelcem zdecydowałem na głuszenie matą jednorodną 500 g/cm2.
Samo strojenie dopiero przyniesie ostateczny rezultat co do długości tub oraz powierzchni wełny owczej, jednak już na etapie projektowym zdecydowałem się na drobny patent własnej myśli akustycznej i po konsultacji z Mariuszem stanęło na tym, że bedzie to dobry eksperyment z możliwością ewentualnego dostrojenia w trakcie przesłuchań testowych. Mój pomysł to pozostawienie 50% front panelu bez warstwy głuszącej od wysokości przegrody akustycznej po samą elipsoidę. Zobaczymy jaki będzie efekt? I czy zadowalający?
Ha, przyszły głośniki. są piękne i .. duże. Potężny magnes Alnico, parowane z wydrukiem parametrów i wykresami pracy. W międzyczasie Istvan dosłał mi jeszcze jeden, najnowszy projekt dla obudowy o tej samej pojemności, a innych bardziej podstawkowych kubaturach i pochylonym panelu osadzenia głośnika. Interesujące. Odkładam na zaś i raczej pod inne głośniki ze stajni Sonido.
Rzecz oczywista jak większość pomysłów zapładniających moją wyobraźnię i ten nie mógłby się odbyć bez udziału i wtajemniczenia Draganta. Łukasz siedzi w tym od początku wyboru kabla głośnikowego (Jantzen) i obecnie zajmuje się projektem formatki dla laserunku płyty terminali (zaciski też Jantzen).
Nie rozwiązałem jeszcze problemu nóżek pod kolumny, a i chyba ni wspomniałem, że box ma przekrój piramidalny w dość delikatnej linii kulminującej głośnikiem na podobieństwo tarczy zegara, trochę krzywego może w zamyśle. Ot Eclipse de luna gięte jak u Salvadora, a zaćmienie pasuje do mnie jak jemu kanapa na suficie Figueres.
Zamówiłem dwa rodzaje długości tub do BS, Jedna para długo pod cięcie, a druga jest zgoda z pomiarami posiadanej pary głośników.
Prace w toku, projekt jeszcze jakieś 2-3 tygodnie do końcowego strojenia i powinno być widać efekt. Cholera obecnie muszę realizować inny nieco projekt i jakoś to pogodzić, no bo wiadomo, że do paczek mnie ciągnie jak do krzynki piwa. I nie ma mocnych. Teraz będę miał tydzień wolnego wraz ze świętami... to piwo się wypije i obaczym, co i jak :roll: :D
Załączniki
IMG_2618.jpg
IMG_2617.JPG
IMG_2616.JPG
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#5

Post autor: darkman »

No kurde gwoździe już naszykowane, :lol:
Załączniki
IMG_2619.JPG
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#6

Post autor: Pawelec »

Obrazek
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#7

Post autor: Biogon »

:clap: :clap: :clap: :whistle:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#8

Post autor: Wojtek »

Fiu fiu :whistle:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
stos79
Posty: 1377
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:40
Gramofon: Lo-D

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#9

Post autor: stos79 »

Darku,trzymam kciuki :clap: :clap:
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#10

Post autor: kriss »

No Darku będzie się działo :D
Fajny projekt. Przemyślany i to chyba bardzo dobrze przemyślany !
Fajnie że robisz taką relację z budowy. Do tego dochodzą Twoje barwne opisy i już mamy wciągający wątek. Akuratny do szklaneczki piwka na wiosenne popołudnie.
Będę śledził i kibicował :)
Btw. Miło, że żonę też w to wrobiłeś, zawszę będzie można zgonić trochę na kogoś :D
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#11

Post autor: wydra »

Tez robie sobie powoli na kolumny na szerokopasmowym z tym ze bedzie to 1.5 drogi bo bedzie dodatkowy woofer. Obudowa lini transmisyjnej z tuba na koncu...
Ladny kolor mambrany :) bedzie jakas zwrotka czy bez zbednych elementow? ;)
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#12

Post autor: zbyszek1982 »

Nie wiedziałem, że jeszcze ktoś robi eliptyczne głośniki.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#13

Post autor: Myszor »

Wydra a co zwrotka miałaby robić z jednym głośnikiem ?
Darkman szacun za przedsięwzięcie.
Mam monitory na Sonido od Pawelca. To moje ulubione głośniki do słuchania radia.
Szczególnie wieczorem jak żona już śpi i nie mogę basować za bardzo.
Konstrukcja skrzynki jest kluczowa zdaje się bo u mnie nie ma basu ani sopranu jaki znamy (czyli bumcyk) , za to jest nieinwazyjna i naturalna średnica.
Ten sam głośnik w Pawelca „trumnach” daje już basowo radę. Czyli litraż kluczowy się zdaje.
Trzymam kciuki za powodzenie :)
Załączniki
74D02544-1B16-438E-B2A7-2FB0FB731266.jpeg
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3981
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#14

Post autor: SimonTemplar »

Wow :clap: piękny projekt! Będzie co czytać i podziwiać. Trzymam kciuki Darku :handgestures-thumbupleft:
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#15

Post autor: MMarek »

darkman pisze:
18 kwie 2019, 15:52
Kupiłem se fajne głośniki. Bede darł muze jak skończe. Nie muszem, ale mogem
:clap: :clap: :clap:
ODPOWIEDZ