[Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

[Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#1

Post autor: darkman »

Miałem pokazać kiedyś swój selektor, ale zapomniałem :)
Obecnie nadarzyła się okazja, bo trzy moje wzmaki zmieniły właścicieli, zatem nico luzu się pojawiło wraz z rozpięciem sprzętu.

Kiedyś zapragnąłem posiąść selektor wzmacniaczy dla niezależnej możliwości wyboru wzmacniacza, który będzie obsługiwał wybrane źródło/źródła. Potrzeba chwili periodycznej dla częstego słuchania radia, które chciałem odseparować od wzmacniacza lampowego w sposób wygodny, tak by włączać je zwłaszcza do porannej kawy via wzmacniacz tranzystorowy lub inny aktualnie będący w łasce :D przy rygorze posiadania tylko jednej pary kolumn w zestawie.

Powstała idea, którą podzieliłem się jak zwykle z Dragantem, a on rzekł to co zwykle. "Ty wymyślasz, a ja mówię jak i robię. Od tego jestem". Hm.. fajnie mieć kolegów :dance:
Projekt zakładał prostotę, estetykę i minimalizację elementów 'trzecich'. Postawiliśmy na wysoką jakość komponentów (drogich, bo chciałem uzyskać pewien poziom równowagi wydania kasy).
Po rozpisaniu projektu i wyborze elementów powstał prosty schemat całości, a Dragu wykonał wersję testową opartą na elementach 'z szuflady' i bez obudowy.
Wersja testowa okazała się de facto znakomita i bez poprawek poszła do roboty na gotowo.
Powstał
Selektor wzmacniaczy DDES
Samo urządzenie obsługuje dwa wzmacniacze. Do tej pory był to Amp1 (tranzystor) i Amp2(lampowy). Obecnie podłączyłem dwie lampy Amp1(PP EL34) i Amp2(SE PCL82). [ten drugi to małej mocy single ended MISSE będący u mnie na gościnnych występach - informacje o nim w tym dziale, b.fajny, mały,zgrabny, ciepły do kolumn o dobrej sprawności].

Sam Amp Selector DDES posiada:
-włącznik sieciowy/dioda niebieska
-przełącznik wyboru wzmacniacza 1 i 2/diody sygnalizujące wybór źródła
-zasilanie 12V
-zaciski we/wy 8+4
-obudowa Modusa
IMG_2580.JPG
Całość działa zadowalająco i bezstresowo. Rozważaliśmy w trakcie projektowania zastosowanie sztucznego obciążenia, ale w wyniku konsultacji i prób okazało się zbędne.
Na fotografiach pokazuję go w obecności SE PCL82.

Oto Miś: front


inside back
.. ops za duża fota - muszę zmniejszyć :shifty:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#2

Post autor: darkman »

druga dioda Amp1, po selekcji
Załączniki
IMG_2573.JPG
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#3

Post autor: Wojtek »

Fajne. Gdzie można zamawiać? :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#4

Post autor: darkman »

tył i wnętrze:
Załączniki
IMG_2586.JPG
IMG_2587.JPG
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#5

Post autor: Zeroqll »

Fajny.
Rozumiem że to jest selektor amp-kolumna. Czy zatem można podpiąć 2 pary kolumn do 1 wzmaka? Ile kosztował Ciebie ten projekt? No i co z kwestią obciążenia wzmacniaczy lampowych, które w danym momencie nie są sparowane z kolumną?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#6

Post autor: darkman »

Wojtek pisze:
28 lut 2019, 14:24
Fajne. Gdzie można zamawiać? :morda:
Wzmak u MISSE :D :lol:

Pracujemy jeszcze nad ideą, małego przełącznika kolumn, takiej zwrotnicy ale prostej tylko do testó∑, bo by mi się przydała jak się okazuje.
Obudowa jest tu dobrana pod grube kable, Łukasz kombinował coś mniejszego ale się nie mieści, mimo małych elementów towarzyszących. W praktyce ta jest całkiem zgrabna 12,5x17,5x7,5.
W sumie to klocki, wszystko można dobrać pod budżet i size.
Z lenistwa pozostawiłem zasilacz testowy, ale jest plan zmiany na bardziejszy, choć w tym układzie nie ma on jakiegoś priorytetowego znaczenia.

p.s. nie wiem tylko czemu inż. D` przykręcił pokrywę obudowy odwrotnie, ale to pewnie znak rozpoznawczy.. ja to się zawsze czepiam tych pokryw z modusa.. wqrzają mnie szyny bez stabilizacji nakrętek, no ale tak one mają.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#7

Post autor: ahaja »

Darkman
Nie nerwujsia. Pozycjonujesz wstępnie śrubki, z każdej strony nakrętki wsadzasz kawałek np mikrogumy, pozycjonujesz dokładnie - gotowe. Ja tak robię ... a trochę tego przerobiłem. Działa.

Fajny gadżet jak potrzeba. Coby zlikwidować kable wewnątrz można zaprojektować pcb z przekaźnikami coby od razu pasowały pod gniazda głośnikowe by je przylutować.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#8

Post autor: MMarek »

darkman pisze:
28 lut 2019, 14:09
Selektor wzmacniaczy DDES
Ładna czarnulka.... ;)
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#9

Post autor: Dragant »

Wojtek pisze:
28 lut 2019, 14:24
Fajne. Gdzie można zamawiać?
Nie wiem :mrgreen:
Zeroqll pisze:
28 lut 2019, 14:28
No i co z kwestią obciążenia wzmacniaczy lampowych, które w danym momencie nie są sparowane z kolumną?
W tym egzemplarzu tego nie ma. Temat wałkowany jeszcze przed projektem tego selektora, o tutaj: viewtopic.php?p=200205#p200205
darkman pisze:
28 lut 2019, 14:36
p.s. nie wiem tylko czemu inż. D` przykręcił pokrywę obudowy odwrotnie
Czekaj, czekaj... co jest odwrotnie? Może cały czas źle skręcam te obudowy i o tym nie wiem? :shock: Nakrętki możemy klejem na gorąco zablokować przy okazji jakiegoś mytyngu.
ahaja pisze:
28 lut 2019, 14:43
Fajny gadżet jak potrzeba. Coby zlikwidować kable wewnątrz można zaprojektować pcb z przekaźnikami coby od razu pasowały pod gniazda głośnikowe by je przylutować.
Dobra sugestia. Można wziąć pod uwagę następnym razem ;)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#10

Post autor: darkman »

Zeroqll pisze:
28 lut 2019, 14:28
Rozumiem że to jest selektor amp-kolumna
Nie to selektor 1 pary kolumn dla dwóch wzmaków i 5 źródeł de facto u mnie.
Zeroqll pisze:
28 lut 2019, 14:28
Czy zatem można podpiąć 2 pary kolumn do 1 wzmaka?
Nie raczej. To nie jest tak jak A+B we wzmaku / na dwie pary kolumn.
Można go rozbudować i to jest kolejna idea o podwójne wejścia na drugą pare kolumn, wówczas będzie to selektor kolumn i wzmacniaczy (drugi rząd wejść na kolumny 4 zaciski na górze).
Zeroqll pisze:
28 lut 2019, 14:28
Ile kosztował Ciebie ten projekt?
Hm, nie liczyłem hihi.. wszystkie elementy testowe dał Dragu ze swojej przepastnej szuflady. kupiłem obudowę i dobrej klasy zaciski CMC USA 12szt, 16 wtyków Prolink, kable, przekaźnik, diody, płytka, wszystko "te droższe" :) .. taki kaprys mieliśmy z Łukaszem, a ja pamiętałem co mi MISSE wtłoczył do głowy "Darek gra jakość nie wygląd".
Zeroqll pisze:
28 lut 2019, 14:28
obciążenia wzmacniaczy lampowych, które w danym momencie nie są sparowane z kolumną?
Planowaliśmy sztuczne obciążenie. Jednak wzmacniacze Single Ended nie wymagają obciążenia. Natomiast
Push Pull w tym układzie okazuje się również nie. Sprawdzone w praktyce, choc ja z założenia nie potrzebuję mieć obu wzmaków lampowych on line. Zwykle zresztą ten drugi to tranzystor. W tej chwili zaordynowałem dwie lampy, bo mała moc SE była mi potrzebna do podania na wysokosprawne głośniki.
(konsultowaliśmy to również i u nas na forum w tym zresztą dziale, poza literaturą tematu, rzecz jsana).
Pomysłów na obciążenie jest znanych kilka gdyby ktoś miał ten problem konstrukcyjny.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#11

Post autor: Myszor »

darkman pisze:
28 lut 2019, 14:36
wqrzają mnie szyny bez stabilizacji nakrętek,
Ja biorę gąbkę kuchenną, uszczypuję kawałeczki i wciskam przed i za nakrętką.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#12

Post autor: darkman »

Dragant pisze:
28 lut 2019, 14:51
Nakrętki możemy klejem na gorąco zablokować przy okazji jakiegoś mytyngu.
Spoko, te gumkie od Ahaji wydają się rozwiązywać sprawę.
ahaja pisze:
28 lut 2019, 14:43
zaprojektować pcb z przekaźnikami coby od razu pasowały pod gniazda głośnikowe by je przylutować.
Jasne, fajna idea. Next razem do wykorzystania. Dzięki.
Tak jak obecnie jest bardziej analogowo :lol: 8-)
Czekaj, czekaj... co jest odwrotnie? Może cały czas źle skręcam te obudowy i o tym nie wiem? :shock:
Nie powiem Ci. Powiem chłopakom od Nud co mają źle. 50 pln od porady. Se zarobię trochę :shifty: 8-) Moim zdaniem owo przykręcenie ma ogromne znaczenie dla przekazu sopranów powyżej trzeciej oktawy, niezależnie od wkładki .. w mojej Nudzie jest OK :D
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#13

Post autor: Dragant »

darkman pisze:
28 lut 2019, 15:10
Nie powiem Ci. Powiem chłopakom od Nud co mają źle. 50 pln od porady. Se zarobię trochę Moim zdaniem owo przykręcenie ma ogromne znaczenie dla przekazu sopranów powyżej trzeciej oktawy, niezależnie od wkładki .. w mojej Nudzie jest OK
To ja dalej będę źle składał, odsyłał do Ciebie po porady i wtedy 50/50. Nawet nie muszę wiedzieć co jest źle :mrgreen: Widocznie nie słuchają sopranu... i ja też :lol:
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
BlackDevil
Posty: 658
Rejestracja: 12 gru 2017, 19:48
Gramofon: S600

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#14

Post autor: BlackDevil »

darkman pisze:
28 lut 2019, 14:56

Planowaliśmy sztuczne obciążenie. Jednak wzmacniacze Single Ended nie wymagają obciążenia.
Tu się mylisz jest na odwrót , choć jak znam Marka to w jego wzmaku jest zamontowane sztuczne obciążenie :o
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: [Selektor kolumn] Selektor kolumn głosnikowych DDES

#15

Post autor: Zeroqll »

Nie wiem czy wiecie ale Luxman ma w swojej ofercie podobne urządzenia (w wersji standard i delux), tylko że pasywne, i u nich można robić na odwrót tzn albo 1 wzmak i kilka kolumn, albo 1 kolumna i kilka wzmaków. Chciałbym mieć taką skrzynkę do testowania, ale boję się o lampowca czy mu nie zaszkodzi gdy nie będzie obciążenia.

http://www.luxman.co.jp/product/as-5iii
http://www.luxman.co.jp/product/as-55
ODPOWIEDZ