Ramię równoległe?

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Ramię równoległe?

#1

Post autor: dale »

Czy to aż tak proste Panowie?
https://www.youtube.com/watch?v=AtdD02_2w0s
https://www.youtube.com/watch?v=AumXBVw6U5E
https://www.youtube.com/watch?v=gFIQ5EwC8eE
Wygląda relatywnie prosto, więc w czym tkwi haczyk panowie? Czemu ramie klasyczne jest częściej spotykane? Czy mógłby mi ktoś wyłożyć jakie trudności konstrukcyjne są w budowie takiego ramienia? Pytam, bo byłem przekonany że ramię tangencyjne ma same zalety. Byłem przekonany też że jest dosyć skomplikowane jeśli chodzi o prowadzenie igły, a tutaj z filmów wynika że ramię stanowi jedynie prostą, po której przemieszcza się igła...
Na razie dostrzegam jedynie problem w oporze jaki może stawiać ramie igle co może mieć wpływ na odtwarzanie stereo...
Podpowiecie Panowie o co biega?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Ramię równoległe?

#2

Post autor: chudy_b »

dale pisze:
23 sty 2018, 16:59
byłem przekonany że ramię tangencyjne ma same zalety
Jesli chodzi o geometrię to ma.
dale pisze:
23 sty 2018, 16:59
Byłem przekonany też że jest dosyć skomplikowane jeśli chodzi o prowadzenie igły
Bo jest. Te przykłady z filmów to jakieś eksperymentalne konstrukcje które żeby działały, muszą być wykonane z dużą precyzją. W praktyce komercyjnych produktów ramię nie jest "napędzane/przesuwane" igłą, tylko gramofon śledzi położenie igły i odpowiednio przesuwa ramię tak by w miarę nadążało za iglą. Wymaga to dość skomplikowanej elektroniki i mechaniki. Tradycyjne ramię tego wszystkiego nie potrzebuje. Przez to jest prostsze w budowie, ale także pewnie precyzyjniejsze w różnych kwestiach.
dale pisze:
23 sty 2018, 16:59
Na razie dostrzegam jedynie problem w oporze jaki może stawiać ramie igle
Nie stawia. Ramię goni igłę dzięki własnemu napędowi, jak już napisałem.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Ramię równoległe?

#3

Post autor: dale »

No właśnie na jednym filmie widać coś na kształt nitki która ciągnie ramię. W drugim, ewidentnie żadnego napędu nie ma.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Ramię równoległe?

#4

Post autor: Regsoft »

dale pisze:
23 sty 2018, 16:59
Podpowiecie Panowie o co biega?
Bez napędu to kiszka. Robisz cuda na kiju aby zmniejszyć poprzeczną siłę na igle ale w każdym przypadku będzie ona o parę klas większa niż przy klasycznym ramieniu. O tym, że jak paskudnie wyglądałyby do tego kolejne prowadnice aby zrobić tak przydatną rzecz jak winda to nie wspomnę :lol:
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Ramię równoległe?

#5

Post autor: dale »

No właśnie tak jak myślałem, fizyki nie przeskoczy, myślałem że są jakieś "magiczne sposoby" :) Wrzuciłem pytanie do tego działu bo liczyłęm skrycie że uda się coś, choćby prowizorycznego zmontować. Ale nie ma sensu, lepiej dokładnie rozrysować zawieszenie do klasycznego, prostego ramienia - tyle że długiego.
Tego nie odpuszczę :), muszę tylko na spokojnie przeliczyć sobie to teoretycznie wszystko i zasymulować kilka wariantów - czy to ma sens pod daną wkładkę (chciałbym wstrzelić się w coś z popularnych MC).

Wracając do ramienia równoległego, ciekaw jestem jak jest realizowany napęd w tangencyjnych - właściwie szybkość jego.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Ramię równoległe?

#6

Post autor: zbyszek1982 »

Poczytaj o ramionach Thales. Łączą w sobie zalety obydwu rodzajów ramion.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Ramię równoległe?

#7

Post autor: dale »

Dzięki za informację, nie miałem pojęcia że coś takiego istnieje. A teraz, jak to zobaczyłem... no cóż, wydawało mi się że widziałem wiele mechaniki precyzyjnej. Ale nie potrafię sobie nawet wyobrazić jak precyzyjne musi być wykonanie, jakie materiały by opory były znikome, żeby to wszystko działało w równowadze, przy zachowaniu niskiej bezwładności.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Ramię równoległe?

#8

Post autor: zbyszek1982 »

W kategorii sprzętów w cenach dla śmiertelników możesz też obczaić Garrarda 100 Zero
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Ramię równoległe?

#9

Post autor: dale »

Ciekawa konstrukcja, ten sam efekt prawie co w ramionach Thales, ale konstrukcja nieco prostsza. Gramofon dla konesera :).
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Ramię równoległe?

#10

Post autor: chudy_b »

dale pisze:
23 sty 2018, 18:51
ciekaw jestem jak jest realizowany napęd w tangencyjnych - właściwie szybkość jego
Trochę nie rozumiem pytania. Napęd jest szybki...wystarczająco.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Ramię równoległe?

#11

Post autor: dale »

W popularnych ramionach (tradycyjnych) igła jest prowadzona przez rowek. Źle ustawiony antyskating będzie skutkował większym naciskiem igły na jedną ze ścianek. Co według obiegowej opinii wywołuje efekt przekłamania w odbiorze stereo - jeden kanał mniej wiernie odtwarza dźwięk.
W ramionach tangencyjnych bez napędu, również rowek prowadzi igłę - rozumiem że igła przemieszcza się w kierunku osi płyty na skutek większego nacisku zewnętrznej ścianki rowka na igłę. Siła tego nacisku będzie zależna od oporu jak stawia prowadnica i bezwładności układu. Teraz jeśli dodamy napęd działający na igłę, który będzie ją przemieszczał wzdłuż rowka, musi być on dokładnie zsynchronizowany z obrotem płyty oraz prowadzić igłę idealnie środkiem rowka.
Jak dla mnie poziom dokładności nie do ogarnięcia w domowych warunkach.
Mogę zniwelować opory i bezwładność, mogę zastosować coś na kształt równoważenia siły bocznej działającej na igłę, ale nie będzie to takie jak powinno być.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Ramię równoległe?

#12

Post autor: ahaja »

Te napędy są albo wleczone albo nadążne.
Te pierwsze z reguły na jakiś łożyskach klasycznych na których porusza się wózek.
Te drugie z reguły robili Japończycy w lepszych modelach, bardziej dopracowane. Ale to też nie jest tak, że to serwo pracuje cały czas. Porusza się skokowo 'o kawałek'. Tak więc sama 'rurka' ramienia też jest trochę wleczona.
Może też być na poduszce powietrznej.
Poduszka powietrzna: np taka Kuzma ...
Kompresor do powietrza z większej pompki akwariowej za jakieś 20$. Nie jakiegoś wyszukanego cichego i wydajnego modelu ale zwykłego. Żeby było cicho, należy ustawić ustrojstwo w pomieszczeniu obok. Dodatkowo zbiornik wyrównawczy puszcza co jakiś czas powietrze ... pssyyyyyk. Wk....ące.
Kosztowność onego ponad 30kzł ... jak dla mnie kuriozum.
A można by przecież kupić jakiegoś Hiblow'a (pompa), który jest cichy, wydajny i może chodzić non stop przez 2,3,4 ...5 lat!

A co jak siądzie pompka ... i wózek siada ... ;-) było tak kiedyś na pokazie w Germanii ... topowe Clearaudio ... ;-)

http://kiirojbl.exblog.jp/i109/2/
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Ramię równoległe?

#13

Post autor: chudy_b »

A bo widzisz. To nie działa tak jak myślisz. Zastosowano pewne uproszczenia. Przynajmniej jest tak w gramofonach które miałem w rękach.

Ramię nie jest zamocowane na sztywno w "sankach" prowadnicy. Jest zamocowane tak samo jak w zwykłym gramofonie, tzn. może poruszać się w dwóch płaszczyznach. W pionie i w poziomie bez udziału napędu. W poziomie ramię zwykłego gramofonu może obracać się tak by objąć całą płytę. W linearnym ma tylko kilka stopni luzu. W okolicy "sanek" jest układ wykrywania wychylenia ramienia. Przeważnie optyczny, ale np. w Sony - elektromagnetyczny. Gdy układ wykryje, że ramię wychyliło się w jakąś stronę, załącza się napęd "sanek" i przesuwa je o milimetr, może mniej w odpowiednim kierunku, przeważnie do środka płyty, ale nie koniecznie. Jak płyta jest jajowata, to ramie goni w jedną i drugą stronę.

Napęd ramienia nie działa w trybie ciągłym. "Sanki" poruszają się skokami. Z moich obserwacji wynika, że ruch następuje co kilka sekund. Tak więc może Cię rozczaruję, ale w komercyjnych tangensach igła też nie jest prowadzona idealnie równolegle do rowka. Minimalne błędy są.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ramię równoległe?

#14

Post autor: Wojtek »

A to nie było czasem tak w tangensach z silnikiem, że przez sensor optyczny badany był "wychył" wkładki i na tej podstawie trafiał sygnał do silnika by się przesunął o skok?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Ramię równoległe?

#15

Post autor: chudy_b »

Wojtek pisze:
24 sty 2018, 11:53
A to nie było czasem tak w tangensach z silnikiem, że przez sensor optyczny badany był "wychył" wkładki i na tej podstawie trafiał sygnał do silnika by się przesunął o skok?
Tak właśnie było. Starałem się to opisać. Może niezrozumiale.
ODPOWIEDZ