Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#1

Post autor: wydra »

Witam.
Chciałbym wam zaprezentować efekt swojej pracy, która trwała bardzo długo i w tym czasie powstało wiele urządzeń które brzmiały coraz to lepiej, odkąd zacząłem pracować w firmie która produkuje sprzęt audio studyjny i HI-FI, prace nabrały tempa a zdobyta tutaj wiedza pozwoliła dokończyć projekt.
Trochę o brzmieniu i budowie... Zastosowany bufor wejściowy JFET praktycznie nie obciąża wkładki ponieważ ma znikomy prąd wejściowy, więc igła ma bardzo swobodną pracę i odtwarzane kawałki są bardzo dynamiczne i pełne szczegółów. Muzykę z czarnych płyt bardzo ciekawie się słucha. Bardzo duża szybkość opampów (2500V/us) pozwala wiernie odtworzyć najmniejsze drgnięcie igły a z racji że to aktywna RIAA zachować jak najmniejsze przesunięcia fazowe po przejsciu przez NFB. Zastosowałem dużo małych pojemności w zasilaczu co dało bardzo punktowy i mocny bas, ponieważ mamy mniejsze ESR niż przy zastosowaniu dwuch dużych kondensatorów. Zastosowanie dwuch mostków prostowniczych oddzieliło masę od transformatora co bardzo obniżyło brumienie i zakłócenia z sieci przenoszone masą. Brzmienie urządzenia jest mega dynamiczne i pełne szczegółów, bas jest szybki i głęboki, wszystkie płyty które mam zaczęły brzmieć inaczej, ciekawiej, znacznie polepszył się drugi plan i wybrzmiewanie, nie ma tutaj mowy o zmulonym i pełnym zniekształceń dźwięku jak z lampowych preampów.


Kilka zdjęć urządzenia w prototypowej obudowie
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 04 lis 2021, 15:36 przez wydra, łącznie zmieniany 10 razy.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#2

Post autor: Myszor »

Nie lepiej ci skonczyć ten jeden i puścić na odsłuchy ?
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#3

Post autor: wydra »

No jest skończony tylko nie ma obudowy docelowej tylko prototypową. Chce puscic 5 płytek po smiesznej cenie by obcy ocenili i dali tutaj swoja recenzje. Jedna sztuka juz działa osłuchałem ja wiele godzin moi znajomi tez osłuchali i ogolnie jest rewelacja wg mnie i ich. Jesli wszystko sie bedzie podobac itp to mam juz zaprojektowana płytke z naniesionymi poprawkami trzeba ja tylko zapuscic, na tej sa te poprawki zrobione na pajaku. Pozdrawiam
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#4

Post autor: darkman »

A ja jak zwykle swoje.. do znudzenia :character-cookiemonster:
PRZECZYTAJ ZANIM NAPISZESZ: Regulamin sprzedaży sprzętu :arrow: dział giełda!
wydra pisze:
15 gru 2017, 13:44
Cena jaka mnie interesują dla zainteresowanych za te prototypy to 190zł.
W tym dziale nie podajemy cen będących ofertami sprzedaży! A to jest taka oferta właśnie.
wydra pisze:
15 gru 2017, 13:44
5 płytek prototypowych w promocyjnej cenie w zamian za co oczekuje recenzji brzmieniowej tu w temacie
Bardzo wątpię granicząc z pewnoscią czy w tym temacie (?), bo tu sprzedaży nie prowadzimy.
wydra pisze:
15 gru 2017, 13:44
kase oddam bez problemu :)
Kaę oddajemy w temacie np "Oddam płyty" albo w Zamienię - też dział giełdy :mrgreen:
wydra pisze:
15 gru 2017, 14:23
Chce puscic 5 płytek po smiesznej cenie
Na giełdzie nie komentujemy cen, bo zabrania tego regulamin i dobry obyczaj.
Tu komentujemy, bo wolno:
Moim zdaniem ta cena nie jest śmieszna, jest wysoka po prostu. :lol: Oczywiście można mieć inne zdanie :P :D

Od tego czasu: wydra
Posty: 22
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Kolega nie wie, że robimy tak, a nie inczej, bo bez zasad nie ma dobrej zabawy?
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#5

Post autor: wydra »

Hmm no tyle kosztują poprostu elementy w cenie hurtowej na płytce :) a pracujac w branzy ze sprzetem hiend no to uwierz ze jest smieszna :P oki ceny skasuje :)
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#6

Post autor: darkman »

Po prostu zrób sobie temat, jak ten i tu opisowy..prezentacyjny, który potem będzie też służył opiniom i testom(?) bez cudów.
A ofertę giełdową daj w stosownym miejscu, bo czemu nie? Krótko i na temat :)
wydra pisze:
15 gru 2017, 15:10
no tyle kosztują poprostu elementy w cenie hurtowej na płytce
No tutaj nikt nie będzie wnikał w Twoje know how, bo to Twoja sprawa. Rzecz oczywista, bardziej interesująca dla potencjalnych użytkowników będzie ich jakość zapewne.
W mojej opinii ( :arrow: Myszor@) również, jednostka skończona wraz z pełnym zasilaniem i obudową, choćby tymczasową byłaby bardziej nośnym rozwiązaniem dla zainteresowanych testowaniem. No ale to już Twoja decyzja oczywiście. Obudowa z np Modusa to niewielki koszt i chyba ma to sens?
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#7

Post autor: wydra »

No niby masz racje myslalem ze ktos bedzie chcial kupic po kosztach plytke i samemu sobie cos skleic posluchac :) obudowe mam nagrana aluminiowa ze szczotkowanym frontpanelem trafo ma byc z troidów.pl rca neutrix jakies gniazdo gnd i filtr sieciowy schaffnera.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#8

Post autor: wydra »

Po nowym roku mam plan zrobic 3 urzadzenia docelowe moze wtedy ktos bylby chetny na odsluchy :)
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#9

Post autor: darkman »

wydra pisze:
15 gru 2017, 15:31
ze ktos bedzie chcial kupic po kosztach plytke
Pewnie tak. Zapewne chłopaków zainteresuje ten pomysł. Ot kwestia opcji oferty.
wydra pisze:
15 gru 2017, 15:31
obudowe mam nagrana aluminiowa ze szczotkowanym frontpanelem trafo ma byc z troidów.pl rca neutrix jakies gniazdo gnd i filtr sieciowy schaffnera.
No! Można? Można. Kwestia wprowadzenia takiego produktu do opinowania w formie skończonej. Kity się sprawdzają ale dla urządzeń już mających swoją renomę. W ciemno to jednak niewiadoma.
Powodzenia życzę.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#10

Post autor: dale »

Kolego, skoro tak sobie dyskutujemy... no i skoro sam się wystawiasz na odstrzał...
Zrobiłeś preamp. Brawo. Piszesz że jest taki hiend i super bo pracujesz i masz wiedzę... No dobrze. Ale jesteś świadomy że jest sporo modeli wkładek. Jesteś świadomy że jeden ma takie kable, drugi inne... I uważasz że Twój sprzęt jest tak dobrze zaprojektowany że w każdej konfiguracji zyska miano "hiend"...
Sorry, ale zalatuje mi to makaronem. Makaronem nawijanym na uszy. Ale co ja tam wiem. Jeśli chodzi o muzykę to nic. O sprzęt - jeszcze mniej.
Ale jestem bardzo uczulony na "młodych, szybkich, dynamicznych" zwłaszcza handlowców.

Urządzenie może działać całkiem fajnie, nie neguję tego... Ale pozwól ocenić go innym, niech obroni się samo. Złóż ze dwa urządzenia, wypożycz do testów ludziom znającym temat. Tylko uważaj bo Krzysztof ze swoją Nudą, czy Marek z tak zjechanymi przez Ciebie preampami lampowymi postawili poprzeczkę wysoko. Bardzo wysoko.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#11

Post autor: Myszor »

wydra pisze:
15 gru 2017, 15:31
myslalem ze ktos bedzie chcial kupic po kosztach plytke i samemu sobie cos skleic posluchac
Wykluczasz osoby nie prowadzące składu transformatorków 15V :lol:
Poza tym jak coś źle połączę do twojej płytki i będzie brumić na ten przykład to się będziemy przepychać że źle zlutowałeś albo ja źle podłączyłem.
wydra pisze:
15 gru 2017, 15:34
mam plan zrobic 3 urzadzenia docelowe moze wtedy ktos bylby chetny na odsluchy
Dlaczego nie :)
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#12

Post autor: wydra »

Ojej... Ja nie chcialem nikogo obrazic swoim opisem. Troche sluchalem sprzetu i tego drogiego i taniego i starego nowego od kilku lat jestem tez na audio show i osluchalem sie lamp jakies tez mialem u siebie w domu i wiem jak lampa brzmi wg mnie jest to dzwiek wolny i strasznie slodki. Nie wiem jak graja te chwalone tutaj klocki bo ich nie sluchalem byc moze odmienily by moje zdanie na temat lamp. Ja puki co wole tranzystory :) i szczegolnie w klasie A.
Poprostu zbudowalem cos co wg mnie jest super. wstawilem to tutaj by moze ktos to ocenil z obcych ludzi z gwarancja ze oddam kase jak nie zadziala czy nie bedzie sie podobac czy cokolwiek. Widze ze ludzie tutaj buduja a trafo 15v to raczej standard w preampach. Jesli wszyscy stwierdza jednoglosnie ze to kupa to nie bede sie w to pchal i am sobie spokoj chodz u mnie bedzie to gralo.
Co do rodzaju wkladech to wiem o tym ale nie jest to pre za 10k zeby wszystko w nim bylo a raczej uzywa sie 47k dla MM a MC 100R. Wzmocnienie to tez raczej nie problem bo jest wolume we wzmacniaczu. Co do pojemnosci to z doswiatczen w pracy wyniklo ze MC gralo lepiej lzej bez stopnia rezonansowwgo na wejsciu RC. Wiec u mnie go nie ma a dla MM 220p to taki wg mnie optimum nie za duzo nie za malo, zawsze mozna wlutowac sobie inna pojemnosc jak ktos bedzie chcial.
Ja slucham rocka popu i muzyki klasycznej w tym dynamika i detale sie sprawdzaja mocno. I jeszcze raz podkreslam nie chce rzucac nikomu rekawic ani nikogo obrazac.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2018, 15:11 przez wydra, łącznie zmieniany 1 raz.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#13

Post autor: Wojtek »

wydra pisze:
15 gru 2017, 19:59
i szczegolnie w klasie A.
I szczególnie Marantz PM-80mk2 pracujący "w klasie A", z tego co pamiętam :morda:
wydra pisze:
15 gru 2017, 19:59
wstawilem to tutaj by moze ktos to ocenil z obcych ludzi z gwarancja ze oddam kase jak nie zadziala czy nie bedzie sie podobac czy cokolwiek.
A dlaczego przyjemność wzięcia Twojego wynalazku na testy z późniejszym popełnieniem recenzji na forum (czyt. darmowa reklama) polega na tym, że ktoś musi pierw wyłożyć kasę na zasadzie quasi-kaucji? Jeśli powiesz "bo co jak ukradną?" to wybacz, ale parsknę śmiechem.
Tu nieco inna kultura obowiązuje.

Może przejrzałbyś chociaż forumowy dział DIY? Swoją drogą, tam też przenoszę ten wątek :)
wydra pisze:
15 gru 2017, 19:59
Co do rodzaju wkladech to wiem o tym ale nie jest to pre za 10k zeby wszystko w nim bylo
Oj, Nuda jest sporo tańsza jednak, a ma wszystko.
Ogarniasz w ogóle rynek preampów czy nie bardzo? ;)
To że gdzieś tam pracujesz ma dla mnie znikome znaczenie jeśli "okazywana" wiedza i doświadczenie jest takie jakie jest :(
wydra pisze:
15 gru 2017, 19:59
a raczej uzywa sie 47k dla MM a MC 100R
Ty raczej nie bawiłeś się nigdy w loading wkładek inny niż standardowy co nie? ;)

Niemniej - jasna sprawa! Tu nie chodzi chyba o bezpośrednie konkurowanie z różnymi półkami.
Jeśli preamp będzie grał na tyle super, że ludzie ocenią go wyżej od komercyjnych rozwiązań z tego samego czy ciut wyższego progu budżetowego to już chyba będzie sukces, co nie?
Fajnie by było, jako alternatywa.

Ale jeśli nie zadowoli bardziej od czegoś co można taniej kupić lub za podobne pieniądze w sklepie... no to chyba gra niewarta świeczki.

Jednakże o tym dopiero się przekonamy :) (oby)
wydra pisze:
15 gru 2017, 19:59
Wzmocnienie to tez raczej nie problem bo jest wolume we wzmacniaczu.
Ty tak na poważnie?
wydra pisze:
15 gru 2017, 19:59
Co do pojemnosci to z doswiatczen w pracy wyniklo ze MC gralo lepiej lzej bez stopnia rezonansowwgo na wejsciu RC.
No kurde, potrzeba zaiste Einsteinowskich odkryć żeby doświadczyć, że wkładki MC LO mają generalnie w pupci pojemność sygnałową :morda:
Ameryka odkryta.
wydra pisze:
15 gru 2017, 19:59
Ja slucham rocka popu i muzyki klasycznej w tym dynamika i detale sie sprawdzaja mocno.
Zajebiście, a jakiej używasz obecnie wkładki? W domu, nie "w pracy" (bo to mnie absolutnie nie obchodzi), jeśli można?
Szwagier pożyczył AT? :morda:
wydra pisze:
15 gru 2017, 19:59
A co do odsluchow to moze mi sie uda zalatwic odsluchy w stanach :D
Nie rozumiem?

Ode mnie masz szacunek generalnie, bo od początków sprzed dwóch lat gdzie nie wiedziałeś co z czym się je w świecie wkładek, dzisiaj próbujesz tak jakby nas pouczać co warto, a co nie warto w preampach gramofonowych :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#14

Post autor: zbyszek1982 »

Ja też bym sugerował wykonanie jednej wersji autorskiej i puszczenie jej w obieg. Masz szanse uzyskać sporo opinii od osób, które miały do czynienia z wieloma preampami. Przynajmniej będzie wiadomo, że to co trafiło do ludzi jest tym samym co tak zachwalasz i będzie to miarodajny "test" bo wszędzie będzie testowany ten sam egzemplarz.
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM

#15

Post autor: wydra »

Czy aby nie jest tak ze klasa A jest wtedy gdy prad spoczynkowy jest wiekszy od pradu zapotrzebowanego przez odbiornik? W tym preampie prad spoczynkowy wynosi 15mA na kanal. Ja nikogo nie chce pouczac co do wkladek uwazam ze te wartosci sa poprostu standardowe. Projekt i tak pochlonal juz kupe pieniedzy ale przekonany juz jestem ze zrobie 3 szt i dam na odsluchy po nowym roku. Co do wkladki mam narazie at120. Ale bedzie nowa 520 z audio techniki. Co do skoku iedzy tym co bylo a tym co jest, poprostu w firmie bralem czynny udzial w budowie preampu w firmowego i duzo rozwiazan jest mojego pomyslu a sadzac po opiniach ludzi dzwiek sie podoba, a zdobyta przy tym wiedza przyczynila sie do skonczenia moje przedwzmacniacza. :) I owszem nadal uzywm marantza pm80mk2 o 1A pradzie spoczynkowym na kanal, poza tym z niego zostala tylko obudowa i nazwa. Pozdrawiam :) kurcze uwazam ze wyszlo cos bardzo spoko i chcialbym sie tym podzielic.
Ostatnio zmieniony 03 paź 2018, 15:16 przez wydra, łącznie zmieniany 1 raz.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
ODPOWIEDZ