Buczenie Sony PS-FL5

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
telefaks
Posty: 21
Rejestracja: 19 maja 2015, 15:10

Buczenie Sony PS-FL5

#1

Post autor: telefaks »

Witam!

Krótki czas temu kupiłem gramofon Sony PS-FL5 jako ukoronowanie mojej Unitry Merkury DSH-303A. Jako że gramofon ma wyjście cinch a Unitra wymaga din, kupiłem szereg przejściówek które są widoczne na załączonym zdjęciu. I tu jest problem, gdy Unitra i gramofon są włączone z głośników wydobywa się bardzo głośne buczenie a dopiero w tle słychać muzykę. Co ciekawe gdy dotknę wystających elementów przejściówki (żeński-żeński) buczenie to natychmiast ustaje, a gdy wepnę masę w to samo miejsce gdzie dotykałem i dotknę obudowy gramofonu ustaje tak samo. Sama unitra jest sprawna, po generalnym przeglądzie, po odpięciu gramofonu buczy tak samo. I tutaj zwracam się o pomoc, jak mam to buczenie zlikwidować? Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam!

PS. Te urwanie przy wtyczce din to tylko naderwana czarna osłona, żadnego zwarcia tam nie ma.
Załączniki
cinch gramofonu-przejściówka żeńska-cinch na wejście jack-jack na din
cinch gramofonu-przejściówka żeńska-cinch na wejście jack-jack na din
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Buczenie-Sony PS-FL5

#2

Post autor: Krzysztof_67 »

telefaks pisze:po odpięciu gramofonu buczy tak samo

Rozumiem, że po wyjęciu przejściówek z Unitry jest cisza. Patrząc na zdjęcie to trochę zakombinowane z tymi przejściówkami. Przede wszystkim kabel wchodzący do wtyczki DIN powinien mieć ekran a z tego co widać na naderwanym odcinku ekranu nie ma, ten kabelek jest długi więc będzie zbierał wszystkie zakłócenia z otoczenia. Wymień przejściówki na jedną, krótką, dedykowaną do gramofonu (była wielokrotnie pokazywana na forum-poszukaj).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41523
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Buczenie Sony PS-FL5

#3

Post autor: Wojtek »

Strasznie przekombinowane. Zamiast rozwiązać wszystko jednym kabelkiem, mamy do czynienia z czterema przejściami (o ile dobrze liczę).

Zgaduję że z Sony wystaje przewód uziemiający, z którym nic nie zrobiłeś? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
telefaks
Posty: 21
Rejestracja: 19 maja 2015, 15:10

Re: Buczenie Sony PS-FL5

#4

Post autor: telefaks »

Tak szczerze to nic z nim nie zrobiłem gdyż nie wiedziałem co. Szukałem na forach co mam z nim zrobić ale większość mówiła o wpinaniu go do przedwzmacniacza który mi jest niepotrzebny.

Po wyjęciu przejściówek też buczy.
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Re: Buczenie Sony PS-FL5

#5

Post autor: pawlos »

Przewód uziemniający musisz przykręcić z tyłu wzmacniacza do zacisku GND ,jeżeli ta Unitra takowego nie posiada to gdzieś do metalowej obudowy lub do uziemienia wtyku 5 din.
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Buczenie Sony PS-FL5

#6

Post autor: Krzysztof_67 »

telefaks pisze:Po wyjęciu przejściówek też buczy.
Jeśli buczenie słychać przy poziomie głośności na jakim zwykle słuchasz np radia to uszkodzony jest wzmacniacz a dokładnie przedwzmacniacz gramofonowy wbudowany w Merkurego. Zacznij od naprawy Unitry i tak jak wcześniej pisałem wymień tą pajęczynę na jedną, porządną przejściówkę.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Buczenie Sony PS-FL5

#7

Post autor: chudy_b »

Krzysztof_67 pisze:uszkodzony jest wzmacniacz a dokładnie przedwzmacniacz gramofonowy wbudowany
Możesz to rozwinąć? Jakie elementy mogą być uszkodzone? Pytam, bo ostatnio zanabyłem wzmacniacz i po podłączeniu Daniela słychać wszystko, pracę silnika napędowego, silnika automatyki, brumienie sieci. Wcześniej ten Daniel pracował z innym wzmacniaczem i tego nie było. Chwilowo nie miałem czasu by przepatrzec dokładnie okablowanie, ale to podejrzenie uszkodzenia przedwzmacniacza mnie zastanowiło. Sprzedający uczciwie powiedział, że wyregulował wszystko, ale pre się nie zajmował wcale.
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Buczenie Sony PS-FL5

#8

Post autor: pawlos »

spróbuj przełożyc kabelki we wkładce gramonu zielony z czerwonym i niebieski z białym
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Buczenie Sony PS-FL5

#9

Post autor: Krzysztof_67 »

chudy_b pisze:Możesz to rozwinąć? Jakie elementy mogą być uszkodzone?
Sorry ale jasnowidzem nie jestem.
W tym konkretnym przypadku z opisu telefaks wynika, że Merkury buczy po przełączeniu wejścia na gramofon niezalenie czy pod to wejście jest coś podpięte, czy nie. Pewnie problemem jest prowadzenie masy w amplitunerze (albo jej brak w jakimś miejscu) lub układ filtracji napięcia przy zasilaniu przedwzmacniacza.
W Twoim przypadku, chudy_b, jeśli to są odgłosy silników gramofonu to być może masa we wzmacniaczu nie jest poprowadzona zgodnie ze sztuką chociaż raczej walczyłbym z tymi zakłóceniami modyfikując gramofon.
telefaks
Posty: 21
Rejestracja: 19 maja 2015, 15:10

Buczenie Sony PS-FL5

#10

Post autor: telefaks »

Witam!

Wymieniłem te przejściówki na jedną i rzeczywiście buczenie się zmniejszyło, ale nie całkowicie. Po dotknięciu przedniego panelu Unitry który jest metalowy to buczenie ustaje zupełnie. Może to w czymś pomoże?

Po wpięciu masy gramofonu do masy DIN buczenie zniknęło całkowicie! Dziękuję wszystkim za pomoc :)
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Re: Buczenie Sony PS-FL5

#11

Post autor: pawlos »

Miłego słuchania

Proszę
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
telefaks
Posty: 21
Rejestracja: 19 maja 2015, 15:10

Sony PS-FL5 Buczenie

#12

Post autor: telefaks »

Witam.

Mam problem ze swoim gramofonem Sony PS-FL5 z wkładką Sony XL-20 i igłą Sony ND 200E. Otóż jest nim potworne buczenie gramofonu podczas grania. Gdy jest on włączony z podniesioną igłą buczenie w ogóle nie występuje, tylko lekkie na maksymalnej głośności. Gdy igłę opuszczam na rowek zaczynający płytę buczenie jest mocne nawet przy słabym wzmocnieniu, a gdy opuszczę igłę na końcowy rowek, prowadzący igłę do środka płyty buczenie jest znacznie silniejsze. Co ciekawe jak ją podnoszę gdy buczy, buczenie to nie znika momentalnie tylko powoli zanika, tak jakby igła była wprowadzona w rezonans. To samo się tyczy podczas odtwarzania. W czym może być problem? Igła jest świeżo kupiona. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

EDIT: Wyłączyłem gramofon z włączonym wzmacniaczem, wszystko było dobrze dopóki nie położyłem igłę na płytę i zaczęło potwornie buczeć.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41523
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS-FL5 Buczenie

#13

Post autor: Wojtek »

Czy tak było od początku czy też problem pojawił się z czasem?
Co zrobiłeś z uziemieniem? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
telefaks
Posty: 21
Rejestracja: 19 maja 2015, 15:10

Sony PS-FL5 Buczenie

#14

Post autor: telefaks »

Od początku.

Wpiąłem do masy DIN.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41523
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS-FL5 Buczenie

#15

Post autor: Wojtek »

Przeniosłem nowy temat do starego wątku.

Z tego co rozumiem, sprawa dotyczy starego problemu, który ponoć już został rozwiązany w maju.

Czyli tak naprawdę było dobrze, a teraz znów się zepsuło? Powiedz szczerze, a nie "od początku" tak jakbyśmy w ogóle Tobie nie pomogli wcześniej :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ