Sony PS X70

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Sony PS X70

#1

Post autor: MaciejT »

Nieoczekiwanie i nagle stało się. Spontanicznie nabyłem x70.
Przejechałem po niego pół Polski, mam nadzieję że nie będzie wtopy. Gramofon działa i generalnie jest ok, niemniej jednak jak to przy tak wiekowym sprzęcie pojawiają się wątpliwości. Mam nadzieję że pomożecie je rozwiać.
Obrazek

Wszystkie przyciski pracują, diody świecą. Wszystkie funkcje działają prawidłowo.
1 do czego służy przyklejony czarny krążek jakby z gumy obok ramienia (po prawej stronie od ramienia, widać na fotce)?
2 regulacja wkładki: odwróciłem talerz, a tam dwa punkty odniesienia. Regulację przeprowadziłem w punkcie gdzie przy podziałce była wartość 235. Dobrze? Do czego służy skala z wartością 216,5?
3 Po ustawieniu wkładki w headshellu według schematu wartość 49 mm od igły musiałem w zasadzie cofnąć wkładkę do końca (a w zasadzie początku). Coś mi się nie wydaje aby tak miało być. Co robię źle? A z góry wygląda to tak:
Obrazek
4 Gramiak był z wkładką sony xl 25a z oryginalną igłą.
Obrazek
Igła dosyć mocno siada na płycie i wkładka pracuje tuż tuż nad płytą. Nie haczy, ale jest blisko
Obrazek
Na forum ktoś napisał że może do niej pasować igła z linku: https://allegro.pl/nd-45-e-igla-gramofo ... 94125.html
Zawsze to eliptyk, na początek mógłbym zaryzykować o ile pasuje. Pasuje? Obecnie wkładka jedzie środkiem i basem, brakuje dynamiki i szczegółów. AT 120 gra znacznie przyjemniej choć nie tak potężnie jak sony No i nad płytą wygląda inaczej:
Obrazek
5 Po zakupie ramię opadało powoli wręcz dostojnie. Teraz jakby przyspieszyło. Nie jest źle ale wyraźnie szybciej. Powinienem się niepokoić?
6 Stroboskop widać, pięknie trzyma obroty,
Obrazek
można też je regulować ręcznie. Powtórzenie odtwarzania płyty też działa. Tylko po powrocie ramienia na podpórkę ramię od razu znajduje się na tej podpórce a nie opada na nią. Tak jak by od razu było na pozycji spoczynkowej. Tak ma być?
7 To był chyba egzemplarz na rynek japoński, bo ma wtyczkę japońską i zasilacz 110 V, pracuje za pośrednictwem transformatora. Czy to nie wada? Powinienem się tym martwić, coś kombinować?
Generalnie wszystko jest OK, gra, nie brumi, automat to wygoda. Oby dalej było nie gorzej. Jeśli możecie rozwiejcie moje wątpliwości proszę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Sony PS X70

#2

Post autor: Michal35 »

1. To jest zaślepka.Tam znajduje się śruba regulacji opadania ramienia po naciśnięciu start.
5. Pewnie będzie trzeba wymienić smar windy. Opis jest na forum.
7. To nie jest wada.
Do ustawienia wkładki najlepiej posługiwać się ;) szablonem
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10459
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sony PS X70

#3

Post autor: Myszor »

Diazo , przede wszystkim gratulejszyn. Sony to brzydka ale wspaniała maszyna.
Jeśli masz oryginalny headshell (a masz) to 49mm robi robotę i szablonami się nie przejmuj.
110v to według mnie zaleta. Masz dwa razy filtrowane zasilanie: raz w zewnętrznym zasilaczu a dwa w gramofonie.
Mam dwa gramofony na 110v, Karol też. I to jest bardzo spoko.
Podpórkę ramienia możno prosto regulować na wysokość (tak jak i windę czy ramię, tu sony jest niesamowite).
Ustaw tak jak ci pasuje.
To ramię to skarb. Jak byś chciał extra weight do rury pod ciężkie wkładki kiedyś to się odezwij bo kupiłem od draganta jeden „na zapas”.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Sony PS X70

#4

Post autor: darkman »

1. gumowy korek, jw.
5. jeśli nie opada gwałtownie i nie uderza igla to spoko, jak dostojnie to dobrze - masz temat o wymianie gluta i jego lepkości - niestety co egzemplarz to inna lepkość podchodzi bardziej.
3. te 49 mm mierzysz od grota igly do tylu do rantu kołnierza headshella SH-165, a wiec do miejsca gdzie jest gumowa podkladka/oring plaski i będzie dobrze.
6. stroboskop - no jest regulacja pitch dodatkowo, nie wszystkie model go mają.
6a. Repeat powinien dzialać w trybie auto - ustawienie na pokrętle trybow, poprzestawiaj trochę i zagraj na manualu, potem wroc do automatu na 33 - uwaga przekladnia (wajcha) opuszczenia igly w lewo dla automatu / w prawo dla manual, ale na początku machlowania wajchą trzymaj ustawienie - igla podniesiona 9w prawo) tak by sobie nie uszkodzić przypadkiem grota igly, jak się przyzwyczaisz lub przestaniesz testować to wówczas już ustaw poprawnie na full automat.
7. looz, tez mam na rynek amerykański i pracuje na zasilaczu, niektóre modele maja wewnętrzny przełącznik napięcia zasilania.

co do zasilaczy to są rożne - masz je opisane w stosownym wątku SONY.
nie brumi?! no pewnie. Tylko Nuda brumi - zaczytane na forum :mrgreen: :D

Co do EW to obecnie chyba jest deficyt magazynu = off stock, ale można zapytać, rzecz jasna. Nie pamiętam czy to ten sam co x60 bo dla chlopakow z f.audiomaniacy był robiony inny nieco, ale to Pan Inżynier D będzie wiedział najlepiej.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS X70

#5

Post autor: MaciejT »

Dzięki Panowie za odzew.
te 49 mm to mierzę od grota igły do rantu kołnierza ale plus grubość oringa czy bez niego?

czy ta sama zasada dotyczy headhsella sh 135?

czy podejdzie igła o której pisałem?

darkman o jakim pokrętle trybów piszesz? Tam jest jedna wajcha do wyboru rozmiaru płyty tylko. Automat lub sterowanie ręczne jest uzależnione od tego, który przycisk wcisnę :think:

Co do powrotu ramienia: jak opuszczę podpórkę, to ramię wraca nad nią, talerz się zatrzymuje, ale ramię nie opada na podpórkę tylko zostaje nieco nad nią. Dlatego podpórkę dopasowałem tak, by ramię się nad nią przesunęło i miało jednocześnie punkt podparcia. Chyba coś jest nie tak?

Ostatnia rzecz: na xl25a pod koniec płyty Eltona Johna z Biedronki płyta zaczęła wpadać w pętlę. Nacisk zrobiłem 1,6 grama, a efekt ustał przy przestawieniu antyskatingu w okolice zera. Dlaczego tak się dzieje? Na at120 jest wszystko OK, nacisk 1,4, as ustawiony na 1,4 i żadnych przeskoków nie ma.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10459
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sony PS X70

#6

Post autor: Myszor »

Dark, wg rozpiski pingwina w x70 też jest to puła co w x60 więc dragant weight pasuje.
Podpórkę ustaw tak by ramię „wskakiwało” na nią i sobie leżało.
Plyty z biedronki tak majo ;)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Sony PS X70

#7

Post autor: darkman »

bez
tak
nie wiem - od igieł jest Wojtek ;) po mojemu to igla z linku jest do wkładki XL-45 (o ile pamiętam to nie oszałamiajaca, ale poczekaj aż Wojtek zajzy), a TY chcesz chyba zalozyc wkladke AT120 - to tu igla serii ATN, sorryzm nie pomogę bo nie znam wkładki XL-45 za bardzo z autopsji
nie, ale niektóre opcje nie maja działać w trybie auto, no tak w zasadzie to opcją jest przełączenie na manual - przydaje się - np. do nastawienia wybranego utworu,
e-tam, no dobrze jest bo podpórki obie ustawiasz defaul własny/ustawiasz doświadczalnie/, podobnie z kątem 'podpórki suwaka ramienia' - nie wiem jak się nazywa, ;-
Do kalibracji i tak luzujesz tę podpórkę główną na której osiada ramię. Potem podnosisz i blokujesz na stosownej wysokości. robisz to doświadczalnie i będzie dobrze.

Aha to spoko z tą EW jaka taka sama. Dragu coś chyba dorabiał w wakacje ale czy jeszcze ma to nie wiem.
Pamiętam, że ktoś z moich kolegów, chyba Blackholes..zamawiał inną trochę, też do Sony ale właśnie z serii 70, choć może x65? no to dobrze, bo owe były tylko na zamówienie i bodaj dosłownie parę sztuk. Oczywiście nie wliczając naszego zacnego kolegi Regsofta, który brał "Więcej+" do swoich licznych gramofonów.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS X70

#8

Post autor: MaciejT »

No to dzięki Wam jestem nieco mądrzejszy. Dziękuję.
Tą igłę od xl 45 chciałem wsadzić do wkładki xl 25A oczywiście. Zawsze to by było lepiej niż sferyk wamatowski, a na razie nic lepszego nie wchodzi w grę. Teraz nie wiem czy ta xl25A jest taka mułowata czy to kwestia zjechanej igły?
AT wisi sobie na SH 135
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Sony PS X70

#9

Post autor: darkman »

aha na AT135 też ustawiasz 49 mm, bo pytałeś ale mi umknęło. na forum Myszor dał kiedyś rysunek co i jak - od czego do czego się mierzy. poszukaj w dziale "headshell sh-165"- tam będzie 'manual'.
tak xl25 raczej słaba z tego co koledzy pisali, masz cały temat o tych wkładkach XL (nie interesowałem się nimi, bo jestem ortodoksem nieokrzesanym - jak coś ma niski numer, to jest dla mnie beee :lol:.. chyba, że płyta ale i tak potem Myszor napisze, że replika lepsza :D
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10459
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sony PS X70

#10

Post autor: Myszor »

Xl15, xl30 bardzo spoko wkładki.
Xl44 suuuper.
Xl88 poza zasięgiem ;)
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS X70

#11

Post autor: Regsoft »

Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
Spontanicznie nabyłem x70.
Gratulacje! Świetny sprzęt :clap:
Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
do czego służy przyklejony czarny krążek jakby z gumy obok ramienia
Ustawienie punktu opuszczenia ramienia dla poszczególnych wartości wielkości płyty w trybie automatycznym. Pod gumką znajdziesz potencjometr. Jakby opuszczał ramię za wcześnie czy za późno na autostarcie to podreguluj ...
Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
regulacja wkładki
Nie kombinuj niepotrzebnie z wykresem. Tylko 49mm. Niezależnie od modelu headshell. Zwróć uwagę co masz mierzyć.

49mm.jpg
49mm.jpg (8.29 KiB) Przejrzano 2583 razy
Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
może do niej pasować igła z linku
Od biedy pasuje ale pomysł słaby (miękka i słabo wygląda na XL-25). No chyba, że zaawansowany szlif a nie zwykły eliptyk. Lepiej daj igłę od XL-25A czyli ND25E. Np. Thakker lub Ed z USA. Fajnie chodzą ...
https://www.thakker.eu/tonnadeln/nd-25- ... au/a-5573/
https://www.ebay.pl/itm/PHONOGRAPH-NEED ... 2221510789
Diazo pisze:
24 paź 2018, 22:09
sferyk wamatowski
To nie gra. Osobiście rozdeptałem z niemałą przyjemnością :D
Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
Nie jest źle ale wyraźnie szybciej. Powinienem się niepokoić?
Nie. W X70 jest winda elektryczna (coś w stylu P7X) a nie sprzęgło jak w X50/60. Niewiele zdziałasz. Uznaj, że teraz chodzi jak powinna. Wcześniej miałeś trochę starego smaru na prowadnicy co dodatkowo spowalniał opadanie.
Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
Tak jak by od razu było na pozycji spoczynkowej. Tak ma być?
Tak.
Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
Czy to nie wada?
Nie. Wystarczy użyć transformator (byle nie przetwornicę elektroniczną bo sieje zakłóceniami).

Niepotrzebnie się chyba niepokoisz ... 8-)
Awatar użytkownika
Petro
Posty: 682
Rejestracja: 19 cze 2017, 20:44
Gramofon: PS-X75, SL-1600
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Sony PS X70

#12

Post autor: Petro »

A masz instrukcję z vinylengine? może ściągnij sobie?
PS-X75, SL-1600mk2//AT33E LC-OFC//AT440Mla-VMN50SH//Accu E-406V//Quadral Vulkan
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sony PS X70

#13

Post autor: Wojtek »

Diazo, zrób nam tą przyjemność i wstaw foty nie przez zewnętrzny serwis tylko przez forum OK?
W przeciwnym razie znikną za parę miesięcy i tyle z tego pożytku...
Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
Igła dosyć mocno siada na płycie i wkładka pracuje tuż tuż nad płytą. Nie haczy, ale jest blisko
Zawieszenie już nie daje rady i się ugina mocno. Igła do wymiany.
Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
Na forum ktoś napisał że może do niej pasować igła z linku
Nie wiem jakie igły do XL-35/45 pasują do body XL-15/25, ale w oryginale to nie działało.
Podobnie jak odwrotna operacja (czyli igły XL-15/25 w body 35/45).
Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
AT 120 gra znacznie przyjemniej choć nie tak potężnie jak sony No i nad płytą wygląda inaczej
Bo zawieszenie nadal trzyma parametry :)
Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
7 To był chyba egzemplarz na rynek japoński, bo ma wtyczkę japońską i zasilacz 110 V, pracuje za pośrednictwem transformatora. Czy to nie wada? Powinienem się tym martwić, coś kombinować?
Nie kombinuj. Jest OK.
Myszor pisze:
24 paź 2018, 20:54
110v to według mnie zaleta. Masz dwa razy filtrowane zasilanie: raz w zewnętrznym zasilaczu a dwa w gramofonie.
Mam dwa gramofony na 110v, Karol też. I to jest bardzo spoko.
I myślisz że Wam to coś daje sonicznie? Ta podwójna filtracja? :morda:
Diazo pisze:
24 paź 2018, 21:35
Ostatnia rzecz: na xl25a pod koniec płyty Eltona Johna z Biedronki płyta zaczęła wpadać w pętlę. Nacisk zrobiłem 1,6 grama, a efekt ustał przy przestawieniu antyskatingu w okolice zera. Dlaczego tak się dzieje? Na at120 jest wszystko OK, nacisk 1,4, as ustawiony na 1,4 i żadnych przeskoków nie ma.
Bo ta XL-25 ma zjechane zawieszenie i/lub grot i już ma problem z trzymaniem się rowka.
Serio :) Takie rzeczy się dzieją kiedy igła już jest zbyt zużyta.
Diazo pisze:
24 paź 2018, 20:36
Obecnie wkładka jedzie środkiem i basem, brakuje dynamiki i szczegółów.
Diazo pisze:
24 paź 2018, 22:09
Teraz nie wiem czy ta xl25A jest taka mułowata czy to kwestia zjechanej igły?
Taki charakter. XL-15/25 to wkładki grające muzykalnie i z mięsem, za to z dość wąską sceną.
Moim zdaniem jednak detal i dynamika są na miejscu.
Niemniej jest to coś zupełnie innego od jasnej AT120-tki.

Może być tak, że to nie Twoje granie.

Jak by Ciebie interesowała oryginalna igła ND-25 w stanie NOS to daj znać, bo mam takową, a nie mam za bardzo co z nią zrobić :morda:
Regsoft pisze:
24 paź 2018, 22:37
To nie gra. Osobiście rozdeptałem z niemałą przyjemnością :D
Miałem to samo :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS X70

#14

Post autor: Regsoft »

Wojtek pisze:
25 paź 2018, 00:10
Nie wiem jakie igły do XL-35/45 pasują do body XL-15/25, ale w oryginale to nie działało.
viewtopic.php?p=178426#p178426
Też próbowałem. Wygląda głupio ale ... działa :?
Wojtek pisze:
25 paź 2018, 00:10
nie mam za bardzo co z nią zrobić :morda:
Ja bym sprzedał :lol:
Wojtek pisze:
25 paź 2018, 00:10
Miałem to samo :morda:
:obscene-drinkingcheers:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sony PS X70

#15

Post autor: Wojtek »

Regsoft pisze:
25 paź 2018, 00:49
Ja bym sprzedał :lol:
No właśnie tak cichaczem szukam chętnego :morda: Zanim trafi na giełdę :D
Kiedyś miałem plan zakupić XL-25, ale zrezygnowałem. Z tego planu ostała się jeno igła.
Do XL-45 nie wejdzie, chyba że z przeróbkami, a że do XL-45 już mam fajne igły to nie chcę kombinować.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ