Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Bartoszek00
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2016, 07:24

Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#1

Post autor: Bartoszek00 »

Witam,
jakiś czas temu stałem się właścicielem tegoż gramofonu , wiem że wielu piszę o nim same złe rzeczy , ja jednak postanowiłem go odnowić i przerobić :)

na pierwszy ognień zauważyłem jedną ważną zasadę , ludzie używający wkładki piezo podłączają przeważnie sygnał pod wejście aux gdyż wyjście z wkładki ma za duży poziom [700mV] dla wejścia Phono . Trzeba teraz tu zaznaczyć wkładka piezo ma dużą impedancję tak więc podłączenie jej bezpośrednio pod wejście niskoimpedancyjne [aux czy phono] to wkładka piezo zabrzmi słabo , na wejściu aux zetniemy jej tony wysokie , a pod phono zetniemy wysokie , przesterujemy sygnał i podbijemy basy korekcją RIAA.

Tu jest pies pogrzebany , a wystarczy zrobić tak.
Odłączyć przewody idące bezpośrednio z wkładki do wyjścia Din,a wyjścia Din poprowadzić w miejsce za kondensator wejściowy końcówki [na schemacie oryginalnym C111 i C211]

W oryginalnym przedwzmacniaczu jest odpowiednia impedancja wejściowa . Po za tym przy takim połączeniu mamy jeszcze możliwości korekcji brzmienia [regulatorem barwy] oraz poziomu sygnału wyjściowego [sygnał brany za potencjometrem głośności i balansu].
Teraz możemy gramofon podłączyć pod wejście Phono dowolnego wzmacniacza i wyregulować sygnał . Co ciekawe sygnały za kondensatorami C111 i C211 są niższe od tych z wkładki i zależnie od schematu wynoszą maksymalnie 40mV lub 120mV. Daje to nam łatwiejszą regulację .

Dzięki temu w końcu można posłuchać jak powinna brzmieć wkładka UF50 z prawidłowym łączeniem.
Mamy odpowiednią impedancję , poziom sygnału i zastosowana korekcję RIAA

Jak będą chętni to mogę wrzucić do posłuchania zgrany sygnał z wejścia Phono wzmacniacza.

Następnie przeprowadziłem dokładną regulację nacisku igły [oryginalnie 6g ja natomiast ustawiłem 3,5g] , obrotów talerza i wyczyściłem wszelakie styki sygnałowe. Przeprowadziłem regenerację wkładki , która polegała na mocniejszym dociśnięciu poluźnionych kołków stykowych , podłożyłem kawałek cienkiego plastiku pomiędzy kołki a obudowę , zapiąłem i kołki miejsca wychodzenia kołków potraktowałem klejem Loctitte 416.
oba kanały grają teraz bez zająknięcia [ a wcześniej czasami gubił sygnał jednego kanału]

Dokładne czyszczenie igły , wymiana paska , rozruszanie windy i to by było na tyle :)

Teraz ten gramofon gra naprawdę zacnie :)
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#2

Post autor: andre »

No to trzeba będzie się wykosztować na Artura.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3786
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#3

Post autor: Obywatel »

Bartoszek00 pisze:Jak będą chętni to mogę wrzucić do posłuchania zgrany sygnał z wejścia Phono wzmacniacza.
Bardzo chętnie posłucham.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Bartoszek00
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2016, 07:24

Re: Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#4

Post autor: Bartoszek00 »

Proszę bardzo , link do nagrania:
http://sendfile.es/pokaz/698754---2mqg.html
Ktoś zna wykonawce ? :)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#5

Post autor: zbyszek1982 »

Już bardziej gównianego serwisu do przesyłania plików nie mogłeś znaleźć?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3786
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#6

Post autor: Obywatel »

Serwis nie taki zły - jest nawet możliwość strumieniowego odtworzenia pliku.

Co do jakości nagrania, to rzeczywiście jak na wkładkę piezo nie jest źle. Co do wykonawcy - nie mam pojęcia.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Bartoszek00
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2016, 07:24

Re: Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#7

Post autor: Bartoszek00 »

W czym problem jeśli można spytać?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#8

Post autor: zbyszek1982 »

Mnie się nie udało posłuchać.
Myślałem, że to może kwestia włączonego adblocka. Po jego wyłączeniu otworzyło mi się tylko pięć okien z reklamami i trefnymi stronami pobrania pliku z jakąś durną weryfikacją albo żądających podania numeru telefonu. Pliku ostatecznie nie odtworzyłem, ani nie pobrałem. Nie rozumiem dlaczego ludzie nie korzystają z dropboxa, google drive, albo skydrive microsoftu. Tam nie ma reklam i serwery się nie wieszają.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3786
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#9

Post autor: Obywatel »

zbyszek1982, to może być kwestia rozmiaru pliku. Trzeba chwilę poczekać aż się załaduje i nie zrażać się tymi migającymi niebieskimi kulkami :lol:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
artpaw5
Posty: 242
Rejestracja: 23 paź 2014, 19:54
Gramofon: Dual CS500 Dual 704
Lokalizacja: Dolna Saksonia Niemcy

Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#10

Post autor: artpaw5 »

Całkiem nieżle :clap:
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#11

Post autor: zbyszek1982 »

No dobra, przy dziesiątej próbie udało się odsłuchać strumieniowo.

Co do jakości dźwięku, to jak dla mnie szkoda zachodu, jeżeli efekt ma być taki jak na nagraniu.
Bartoszek00 pisze:Teraz ten gramofon gra naprawdę zacnie
Nie chcę Ci psuć nastroju, ale nie jest tak jak piszesz :morda:
Natomiast za samą chęć zawalczenia z materią masz dużego plusa.
Awatar użytkownika
bluegi
Posty: 433
Rejestracja: 15 cze 2015, 16:44
Gramofon: różne
Lokalizacja: Wrocław

Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#12

Post autor: bluegi »

Z mojej strony też pełen szacuneczek za ciekawy patent. Brzmienie może płytkawe, ale prawdopodobnie klimaciarskie. Szkoda że czegoś bardziej znanego nie zgrałeś:D Ja tam bym sobie coś niewymagającego chętnie poodtwarzał. Jakiegoś Bilińskiego może.. zobaczyć co będzie ;)
Bartoszek00
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2016, 07:24

Re: Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#13

Post autor: Bartoszek00 »

To jest jedna z płyt ze zbioru który dostałem wraz z gramofonem, jak cos ciekawego zakupie to moge puścić . Są to moje poczatki z gramofonami i pewnie dlatego że jeszczecnie osluchany z lepszym sprzetem stwierdziłem ze brzmi to co zrobiłem ok, przeróbka kosztowała troche wyłożonej pracy i nic po xa tym, wiec stwierdzam że i tak sie opłacało. Mam jeszcze w zanadrzu 2 kolejne projekty, reaktywacja z przeróbka Ziphony Turkis (przeróbka na magnetyczną wkładkę) z dorobieniem jej wlasnego Riaa. Oraz budowagramofonu od podstaw na częściach z Bernarda.

To co grało to płyta Bobbysocks
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3786
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#14

Post autor: Obywatel »

Bartoszek00, a może ja się trochę wciągniesz w temat, to zajmiesz się serwisem i renowacją gramofonów?

To jest dziś specjalizacja wysoce deficytowa.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Bartoszek00
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2016, 07:24

Re: Przeróbka gramofonu Fonica Artur WG-900

#15

Post autor: Bartoszek00 »

Myślę że nie ma przeciwwskazań, z zawodu jestem elektronikiem, a i sklada sie tez tak że to moje hobby łącznie z muzyką i gra w zespole ;-), oraz jeszcze jednym zaaintersowań jest realizacja dźwięku. Dużo tez ssiedzę w lampach i konstrukcjach na nich ;-).
ODPOWIEDZ