Bernard G603 reanimacja

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Bernard G603 reanimacja

#1

Post autor: dev »

Cześć,

od jakiegoś czasu jestem w posiadaniu gramofonu Bernard G603.
Sprzęt odziedziczony po dziadkach, wiąże się z nim masa fajnych wspomnień, no i to pamiątka :)
Chciałbym go doprowadzić do maksymalnie użytecznego stanu, choć z tego co czytam nie jest to jakiś bardzo poważany model.
W sprawach gramofonów jestem laikiem ( a przynajmniej takie mam uczucie czytając forum ;) ), ale uczę się i udało mi się już wymienić pasek i wkładkę z igłą.
Kupiłem ten zestaw:

http://allegro.pl/wkladka-nowa-zamiast- ... 40837.html

Dokupiłem też preamp Behringer PP400 i przejściówkę z din na rca.

Niestety w gramofonie nie działała winda i ramię można było kłaść ręcznie na płytę, poza tym było jakieś niestabilne.
Sprzęt grał, ale jakość pozostawiała wiele do życzenia - słaba głośność i basy, "syczenie" na wokalach, trzaski itp.

Naprawdę nie jestem audiofilem, ale coś było nie tak. Myślałem, że to kwestia mojego montażu wkładki na złączki metalowe zaciskane na przewodach i trzpieniach.

W związku z kompletnym brakiem doświadczenia w rozkładaniu gramofonu, oddałem go do punktu naprawy RTV, gdzie kosztem 90zł naprawiono mi windę o tyle, że pociągnięcie dźwigni rzeczywiście powoduje jej opuszczenie.
A raczej upadek, ponieważ ramię opada gwałtownie i równie gwałtownie się podnosi przy autostopie na końcu strony - wniosek brak smaru.
Ogólny efekt jest taki, ze syczy trochę mniej, poziom głosu jest ok, basy słabe raczej.

Naprawiający nie ingerował w ogóle w moją grzebaninę przy wkładce twierdząc, że jak jest głos na obu kanałach, znaczy, że jest sygnał i wkładka zamontowana jest dobrze.
Poza tym na pręciku od systemu antiskatingowego nie ma tego ciężarka-kółeczka, więc raczej nie wykonuje on swego zadania, pomimo tego ramię nie ślizga się na szczęście po powierzchni płyt, ale zapewne ma to wpływ na jakość dźwięku?

Mam w zasadzie na tym etapie kilka pytań:

1. czy, a jeśli tak to jak, można podłączyć koszyk, który był w komplecie z wkładką (ten link wyżej)?

2. czy dysponując w miarę zdolnościami manualnymi, dobrymi chęciami i ambicją ku uczeniu się oraz niestety marnym doświadczeniem jest sens dobierać się do mechanizmu windy na tyle, by skutecznie go nasmarować?

3. może ktoś dysponuje namiarami na konkretnego fachowca w Toruniu lub okolicach, który w razie czego mógłby wykonać takie działania jak wymiana kabli od wkładki do wyjścia, wymiana koszyka i ewentualne inne czynności konserwacyjno-naprawczo-regulacyjne w razie gdybym nie dał rady?

4. co z mechanizmem antiskating - dobrze się domyślam, że nie jest kompletny i źle wpływa na pracę gramofonu? Trzeba zmienić całość czy można gdzieś dostać taki ciężarek?

5. pod talerzem, na podstawie talerza znajdują się pokrętła regulujące sztywność "zawieszenia" . Jest jakiś sposób prawidłowej regulacji, czy robi się to na wyczucie?

Poza tym dochodzą kwestie estetyczne, jak oczyszczenie i renowacja drewnianej obudowy i polerka plastikowej klapy, ale to już prace innego kalibru - muszę znaleźć po prostu czas.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Bernard G603 reanimacja

#2

Post autor: chudy_b »

dev pisze:1. czy, a jeśli tak to jak, można podłączyć koszyk, który był w komplecie z wkładką (ten link wyżej)?
Konstrukcja tego koszyka jest identyczna jak koszyka Unitry, ale może mieć minimalnie inne wymiary. Albo będzie pasował, albo nie. Możesz sam to łatwo sprawdzić jeśli masz wszystko w ręku.
dev pisze:2. czy dysponując w miarę zdolnościami manualnymi, dobrymi chęciami i ambicją ku uczeniu się oraz niestety marnym doświadczeniem jest sens dobierać się do mechanizmu windy na tyle, by skutecznie go nasmarować?
No pewnie że tak. Za wiele nie ryzykujesz. Sam napisaleś, że to nie jest zbyt cenny gramofon. Zawsze czegoś się nauczysz.
dev pisze:3. może ktoś dysponuje namiarami na konkretnego fachowca w Toruniu lub okolicach, który w razie czego mógłby wykonać takie działania jak wymiana kabli od wkładki do wyjścia, wymiana koszyka i ewentualne inne czynności konserwacyjno-naprawczo-regulacyjne w razie gdybym nie dał rady?
Jest niezły fachowiec w Bydgoszczy, ale nie wiem czy to dla Ciebie nie problem :D

http://www.naprawagramofonow.pl/
dev pisze:4. co z mechanizmem antiskating - dobrze się domyślam, że nie jest kompletny i źle wpływa na pracę gramofonu? Trzeba zmienić całość czy można gdzieś dostać taki ciężarek?
Identyczny mechanizm jest w Danielu, choć nie wiem czy masa ciężarka jest taka sama. Poszukaj na aukcjach, może trafisz.
dev pisze:5. pod talerzem, na podstawie talerza znajdują się pokrętła regulujące sztywność "zawieszenia" . Jest jakiś sposób prawidłowej regulacji, czy robi się to na wyczucie?
Chodzi o to, by talerz wisiał "w powietrzu" Nie może ocierać o inne części i musi mieć pewną swobodę ruchu.
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Bernard G603 reanimacja

#3

Post autor: Krzysztof_67 »

Wrzucę swoje trzy grosze bo troszkę zostało namieszane:
dev pisze:1. czy, a jeśli tak to jak, można podłączyć koszyk, który był w komplecie z wkładką (ten link wyżej)?
Nie, G603 nie mają wymiennego headshella. Musisz wkładkę założyć na istniejący koszyk.
dev pisze:2. czy dysponując w miarę zdolnościami manualnymi, dobrymi chęciami i ambicją ku uczeniu się oraz niestety marnym doświadczeniem jest sens dobierać się do mechanizmu windy na tyle, by skutecznie go nasmarować?
Tak, winda to jest tulejka z ruchomym trzpieniem. Wystarczy rozłożyć i nasmarować odpowiednim smarem - informację jakim znajdziesz na forum.
dev pisze:3. może ktoś dysponuje namiarami na konkretnego fachowca w Toruniu lub okolicach, który w razie czego mógłby wykonać takie działania jak wymiana kabli od wkładki do wyjścia, wymiana koszyka i ewentualne inne czynności konserwacyjno-naprawczo-regulacyjne w razie gdybym nie dał rady?
O cenach i zakresie prac serwisów nie powinniśmy mówić ale czytając wcześniejsze dzieje gramofonu to naprawiając go samemu tylko zyskasz :D
dev pisze:4. co z mechanizmem antiskating - dobrze się domyślam, że nie jest kompletny i źle wpływa na pracę gramofonu? Trzeba zmienić całość czy można gdzieś dostać taki ciężarek?
Przeszukuj Alle i inne portale, zapytaj tu na forum w odpowiednim dziale, zdarzają się w sprzedaży różne elementy polskich gramofonów a ten ciężarek jest taki sam dla wszystkich wyrobów Unitry
dev pisze:5. pod talerzem, na podstawie talerza znajdują się pokrętła regulujące sztywność "zawieszenia" . Jest jakiś sposób prawidłowej regulacji, czy robi się to na wyczucie?
Hmm...w tym gramofonie regulacja jest dla każdej ze sprężyn oddzielnie i nie ma szans dostać się do niej od strony talerza. Śruby o których piszesz służą do blokady całego mechanizmu na czas transportu. Przy normalnym użytkowaniu powinny być odkręcone, luźne. Jeśli plinta nie jest pochylona w stosunku do obudowy to daruj sobie regulację zawieszenia.

Generalnie forum nie pała jakąś szczególną miłością do polskich sprzętów, jednak jak widać jest nawet wydzielony dział dla nich :clap:
Opisuj tutaj swoje działania, pytaj a na pewno ktoś Ci pomoże. Będziesz miał frajdę z własnej pracy a sprzęt mimo, że nie ma HighEndowych parametrów odwdzięczy Ci się fajnym dźwiękiem.
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Bernard G603 reanimacja

#4

Post autor: dev »

chudy_b pisze:No pewnie że tak. Za wiele nie ryzykujesz. Sam napisaleś, że to nie jest zbyt cenny gramofon. Zawsze czegoś się nauczysz.
Ale zepsuć też bym nie chciał :) Jednak się pobawię.
Jest niezły fachowiec w Bydgoszczy, ale nie wiem czy to dla Ciebie nie problem :D
Nie problem :D Tylko zdaje się fachowiec naprawia Daniele...

Krzysztof_67 pisze:Nie, G603 nie mają wymiennego headshella. Musisz wkładkę założyć na istniejący koszyk.
Tak też myślałem, koszyk nie wyglądał na dający się zmienić i w miarę moich możliwości założyłem inną wkładkę.
Tak, winda to jest tulejka z ruchomym trzpieniem. Wystarczy rozłożyć i nasmarować odpowiednim smarem - informację jakim znajdziesz na forum.


OK, będę działał, smar już kupiłem, tylko, że w sklepie Wamat, który jak wnoszę po lekturze forum cieszy się również raczej umiarkowaną renomą ;) Może dla moich potrzeb będzie ok.

Hmm...w tym gramofonie regulacja jest dla każdej ze sprężyn oddzielnie i nie ma szans dostać się do niej od strony talerza. Śruby o których piszesz służą do blokady całego mechanizmu na czas transportu. Przy normalnym użytkowaniu powinny być odkręcone, luźne. Jeśli plinta nie jest pochylona w stosunku do obudowy to daruj sobie regulację zawieszenia.
I wszystko jasne. Odkręciłem na luźno.
Będziesz miał frajdę z własnej pracy a sprzęt mimo, że nie ma HighEndowych parametrów odwdzięczy Ci się fajnym dźwiękiem.
I taką mam nadzieję :)


Dzięki za odpowiedzi.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bernard G603 reanimacja

#5

Post autor: Wojtek »

dev pisze:Tylko zdaje się fachowiec naprawia Daniele...
Jak naprawił Daniela to naprawi też Bernarda..
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Bernard G603 reanimacja

#6

Post autor: dev »

Ok, udało się w miarę nasmarować windę - nie spada już jak w przepaść :).

Czymś takim:

http://allegro.pl/smar-windy-podnosnika ... 75918.html

Choć jak pamiętam ten gramofon ze starych czasów, kiedyś było jeszcze wolniej.

Swoją drogą jak zobaczyłem za co fachowiec wziął pieniądze przy naprawie tej windy to musiałem się mocno w język ugryźć...

I do tego sucho jak na pustyni - nawet nie przyszło mu na myśl tego czymś nasmarować.

No, ale mam nauczkę, żeby próbować robić samemu.

Znalazłem też w rodzinnych zasobach piwnicznych gramofon Unitra Fonica GS 464.

Stan - ucięta wtyczka din, rozkręcone ramię (osobno wszystkie śrubki, przeciwwaga itp), brak wkładki.

Silnik kręci, nawet pasek jest ok :) Wzrokowo ładnie wygląda. Od razu naszły mnie pomysły o regeneracji i tego staruszka, ale póki co ogołociłem go z potrzebnego w Bernardzie ciężarka do antiskatingu.

I teraz dziwne, bo ustawiłem nacisk jakieś 1,7g zgodnie z zaleceniami z instrukcji oraz odpowiadającą temu pozycję wspomnianego ciężarka. Mimo tego podczas opuszczania ramienia ucieka ono na zewnątrz.

Dopiero po dość znacznym przemieszczeniu ciężarka jest ok. Chyba, że ustawienie nacisku wg instrukcji to lipa jakaś :)

Założyłem igłę taką: http://allegro.pl/nowa-igla-st-09-d-do- ... 69654.html bo poprzednia była już po różnych przejściach.

Zauważyłem, że gdy podłączę słuchawki bezpośrednio do preampa to są b. mocno podbite soprany - czy to normalne?

Po przejściu sygnału przez miniwieżę Pioneer X-HM30V-K dźwięk jest cieplejszy, no i można dokonać korekty.

Właśnie - czy to jest dobry wybór, podłączenie gramofonu pod wspomnianą wieżę?

Obsługuje ona niewielkich rozmiarów pokój i gramofon został podpięty do niej niejako z automatu.

Posiadam też dwa amplitunery z dawnych czasów - Merkury i Tosca.

Tosca zresztą gra sobie żwawo w kuchni na głośnikach od starej zepsutej wieży i tylko ostatnio padł w niej lewy kanał - zaczął trzeszczeć, pójdzie do naprawy.

Czy na takich sprzętach gramofon poradziłby sobie lepiej? I czy te 20-30W głośniki od starej wieży JVC mogą być, czy raczej poszukać czegoś innego, ewentualnie czego? (pomieszczenia rzędu 18-20 m2)
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Bernard G603 reanimacja

#7

Post autor: chudy_b »

dev pisze:Ok, udało się w miarę nasmarować windę - nie spada już jak w przepaść :).

Czymś takim:

http://allegro.pl/smar-windy-podnosnika ... 75918.html

Choć jak pamiętam ten gramofon ze starych czasów, kiedyś było jeszcze wolniej.
Ważne żeby ramię nie spadało jak kamień odbijając się parę razy od płyty. A czy to jest szybciej, czy wolniej to nie ma wielkiego znaczenia.
dev pisze:Swoją drogą jak zobaczyłem za co fachowiec wziął pieniądze przy naprawie tej windy to musiałem się mocno w język ugryźć
No tak to działa. Naprawa gramofonu najczęściej nie wymaga jakiejś specjalistycznej wiedzy, ale zabiera mnóstwo czasu, bo to głównie precyzyjna mechanika i dostęp słaby. Serwis musi wziąć określoną stawkę za godzinę, bo inaczej padnie. Albo zrobią co się da na szybko, albo skasują tak ze w pięty pójdzie.
dev pisze: Założyłem igłę taką: http://allegro.pl/nowa-igla-st-09-d-do- ... 69654.html bo poprzednia była już po różnych przejściach.
Miałeś taka wkładkę w Bernardzie? Sama igła to tani zamiennik.
dev pisze:Zauważyłem, że gdy podłączę słuchawki bezpośrednio do preampa to są b. mocno podbite soprany - czy to normalne?
Tego nie wiem, ale podpinanie słuchawek pod pre to kiepski pomysł, on nie do tego służy. Nie ma tam żadnych elementów służących wzmocnieniu mocy. Słuchawki wiele nie potrzebują, ale i tak lepiej nie ryzykować.
dev pisze:Po przejściu sygnału przez miniwieżę Pioneer X-HM30V-K dźwięk jest cieplejszy, no i można dokonać korekty.

Właśnie - czy to jest dobry wybór, podłączenie gramofonu pod wspomnianą wieżę?
Korzystasz z tego co masz. Zawsze można kupić lepszy wzmacniacz i kolumny. Sky is the limit.
dev pisze:Posiadam też dwa amplitunery z dawnych czasów - Merkury i Tosca.
Merkury - zacny sprzęt. I bardzo ładny. Trochę konkurent Radmora 5102. Ja bym go wykorzystał. Tosca to raczej właśnie kuchenny grajek.
dev pisze:Czy na takich sprzętach gramofon poradziłby sobie lepiej? I czy te 20-30W głośniki od starej wieży JVC mogą być
Spróbuj. Polskie wzmacniacze maja duże mozliwości korekcji tonów. Nie każdemu to odpowiada, ale moim zdaniem pozwala wiele wycisnąć ze słabych kolumn.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bernard G603 reanimacja

#8

Post autor: Wojtek »

dev pisze:Zauważyłem, że gdy podłączę słuchawki bezpośrednio do preampa to są b. mocno podbite soprany - czy to normalne?
Różnica między wzmacniaczami słuchawkowymi.
dev pisze:Właśnie - czy to jest dobry wybór, podłączenie gramofonu pod wspomnianą wieżę?
Skoro działa to chyba dobrze?
dev pisze:Czy na takich sprzętach gramofon poradziłby sobie lepiej?
Jak podepniesz to usłyszysz :)
dev pisze:I czy te 20-30W głośniki od starej wieży JVC mogą być, czy raczej poszukać czegoś innego, ewentualnie czego? (pomieszczenia rzędu 18-20 m2)
Może wystarczą.

Jeśli ma być jakość to bym wymienił wszystko. Nie wiem na ile taka rada Tobie pomoże :) Tylko nie pytaj "na co?" bo zanim zaczniemy wymyślać, lepiej zajrzyj do portfela ;)
chudy_b pisze:Miałeś taka wkładkę w Bernardzie? Sama igła to tani zamiennik.
Napisał na początku, że taką kupił :) Przy tej wkładce kwestia oryginał/zamiennik nie robi różnicy.
chudy_b pisze:ale podpinanie słuchawek pod pre to kiepski pomysł, on nie do tego służy. Nie ma tam żadnych elementów służących wzmocnieniu mocy. Słuchawki wiele nie potrzebują, ale i tak lepiej nie ryzykować.
Behringer PP400 ma wzmacniacz słuchawkowy i gniazdo na duży jack ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Bernard G603 reanimacja

#9

Post autor: dev »

Ważne żeby ramię nie spadało jak kamień odbijając się parę razy od płyty. A czy to jest szybciej, czy wolniej to nie ma wielkiego znaczenia.
właśnie tak - już się nie odbija
No tak to działa. Naprawa gramofonu najczęściej nie wymaga jakiejś specjalistycznej wiedzy, ale zabiera mnóstwo czasu, bo to głównie precyzyjna mechanika i dostęp słaby. Serwis musi wziąć określoną stawkę za godzinę, bo inaczej padnie. Albo zrobią co się da na szybko, albo skasują tak ze w pięty pójdzie.
Zdaję sobie z tego sprawę i moja frustracja dotyczyła raczej "dlaczego sam tego nie zrobiłem" niż "dlaczego wziął tyle kasy"
Merkury - zacny sprzęt. I bardzo ładny. Trochę konkurent Radmora 5102. Ja bym go wykorzystał.
Polskie wzmacniacze maja duże mozliwości korekcji tonów. Nie każdemu to odpowiada, ale moim zdaniem pozwala wiele wycisnąć ze słabych kolumn.
Właśnie zamierzam zreanimować GS464, dołożyć do tego Merkurego i jakieś kolumienki i ustawić ten zestaw w drugim pokoju :)
Skoro działa to chyba dobrze?
Podejrzewam, że na głośniczkach komputerowych też by działało ;)

Spoko, wiem, że to trochę naiwne pytania (za dużo Rysia R.), ale tak w domyśle chciałbym kiedyś trochę pozmieniać, zdobyć jakiś porządniejszy wzmacniacz / amplituner, lepsze nagłośnienie no i wtedy nieuniknione stanie się skorzystanie z wątku "jaki używany gramofon do 500 zł".

No, ale to śpiew przyszłości.
dev pisze:Czy na takich sprzętach gramofon poradziłby sobie lepiej?


Jak podepniesz to usłyszysz
Chodzi o to, że średnio usłyszę, bo mam niestety do dyspozycji marne głośniki...
chudy_b pisze:Miałeś taka wkładkę w Bernardzie? Sama igła to tani zamiennik.


Napisał na początku, że taką kupił :) Przy tej wkładce kwestia oryginał/zamiennik nie robi różnicy.


No, zaszalałem i kupiłem jeszcze to:

http://allegro.pl/wkladka-gramofonowa-a ... 41885.html

To będzie do G603, a tę wkładkę co jest teraz przełożę do GS464 jak go naprawię ;)

Zastanawia mnie tylko, czy igła siedząca w tej powyższej AT95E to też z gatunku no name zamienników czy coś lepszego?

Bo był jeszcze taki zestaw:

http://allegro.pl/wkladka-gramofonowa-a ... 35021.html

I ten chyba ma ten tani zamiennik?

I jeszcze takie pytanko na koniec - zauważyłem, że w Bernardzie g603 ramię ma lekki luz przy próbie jakby obracania go wokół własnej osi.
Luz znika po lekkim dokręceniu poprzecznej śruby u nasady ramienia, ale wtedy z kolei jest ono zbyt sztywno osadzone i nie opada na płytę.
Nie dokręcałem tego mocno, bo zdaje się mógłbym wtedy zniszczyć łożysko.
Najlepiej chodzi na luźnej śrubie, ale ramię też wtedy jest luźne.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Bernard G603 reanimacja

#10

Post autor: chudy_b »

Kupiłeś wkładkę z oryginalna igłą i bardzo dobrze.

Co do łożysk ramienia, to niestety nie wiem jak to jest w tym konkretnym gramofonie rozwiązane. Jeśli jest to podobnie jak w Danielu, to łozysko składa się z ceramicznej panewki i metalowego stożkowego wkręta. Bardzo dokładnie wyczuwa się moment, gdy wkręt jest prawidłowo dokręcony. Niestety częstym przypadkiem sa wyrobione panewki i/lub wkręty i wtedy może być tak jak piszesz - albo luz, albo przyblokowane łożysko. Nie da sie tego naprawić, trzeba zdobyć sprawne elementy.
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Bernard G603 reanimacja

#11

Post autor: dev »

Renowacji Benka ciąg dalszy:

nasmarowałem specjalnym olejem łożyska w ramieniu oraz trzpień, na którym kręci się talerz.

Oprócz tego zmieniłem wkładkę na AT 95E z igłą AT.

Kalibracja wkładki, regulacja nacisku igły (1,7g) oraz antiskatingu.

Po tych czynnościach według mnie dźwięk jest bardziej przestrzenny i przejrzysty - słychać lepiej poszczególne instrumenty, tony się nie zlewają.

Jak podejrzewam to zasługa nowej wkładki.

I jeszcze zniknęło czasem denerwujące "syczenie" wokali i bas fajnie pulsuje - właśnie słucham UB40 :)

Jedyny "problem" to dość cicha gra - taki neutralny poziom głośności to ustawienie wartości 21 na wieży przy max 30.

Ale to było już wcześniej.

Nie jest to raczej wina preampa, bo słuchawki podłączone bezpośrednio do niego rozwalają uszy, bo z kolei tam brak regulacji poziomu głośności...

Zobaczymy jak zagra na Yamaha RX-V430 + CANTON C-880, które powinny znaleźć się wkrótce w moim posiadaniu ;)

Benkowi przeprowadzę już chyba tylko odnowę zewnętrzną, estetyczną - odświeżenie drewna, polerka pokrywy.

Można by mu jeszcze zafundować wymianę kabli, ale to już nie jest robota dla mnie. a póki co gra bardzo fajnie na tych co są.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
winyl
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2015, 14:59

Bernard G603 reanimacja

#12

Post autor: winyl »

dev pisze:nasmarowałem specjalnym olejem łożyska w ramieniu oraz trzpień, na którym kręci się talerz.
Pamiętasz jakim olejem? Jak Ci się ten olej sprawuje do dziś dnia?
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Bernard G603 reanimacja

#13

Post autor: dev »

To było coś takiego:
http://allegro.pl/olej-lozyskowania-tal ... 14372.html

Do czerwca sprawował się dobrze - tzn. po prostu spełniał swoje zadanie. Potem przesiadłem się na inny gramofon (CEC BD3200), a Benio stoi na półce :)
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
ODPOWIEDZ