Unitra Artur WG-903

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
krzysztof1594
Posty: 30
Rejestracja: 13 gru 2017, 20:02

Unitra Artur WG-903

#1

Post autor: krzysztof1594 »

Witam wszystkich,

Otrzymałem "w darach" gramofon Unitra Artur WG-903, tak doskonale zorientowałem się jakie są opinie o tym sprzęcie, dlatego w przeciągu 4-5 miesięcy zamierzam kupić "prawdziwego" sprzętu. Jednak do tej pory chciałbym móc skorzystać ze skromnych możliwości tego urządzenia.

Tutaj pojawiają się 2 pytania:
1. Sprzęt trzyma obroty, wszystko płynnie funkcjonuje poza... dźwiękiem. Podłączając sprzęt pod kolumny bądź amplituner i dotykając styków w ramieniu
jestem w stanie usłyszeć buczenie na 2 środkowych stykach wkładki. Zawartość muzyczna z płyty jednak nie jest przekazywana na wyjście, czytając o tym na forach wnioskuję, że to kwestia uszkodzenia UF50. Jednak to co wywołało u mnie wątpliwości to fakt, że przy włożonej wkładce i dotknięciu styków znajdujących się we wkładce również słyszę buczenie, czyli przez samą wkładkę również sygnał przechodzi, czy nadal problemem może być jej uszkodzenie?

2. Drugie pytanie to kwestia wyeliminowania newralgicznych punktów tego gramofonu. Dużo czytałem o wadach tego typu wkładek, ale tematy takie kończyły się kwestią "musiałbyś korzystać przy wymianie wkładki z zewnętrznego przedwzmacniacza" - to zazwyczaj kończyło temat.

Ja jednak posiadam amplituner Pioneer SX-777, który posiada wejście PHONO, więc wnioskuję, że jest możliwość podłączenia gramofonu z wkładką magnetyczną bezpośrednio do amplitunera. Czy w takim wypadku warto (skoro i tak chce reanimować go na te pare miesięcy i wydać na UF70 100zł)
zainwestować we wkładkę wyższej klasy i poeksperymentować z ramieniem, bądź wymienić całe ramię? Kalibrowałem go w obecnym stanie i udało mi się uzyskać nacisk na płytę o wartości 2g. Ze schematu wywnioskowałem, że wyjście 5din jest podłączone do wkładki pomijając praktycznie całą elektronikę w gramofonie, więc kwestia obróbki dźwięku pozostanie po stronie Pioneera, który liczę, że lepiej się spisze niż unitra. Macie jakieś pomysły jakiej wkładki/całego ramienia użyć do takiej przeróbki?

Dzięki i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Unitra Artur WG-903

#2

Post autor: chudy_b »

krzysztof1594 pisze:
14 gru 2017, 14:12
tak doskonale zorientowałem się jakie są opinie o tym sprzęcie
No to wiesz wszystko. To zawsze była i jest tylko zabawka, nie gramofon. Nie wiem jak wygląda Twoja kolekcja płyt, ale szkoda jej.
krzysztof1594 pisze:
14 gru 2017, 14:12
czy nadal problemem może być jej uszkodzenie?
Nie wiem czego Ty tam dotykasz, ale jeśli dotkniesz igły i niczego nie usłyszysz, a dotykanie przewodów przed wkładką powoduje buczenie, to masz uszkodzoną wkładkę.
krzysztof1594 pisze:
14 gru 2017, 14:12
Drugie pytanie to kwestia wyeliminowania newralgicznych punktów tego gramofonu.
Jak to mawiał mój nauczyciel fizyki, te problemy załatwi prokurator, czyli śmietnik i wywalał tam zeszyt delikwenta. :D
krzysztof1594 pisze:
14 gru 2017, 14:12
Ja jednak posiadam amplituner Pioneer SX-777, który posiada wejście PHONO,
Jesli uda Ci się tam jakoś upchnąć wkładkę MM, to możesz to podłączyć do wejścia PHONO Pioneera.
krzysztof1594 pisze:
14 gru 2017, 14:12
Macie jakieś pomysły jakiej wkładki/całego ramienia użyć do takiej przeróbki?
Daj spokój. To nie ma żadnego sensu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Unitra Artur WG-903

#3

Post autor: Wojtek »

"Zdaję sobie sprawę... ale jednak nie zdaję sobie sprawy, więc pytam" :(
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
krzysztof1594
Posty: 30
Rejestracja: 13 gru 2017, 20:02

Re: Unitra Artur WG-903

#4

Post autor: krzysztof1594 »

Okej, w takim razie poszedłem po rozum do głowy, zrobiłem dodatkowy research i postaram się znaleźć coś przynajmniej na jakiś czas w temacie gramofonów do 200zł, może akurat coś się trafi. Dzięki!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Unitra Artur WG-903

#5

Post autor: Wojtek »

Brawo :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
thrashu
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2018, 15:04

Re: Unitra Artur WG-903

#6

Post autor: thrashu »

Cześć, podczepiam się pod temat, gdyż również odziedziczyłem podobny gramofon :)

Podpinam go, pod końcówki Phono w zmacniaczu Yamaha AX-500 i niestety słychać buczenie, oczywiście przy niewielkim odkręceniu głośności we wzmacniaczu buczenie jest prawie niesłyszalne, natomiast im głośniej tym bardziej "natrętnie" je słychać. Pytanie, czy wymieniać gramofon, bo wzmacniacz mnie satysfakcjonuje, natomiast od gramofonu oczekiwałbym czegoś więcej.. ewentualnie coś do ok 400zł co by godnie zastąpiło Artura?
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2036
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Unitra Artur WG-903

#7

Post autor: Peter007 »

Masa podpięta?
thrashu
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2018, 15:04

Re: Unitra Artur WG-903

#8

Post autor: thrashu »

Możliwe, że wychodzi moje noobostwo tutaj i że coś źle robię, ale mam kabel din cinch, który łączę gramofon ze wzmacniaczem. I tyle... :)


Dodam, że jestem ciemną, nomen omen, masą jeśli chodzi o elektronikę. Chciałbym po prostu wpiąć kable i by nie buczało :mrgreen:
Awatar użytkownika
appel
Posty: 181
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:37

Re: Unitra Artur WG-903

#9

Post autor: appel »

Prawdopodobnie problemem jest to, że używasz przejsciówki z dni na cinch bez wyprowadzonej masy. Spróbuj czegoś takiego: http://allegro.pl/adapter-din-3-5-2x-rc ... 54877.html Ale generalnie cudów się nie spodziewaj.
thrashu
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2018, 15:04

Re: Unitra Artur WG-903

#10

Post autor: thrashu »

Dzięki za podpowiedź! Rozumiem, że masa musi być do czegoś podpięta? Dodatkowo nie bardzo widzę (przynajmniej na allegro) "męskiego" din do cinch z dodatkową masą...Czy tutaj też trzeba jeszcze bardziej kombinować?

Czy owym cudem byłaby wymiana gramofonu?
Awatar użytkownika
appel
Posty: 181
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:37

Re: Unitra Artur WG-903

#11

Post autor: appel »

Masa musi być podpięta do wzmacniacza. Zwykle ma jakiś dzyndzelek do podłączenie, oznaczony GND.
thrashu pisze:
01 mar 2018, 15:23
Czy owym cudem byłaby wymiana gramofonu?
Owszem - zdecydowanie. Żadnej zjadliwej wkładki czy igły do tego sprzętu się nie wsadzi, a używana tam obecnie zryje Ci płyty.
thrashu
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2018, 15:04

Re: Unitra Artur WG-903

#12

Post autor: thrashu »

To tutaj słaba sprawa... wzmacniacz stoi po przeciwległej stronie pokoju ;( Właściwym momentem jest przejście do odpowiedniego wątku zakupowego rozumiem (btw. ten problem nie dotyczy wszystkich wzmacniaczy mam nadzieję) ?
Awatar użytkownika
appel
Posty: 181
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:37

Re: Unitra Artur WG-903

#13

Post autor: appel »

thrashu pisze:
01 mar 2018, 15:32
wzmacniacz stoi po przeciwległej stronie pokoju
Kabel wyprowadzony od gramofonu powinien być krótki. Jeśli teraz masz długi - to jest prawdopodobnie jedna z przyczyn złego dźwięku (poza przyczyną fundamentalną, tj. gramofonem)
thrashu pisze:
01 mar 2018, 15:32
problem nie dotyczy wszystkich wzmacniaczy
Przed problemem polegającym na przebywaniu po drugiej stronie pokoju niż gramofon nie ustrzeżesz żadnego wzmacniacza :D
Ostatnio zmieniony 01 mar 2018, 15:41 przez appel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Peliks
Posty: 2333
Rejestracja: 29 lis 2017, 17:13
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Unitra Artur WG-903

#14

Post autor: Peliks »

thrashu pisze:
01 mar 2018, 15:32
ten problem nie dotyczy wszystkich wzmacniaczy mam nadzieję ?
Konkretnie to o co pytasz ? Jeśli o masę to powinna być podpięta prawie (w jakichś 95 % przypadków) zawsze do wzmacniacza.
Sony/Denon/ADC PreamP D Cayin A-88T MC Systems M3
ADC QLM XLM AT15Sa AT150MLX Denon DL- 103D Elac ESG 796 Goldbug Medusa
Nakamichi MC1000 Ortofon Cadenza Black SPU E GM Gold Philips GP401.II Sony XL-45
thrashu
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2018, 15:04

Re: Unitra Artur WG-903

#15

Post autor: thrashu »

Okey, dzięki za odpowiedzi, coraz więcej mi się przejaśnia ;)
powiedzmy, że jestem w stanie przewalczyć u reszty domowników przestawienie gramofonu, by stał jak kiedyś w odległości ok.pół metra od wzmacniacza (będzie to ciężki bój, ale może zwycięski ;) )

Czy znajdę gdzieś "męskiego" dina - cinch z masą, który będzie mieć chociaż te 60 cm?
Teraz używam czegoś w tym stylu:

https://www.conrad.pl/p/kabel-audio-zla ... kie-325077

a jak nie to jak polecacie podłączyć, akurat ten gramofon z wzmacniaczem?

Może trochę tutaj poteoretyzuje, ale np. gramofon Yamaha tt230 łączony jest ze wzmacniaczem za pomocą cinchów, jak w takim przypadku jest z masą?

Btw. Zaraz udam się do innego wątku i wybiorę jakiś porządny sprzęt ;)
ODPOWIEDZ