Unitra Fonica GS461 - wymiana talerza

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PanKoszula
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwie 2017, 23:09
Gramofon: Unitra GS461 Legend

Unitra Fonica GS461 - wymiana talerza

#1

Post autor: PanKoszula »

Witam.
Wciąż pracuję nad polerowaniem mojego starego GS461 ogólnie szukając oryginalnych zamienników, ale wpadłem na pewien pomysł, który załatwiłby dwie sprawy za jednym zamachem. Chodzi mi o talerz, który w moim modelu na pewno ma nierówności. Odrobinę ciężko znaleźć zamienniki, a i pewności co do ich "prostoty" też nic nie gwarantuję. Dodatkowo chętnie wymieniłbym gumową matę na coś odrobinę bardziej "fancy" (mata oryginalnego GS461 ma nietypowe 275mm) i o lepszej jakości, wiec moje pytanie brzmi:

Czy wymiana talerza w GS461 na jakiś inny wchodzi w grę? Czy powinienem zwracać uwagę na coś konkretnego przy poszukiwaniach? Może ktoś podpowie coś ciekawego, zapraszam do dyskusji!
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3783
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Unitra Fonica GS461 - wymiana talerza

#2

Post autor: Obywatel »

PanKoszula pisze: Czy wymiana talerza w GS461 na jakiś inny wchodzi w grę?
Nie sądzę aby to było możliwe. Talerz to integralny element gramofonu o precyzyjnie dobranych parametrach. Nie można go ot tak sobie podmienić na inny. W przypadku maty nie ma już takich restrykcji i można ją wymienić na coś innego, ale pytanie po co? Czy Twoja mata jest sparciała lub zdeformowana? Na jakiej podstawie też sądzisz, że talerz "na pewno ma nierówności"?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
PanKoszula
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwie 2017, 23:09
Gramofon: Unitra GS461 Legend

Re: Unitra Fonica GS461 - wymiana talerza

#3

Post autor: PanKoszula »

Obywatel pisze:
PanKoszula pisze: Czy wymiana talerza w GS461 na jakiś inny wchodzi w grę?
Nie sądzę aby to było możliwe. Talerz to integralny element gramofonu o precyzyjnie dobranych parametrach. Nie można go ot tak sobie podmienić na inny. W przypadku maty nie ma już takich restrykcji i można ją wymienić na coś innego, ale pytanie po co? Czy Twoja mata jest sparciała lub zdeformowana? Na jakiej podstawie też sądzisz, że talerz "na pewno ma nierówności"?
Dzięki za odpowiedź, Obywatelu! ;) Fakt, trochę rozejrzałem się po internecie, przyjrzałem się też bliżej samemu gramofonowi i poza wykonaniem talerza "od zera" nie widzę możliwości na zamianę na inny model. Mój problem polega na tym, że talerz widocznie faluje góra-dół podczas odtwarzania, wraz z nim chodzi cała płyta oraz opuszczone ramię. Zamówiłem w międzyczasie jeszcze plastikowy podtalerz, który może być winowajcą (chociaż ciężko trafić pewnie będzie na idealnie prosty model, skoro wszystkie oferowane to używki). Starałem się prześledzić od którego momentu powstają te nierówności, i z moich obserwacji:
  • - szpula / słupek centralny jest prosty, bez odchyłów
    - pasek przenoszący od napędu potrafi ślizgać się po szpuli napędu góra-dół, ale nieznacznie (ok 5mm)
Drugim powodem dla którego myślałem o zmianie samego talerza jest jego budowa - posiada wgłębienie na gumową matę ograniczone obwódką, przez co sama mata ma nietypowy, mniejszy rozmiar. Nie widzi mi się ręczne docinanie zamiennych mat, żeby tylko je dopasować.
Ech, wychodzi na to, że wybrałem dość ciekawy temat jak na początek "przygody" z winylami. ;)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3783
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Unitra Fonica GS461 - wymiana talerza

#4

Post autor: Obywatel »

Gdybyś musiał jednak dokupić talerz, to skontaktuj się przez Allegro z tym użytkownikiem http://allegro.pl/sellerInfoFrontend/208889/aboutSeller

Ma chyba największy w Polsce magazyn części do polskich gramofonów. Ale tak jak mówiłem, na 99% nie da się założyć innego talerza niż oryginalny.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ