Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#1

Post autor: Sl-2000 »

Witam wszystkich. Mam nadzieję że temat umieściłem w dobrym dziale. Wiele razy szukałem odpowiedzi na moje problemy jako gość, jednak tym razem problem wymagał abym się zalogował :(

Niedawno zacząłem swoją przygodę z winylami. Czy to normalne że w ostatnim utworze (blisko środka płyty) pojawiają się zniekształcenia? Np. Marillion Misplaced Childhood wydanie Uk, Metallica Ride the lightning wydanie Uk...ogólnie we wszystkich płytach występują zniekształcenia na przedostatnim ale szczególnie ostatnim utworze na stronę ale w tych płytach chyba najbardziej jest to odczuwalne. Mam też bad Jacksona wydanie Uk w idealnym stanie. Nie ma nawet najmniejszego pyknięcia a w ostatnim utworze wysokie tony stają się takie ostre - ale nic nie trzeszczy...W Marillion i Metallice słychać tak jakby "piasek"...takie dziwne trzeszczenie szczególnie w wysokotonowym i według mnie silniejszy jest on w prawym kanale ale może mi się wydaje. Gramofon: Technics sl-2000 wkładka JVC z1s nacisk igły :1.65g. Wszystko jest dobrze ustawione. Igły bym nie podejrzewał - Utwory na początku strony brzmią idealnie i nawet na głośnych, wysokich tonach nic nie trzeszczy. Co prawda kupiłem go niedawno a igła jest używana ale nie wygląda na ściętą.

Drugi mój problem to skakanie obrotów. A dokładnie chodzi o to ,że gdy ustawie pitch 33 i 1/2 tak aby miał równe obroty to czasem zaczynają one lecieć w prawo lub w lewo. Czasami pod koniec odtwarzania płyty a czasami już po 5 minutach. Kiedy odtworzę płytę na 45 to zdecydowanie częściej obroty lecą tak po 5 minutach ale bywa też że całą płytę odtworzy prawie idealnie równo. Co może być przyczyną? Próbowałem czyścić potencjometry płynem do konserwacji ale wydaje mi się że nic to nie pomogło.
Pozdrawiam
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#2

Post autor: kielek »

To chyba nie ten dział,ale moderacja czuwa i przeniesie gdzie trzeba.
Twój pierwszy problem moim zdaniem tyczy się tzw. IDG i chyba ma to jednak związek z iglą i jej poprawną kalibracją. Mimo wszystko zacząłbym od jej wymiany( bo jak na oko stwierdziłeś że nie jest zjechana) a potem od dokładnej kalibracji wkładki.
Co drugiego to przemyłeś te potencjometry PR Kontaktem do potencjometrów? Czy czymś innym?
Trzeba po przemyciu trochę je rozruszać ,jeśli to nie pomoże to już nieco grubsza sprawa.Bez schematu i miernika się nie obędzie.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#3

Post autor: Sl-2000 »

Dzięki za radę. Co do płynu którym czyściłem potencjometry jest to Cleanser Pr. Po przemyciu rozruszałem je ( 33 zaczął chodzić trochę lże") a 45 jakby trochę ciężej. Jeszcze dzisiaj spróbuję zwiększyć trochę nacisk igły na 1.75 . Czy może to być przyczyną, że mam ustawiony na około 1.62? (ciężarek jest dokładny jednak dla pewności sprawdzam wagą elektroniczną). z tego co wyczytałem zalecany nacisk to 1.75 (tolerancja 0,25g) ale na 1.62 brzmi bardzo ładnie...tylko te końcowe utwory.)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2640
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#4

Post autor: Bacek »

Ooo, bardzo fajna wkładka jak na MM. Zniekształcenia w środku to na 90% złe ustawienie wkładki a na 10% zużycie igły. Pierwszym wypadku łatwo skorygować, gdzieś tu jest watek o sl-2000 gdzie jest link do programiku drukującego szablon i ustawienia dla sl-2000. I to najtańsza droga. W drugim wypadku oryginalnej igły już pewnie nie dostaniesz ale możesz próbować z Jico.

http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12 ... &start=225

A nacisk wg manuala to 1,7g +/-0,15
http://www.vinylengine.com/library/jvc/z1.shtml
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#5

Post autor: Sl-2000 »

Czyli rozumiem aby spróbować ustawić wkładkę dla ramienia technicsa? Obecnie mam ustawione do Lofgren A. Napisze czy pomogło.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#6

Post autor: kielek »

Miałem tą wkładkę i zapewne z Jico będzie super a jeszcze lepiej ze szlifem SAS jak uczynił to misienka,ja kupiłem Pfeifer'a i nie było źle.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#7

Post autor: Sl-2000 »

Ale chwila...z tego co czytam w niżej położonych postach john90 pisze "Dziękuję , wydrukowałem , ale ....dokładnie do SL-2000 nie widzę, więc ustawiłem po prostu wkładkę równolegle do boków koszyczka.". To w końcu jest to szablon dla mojego ramienia czy nie? W woli przypomnienia jest to Sl-2000. Zanim wymienię igłę chcę się upewnić czy to nie jest wina złego ustawienia wkładki. Swoją drogą wydaje mi się że jest to nie orginalna igła... na alledrogo widzę że takie sprzedają.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2015, 17:06 przez Sl-2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2640
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#8

Post autor: Bacek »

NIe z gotowych szablonów tylko z programu który tam jest, a z niego można wydrukować szablon do każdego ramienia/gramofonu pod warunkiem że zna się odległość pivot/spindle a dla tego gramofonu wynosi ona 206mm. Poczytaj dokładnie dalej.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#9

Post autor: Sl-2000 »

A faktycznie nie doczytałem. Zaraz spróbuję stworzyć szablon.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2640
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#10

Post autor: Bacek »

Musisz pamiętać o tym że to ustawienie to nie tylko kąt ale i overhang. Na początek koniecznie wkładka musi śledzić cały łuk a dopiero potem można ustawiać kąt ale w sposób żeby nie przestała śledzić łuku.

W sumie możesz popróbować i Lofgren A i Stewensonn. Lofgren powinien wypaść gorzej tylko pod koniec ostatniego utworu
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#11

Post autor: Sl-2000 »

Ale mam ustawić overhang dla tej wkładki czy według serwisówki technicsa? Czy według szablonu?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2640
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#12

Post autor: Bacek »

To wszystko jest ze sobą połączone i wynika z geometrii ramienia jego położenia względem płyty . Jeżeli ustawiasz wg szablonu to wg szablonu wszystko. Jak wg ustawień Technicsa to wszystko wg. technicsa. Ustawienie overhangu wg technicsa a potem tylko kąta wg Baerwalda nie raczej nie da dobrych skutków, szczególnie jeżeli będziesz to rpbić na zewnętrznym punkcie zerowym.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#13

Post autor: Sl-2000 »

Czyli rozumiem że jak ustawię wkładkę tak, aby czoło wkładki było równoległe do szablonu w obu tych punktach na szablonie to overhang sam się ustawi czy tak? Jeżeli nie to jak go zmierzyć?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2640
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#14

Post autor: Bacek »

A nie lepiej najpierw chodzić wkładką przód tył tak żeby pokrywała się z łukiem bez przesuwania szablonu a dopiero potem martwić się kątem?
Tak jak opisałeś robi się na szablonach bez łuku, tylko z punktami zerowymi ale ja osobiście nie podjął bym się takiego ustawienia. Miał bym bardzo duże wątpliwości co do swojej dokładności w tym względzie.
A i jeszcze jedno, przed ustawianiem kąta wyłącz antiscating.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#15

Post autor: Sl-2000 »

To może mam zły szablon? Czy ktoś mógłby podesłać prawidłowy szablon? Bo u mnie nie ma żadnych łuków..są tylko proste linie. Dodam że ściągnąłem go ze strony vinylengin szablon : ve_linn_template. A wartości punktów zerowych dla mojego gramofonu to według programu Tonearm Alignment calculator : 53,5 mm oraz 111 mm.
ODPOWIEDZ