Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regulacja)

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Darkly_C
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2012, 19:54

Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regulacja)

#1

Post autor: Darkly_C »

Witam serdecznie

Jestem świeżo upieczonym użytkownikiem gramofonu Technics SL- QX300 i chciałbym go dobrze 'skalibrować'

Nigdzie nie znalazłem instrukcji do niego, ale czytałem sporo na sieci o regulacji tegoż cacka i udało mi się ustalić, że zalecana siła nacisku ramienia to ok. 1,25 g (czyli w połowie tej skali na ciężarku ) wiem również jak ustawić anty-skating. Pytanie tylko do czego służy śrubka zaznaczona przeze mnie na zdjęciu ?

Zauważyłem że ma ona wpływ na wysokość z jakiej jest opuszczany system na winyl ale nie mam pojęcia jaka ma być to wysokość i i jak ją ustawić.

Poza tym był bym bardzo wdzięczny za wszelkie porady odnośnie prawidłowej regulacji tego gramofonu.


Obrazek
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regulacja)

#2

Post autor: hansu »

Darkly_C pisze:zalecana siła nacisku ramienia to ok. 1,25 g
Zalecana siła nacisku to nie jest parametr definiowany przez ramię tylko przez wkładkę (aka system).
Darkly_C pisze:Zauważyłem że ma ona wpływ na wysokość z jakiej jest opuszczany system na winyl ale nie mam pojęcia jaka ma być to wysokość i i jak ją ustawić.
Dokładnie do tego ona służy - do ustawienia jak wysoko nad płytą jest ramię w pozycji "podniesionej". Nie ma tu wielkiej filozofii, po prostu ma być nad płytą (w sensie nie dotykać jej w żadnym miejscu), jakieś kilka milimetrów. Ten parametr jest "regulowalny" ze względu na różne wysokości wkładek, jednak w olbrzymiej większości przypadków nie wymaga regulacji.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regulacja)

#3

Post autor: Wojtek »

O, gramofon T4P z regulacją ramienia, fajnie :)

Standardem dla wkładek T4P jest nacisk + antyskating na poziomie 1.25g.
Z nadal oferowanych wkładek to jedynie Ortofony OMP i Grado Prestige pracują lepiej przy nacisku 1.5g (zalecenie producenta).

Tak więc wszystko zależy od tego jaką masz wkładkę, ale dla większości wypadków ustawienie 1.25g jest prawidłowe.


Zaznaczona śrubka reguluje wysokość podnoszenia windy. hansu już objaśnił o co chodzi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Darkly_C
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2012, 19:54

Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regulacja)

#4

Post autor: Darkly_C »

Panowie naprawdę dzięki za odzew, po jednym poście od was dwóch a ja już czuję się mądrzejszy. :D Jeszcze raz dzięki !

Wkładka jaką posiadam w tym gramofonie to Technics P34 dlatego założyłem że te 1,25 g nacisku będzie ok. Co do Anti-skatingu rzeczywiście te 1,25 jest dobrym ustawieniem
(sprawdzałem na czystej stronie płyty i przy ustawieniu 1,26 ramię faktycznie pozostaje w miejscu stawiając opór sile odśrodkowej, jednocześnie nie uciekając za bardzo w drogą stronę )

Chciałbym docelowo tą wkładkę zmienić na coś lepszego ale wybór wkładek T4P nie powala a na "przejściówkę" na 1/2 cala raczej nie zamierzam się decydować.
I tutaj pojawia się właśnie kolejne moje pytanie gramofon kosztował mnie 500 zł przedwzmacniacz 130zł (monacor spr-6) więc czy jest w ogóle sens inwestowania w jakąś droższą wkładkę ? |
A jeśli tak to co polecili byście mi tak do 200 zł max ?
O, gramofon T4P z regulacją ramienia, fajnie
No właśnie to w tym gramku mi się spodobało, że nie ma tak jak większość Technics'ow TP4 z nieco późniejszych lat predefiniowanych ustawień ramienia tylko można dokonywać własnych.
Choćby Antyskating ustawiany później fabrycznie przez Technics'a na 1,25 bez możliwości zmiany
(Precisely adjusted by de faktory: Tracking force, Anty-skating, czy cuś w tym stylu pisali ...)

Przy czym zdaję sobie sprawę, że musieliście nieźle się uśmiechnąć pod nosem gdy przeczytaliście :
czytałem sporo na sieci o regulacji tegoż cacka
;)
ale wiecie dla mnie laika to cacko jak nic ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regulacja)

#5

Post autor: Wojtek »

Darkly_C pisze:Chciałbym docelowo tą wkładkę zmienić na coś lepszego ale wybór wkładek T4P nie powala a na "przejściówkę" na 1/2 cala raczej nie zamierzam się decydować.
I tutaj pojawia się właśnie kolejne moje pytanie gramofon kosztował mnie 500 zł przedwzmacniacz 130zł (monacor spr-6) więc czy jest w ogóle sens inwestowania w jakąś droższą wkładkę ? |
A jeśli tak to co polecili byście mi tak do 200 zł max ?
Poczytaj sobie: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=48&t=1999
Darkly_C pisze:No właśnie to w tym gramku mi się spodobało, że nie ma tak jak większość Technics'ow TP4 z nieco późniejszych lat predefiniowanych ustawień ramienia tylko można dokonywać własnych.
Tu nie chodzi o to czy są to lata późniejsze czy wcześniejsze. Po prostu było parę modeli (głównie te wyższe) gdzie Technics się nieco ugiął odchodząc od standardu i dopuścił do regulacji, bo, jak już napisałem wcześniej, standard T4P ustanowiony przez Technicsa zakłada standardowe ustawienie 1.25g, a więc teoretycznie regulacja nie powinna być w ogóle potrzebna.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:44
Gramofon: SL-1410mk2
Lokalizacja: Lüben in Niederschlesien

Re: Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regula

#6

Post autor: Tyrystor »

Darkly_C pisze:
Przy czym zdaję sobie sprawę, że musieliście nieźle się uśmiechnąć pod nosem gdy przeczytaliście :
czytałem sporo na sieci o regulacji tegoż cacka
;)
ale wiecie dla mnie laika to cacko jak nic ;)
Nie ma co się śmiać, przez lata miałem ten model i byłem z niego wielce zadowolony :). Bardzo wygodny w obsłudze, w sam raz na początek przygody z winylami. ;)
Niestety, mój egzemplarz zginął w tragicznych okolicznościach i byłem zmuszony kupić sobie coś innego :(
Zestaw L1: Technics SL-1410mk2 + Shure M95HE + Denon PMA-777 + Telefunken TLX
Zestaw L2: Aiwa AD-F810 + Nakamichi OMS-2E + JVC AX-555 + Canton GLE40
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regulacja)

#7

Post autor: eenneell »

Tyrystor pisze:Nie ma co się śmiać,
A kto by śmiał się śmiać :o
Tyrystor pisze:Niestety, mój egzemplarz zginął w tragicznych okolicznościach i byłem zmuszony kupić sobie coś innego
To może coś napisz o "tych tragicznych okolicznościach ;)
Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:44
Gramofon: SL-1410mk2
Lokalizacja: Lüben in Niederschlesien

Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regulacja)

#8

Post autor: Tyrystor »

Pod moją wakacyjną nieobecność brat (bo to w jego pokoju stoi cały sprzęt) zrzucił na gramofon pudło z niezidentyfikowaną zawartością, co było przyczyną strzaskania pokrywy (pół biedy), skrzywienia talerza (miotał się jak bączek), do tego w diabły poszedł układ stabilizacji obrotów (a może i coś w silniku? - nie wiem), więc wykręcał ze 100 obrotów na minutę, do tego nierówno. :shock: :(

Bardzo niemiła niespodzianka :cry:. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - dzięki temu poznałem to forum i dochrapałem się z czasem lepszego sprzętu :) :D.
Zestaw L1: Technics SL-1410mk2 + Shure M95HE + Denon PMA-777 + Telefunken TLX
Zestaw L2: Aiwa AD-F810 + Nakamichi OMS-2E + JVC AX-555 + Canton GLE40
Darkly_C
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2012, 19:54

Re: Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regula

#9

Post autor: Darkly_C »

Nie ma co się śmiać, przez lata miałem ten model i byłem z niego wielce zadowolony . Bardzo wygodny w obsłudze, w sam raz na początek przygody z winylami.
No powiem Ci Tyrystor, że coś w tym jest. Im bardziej zapoznaje się z tematyką gramofonów i rożnych ich modeli/rodzajów tym bardziej zadowolony jestem z tego który posiadam.
Chociaż ten konkretny model mam z przypadku bo kupiła go siostra, która później mi go odstąpiła.

Miałbym do was jeszcze jedno pytanko, trochę offtop, ale myślę że, można to podciągnąć pod 'regulację' ;) , mianowicie:
Czy ta osłona z linku poniżej będzie pasować do mojego modelu ? W opisie podany jest jakiś numer (SFADZ15R01E) ale mi za wiele on nie mówi, wiec może akurat ktoś z was będzie wiedział...

http://allegro.pl/pokrywa-do-gramofonu- ... 91756.html
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regulacja)

#10

Post autor: eenneell »

Tyrystor pisze:Pod moją wakacyjną nieobecność brat (bo to w jego pokoju stoi cały sprzęt) zrzucił na gramofon pudło z niezidentyfikowaną zawartością, co było przyczyną strzaskania pokrywy (pół biedy), skrzywienia talerza (miotał się jak bączek), do tego w diabły poszedł układ stabilizacji obrotów (a może i coś w silniku? - nie wiem), więc wykręcał ze 100 obrotów na minutę, do tego nierówno. :shock: :(


Bardzo niemiła niespodzianka :cry:. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - dzięki temu poznałem to forum i dochrapałem się z czasem lepszego sprzętu :) :D.
Fajnie i niefajnie :( ( w sensie "przygody")
Historia do przeklejenie do wątku "o mocnych nerwach" (czy jakoś tak) ;)
A wniosek?
gramofon jest/ powinien być tak jak PC (personal computer); czyli PG( personal gramophone) :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-QX300- do czego służy to 'pokrętło' (regulacja)

#11

Post autor: Wojtek »

Darkly_C pisze:W opisie podany jest jakiś numer (SFADZ15R01E)
Jest to numer części wg nomenklatury Panasonic/Technics.

Ta pokrywa będzie pasowała do Twojego gramofonu, więc możesz sobie ją kupić i wymienić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ