Recabling SL-3210

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TheNoinfected
Posty: 37
Rejestracja: 06 sty 2023, 14:02

Recabling SL-3210

#1

Post autor: TheNoinfected »

Hej, polecicie jakieś przewody do Technicsa SL-3210? Gramofon ten nie ma wprowadzonych gniazd RCA, więc myślę o czymś na metry albo gotowiec od melodiki i uciąć z jednej strony złącza i je wlutować. Pomysł głupi czy rzecz normalna? Brumi mi przy dotykaniu headshella, a sam przewód jest oryginalny, nigdy nie zmieniany
Topping D30 Pro, Topping A30 Pro, Denon AH-D7200

Technics SL-3210 (Ortofon 2M Blue), H/K HD970 LE, Unison Research Unico Primo, Pylon Audio Diamond 30
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41519
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Recabling SL-3210

#2

Post autor: Wojtek »

Uziemienie masz dobrze ogarnięte?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
TheNoinfected
Posty: 37
Rejestracja: 06 sty 2023, 14:02

Re: Recabling SL-3210

#3

Post autor: TheNoinfected »

No właśnie w gniazdku nie mam bolca, w najbliższy weekend będzie zmieniane :whistle:
Topping D30 Pro, Topping A30 Pro, Denon AH-D7200

Technics SL-3210 (Ortofon 2M Blue), H/K HD970 LE, Unison Research Unico Primo, Pylon Audio Diamond 30
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Recabling SL-3210

#4

Post autor: Bacek »

I ile piszesz o gniazdku w ścianie to nie o to uziemienie chodzi, a przynajmniej nie tylko. W elektrycznych/sieciowych może nie być nigdzie bolca i z tym też będzie ok. Problem bywa gdy tych bolców za dużo. Gdy kilka urządzeń w torze audio ma wtyczkę z bolcem i jest tam przejście z masy brum jest nieunikniony.
Natomiast różnie ważne albo i ważniejsze jest jak sama masa wychodzi z gramofonu i wchodzi do pre.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2023, 10:27 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
TheNoinfected
Posty: 37
Rejestracja: 06 sty 2023, 14:02

Re: Recabling SL-3210

#5

Post autor: TheNoinfected »

Ok, to wyjaśniam. Przewód uziemiający z gramofonu jest podłączony do wzmacniacza w dedykowane miejsce - wzmacniacz Cyrus One, który jest zasilany przewodem takim samym jak do komputera, z wtykiem C13). Przydźwięk (po dotknięciu headshella) był również słyszalny na moim poprzednim amplitunerze Denon AVR-2308, który był zasilany zwykłym kabelkiem, dwużyłowym bez uziemienia.
Topping D30 Pro, Topping A30 Pro, Denon AH-D7200

Technics SL-3210 (Ortofon 2M Blue), H/K HD970 LE, Unison Research Unico Primo, Pylon Audio Diamond 30
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Recabling SL-3210

#6

Post autor: Bacek »

Ale to nadal jest kawałek rzeczywistości. Piszesz że nie ma wyprowadzonego RCA to znaczy że ma DIN? I ozdobny przewód uziemiający czy moze masz kabelek z przejściem z din na rca + gnd? Opisz całość albo cyknij fotkę.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
TheNoinfected
Posty: 37
Rejestracja: 06 sty 2023, 14:02

Re: Recabling SL-3210

#7

Post autor: TheNoinfected »

Odgórnie założyłem, że wiesz jak to jest w SL-3210. Z obudowy gramofonu wychodzi oryginalny przewód, który w środku jest przylutowany do mostku. Tak to z fabryki wychodziło. Nie ma żadnych złącz na zewnątrz obudowy. Zdejmowałem dolną pokrywę żeby sprawdzić jak to tam wygląda i wszystko jest przylutowane poprawnie.
Topping D30 Pro, Topping A30 Pro, Denon AH-D7200

Technics SL-3210 (Ortofon 2M Blue), H/K HD970 LE, Unison Research Unico Primo, Pylon Audio Diamond 30
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Recabling SL-3210

#8

Post autor: ahaja »

Brum przy dotykaniu headshella mówi, że problem jest z uziemieniem rurki ramienia.
Zerknij jak to połączenie wygląda na płytce do której dochodzą przewody sygnałowe z ramienia i przewody uziemienia ramienia (czarne). Najlepiej to pomierzyć miernikiem między headshellem a tym punktem na płytce gdzie się schodzą czarne kabelki.
Sygnałowe masowe (zielony i niebieski) też warto pomierzyć czy dochodzą do końcówek wtyków rca.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Recabling SL-3210

#9

Post autor: Bacek »

TheNoinfected pisze:
23 maja 2023, 11:02
Odgórnie założyłem, że wiesz jak to jest w SL-3210.
Sam ostatnio komuś zarzucałem czytanie bez zrozumienia a wychodzi że jestem nie lepszy. Brak założonych gniazd RCA z pierwszego postu nie oznacza oczywiście DIN. Tak czy siak z używkami nie zawsze można zakładać że jest tak jak było z fabryki.

Co do sprawdzenia to patrzył bym nawet dalej.
Zmierzył bym czy pomiędzy rurką ramienia a końcówką kabelka GND (po odłączeniu kabelków od pre) jest przejście, bo powinno być. I pomiędzy końcówką GND i masami każdego z chinchy nie ma, bo nie powinno być.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
TheNoinfected
Posty: 37
Rejestracja: 06 sty 2023, 14:02

Re: Recabling SL-3210

#10

Post autor: TheNoinfected »

Bacek pisze:
23 maja 2023, 12:20
Zmierzył bym czy pomiędzy rurką ramienia a końcówką kabelka GND (po odłączeniu kabelków od pre) jest przejście, bo powinno być.
Przejście jest.
Bacek pisze:
23 maja 2023, 12:20
I pomiędzy końcówką GND i masami każdego z chinchy nie ma, bo nie powinno być.
Przejścia nie ma.

Jeszcze jedno - po odpięciu GDN od wzmacniacza, a pozostawieniu podłączonej wkładki (wtyki RCA) zaczęło brumić bardzo głośno.

Dodaję jeszcze fotkę headshella. Ten czarny, zaznaczony strzałką dystans pomiędzy headshellem a ramieniem to jakaś gumowa podkładka. Ma tu być czy mam ją zdemontować?
Załączniki
Screenshot_20230523_214602_Photos.jpg
Topping D30 Pro, Topping A30 Pro, Denon AH-D7200

Technics SL-3210 (Ortofon 2M Blue), H/K HD970 LE, Unison Research Unico Primo, Pylon Audio Diamond 30
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Recabling SL-3210

#11

Post autor: Bacek »

Jak masz kawałek drucika miedzianego bez izolacji to dla testu zawiń żeby zwrło obie części i będzie wiadomo czy coś to zmienia.

A jaka masz resztę toru? Testom może zostaw tylko gramofon wzmacniacz i głośniki a resztę poodlaczej (CD, tv czy co tam jeszcze)
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
TheNoinfected
Posty: 37
Rejestracja: 06 sty 2023, 14:02

Re: Recabling SL-3210

#12

Post autor: TheNoinfected »

Bacek pisze:
23 maja 2023, 21:51
A jaka masz resztę toru?
Telewizor po HDMI i odtwarzacz CD po RCA. Po ich odłączeniu dalej brumi.

Tylko zauważyłem coś dziwnego. Headshell jest czymś fabrycznie pomalowany, czymś co nie przewodzi prądu - przynajmniej miernik nie piszczy jak go (headshella) mierzę. Brumi za to jak go dotykam, a brumi jeszcze bardziej jak dotknę śrubek, którymi jest wkładka do niego przykręcona.

Nie brumi zaś, jak dotykam elementów, między którymi jest przejście do kabelka GDN, czyli talerz i jego trzpień, ramię, jakaś śrubka na ramieniu.

Podsumowując brumi tylko i wyłącznie przy dotykaniu headshella i śrubek na nim.



Ale dużo tego brumienia w tym poście :doh:
Topping D30 Pro, Topping A30 Pro, Denon AH-D7200

Technics SL-3210 (Ortofon 2M Blue), H/K HD970 LE, Unison Research Unico Primo, Pylon Audio Diamond 30
Awatar użytkownika
TheNoinfected
Posty: 37
Rejestracja: 06 sty 2023, 14:02

Re: Recabling SL-3210

#13

Post autor: TheNoinfected »

A jak zmieniłem headshell na poprzedni (oryginalny), ze starą wkładką Technics 270C, to nie ma żadnych przydźwięków. Mogę dotykać ile chcę i gdzie chcę i jest cisza. :think:

Headshell słabej jakości? Ortofon SH-4B.
Topping D30 Pro, Topping A30 Pro, Denon AH-D7200

Technics SL-3210 (Ortofon 2M Blue), H/K HD970 LE, Unison Research Unico Primo, Pylon Audio Diamond 30
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Recabling SL-3210

#14

Post autor: Bacek »

I tak i nie. Fanem wygiętych blaszek nie jestem, sztywność to ma małą i często też bywa wygięte pod złym kątem. Upierdliwe ale możesz jeszcze wkładki na headshellach podmienić, niektóre są bardziej podatne na hałasy.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41519
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Recabling SL-3210

#15

Post autor: Wojtek »

No to masz szczęście :) Recabling niepotrzebny.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ