Technics SL 5

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Technics SL 5

#1

Post autor: dot87 »

No i przyszedł. Faktycznie malutki, nawet mniejszy chyba niż się spodziewałem ale za to dość ciężki jak na takie rozmiary przez co sprawia wrażenie solidnego.
Z tego co, póki co, udało mi się stwierdzić wszystko sprawne, ogólnie działa bez zarzutu może z jakimiś małymi wątpliwościami z mojej strony.
Mianowicie: przy opuszczaniu, tudzież podnoszeniu igły, sygnał jakby najpierw pojawia się (znika) na jednym kanale po czym po dosłownie ułamku sekundy grają już oba. Nie wiem czy to uroki tangenta? Czy może igła do wymiany?
Oprócz tego to nic nie stwierdziłem, no może jeszcze z wyjątkiem że przy przewijaniu gdzieś tak do 1/3 objętości płyty ramię przesuwa się jakby skokami wyraźniej, później już płynnie.
Ogólnie to uważam że jak za pieniądze które za niego dałem (niecałe 230 z przesyłką) jest dużo lepiej niż dobrze.
Jakbym chciał wymienić pasek ramienia to ten z allegro czy zwykły o-ring gumowy (ktoś na VE pisał że nie ma różnicy ale wolę tutaj spytać)
Czym smarować prowadnice ramienia? Olej teflonowy czy silikonowy wystarczy?
Igła do P24 thakker? Jico? Czy szukać na eBay w nadziei na oryginał?
Na koniec kilka zdjęć:)
Załączniki
IMG_20181001_135638_HDR-3120x2340.jpg
IMG_20181001_135739_HDR-3120x2340.jpg
IMG_20181001_135652_HDR-3120x2340.jpg
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
Awatar użytkownika
appel
Posty: 181
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:37

Re: Technics SL 5

#2

Post autor: appel »

dot87 pisze:
02 paź 2018, 13:56
Mianowicie: przy opuszczaniu, tudzież podnoszeniu igły, sygnał jakby najpierw pojawia się (znika) na jednym kanale po czym po dosłownie ułamku sekundy grają już oba.
Miewam podobnie (SL-L3). Nie zawsze tak jest, nie wiem, czemu tak się dzieje, nie uznałem tego za problem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL 5

#3

Post autor: Wojtek »

dot87 pisze:
02 paź 2018, 13:56
Igła do P24 thakker? Jico? Czy szukać na eBay w nadziei na oryginał?
Można dostać oryginał produkcja Nagaoka na eBay. Igły od P30 też pasują. Ma to znaczenie takie że bodajże do P30 była igła sferyczna i eliptyczna, a P24 chyba tylko sferyczna.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL 5

#4

Post autor: dot87 »

Ok, dzięki Wojtku. Sprawdzę
Edit:
Znalazłem. Nagaoka 58 $ z przesyłką. Także trochę (w sumie nie jest to jakiś kosmos) są jakieś jeszcze możliwe opcje? Znalazłem jeszcze jakiegoś NOSa od pfanstiehl'a (Szwajcaria). Ktoś miał z taką igła do czynienia? Czy nie ma sensu dziadowac?
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL 5

#5

Post autor: Wojtek »

To już jest indywidualna kwestia :) Ja sam za dużo nie mogę powiedzieć o P24/P30 i jej brzmieniu bo nie miałem :(
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL 5

#6

Post autor: dot87 »

Witam
Trochę pograłem/posłuchałem Technicsa SL 5 z wkładką P24 w połączeniu ze wzmacniaczem Luxman L230 także może czas na małe podsumowania (mam nadzieję że komuś kiedyś może się przyda tych słów parę). Co do nagłośnienia to w przeważającej części słuchawki jak w opisie plus głośniki Philips LFD 3428.
Pierwsze co muszę powiedzieć to że nie jestem jakimś specjalnie doświadczonym "słuchaczem". Swoją przygodę z winylem zacząłem gdzieś około półtora roku temu od walizkowego gramofonu który dostałem na urodziny. Główny jego plus to to że złapałem bakcyla na słuchanie winyla.
Teraz do rzeczy: SL 5 z wkładką P24 gra naprawdę bardzo, bardzo dobrze (oczywiście jest to moje skromne zdanie). Faktem jest że Technicsowsca wkładka z igła sferyczną nie grała jakoś niesamowicie (fakt że przebieg igły był nieznany) ale odkąd zmieniłem igłę na eliptyka do P23 (zwykły zamiennik od Wamata za 59 zł o ile się nie mylę) to już zupełnie inne słuchanie.
Jest dużo więcej przestrzeni, bas jest raczej zwarty i wydaje mi się że nie wychodzi na pierwszy plan ale słychać go i "czuć". Co do góry to jest wyraźna ale nie kłująca (szczególne wrażenie zrobiły na mnie talerze, moim zdaniem brzmią bardzo naturalnie, wyraźnie ale nie kłują ani nie męczą). Średnica jak najbardziej poprawna ale wydaje mi się że trochę wycofana, przez co wokale w porządku ale odnoszę wrażenie że wkładka raczej skupia się na górze i dole pasma (I Robot APP moim zdaniem grało fenomenalnie, to samo Camel: Live Record i Mirage, Pink Floyd DSotM też wyśmienicie). W porównaniu z poprzednimi wkladkami: Pickeringiem V15 i AT 95e zagrała gdzies pośrodku między jedną a drugą, nie za ciepło, nie za zimno, dla mnie w sam raz. Reasumując co do wkładki P24 warto wymienić igłę na eliptyka, nawet od Wamata.
Co do samego gramofonu: praca bez zarzutu, wygoda automatu(choć powiem szczerze po polautomatach myślałem że to będzie większy komfort a aż takiej różnicy nie ma). Podstawowa różnica dla mnie między klasycznymi gramofonem a tangenjalnym jest taka (z tego co zauważyłem)że w SL 5 plyty muszą być maksymalnie "proste". Płyty pofalowane albo są nieodtwarzane do końca albo dźwięk jest dość mocno zniekształcony (mam dość mocno pofalowane wydanie Led Zeppelin In through the Out Door 180 gr winyl i wczoraj nie dało rady tego słuchać). Także w zależności od stanu płyt możliwe że jak ktoś się zdecyduje na tangenta to będzie go czekało prostowanie płyt w piekarniku (mnie na pewno czeka). Z tym małym wyjątkiem raczej nie mam zastrzeżeń bo tracking w porównaniu z klasycznym gramofonem wydaje mi się lepszy (igła praktycznie nigdzie nie przeskakuje).
Nie wiem jak duży wpływ na brzmienie jako takie ma wzmacniacz (przypuszczam że duże). Nie mogę za bardzo porównać Luxmana do niczego oprócz mojego poprzedniego wzmacniacza Nikko. Powiem tak: Lucek na pewno jest cichszy(w sensie mniej zakłóceń a nie mniej mocy; mocy jest pod dostatkiem jak dla mnie), stereofonia też wydaje mi się na plus choć czasami, na niektórych albumach wydaje mi się że brzmienie jest dość mocno ocieplone (może nawet ciut za mocno jak dla mnie ale może to połączenie wzmacniacza z realizacją albumu?). Ogólnie różnica na pewno jest i na pewno im plus dla Luxmana ale powiem szczerze że nie jest to aż tak duża różnica jak się spodziewałem (może to po prostu moje ucho laika nie może wychwycić wszystkich niuansów tego wzmacniacza).
Ogólnie na tą chwilę jestem zadowolony z mojego zestawu audio. Przypuszczam że SL 5 już u mnie zostanie póki się nie rozleci (swoją drogą czeka mnie w przyszłości delikatny serwis, czyszczenie szyny, wymiana paska, smarowanie itp). Poluje od czasu do czasu na jakieś wkładki T4P (głównie na eBayu bo na allegro nic nie ma raczej ciekawego) ale ogólnie nie jest to łatwy temat (szczególnie ortofon T4P jest trudny do dostania w jako takim budżecie).
Przypuszczam że prędzej czy później będę musiał zaopatrzyć się też w jakiś klasyczny gramofon jako dopełnienie zestawu audio ale to raczej melodia przyszłości:)
Co do wzmacniacza zastanawiam się czy nie wymienić tego luxa na jakiś amplituner (może) opcjonalnie inny wzmacniacz ale to bardziej w kategoriach porównania na razie niż definitywnej zmiany (jeszcze do niedawna myślałem że Luxman to juz wzmacniacz "docelowy" ale jednak chyba cały czas będę szukał/próbował choć może jeszcze nie teraz:)).
To by było na tyle. Mam nadzieję że nikogo nie zmęczą moje wypociny i admin wybaczy delikatny offtop;)
Latro
Posty: 1919
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Technics SL 5

#7

Post autor: Latro »

Fajny gramofon, miałem kiedyś i żałuję, że się pozbyłem. Oprócz oczywistych walorów ma jeszcze jeden niezaprzeczalny, a mianowicie bez obaw można go zabrać pod pachę i iść np przetestować przed zakupem jakiś wzmak bo nie każdy sprzedający ma gramofon...ew. z jakiś powodów nie chce się przyznać, że ma...
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: Technics SL 5

#8

Post autor: Dante »

dot87 pisze:
19 lis 2018, 20:07
bo na allegro nic nie ma raczej ciekawego
https://allegro.pl/wkladka-gramofonowa- ... 33817.html

Serio :D ? Tak z 10 klas wyżej, niż P24.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL 5

#9

Post autor: Wojtek »

dot87 pisze:
19 lis 2018, 20:07
Poluje od czasu do czasu na jakieś wkładki T4P (głównie na eBayu bo na allegro nic nie ma raczej ciekawego) ale ogólnie nie jest to łatwy temat (szczególnie ortofon T4P jest trudny do dostania w jako takim budżecie).
Trudno mi się z tym zgodzić, chyba że budżet masz naprawdę symboliczny.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
piter123
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2018, 11:53
Gramofon: denon / technics

Re: Technics SL 5

#10

Post autor: piter123 »

Polecam wkładkę audiotechnica AT 311EP - T4P - eliptyczna .
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL 5

#11

Post autor: dot87 »

Witam
Planuje w końcu czyszczenie i wymianę paska ramienia. Czy ktoś może wymieniał kiedyś te rzeczy w tym modelu lub w bliźniaczym (SL 3,SL 7, SL 10 choć tu nie jestem pewien)?
Czy ten pasek będzie ok?
https://allegro.pl/oferta/pasek-technic ... 7100228530
Czy do nasmarowania prowadnicy ten się nada czy szukać czegoś innego?
https://www.wamataudio.pl/konserwacja-i ... onowy.html
Z tego co wyczytałem na vinyl engine to chyba polecają właśnie teflonowy.
Ogólnie to dopiero za dwa tygodnie się będę za to zabierał ale wolę już do tego czasu wszystko skompletować.
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL 5

#12

Post autor: dot87 »

Ktos jest w stanie powiedziec czy ten olej sie nada? Bo przypuszczam ze pasek powinien byc ok...
Jeszcze na którymś forum ktos polecal ten olej
https://alco.com.pl/olej-syntetyczny-su ... d5747.html
Który bedzie lepszy?
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
Awatar użytkownika
cienki2225
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2020, 17:32

Re: Technics SL 5

#13

Post autor: cienki2225 »

witam podpinam sie do tematu . posiadam taki sam gramofon sl-5 i nie wiem czy posiadam prawidłowy zestaw igły i wkładki . prosze o pomoc . foto zestawu .
Załączniki
2.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL 5

#14

Post autor: Wojtek »

A na czym polega problem? Igła nie pasuje czy jak?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
cienki2225
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2020, 17:32

Re: Technics SL 5

#15

Post autor: cienki2225 »

gramofon gra i odtwarza płyty . tylko słychać dziwny pogłos , buczenie w momencie kiedy igła dotknie płyty . i nie wiem czy jest dobrze dobrana igła do sprzętu , czy wkładka jest prawidłowa ,bo igła jest chyba EPS-24CS ,
ODPOWIEDZ