SL-1600MK2 pytania o cueing i zawieszenie

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

SL-1600MK2 pytania o cueing i zawieszenie

#1

Post autor: qbus »

Hej,
Jako że ciągle dopieszczam mojego SL-1610MK2 i wygładzam wszelkie niedoskonałości na maksa, mam do posiadaczy 1600/1610 MK2 dwa pytania sprawdzające :D :
1. Kiedy podnoszę ramię (przyciskiem lub dźwigienką, nie ma znaczenia) i od razu upuszczam, to jeśli anti skating jest ustawiony na inną wartość niż 0 ramię nie trafia w rowek, który był odtwarzany, ale parę obrotów przed. Z tego co zauważyłem to ma to związek z tym, że w momencie opuszczania ramienia siła anti skatingu jest na tyle duża, aby pociągnąć je delikatnie do tyłu. Próbowałem temu zaradzić czyszcząc podpórkę podtrzymującą ramię alkoholem izopropylowym, bo guma była trochę wyślizgana. Teraz jest lekko szorstka, ale i tak to nie wystarcza, aby przeciwstawić się sile anti skatingu. Czy u Was też tak jest? Kombinować z tym czy olać?

2. Gumy od zawieszenia są już chyba trochę zmęczone - kiedy naciskam lekko talerz ręką to słyszę ich trzeszczenie. Podczas normalnej pracy tego nie ma, bo zawieszenie nie pracuje aż z tak dużym skokiem, więc nie jest to duży problem. Z wiadomych względów wymiana na nowe jest niemożliwa, więc moje pytanie jest czy macie jakiś pomysł jak je wyciszyć? Warto w ogóle kombinować? Jak to wygląda u Was? W załączniku plik z tym jak to brzmi.
Załączniki
technics_trzeszczenie.mp3.zip
(88.33 KiB) Pobrany 27 razy
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2018, 12:53 przez qbus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SL-1600MK2 pytania o cueing i zawieszenie

#2

Post autor: Wojtek »

qbus pisze:
15 wrz 2018, 12:13
Czy u Was też tak jest?
Nie.

Siła antiskating nie powinna być na tyle mocna by móc przesunąć ramię jeśli masz nacisk ustawiony powyżej 0.5g.

Może gramofon nie trzyma poziomu albo zawieszenie jest przekrzywione i tu jest pies pogrzebany?
qbus pisze:
15 wrz 2018, 12:13
Gumy od zawieszenia są już chyba trochę zmęczone - kiedy naciskam lekko talerz ręką to słyszę ich trzeszczenie.
Gumy czy sprężyny? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: SL-1600MK2 pytania o cueing i zawieszenie

#3

Post autor: qbus »

Wojtek pisze:
15 wrz 2018, 12:27
qbus pisze:
15 wrz 2018, 12:13
Czy u Was też tak jest?
Nie.

Siła antiskating nie powinna być na tyle mocna by móc przesunąć ramię jeśli masz nacisk ustawiony powyżej 0.5g.

Może gramofon nie trzyma poziomu albo zawieszenie jest przekrzywione i tu jest pies pogrzebany?
OK, niedokładnie to sprawdziłem - przy 0.0 do około 0.5 faktycznie ramię się nie przesuwa. Powyżej przesunięcie jest tym większe, im większy jest antyskating (co ma sens). Gramofon jest wypoziomowany, sprawdzałem parokrotnie różnymi poziomicami (apką w telefonie, ta mała z bąbelkiem w środku i krótką zwykłą) zarówno na talerzu i obudowie.

Pytanie czy Twoja odpowiedź oznacza, że zjawisko przesunięcia ramienia o parę obrotów w tył przy podniesieniu i upuszczeniu nie występuje niezależnie od wartości AS, czy występuje, ale dopiero powyżej 0.5?

Wojtek pisze:
15 wrz 2018, 12:27
qbus pisze:
15 wrz 2018, 12:13
Gumy od zawieszenia są już chyba trochę zmęczone - kiedy naciskam lekko talerz ręką to słyszę ich trzeszczenie.
Gumy czy sprężyny? :)
Brzmi to jak trzeszczenie gumy, tam są te sprężyny, których naprężenie można regulować, więc teoretycznie może być jedno i drugie.
U Ciebie przy lekkim dociśnięciu talerza nie ma żadnych odgłosów?

EDIT: Odnośnie punktu drugiego - nagrałem ten odgłos i wrzuciłem jako załącznik do pierwszego posta.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SL-1600MK2 pytania o cueing i zawieszenie

#4

Post autor: Wojtek »

Powtarzam: jedyna sytuacja w której AS powinien przesuwać ramię jest kiedy mamy okolice 0g czyli poziom równowagi.
Przy jakimkolwiek większym dociążeniu AS niezależnie od wartości nie powinien mieć takiej siły by móc przesuwać ramię podczas obniżania się windy.
qbus pisze:
15 wrz 2018, 12:44
U Ciebie przy lekkim dociśnięciu talerza nie ma żadnych odgłosów?
W jednym z gramofonów są, ale to już od dłuższego czasu wiem że są sprężyny do wymiany :) Nie zabrałem się za ten temat jeszcze.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: SL-1600MK2 pytania o cueing i zawieszenie

#5

Post autor: qbus »

Wojtek pisze:
15 wrz 2018, 15:06
Powtarzam: jedyna sytuacja w której AS powinien przesuwać ramię jest kiedy mamy okolice 0g czyli poziom równowagi.
Przy jakimkolwiek większym dociążeniu AS niezależnie od wartości nie powinien mieć takiej siły by móc przesuwać ramię podczas obniżania się windy.
Antiskating jako taki działa dobrze - testowałem i ustawiałem, moje przygody opisywałem nawet tutaj na forum. Ostatecznie skończyło się nawet na zakupie płyty testowej i mierzenia poziomów kanałów sound osciloscopem.

Moja teoria była taka, że właśnie ta podstawka, po której przesuwa się ramię może mieć wyślizganą gumę, ewentualnie ona sama jest niewypoziomowana co "pomaga" przesunąć się ramieniu zgodnie z siłą AS odrobine w tył.

Najchętniej bym zamówił nową, ale oryginalnej po numerze części (SFPRT17202K) już nie ma, a nie wiem czy ta od SL-1200 (SFPRT18201K) będzie pasowała.

Masz może jeszcze jakieś pomysły co mogłoby być problemem i co sprawdzić?

Wojtek pisze:
15 wrz 2018, 15:06
qbus pisze:
15 wrz 2018, 12:44
U Ciebie przy lekkim dociśnięciu talerza nie ma żadnych odgłosów?
W jednym z gramofonów są, ale to już od dłuższego czasu wiem że są sprężyny do wymiany :) Nie zabrałem się za ten temat jeszcze.
Jak będziesz się za to zabierał to daj znać, bo jak mniemam będziesz szukał jakiś zamienników.
ODPOWIEDZ