Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
_Kuben_
Posty: 71
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:41

Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#1

Post autor: _Kuben_ »

Przyszedł mój SL-1100, na żywo sprzęt robi piękne wrażenie ;)

Pakując go został zdjęty mechanizm regulacji Stylus Pressure - poniżej zdjęcie.

Obrazek

Pytanie jak poprawnie go nałożyć by skala wskazywała właściwą liczbę, adekwatną do faktycznego nacisku.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#2

Post autor: Wojtek »

Prośba żebyś zdjęcia na forum wrzucał jako załączniki do posta, a nie na jakichś zewnętrznych serwisach z których mogą zostać skasowane.
_Kuben_ pisze: Pytanie jak poprawnie go nałożyć by skala wskazywała właściwą liczbę, adekwatną do faktycznego nacisku.
Chyba musisz się nauczyć wyważać ramię :)

To że sprzedawca zdjął przeciwwagę z ramienia na czas wysyłki to prawidłowe działanie.

Generalnie zalecam ściągnięcie instrukcji obsługi Twojego gramofonu. Tam wszystko powinno być wyjaśnione.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#3

Post autor: Ramirez »

Instrukcja (dostępna po zalogowaniu):
https://www.vinylengine.com/library/tec ... 1100.shtml
_Kuben_
Posty: 71
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:41

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#4

Post autor: _Kuben_ »

Trochę podotykałem, poczytałem - dzięki za link do instrukcji ramirez - napiszę co zrobiłem i prośba o korygowanie/dodanie co jest źle,wystarczająco, a zwłaszcza co zrobić, by było perfekt ;)
Pytanie jak poprawnie go nałożyć by skala wskazywała właściwą liczbę, adekwatną do faktycznego nacisku.
Przypadkiem na to trafiłem ;) - ten kręcony regulator który jest przy moim palcu na zdjęciu można oprócz kręcenia w lewo i prawo jeszcze pociągnąć do siebie - i wtedy się ustawia na pozycji "0" więc bez różnicy ile pokazuje kiedy zacznie się go nakładać na suwnicę, bo można wyzerować na wybranym odcinku
- czyli pociągnąłem kręcidełko (wyzerowałem) jak ramię samo bez żadnego podparcia leżało stabilnie w poziomie, a następnie przekręciłem do prawie 1,5 gdyż czyta się, że wkładka Technics 270c pracuje na nacisku między 1 a 1,5.

ANTYSKATING - z angielskiej instrukcji zrozumiałem, że Antyskating ma odpowiadać naciskowi igły
- więc ustawiłem również 1,5, dla sprawdzenia znalazłem singla 12" czystego z jednej strony, bez najmniejszego rowku, na obrotach gramofonu opuściłem na tę stronę płyty igłę i stała w miejscu bez znoszenia w żadnym kierunku. Wszystko by było ładnie, pięknie, ale gdy wsadziłem normalna płytę to nie miała igła ochoty iść po rowku tylko zawiesiła się w jednym miejscu i powtarzała bez przerwy jedną "linijkę". Dodałem wiec antyskating + 0,5 czyli z 1,5 do 2 i problem zniknął, ale czy w takiej sytuacji nie stosuje się innej precyzyjniejszej metody niż kręcenie się wokół wskaźnika nacisku igły?

Wszystkie cztery nóżki w gramofonie są z możliwością regulacji poprzez kręcenie - ustawiłem tak, że każda jedna stabilnie opiera się o mebel pod sprzętem, a poziomica na gramofonie wzdłuż i wszerz wskazuje poziom.

W instrukcji znalazłem również, że odległość między końcówką igły oraz brzegiem nakrętki na headshellu powinna wynosić 52 mm, u mnie jest to (jeżeli potrafię to dokładnie zmierzyć) 50/51 mm - ciut ten dystans wydłużyć do 52 czy zbyt czepiam się szczegółów?

Kolejna sprawa, headshell też był zdjęty na transport, a jak go zakładałem odniosłem wrażenie, że mam wpływ na jego kąt nachylenia (zaznaczyłem co mam na myśli na zdjęciu, który tym razem dodałem jako załącznik ;) ) I tu mam pytanie czy tak mi się tylko wydaje, bo headshela nie da się dokręcić inaczej niż ramie mu pozwala? Czy trzeba w jakiś zamierzony sposób montować headshell na ramieniu?



Jeszcze na ten moment jedna bardzo ważna sprawa - jeżeli mam na to założyć inny temat to daj Wojtek znać, ale wstępnie piszę tu bo są tu wszystkie moje ustawienia, które mogą pomóc ustalić przyczynę.
Generalnie przy przytoczonych powyżej ustawieniach odpaliłem kilka płyt i naprawdę zrobiło niesamowite pierwsze wrażenie, jednak bujając się od głośnika do głośnika przyuważyłem, że lewa strona daje ciszej (ok 10 dB, bo o tyle obniżyłem na wzmacniaczu prawą stronę by dorównać) i ciut bardziej "zmulony", gorszej jakości dźwięk, a napewno nie jest to wina wzmacniacza, bo mam tam podłączony CD, BluRay, youtube itd. i nie ma żadnych problemów.
Jest to istotna sprawa, bo czuć już jakie te sprzęty mają predyspozycje i chcialbym mieć z tego 100 % ;)
Załączniki
DSC_2454.JPG
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#5

Post autor: MMarek »

_Kuben_ pisze:
25 sie 2017, 10:33
Generalnie przy przytoczonych powyżej ustawieniach odpaliłem kilka płyt i naprawdę zrobiło niesamowite pierwsze wrażenie, jednak bujając się od głośnika do głośnika przyuważyłem, że lewa strona daje ciszej (ok 10 dB, bo o tyle obniżyłem na wzmacniaczu prawą stronę by dorównać) i ciut bardziej "zmulony", gorszej jakości dźwięk, a napewno nie jest to wina wzmacniacza, bo mam tam podłączony CD, BluRay, youtube itd. i nie ma żadnych problemów.
Najprawdopodobniej, a raczej na pewno.... antyskating lub azymut jest tego powodem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#6

Post autor: Wojtek »

_Kuben_ pisze:dla sprawdzenia znalazłem singla 12" czystego z jednej strony, bez najmniejszego rowku, na obrotach gramofonu opuściłem na tę stronę płyty igłę i stała w miejscu bez znoszenia w żadnym kierunku.
A kto Ci powiedział że masz taki test wykonać i że jest on sensowny? Bo na pewno nie instrukcja obsługi :)
_Kuben_ pisze:Wszystko by było ładnie, pięknie, ale gdy wsadziłem normalna płytę to nie miała igła ochoty iść po rowku tylko zawiesiła się w jednym miejscu i powtarzała bez przerwy jedną "linijkę".
Jak wyżej. "Sensowność" testu samodzielnie udowodniona :morda:
_Kuben_ pisze:ale czy w takiej sytuacji nie stosuje się innej precyzyjniejszej metody niż kręcenie się wokół wskaźnika nacisku igły?
Tylko płyta testowa. Zasada by kręcić się wokół wartości nacisku igły jest kompromisem, ale też w oparciu o to ustawienie pokrętło antiskatingu jest wyskalowane, więc ma to sens.

Co do overhangu to wypada mieć dokładne ustawienie.
_Kuben_ pisze:Kolejna sprawa, headshell też był zdjęty na transport, a jak go zakładałem odniosłem wrażenie, że mam wpływ na jego kąt nachylenia (zaznaczyłem co mam na myśli na zdjęciu, który tym razem dodałem jako załącznik ;) ) I tu mam pytanie czy tak mi się tylko wydaje, bo headshela nie da się dokręcić inaczej niż ramie mu pozwala? Czy trzeba w jakiś zamierzony sposób montować headshell na ramieniu?
Jak dokręcasz śrubę to chyba nie ma luzów?
_Kuben_ pisze:Jeszcze na ten moment jedna bardzo ważna sprawa - jeżeli mam na to założyć inny temat to daj Wojtek znać, ale wstępnie piszę tu bo są tu wszystkie moje ustawienia, które mogą pomóc ustalić przyczynę.
Niech zostanie ;)

Masz słuchawki? Ocenianie balansu na kolumnach jest mało precyzyjne.

Zacznij od poprawienia overhang :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
_Kuben_
Posty: 71
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:41

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#7

Post autor: _Kuben_ »

Taki okres w pracy i domu, że nie ma kiedy zająć się poważnie priorytetami :P
Wojtek pisze:
25 sie 2017, 10:58
_Kuben_ pisze:dla sprawdzenia znalazłem singla 12" czystego z jednej strony, bez najmniejszego rowku, na obrotach gramofonu opuściłem na tę stronę płyty igłę i stała w miejscu bez znoszenia w żadnym kierunku.
A kto Ci powiedział że masz taki test wykonać i że jest on sensowny? Bo na pewno nie instrukcja obsługi :)
Niestety w instrukcji jest bardzo ubogo -napisano jedynie by ustawić antyskating tak jak siłę nacisku igły - posiłkowałem się znalezionym artykułem:
http://www.rcm.com.pl/?action=hobby
Wojtek pisze:
25 sie 2017, 10:58
_Kuben_ pisze:Kolejna sprawa, headshell też był zdjęty na transport, a jak go zakładałem odniosłem wrażenie, że mam wpływ na jego kąt nachylenia (zaznaczyłem co mam na myśli na zdjęciu, który tym razem dodałem jako załącznik ;) ) I tu mam pytanie czy tak mi się tylko wydaje, bo headshela nie da się dokręcić inaczej niż ramie mu pozwala? Czy trzeba w jakiś zamierzony sposób montować headshell na ramieniu?
Jak dokręcasz śrubę to chyba nie ma luzów?
Minimalny luzik, mam możliwość max może ok 1 mm skorygować trzymając headshell bliżej lewej lub prawej strony ramienia przy dokręcaniu headshella do ramienia.
Zacznij od poprawienia overhang :)
Mógłby mi ktos doradzić jak? bo w instrukcji nic nie znalazłem, nie wiem czy ten model ma taką możliwość w ogóle... Czytałem w tym samym artykule, do którego link wrzuciłem powyżej, że jest możliwość regulacji azymutu poprzez "podłożyć pod jedną ze śrubek cieniutkie paski taśmy (w tym wypadku wkładka nie będzie idealnie równoległa do powierzchni główki ramienia)" - ale no... metoda regulacji antyskatingu z tego artykułu została tu pojechana, więc nie wiem czy teoria co do regulacji azymutu jest wg Was lepsza ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#8

Post autor: Wojtek »

_Kuben_ pisze:
28 sie 2017, 20:13
Niestety w instrukcji jest bardzo ubogo -napisano jedynie by ustawić antyskating tak jak siłę nacisku igły
Bo to bardzo dobry i generalnie wystarczający kompromis. Praktycznie w każdej instrukcji gramofonowej znajdziesz takie samo zalecenie.
_Kuben_ pisze:
28 sie 2017, 20:13
posiłkowałem się znalezionym artykułem:
:(
_Kuben_ pisze:
28 sie 2017, 20:13
Mógłby mi ktos doradzić jak? bo w instrukcji nic nie znalazłem, nie wiem czy ten model ma taką możliwość w ogóle...
E tam gadasz. Wszystko jest. Zerknij sobie na "Fig 4" w instrukcji obsługi ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
_Kuben_
Posty: 71
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:41

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#9

Post autor: _Kuben_ »

Wojtek pisze:
28 sie 2017, 23:23
_Kuben_ pisze:
28 sie 2017, 20:13
Mógłby mi ktos doradzić jak? bo w instrukcji nic nie znalazłem, nie wiem czy ten model ma taką możliwość w ogóle...
E tam gadasz. Wszystko jest. Zerknij sobie na "Fig 4" w instrukcji obsługi ;)
Ajajaj... Pomyłka! Jest opisane w instrukcji, oczywiście, że tak. Ale pisałem Overhang, a myślałem o azymucie, jak ten azymut w tym modelu ustawić :-)

Overhang oczywiście juz ustawiłem na 52 mm.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#10

Post autor: Wojtek »

No azymut to tylko kombinacją, luzem albo koszykiem z regulacją azymutu.
Lusterkiem się sprawdza czy azymut jest OK czy nie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
_Kuben_
Posty: 71
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:41

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#11

Post autor: _Kuben_ »

Pisząc "luzem" masz na myśli, żeby regulować śruby mocujące wkładkę do headshela?

Co to jest ten koszyk i jak wygląda?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#12

Post autor: Wojtek »

Nie. Przez luz miałem na myśli kołnierz mocujący kosz do ramienia.
_Kuben_ pisze:
29 sie 2017, 08:21
Co to jest ten koszyk i jak wygląda?
To na czym mocujesz wkładkę. Możesz go wyjąć z ramienia :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
_Kuben_
Posty: 71
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:41

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#13

Post autor: _Kuben_ »

Aha, myślałem ze to jakiś zestaw do ustawiania azymutu, a koszyk to jest po prostu headshel ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#14

Post autor: Wojtek »

Tak. Po naszemu koszyk.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
_Kuben_
Posty: 71
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:41

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#15

Post autor: _Kuben_ »

Ok. Parę tematów w wolnych chwilach poszło do przodu...

Kupiłem sobie wagę jubilerską - okazało się, że ustawienie nacisku na skali przy ramieniu na 1,5g wynioslo po sprawdzeniu na wadze - 2,66 g - więc z wiekiem troszkę się dokładność skali ciężarka rozeszła :P Zmniejszenie nacisku do 1,4 już poprawiło brzmienie.

Co do cichszej lewej strony - sama regulacja z wykorzystaniem luzu na mocowanym headshellu okazała się niewystarczająca - poluzowałem z jednej strony wkładki śrubę i podłożylem między nią, a headshell drobny wycinek/paseczek z plastikowej okładki(jeśli ktoś sobie nie wyobraża co mam na myśli dorzuce fotke) - obniżyło to jedną strone wkladki, dokręcilem, opuściłem igłę i pojawiło się pinkne pełne stereo :) W związku z powyższym można domniemać, że ramię lub aktualnie posiadany headshell jest jakiś krzywawy, że muszę stosować aż taki zabieg?

Odnosze jeszcze wrażenie że pierwsze utwory brzmią lepiej niż ostatnie na danej stronie, wiec pewnie jeszcze muszę poprawić kalibracje wkładki - i tu pytanie czy potrzebuję jakiegoś konkretnego szablonu pod wkladke technics 27c czy standardowe wysytarczą? - przy okazji co myślicie o takim:
http://winyle.pl/kalibracja/4962-szablo ... tudio.html
zwrócił moją uwagę, gdyż lustrzane odbicie może pomóc doprecyzować azymut igły.
ODPOWIEDZ