Dual - 491 czy 506?

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
pitcage

Dual - 491 czy 506?

#1

Post autor: pitcage »

Panowie witam serdecznie na zacnym forum proszę o pomoc bo po mimo obszernego i świetnego tłumaczenia kolegi Wojtka nadal nie wiem który z dwóch wybranych przeze mnie gramofonów mam wybrać a mianowicie chodzi o dual 491 albo dual 506 - wiem , że to budżetowa półka ale na razie na więcej mnie nie stać a chciałbym aby był jak najlepszy i najtrwalszy jaki się da w moim budżecie . Aha i chcę - uparłem się na duala a nie na technicsa ani jakiegoś innego .
pitcage

Re: Dual - hierarchia modeli

#2

Post autor: pitcage »

Dodam jeszcze , że 491 ma automatykę ( to dobrze czy nie?) i wynika z wypowiedzi Wojtka , że jest młodszy zaś 506 wynikało by ze jest starszy i nie ma automatu ...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual - hierarchia modeli

#3

Post autor: Wojtek »

To co prawda zapytanie zakupowe i nie wiemy na jakie egzemplarze patrzysz, ale gdybym miał wybierać między 491, a 506 to brałbym raczej 491.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pitcage

Re: Dual - hierarchia modeli

#4

Post autor: pitcage »

tam w modelu 491 jest automatyka - czy mam się jej obawiać?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual - hierarchia modeli

#5

Post autor: Wojtek »

Nie wiem :) Jeśli cokolwiek poczytałeś o Dualach na forum to już powinieneś wiedzieć o typowych problemach jak coś się psuje z automatyką.
Powrót ramienia to też rodzaj automatyki.
Niemniej - manualnych Duali praktycznie nie ma (praktycznie, bo ostatnio wypuścili 2 nowe modele co są manualami).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pitcage

Re: Dual - hierarchia modeli

#6

Post autor: pitcage »

Właśnie czytałem i trochę się obawiam a powiedz mi Wojtku jesli wolno spytać czym byś się kierował w wyborze tego 491 ?
pitcage

Re: Dual - hierarchia modeli

#7

Post autor: pitcage »

Albo inaczej czy da się używać go manualnie jeśli automatyka się rozp.... ?
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Dual - hierarchia modeli

#8

Post autor: olsza84 »

Można. Ale co ma się rozwalić? Jak przejdzie uczciwy serwis to nic się nie rozwali.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
pitcage

Re: Dual - hierarchia modeli

#9

Post autor: pitcage »

Aaa ja tu wokół Dąbrowy nie mam poważnego serwisu musiałbym szukać ze 100 kilometrów od siebie to może bym coś znalazł ale tyle nie bedę jechał - a ostatnie pytanie w tym 491 nie ma chyba problemu z włożeniem dowolnej wkładki ?
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Dual - hierarchia modeli

#10

Post autor: olsza84 »

Nie ma problemu. Zamontujesz większość wkładek.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual - 491 czy 506?

#11

Post autor: Wojtek »

Zrobiłem z tego nowy temat :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pitcage

Re: Dual - 491 czy 506?

#12

Post autor: pitcage »

O dzięki bo tak naprawdę przeczytałem Twojego posta dwa razy ( wywód naukowy - świetny z resztą ) ale nadal nie wiem co mam sądzić o 491 - piszą gdzieniegdzie że to brat 621 więc powinien być dobry i w miarę nie stary jeśli brać pod uwagę to co napisałeś, że były produkowane od lat 90 tych ale nigdzie nie doszukałem się jakiś rzetelnych opinii o nim ani negatywnych ani pozytywnych . Więc - czy mógłbym poprosić o jakąś opinię o konkretnie tym modelu ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual - 491 czy 506?

#13

Post autor: Wojtek »

Nigdzie nie napisałem że 491 był produkowany od lat '90tych.
Był oferowany w drugiej połowie lat '70tych.

W sensie że nie dość że miałem wskazać który model wg mnie jest lepszym wyborem dla Ciebie, to teraz jeszcze muszę to wskazanie umotywować? :D

Przypominam że nadal nie wiemy na jakie oferty w ogóle patrzysz (nie wiem czemu jest to tajemnica), a przecież dany egzemplarz może posiadać wady które niedoświadczone oko nawet nie zauważy.

Stąd moje porównanie jest stricte abstrakcyjne, tak jakby obydwa modele były oferowane dzisiaj jako nowe w sklepie.

506 względem 491 ma ten zasadniczy minus że posiada ramię ULM z mocowaniem ograniczającym wybór wkładek.

Do "brata 621" trochę brakuje :morda:

Opinii jest od groma, choć pewnie mało po polsku (ale są, także na tym forum).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pitcage

Re: Dual - 491 czy 506?

#14

Post autor: pitcage »

To może źle zrozumiałem bo napisałeś , że 4xx były produkowane od lat 90 tych ; nic nie musisz to po pierwsze a o motywowanie mi nie chodzi tylko o informacje - nie przepychajmy się słownie bo szkoda na to czasu i pisaniny ; linka nie ma bo ogłoszenie jest archiwalne - wziąłem w ciemno bo nieduże pieniądze ale i tak jeśli umoczę to będę się wk..ał bo wtedy dam sobie spokój ze starociami i widać trzeba będzie kupić jakiś nowy wedle zasady : stare to są dobre wino i skrzypce.... Jeśli chodzi o ramie - tak wiem ale są do 506 "koszyki - przejścia" natomiast kombinowałem właśnie żeby nie mieć ULM ; pisząc "brata " nie miałem na myśli bliźniaka lecz gramofon o "podobnej " konstrukcji - więc powtórnie nie przepychajmy sieę słownie i nie "łapmy " się za słowa bo nie po to tu jesteśmy tylko po to aby poszerzyć swoja wiedzę albo ja udostępnić ; jeśli są opinie na tym forum o 491 lub na innych to czy mogę prosić o linki ? I na koniec wiem , że jest to budżetowa półka i nie spodziewam się rewelacji jak za Transrotor Z3 ale czy bez sensu zrobiłem zmieniając unitrę 8010 na tego duala 491?
pitcage

Re: Dual - 491 czy 506?

#15

Post autor: pitcage »

"Później (lata '90te) praktycznie uśmiercono serię 6xx i 7xx i wprowadzono dla równowagi serię 4xx," cyt.
ODPOWIEDZ