Dobór kolumn do pokoju 30m2

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
Trizov
Posty: 24
Rejestracja: 08 mar 2017, 22:21

Dobór kolumn do pokoju 30m2

#1

Post autor: Trizov »

Witam!

Niedawno stałem się szczęsliwym posiadaczem Duala CS 505, co zresztą poruszyłem w innym temacie :)

W związku z przejściem na takie zacne analogowe źródło postanowiłem ogólnie poprawić trochę warunki odsłuchowe.
Padło na zmianę kolumn.

Historia jest taka:
Szlifierkę podłączam do yamahy mcs-1330 (to taki większy piano craft chwalący się mocą 2 x 70W).
Kolumienki mam fabryczne od tejże yamaszki, są to podstawkowe ustrojstwa z wooferem 13cm, bardzo przyjemnie grające.
Niestety, o ile w niedużym pokoju w starym żyliszczu sprawdzały się całkiem nieźle, po przeprowadzce w 30 metrowym salonie już sobie radzą średnio.
W końcu 13cm membrany to nie jest jakiś super generator sejsmiczny ;) i brakuje 'mięsistości', 'siły' czy 'potęgi' dźwięku, jakie kto określenie woli.

I tu prośba do Was drodzy Forumowicze.

Pomóżcie znaleźć coś na zastępstwo.

Rozpatruję raczej tylko używane - cena.
Również wiekowe konstrukcje. 'Wintydż' będzie pasował do Duala, a i do wystroju w drewnie.

Warunek celowy - nie może grać gorzej niż aktualne ;) - brzmienie i jakość yamaszkowych odpowiadały mi w zupełności póki były w adekwatnym gabarytowo pomieszczeniu, więc jeżeli podobne osiągi uda się przenieść do 30m2 będzie dobrze, nie szukam nie wiadomo jakiego hi-endu, ma być przyjemny odsłuch i dobra dynamika :)
Do zagłębiania się w niuanse utworów, nagrań, realizacji i precyzji tłoczenia mam odpowiednie słuchawki :)

Warunek kwotowy - najchętniej ok 500zł (jeżeli w tej kwocie w ogóle można znaleźć coś godnego uwagi), maximum maximorum 1000.

Czego słucham - głównie ogólnie pojęty rock, hard rock, nieraz metal i klasyka, czasem pop, elektronika i inne.


Ewentualnie rozpatruję podłączenie gramiaka i kolumn do Technicsa SU-7700, ale nie wiem czy to lepsze rozwiązanie od yamaszki.

Pytanie dodatkowe czy przy takiej powierzchni warto w ogóle rozpatrywać kolumny podstawkowe?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#2

Post autor: Wojtek »

Może sam coś wybierz pierw, a potem to przefiltrujemy wspólnie?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Trizov
Posty: 24
Rejestracja: 08 mar 2017, 22:21

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#3

Post autor: Trizov »

Sorry, za chwilowy brak zainteresowania własnym tematem, miałem istotniejsze sprawy na głowie ;)

Przetestowałem Tannoy Mercury mx3 - to nie to, średnica ok, przytlumione wysokie, mało trochę basu. Do tego wrażliwe bardzo na ustawienie.

Aktualnie nabyłem Duale CL 730 za 650 złociszy z 20cm podstawkami spasowanymi z kolumnami tak, że całość wygląda jak większa monolityczna kolumna podłogowa. I przemalowane na czarny fortepian. Konkretny kawał kolumny. Bardzo solidnie wykonane, zamknięte. Jak na razie jest to najlepsze co słyszałem w życiu ;) Fajny punktowy i dynamiczny bas, dobrze kontrolowany, w żadnym wypadku dudniący. Średnica bardzo dobra, ładnie wyeksponowana i rozdzielcza. Wysokie szczegółowe, w dużej ilości, może nawet trochę zbyt dużej, ale to nie problem kolumny mają regulatory dla każdego głośnika osobno. Przytłumiłem więc soprany o jedną działkę i jest git. Ogólnie brzmią, jak dla mnie naturalnie bardzo. I do tego nie są wrażliwe na ustawienie i cały, duży dosyć pokój elegancko wypełniają dźwiękiem.

Ale. Mogę je jeszcze wymienić na Dali 104 - te przekonują mnie mniej, ale nie słuchałem.
Lub Infinity 41i Reference - te jakoś bardziej do mnie przemawiają, ale również nie słuchałem. Jedne i drugie to konstrukcje otwarte z dziurą z tyłu, a będą staly max 20 - 25 cm od ściany. Wcześniej w tym pokoju otwarte kolumny potrafiły dudnić, ale nie były też najwyższego lotu... Do tych dwóch typów musiałbym ze 200 dopłacić. I nie wiem czy warto...
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#4

Post autor: Pawelec »

Najlepsze co możesz zrobić to wziąć na próbę Infinity i porównać z Dualami u siebie w pokoju. Może się okazać, że warto dołożyć te dwie stówki ;) .
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Trizov
Posty: 24
Rejestracja: 08 mar 2017, 22:21

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#5

Post autor: Trizov »

Tak też postaram się zrobić :)
Jednak w dalszym ciągu proszę o komentarz do Dual vs Infinity :)
Może ktoś z szanownego forumowe towarzystwa słuchał obu, lub chociaż samych infinity 41i i mógłby opisać brzmienie.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14995
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#6

Post autor: darkman »

Trizov pisze: słuchał obu, lub chociaż samych infinity 41i i mógłby opisać brzmienie.
:D Troszkę chcesz wymusić zeznania. Nikt ich nie słuchał w Twoim pomieszczeniu ani na Twoim torze.
Jak opisać ich brzmienie? Chcesz sam siebie zrobić w konia i potem napisać jak bardzo jesteś rozczarowany, a polecano..?
Masz już powyżej informację, że moze warto wyrobić sobie zdanie. Coś w tym zapewne jest.
Imagine - Pomyśl. John by się uśmiał :D
Trizov
Posty: 24
Rejestracja: 08 mar 2017, 22:21

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#7

Post autor: Trizov »

Damn.

Oczywistym jest, że nikt ich nie słuchał na moim torze i w moich warunkach odsłuchowych.
Jak również oczywistym jest, że najlepiej wyrobić sobie własne zdanie poprzez bezpośrednie porównanie.

Więc po co te komunały i przytyki do myślenia?

Nie musisz się martwić, że będziesz potem musiał wyczytywać moje żale. Pytam nie po to, aby zrobić się samoistnie w konia, a na koniec wylewać frustrację na forum.

Wiadomo, że niuansów brzmienia nie da się opisać bezwzględnie, i wszystko zagra inaczej w innym miejscu i pod innym sprzętem.
Zdarzają się jednak konstrukcje o których wiadomo, że np. grają wybitnie jasno, czy samą górą, albo samym basem itp., czy też po prostu
ogólnie uznane za wybitne i ogólnie uznane za będące wyjątkowo z pupy.

Pytam żeby w razie czego oszczędzić sobie jazdy i zachodu z targaniem szmelcu do mieszkania i z powrotem, jeżeli opinia byłaby, że rzeczone infinity są powiedzmy tymi wyjątkowo z pupy.
Niektórzy mają pracę zawodową i szanują swój czas.
Więc jeżeli mam szansę uzyskać informacje, które oszczędzą mi stwierdzenia, że poświęcone kilka godzin na dojazd w tą i z powrotem było psu w czarny otwór, to staram się je uzyskać.
Co więcej forum chyba służy właśnie wymianie informacji i wzajemnej pomocy, a nie obsztorcowywaniu świeżaka, tej pomocy szukającego.

Jeżeli nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia w temacie kolumn, to proszę oszczędź powtarzania sugestii kolegi Pawelca, który przynajmniej zrobił to w sposób kulturalny i neutralny. I innych równie konstruktywnych uwag.

Pozdrawiam

PS. Kolumn nie kupuję bez odsłuchu, bądź możliwości zwrotu jakby nie przypasowały. Ale nie mam czasu jeździć i słuchać wszystkich w promieniu 100, 200, 300 czy 1000 km, żeby o każdych wyrobić sobie zdanie. Przy pomocy kolegów i koleżanek z tego i innych forów staram się odsiać ziarno od plew, jeszcze z pozycji fotela przed komputerem.

PS. 2
Chyba już wiem w jaki sposób szanowny kolega darkman naładował w 1,5 roku 3700 postów, co daje 7 dziennie ;)
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#8

Post autor: Pawelec »

Niestety trudno oceniać zestawy głosnikowe na podstawie danych i obiektywnych wrażeń. Jedno mogę powiedzieć, że duża część produktów z lat 90 nie powala. Gdybyś miał do wyboru np. Infinity z serii SM a do 30m2 modele 105, 112 to w ciemno je mogę polecić ale trudno je dostać w dobrej cenie. Bardzo dobre konstrukcje i zastosowane przetworniki.
Wydaje mi się, że ani Dali ani Infinity o których piszesz nie przebiją Twoich Duali. W tym budżecie to całkiem dobre kolumny. Jak masz daleko to szkoda czasu.
Jeżeli chciałbyś zrobić skok wyżej to budżet musisz troszkę bardziej nagiąć ;)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#9

Post autor: pawlos »

Hmmm , Pawelec wie co mowi ,Duale ciężko przebić do 1000 zł
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
grzehu82
Posty: 1997
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#10

Post autor: grzehu82 »

Ja osobiście również nie widzę konkurencji spośród tych co rozważasz do tych Duali co masz. Po akurat takie modele ja bym nie jechał...a tym bardziej gdyby trzeba było dopłacić (podwójna strata).
Wybacz kolego ale i tu frustraci, grafomani czy filozofowie się trafiają .... :)
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14995
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#11

Post autor: darkman »

Trizov pisze: Jeżeli nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia w temacie kolumn, to proszę oszczędź powtarzania sugestii kolegi Pawelca
Konstruktywne to to, że mam również pomieszczenie gabarytowe, 40 m2 oraz nieco doświadczenia w stawianiu tam kolumn. Sta∂ taka, a nie inna konkluzja.
Cała reszta, to typowy objaw obronny nowego uczestnika forum, któremu wydaje się , że świat jest przeciw niemu. Nikt tu nie jest przeciwko tobie kolego Trizov@.
,, pisze: Wybacz kolego ale i tu frustraci, grafomani czy filozofowie się trafiają .... :)
Na górę
Klakierzy też. Taki mamy klimat :mrgreen:
Trizov
Posty: 24
Rejestracja: 08 mar 2017, 22:21

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#12

Post autor: Trizov »

Kolego darkman. Szkoda, że nie raczyłeś napisać tego wcześniej i może jeszcze cokolwiek więcej, jak już masz tyle doświadczenia w ustawianiu kolumn i to jeszcze w podobnym gabarytowo pomieszczeniu.

Pierwszy Twój post ma jasny przekaz: nikt nie pomoże, bo nikt nie słuchał w takich warunkach, więc idź sobie i przestań zawracać pupsko.
Drugi twój post również nie wnosi nic konstruktywnego, ponieważ sucha informacja o tym, że dysponujesz pokojem 40 m2 i jakie to masz doświadczenie nic nie daje w temacie wyboru kolumn, a co najwyżej jest peanem na Twoją własną cześć, co gorsza również Twoim własnym.

Dla mnie jest dalszym nabijaniem postów.

I uwierz mi. Nie jest to reakcja nowego na działanie forum.
Tylko reakcja na urąganie inteligencji oraz sugerowanie problemów z używaniem intelektu vide:
darkman pisze:Imagine - Pomyśl. John by się uśmiał :D

Więc z łaski swojej. Zabierz swoje doświadczenie i 40 m2 ego, i pofatyguj się nabijać posty 3 piaskownice dalej.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14995
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#13

Post autor: darkman »

Dziękuję kolego Trizov@ za uwagi i przepraszam za zakłócenie wątku.
Witamy na forum. Powodzenia życzę w wyborach.
grzehu82
Posty: 1997
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#14

Post autor: grzehu82 »

darkman pisze:Konstruktywne to to, że mam również pomieszczenie gabarytowe, 40 m2 oraz nieco doświadczenia w stawianiu tam kolumn
Nic dodać nic ująć :lol:
Dziękuję kolego Trizov@ za uwagi i przepraszam za zakłócenie wątku
:clap:
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobór kolumn do pokoju 30m2

#15

Post autor: pan_winyl »

Trizov pisze: Więc z łaski swojej. Zabierz swoje doświadczenie i 40 m2 ego, i pofatyguj się nabijać posty 3 piaskownice dalej.
kolego jak dla mnie pokazujesz się na starcie chyba ze swojej najlepszej strony. Miałem chęć Ci nawet pomóc, ale- skasowałem swój post i to ostatni raz kiedy pozwolę sobie do Ciebie się odnieść. A i tak na samym końcu- jeśli wytykasz komuś ego, zastanów się czy sam nie masz z tym problemu.

Życzę powodzenia na forum z podobnym nastawieniem.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
ODPOWIEDZ