Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
Scorptek
Posty: 17
Rejestracja: 15 lip 2021, 21:48

Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#1

Post autor: Scorptek »

Cześć!

Pierwszy wpis na forum i od razu nowy wątek, sytuacja jest jednak dość mizerna więc postanowiłem zaryzykować 8-)

Po przeprowadzce przypadł mi malutki pokoik 9m kwadratowych. Prostokąt ale niesymetryczny, wzdłuż jednej dłuższej ściany idzie skos, na prawej okno, po przeciwnej stronie drzwi i szafa we wnęce. Do tego oczywiście meble: biurko, biblioteczka, łóżko. Nawet telewizor kineskopowy się znajdzie bo zdarzy się w Contrę na pegazusie pyknąć. Akustyka jest tutaj nie do okiełznania się obawiam.

Dłuższe sesje mogą również przeszkadzać sąsiadom bo okazało się, że między domkami (to taka "nowoczesna" szeregowa konstrukcja) ściany wcale nie są odpowiednio wygłuszone i dźwięk się strasznie niesie. Nie przesadzając: w niektórych miejscach można usłyszeć jak sąsiad w nocy wodę w kiblu spuszcza.
Bardzo możliwe, że się stąd wyniesiemy ale na razie trzeba trzeba pracować z tym co się ma.

Słuchane jest na AT-LP120x, wzmacniacz Dual CV-1400 po wymianie elektrolitów oraz zmęczone życiem kolumny trójdrożne Technics sb-eh670. Chciałem poprawić wrażenia odsłuchowe inwestując do 1200zł w głośniki lub słuchawki. Plan był aby kupić "ogólnie dobre" kolumny o leciutko ocieplonym brzmieniu i w przyszłości dorzucić sub aby zajął się dolnymi pasmami ale czy w tym pokoju jest sens?

Muzyka słuchana jest przeróżna: Jazz, Blues, Country. Może to być też Prodigy, Aphex Twin lub Infected Mushroom. King Diamond, Theatre of Tragedy, Ghost. Trafi się też Eminem, GMF czy DOOM.

Spotkałem się też z rekomendacją podzielenia budżetu 1200zł i kupieniu dwóch par słuchawek po 600 o dwóch różnych "specjalizacjach". Beyerdynamic DT-770 Pro 80 Ohm o zamkniętej konstrukcji do bardziej basowych kawałków, i otwarte do muzyki klasycznej.

Proszę o pomoc!
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6680
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#2

Post autor: konrads0 »

Ja też mam pokój Twojego pokroju, ale nie lubię słuchać przez słuchawki.
Spokojnie kolumny dobierzesz.
waldekgdansk
Posty: 19
Rejestracja: 20 cze 2021, 22:48

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#3

Post autor: waldekgdansk »

Elac Debut 2.0 B6.2
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6680
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#4

Post autor: konrads0 »

Może Elac elegant 305, mieści się w budżecie.
No trzeba posłuchać.
Rekiniasty
Posty: 384
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#5

Post autor: Rekiniasty »

Scorptek pisze:
17 lip 2021, 16:24

Po przeprowadzce przypadł mi malutki pokoik 9m kwadratowych. Prostokąt ale niesymetryczny, wzdłuż jednej dłuższej ściany idzie skos, na prawej okno, po przeciwnej stronie drzwi i szafa we wnęce. Do tego oczywiście meble: biurko, biblioteczka, łóżko. Nawet telewizor kineskopowy się znajdzie bo zdarzy się w Contrę na pegazusie pyknąć. Akustyka jest tutaj nie do okiełznania się obawiam.
wbrew pozorom to może być na plus, będzie mniej nakładających się odbitych fal

Słuchane jest na AT-LP120x, wzmacniacz Dual CV-1400 po wymianie elektrolitów oraz zmęczone życiem kolumny trójdrożne Technics sb-eh670. Chciałem poprawić wrażenia odsłuchowe inwestując do 1200zł w głośniki lub słuchawki. Plan był aby kupić "ogólnie dobre" kolumny o leciutko ocieplonym brzmieniu i w przyszłości dorzucić sub aby zajął się dolnymi pasmami ale czy w tym pokoju jest sens?
o subie najlepiej zapomnij, wcześniej czy później stwierdzisz że jest on zbędny, a wręcz przeszkadza bo nie nadąża za kolumnami.
za te pieniądze można kupić naprawdę fajne kolumny, kwestia czy podłogowe czy monitory.
Proponuje monitory, przynajmniej dadzą trochę dźwięku przestrzennego na tej małej powierzchni.
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#6

Post autor: Martynka »

Ja będę monotematyczny ale byłbyś zadowolony z Beovox S45 w takim pomieszczeniu. Ogólnie jedne z lepszą opinią wśród starego dobrego sprzętu BeO.

Tu są w dobrym stanie i cena jest moim zdaniem dobra ale można znaleźć taniej.

https://www.olx.pl/d/oferta/beovox-s45- ... 85724e9089

Poniżej film znajomego ze Stanów jak to brzmi.

https://www.youtube.com/watch?v=jX85lK3 ... nnDavidson
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#7

Post autor: dot87 »

Nie rezygnował bym na Twoim miejscu ze słuchawek. Może takie np. beovoxy i do tego beyerdynamici?
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
Scorptek
Posty: 17
Rejestracja: 15 lip 2021, 21:48

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#8

Post autor: Scorptek »

Beovoksie zawsze mi się podobały. Uwielbiam ich innowacyjność sprzętową, nie ze wszystkim dobrze trafili koniecznie ale sporo mają sprzętów które do dziś zaskakują. Zawsze kręcę głową jak mam okazję "poklikać" beomastera i popatrzeć co tam ma ciekawego. Możliwe, że się skuszę!

O słuchawkach też ciągle rozmyślam, może by się zdecydował pierwszy raz w życiu na jakąś porządniejszą parę zamkniętych. Odciąć się od tego wszystkiego w cholerę i pogrążyć jedynie w muzyce.

Dziękuję za burzę mózgów. Jeszcze tydzień do wypłaty także można pomyśleć na spokojnie :)
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#9

Post autor: dot87 »

Beyerdynamic'i to bardzo porządne słuchawki. Fajne brzmienie, trochę V ale bardzo dobrze (choć co kto lubi), na pewno nie agresywna. Słuchawki wciąż popularne wśród muzyków/ludzi zajmujących się muzyką (mimo swojego V-kowatego brzmienia), w razie ewentualnych problemów wszystkie prawie części wciąż dostępne (nie tylko pady ale i osłona pałąka, oryginalny kabel od beyerdynamic, system regulacji), wiadomo że w oryginale dość drogie ale powinny starczyć na lata.
Jeżeli planujesz używać słuchawek jedynie w domu/przez wzmacniacz to rozważał bym wersję 250 ohm.
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
Scorptek
Posty: 17
Rejestracja: 15 lip 2021, 21:48

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#10

Post autor: Scorptek »

Czy do mojego Duala CV 1400 mogę bezpiecznie podłączyć słuchawki? Czy ohmy będą miały znaczenie w tym wypadku? Niektóre ze słuchawek które widziałem i mnie interesowały były opisane jako 30ohm. Byłoby mi smutno gdyby słuchawki za 600zł puściły dymek od wzmacniacza :D
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#11

Post autor: dot87 »

Bez obaw. Jeżeli chodzi o słuchawki to upraszczając zasada jest następująca:
- niskoohmowe są przeznaczone z zasady do słabszych źródeł (telefon, DAP), są po prostu łatwiejsze do napędzenia
- wysokoohmowe są z zasady przeznaczone do odsłuchu domowego/studyjnego. Nie jest niemożliwe słuchanie ich na słabszym prądowo źródle (choć może być cicho) ale zazwyczaj potrzebują dodatkowego wzmacniacza
Takich dajmy na to 30 ohmowych (choć częściej spotykane są 32 choć to juz niewielka różnica) możesz bez problemu podpiąć pod Duala, telefon czy DAPa ale nie oszukujemy się, jakość dźwięku będzie gorsza niż na tych dajmy na to 80, 100 czy 250 ohmowych.
Choć mówię z zasady jeżeli dobierasz słuchawki do stacjonarnego wzmacniacza to raczej ohmami nie musisz się przejmować (prądu raczej nie zabraknie)
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
Scorptek
Posty: 17
Rejestracja: 15 lip 2021, 21:48

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#12

Post autor: Scorptek »

Prawdopodobnie zdecyduję się na coś mniej "klinicznego" tak aby trzaski z płyt nie wychodziły na pierwszy plan. Coś bardziej relaksującego i ocieplonego ale jednak bez utraty wszystkich detali. Nie porzucam planu zakupu DT770 albo DT990 ale one się nadadzą aby przeprowadzić profesjonalniejszą "sekcję zwłok" danej płyty.

Bardzo mnie uspokoiłeś zapewnieniami o możliwości napędzania słuchawek, dziękuję serdecznie. Dla pewności jeszcze przetestowałem tanie pchełki i nic im nie było. Super głośno i tak nie rozkręcam bo to nie o to przecież chodzi aby zęby dzwoniły :D
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#13

Post autor: dot87 »

No myślę że z tą klinicznoscia bayerdynamicow to trochę przesadzasz. Powiem nawet że moje (250 ohm) dają nawet mniej winylowych trzasków niż jakiekolwiek inne jakie miałem do tej pory.
Nie są może królami muzykalności ale to dlatego że raczej z zasady "nie kolorują". Fakt że troche z przodu jest bas i góra ale na pewno jest duzo, dużo bardziej analitycznych słuchawek (i na pewno jest dużo dużo bardziej V-kowych). Jednym słowem sporo zależy od realizacji nagrania. Ogólnie to 770 powiedziałbym że są chłodniejsze. 990 ciut cieplejsze brzmienie. Na pewno warto posłuchać obu i sprawdzić które brzmienie bardziej Ci pasuje.
Jeszcze powiem Ci że mam w swojej kolekcji sporo słuchawek ale żałuję że wcześniej nie zdecydowałem się na zakup właśnie beyerdynamic'ow. To po prostu już bardzo dobre brzmienie i ewentualny punkt odniesienia do przyszłych ulepszeń (choć ja na razie nie planuje, wystarcza mi 770 i 990)
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#14

Post autor: BRob »

DT990 (250 Ω) używam z wzmacniaczem Arcam A65 i nie narzekam, na pewno można lepiej wykorzystać ich możliwości, ale nie jest źle. Zdarza mi się podłączać je do smartfona 😁 i też da się słuchać.
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porada - Bardzo mały pokój - Kolumny czy może jednak słuchawki - 1200zł

#15

Post autor: dot87 »

Jeżeli mogę coś doradzić to uważam że 990 powinny Cię zadowolić. To bardzo dobre słuchawki a używane można kupić w naprawdę dobrej cenie (czasami). Szkoda marnować pieniądze na coś mniej (wierz mi mówię z doświadczenia), a 990 to już słuchawki których naprawdę warto słuchać (szczególnie dobrych płyt, czysta przyjemność; pisze słuchając Riverside Live, Fear and Time machine). Brzmienie bardzo dobre tak samo jak użytkowanie (ergonomia, wygoda). Jednym słowem: Polecam!
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
ODPOWIEDZ