wkładka/igła do duala 604

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

wkładka/igła do duala 604

#1

Post autor: Stelma »

Zakupiłem świeżo Duala 604 :) z oryginalną wkładką, oznaczenie igły DN 241.

Co to za wkładka?

Czy warto szukać do niej igły, czy zainwestować w inną wkładkę?

co ładnie zagra z tym gramofonem?

przypuszczam ,że mocowanie wkładek dualowy patent, a nie 1/2cala
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

wkładka do duala

#2

Post autor: Robert007Lenert »

Kup igle. Ta wkladka zagra podobnie do Shure 75, czyli jak dla mnie bardzo ok.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#3

Post autor: Wojtek »

W takim razie masz tam wkładkę Dual DMS 240E albo 242E, ale nie masz żadnego oznaczenia/nazwy na samej wkładce?
Jeśli nie chcesz dużego wydatku to wystarczy zamiana igły, bo to nie jest zła wkładka, ale czy będzie ona pasowała Twoim uszom, to już zależy od Ciebie ;)
Stelma pisze:przypuszczam ,że mocowanie wkładek dualowy patent, a nie 1/2cala
Kosz w Twoim Dualu chyba i tak umożliwia montaż na 1/2 cala.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

Re: wkładka/igła do duala 604

#4

Post autor: Stelma »

cześć.
a szczura 75 znam, bo mam i to z zajebistą igłą z JICO :) do wkładki duala znalazłem u nich zamiennik http://stylus.export-japan.com/product_ ... cts_id=294 ale ponad 200pln za eliptyka... dużo mi się widzi
link do sprzętu: http://allegro.pl/gramofon-dual-604-bcm ... 02206.html
nie wiem jeszcze jak i co bo dopiero wczoraj skończyła się licytacja, czekam na towar :D
a same foty mi niewiele mówią
Ostatnio zmieniony 24 lis 2012, 09:12 przez Stelma, łącznie zmieniany 1 raz.
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#5

Post autor: Wojtek »

Po zdjęciach widać, że siedzi tam DMS 240 z igłą DN 241 ;)
Ewentualnie możesz też zapolować kiedyś na "dualowskiego" Shure M75 (są tańsze od tych na 1/2'') i przełożyć igłę.
Dałoby to możliwość bezpośredniego porównania gramofonów.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

Re: wkładka/igła do duala 604

#6

Post autor: Stelma »

miałem kiedyś szczura z mocowaniem duala, nawet przez dział sprzedaj na forum, go sprzedałem :( oj źle zrobiłem
czy pod ten koszyk podejdą wkładki 1/2cala?
Ostatnio zmieniony 26 lis 2012, 09:49 przez Stelma, łącznie zmieniany 1 raz.
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#7

Post autor: Wojtek »

Raczej tak, ale dla pewności, wyjmij półkoszyk :) Odegnij "łapkę" do tyłu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Damianus
Posty: 21
Rejestracja: 24 lis 2012, 19:02

Jaka wkładka/igła do Dual 604?

#8

Post autor: Damianus »

Witam serdecznie użytkowników forum.
Mam nadzieję, że autor wątku nie będzie miał mi za złe jeśli się dołącze ze swoim pytaniem.
Od niedawna jestem posiadaczem Duala 604. Z brumieniem i "dyndającym" odważnikiem sobie poradziłem już wcześniej, jednak dźwięk jaki uzyskuje za jego pośrednictwem nie satysfakcjonuje mnie.
Chodzi o szeleszczące spółgłoski, kiedy się pojawiają są bardzo mocno podkreślane i powodują bardzo nieprzyjemne uczucie. Aż uszy bolą, dosłownie. Nazywa się to chyba sybilantami.
Wkładka to DMS 240 E z igłą wyglądającą na oryginał. Nacisk igły ustawiony na 1,5, podobnie antyskating.
Gramofon podłączony jest do amplitunera Marantz 2325 przez wejście Phono. Kol. Pejot był podobnie niezadowolony z jakości dźwięku i w jego przypadku wina leżała poza samym gramofonem więc i ja takiej ewentualności nie wykluczam ale z innymi źródłami Marantz radzi sobie wzorowo.
Co bardzo dziwne problem ten występuje na wszystkich posiadanych przeze mnie płytach z wyjątkiem jednej, w dodatku polskiej.
Płyty są używane ale wizualnie prezentują się niemal wzorowo. W przyszłym tygodniu planuję zakupić do testu jakąś nową płytę żeby zweryfikować czy to może jednak wina krążków.
Jeśli to jednak ewidentna wina igły/wkładki to co wartego uwagi proponujecie? Słyszałem wiele dobrego o AT110E, i to byłaby ta półka cenowa, w którą bym celował, jednak wkładka jest już niedostępna, natomiast AT120E mimo, że to wyższy model - zbyt droga. Czy np. Grado Black nadawałaby się do tego gramofonu?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 604 - wrażenia i serwis

#9

Post autor: Wojtek »

Damianus pisze:z igłą wyglądającą na oryginał.
A jakie ma oznaczenie igła? Jaki to model?

Czy próbowałeś może nieco zwiększyć nacisk od optymalnego 1.5g?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Damianus
Posty: 21
Rejestracja: 24 lis 2012, 19:02

Dual 604 - wrażenia i serwis

#10

Post autor: Damianus »

Nie mogę niestety dopatrzeć się żadnych oznaczeń na igle. Wygląda dokładnie tak: http://cleorec.de/naber01/nadeln/dn242z.jpg
Z tego co na szybko zauważyłem podczas poszukiwania zdjęcia to jest DN 242 a powinna być tam jednak DN 241...
Próbowałem zwiększyć nawet powyżej 2g obserwując czy igła nie "siada" zbyt mocno. Dźwięk się zamula a krew z uszu nadal leci w tych momentach co przedtem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 604 - wrażenia i serwis

#11

Post autor: Wojtek »

Twoja igła to zamiennik. Można jedynie zgadywać "skąd", ale jakość wszystkich tanich jest podobna.
Koledzy tutaj mają tą samą wkładkę i te same igły, może wypowiedzą się czy też im "syczy".
Damianus pisze:Z tego co na szybko zauważyłem podczas poszukiwania zdjęcia to jest DN 242 a powinna być tam jednak DN 241...
To nie ma takiej różnicy. Do DMS 240E montowano DN 241, a do DMS 242E była DN 242. Wkładki i igły te chyba niewiele się różnią, z tego co pamiętam. Pamiętam też, że była to produkcja Audio Technici dla Duala.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Damianus
Posty: 21
Rejestracja: 24 lis 2012, 19:02

Dual 604 - wrażenia i serwis

#12

Post autor: Damianus »

Przesłuchałem właśnie jedną z płyt, gdzie dokucza mi to syczenie ale w wydaniu na CD. Jest to samo, w minimalnie mniejszej skali, ściągnięty z internetu rip z LP bardzo dobrej jakości, podobnie. By wyeliminować winę wzmacniacza/pre i kolumn podłączałem słuchawki prosto do CD lub komputera, nic to nie zmienia. Chyba po prostu tak zrealizowane nagranie.
W przyszłym tygodniu mają do mnie dotrzeć nowe płyty oraz sprzęt czyszczący do winyli. Być może płyty, które mam mimo, że wyglądają dobrze są już zużyte a ja szukam przyczyny nie tam, gdzie trzeba.
Jest sens inwestować w nową wkładkę skoro obecna igła to lipa, czy lepiej poszukać samej igły dobrej jakości?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 604 - wrażenia i serwis

#13

Post autor: Wojtek »

Damianus pisze:Jest sens inwestować w nową wkładkę skoro obecna igła to lipa, czy lepiej poszukać samej igły dobrej jakości?
Jeśli chcesz przy okazji zmienić na lepiej to chyba lepiej byłoby zmienić wkładkę. Te DMS 220/240 były fajne, ale nie jakaś rewelacja.

Może jakiś Shure by Ci bardziej podszedł. Stara M75 chociażby i jej krewniacy. Wkładki Audio Technici są znane z podkreślonej "góry" ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Damianus
Posty: 21
Rejestracja: 24 lis 2012, 19:02

Dual 604 - wrażenia i serwis

#14

Post autor: Damianus »

Podstawą dla mnie jest zmienić na lepiej ;)
Jeśli dobrze rozumiem współczesny odpowiednik Shure M75 czyli M97xE kosztuje z wysyłką prawie 400zł czyli niemal tyle, co mój gramofon a to tylko kawałek plastiku z jeszcze mniejszym kawałkiem metalu. Wiem, to najistotniejsze "kawałki" w całym urządzeniu, jednak nie jestem przekonany do takiej inwestycji.
W tej cenie jest też dobrze dostępna AT120E... A jak wygląda sprawa z wkładką Grado Black,o której wspominałem, nadałaby się do ramienia w 604? Kosztuje 220zł, czyli mniej niż koszt dobrej igły z Japonii do obecnej wkładki.
Po tych przygodach z bolącymi uszami zadowoliłoby mnie żeby grało, nazwijmy to, poprawnie, tzn. na pewno bez wyraźnego faworyzowania góry, dołu czy środka, więc AT raczej odpadają.
Jeżeli jednak M97xE jest na prawdę warta tych pieniędzy trzeba będzie chyba zacisnąć zęby, zamknąć oczy... i zacząć słuchać ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 604 - wrażenia i serwis

#15

Post autor: Wojtek »

Damianus pisze:Jeśli dobrze rozumiem współczesny odpowiednik Shure M75 czyli M97xE kosztuje z wysyłką prawie 400zł czyli niemal tyle, co mój gramofon a to tylko kawałek plastiku z jeszcze mniejszym kawałkiem metalu. Wiem, to najistotniejsze "kawałki" w całym urządzeniu, jednak nie jestem przekonany do takiej inwestycji.
Gdyby chodziło mi o M97xE to pisałbym o tym modelu, a nie o M75, tak więc niepotrzebnie kombinujesz.
Dostać w Europie tanio używaną M75/M91 to żaden problem. Za zaoszczędzoną resztę kupisz nową igłę.
Jak nie wiesz gdzie patrzeć to zerknij na niemiecki eBay.

Grado Prestige na tym ramieniu może niestety brumieć.

Jak szukasz alternatyw z "nówek" to możesz też zainteresować się Ortofonami 5x0.
Damianus pisze:czyli mniej niż koszt dobrej igły z Japonii do obecnej wkładki.
Piszmy wprost, że chodzi o zamiennik JICO.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ