Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#1

Post autor: hansu »

Jestem kretynem i uszkodziłem sobie prawie nową wkładkę Pioneer PC-3MC :( To wkładka MC o takiej konstrukcji, że cewki są na tej samej "zdejmowalnej" częsci co igła, a na tej górnej (przytwierdzonej do headshella) tylko magnesy. No i trąciłem ramię i jedna z cewek się urwała i nie mam prawego kanału :(

Jako, że jestem nowicjuszem chciałbym prosić o jakąś pomoc - co z tym fantem zrobić? Domyślam się, że naprawa nie wchodzi w grę, więc trzeba kupić albo nową igłę, albo zupełnie nową wkładkę. Pogooglałem i igła do mojej wkładki to koszt co najmniej 75$ + przesyłka z USA. Czy taka cena jest spowodowana jej jakością czy raczej tym, że jest stara i to towar deficytowy? W ogóle z jakiej mniej więcej "ligi" jest moja wkładka? Jak się ma to takiej na przykład AT-95E czy AT-120E?

Jako, że coś mi mówi, że raczej skończy się na nowej wkładce (choć oczywiście jeśli bardziej opłaca się kupić nową igłę to nie będę miał nic przeciwko) to może garść informacji charakterystycznych dla tematu "szukam wkładki".
Gramofon: Sanyo Plus Q50
Wzmacniacz: Pioneer A-77X
Kolumny: JBL L80T
Muzyka: Głównie klasyczny rock, jazz i heavy metal, czasem trochę elektroniki czy klasyki.
Budżet: Stosunkowo elastyczny, więc powiem może czego oczekuję. Na pewno chciałbym, aby nowa wkładka nie była gorsza od PC-3MC, a w miarę możliwości oczywiście lepsza. Z drugiej strony nie chciałbym wydawać ileśset złotych, jeśli na moim sprzęcie różnica między takim "mercedesem" a wkładką za 200 zł będzie stosunkowo niewielka czy wręcz niezauważalna. Innymi słowy - chciałbym wkładkę "do słuchania muzyki" dopasowaną mniej więcej poziomem do mojego zestawu.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i sugestie :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#2

Post autor: Wojtek »

Jakby co to tu masz angielską ofertę: http://www.stylusplus.co.uk/pioneer-pn3 ... 7513-p.asp
hansu pisze:Czy taka cena jest spowodowana jej jakością czy raczej tym, że jest stara i to towar deficytowy?
Raczej to pierwsze. Oryginalne igły to oczywiście towar deficytowy, ale to już są kwoty powyżej $100 :)
hansu pisze:W ogóle z jakiej mniej więcej "ligi" jest moja wkładka? Jak się ma to takiej na przykład AT-95E czy AT-120E?
Szczerze mówiąc to bardziej trzeba byłoby to przyrównywać do chociażby Denonów MC-HO czy też Ortofonów MC, bo to jednak wkładka MC, a nie MM, ale z perspektywy AT to moim zdaniem byłoby to coś pomiędzy AT-120E (starą) i AT-440MLa, ale bliżej do tej drugiej.
Jednakże trzeba zaznaczyć, że to też zależy od igły.

Chyba najlepszy prezent jaki można sobie od ręki jeszcze kupić do tej wkładki to igła PN-401MC. Eliptyk.
Opłaca się dopłacić jeśli alternatywą jest nieoryginalna igła o większym promieniu niż oryginalny sferyk 3MC.

Tak więc kwestia wymiany igły jest do rozważenia, ale niestety, jak już zauważyłeś, wiąże się to z importem :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#3

Post autor: hansu »

Wojtek pisze:bo to jednak wkładka MC, a nie MM
Na czym polega różnica? To znaczy różnice konstrukcyjne znam, chodzi mi bardziej o jakość/cechy dzwięku bądź sygnału.
Wojtek pisze:Chyba najlepszy prezent jaki można sobie od ręki jeszcze kupić do tej wkładki to igła PN-401MC
Nie udało mi sie nigdzie znaleźć :( Możesz podpowiedzieć gdzie mam jej szukać?

W ogóle to jest trochę zaskoczony cenami tych igieł. Za mój gramofon zapłaciłem jakieś 400 zł i nigdy bym nie przypuszczał, że wkładka na nim zamontowana jest warta ponad 3/4 tej kwoty O_o (ponoć była nowa). Jak to jest - czy ceny tych igieł są takie ze względów konstrukcyjnych (większość "mechanizmu" generującego dźwięk jest "po stronie igły"), czy też gdybym kupił wkładkę MM podobnej klasy to wymiana igły kosztuje podobnie? Do czego zmierzam - może lepiej teraz więcej wydać na nową wkładkę, do której w przyszłości taniej kupię igły, niż za każdym razem wydawać na igłę więcej pieniędzy?
Wojtek pisze:niestety, jak już zauważyłeś, wiąże się to z importem
Ani trochę nie przeraża mnie ta perspektywa. A powinna? ;)
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#4

Post autor: Sindsoron »

hansu pisze:Na czym polega różnica? To znaczy różnice konstrukcyjne znam, chodzi mi bardziej o jakość/cechy dzwięku bądź sygnału.
Z grubsza chodzi o to że przy MC igła ma mniejszą bezwładność przez co jest czulsza i jeszcze dokładniej "zczytuje" dane z płyty. Daje też kilkukrotnie słabszy sygnał, przez co wymaga przedwzmacniacza z obsługą wkładek MC. Wkładki MC są też bardziej wrażliwe na regulacji pojemności i oporu.
hansu pisze:W ogóle to jest trochę zaskoczony cenami tych igieł. Za mój gramofon zapłaciłem jakieś 400 zł i nigdy bym nie przypuszczał, że wkładka na nim zamontowana jest warta ponad 3/4 tej kwoty O_o (ponoć była nowa). Jak to jest - czy ceny tych igieł są takie ze względów konstrukcyjnych (większość "mechanizmu" generującego dźwięk jest "po stronie igły"), czy też gdybym kupił wkładkę MM podobnej klasy to wymiana igły kosztuje podobnie? Do czego zmierzam - może lepiej teraz więcej wydać na nową wkładkę, do której w przyszłości taniej kupię igły, niż za każdym razem wydawać na igłę więcej pieniędzy?
Cena igły to często ponad 3/4 ceny wkładki.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#5

Post autor: ahaja »

Daje też kilkukrotnie słabszy sygnał, przez co wymaga przedwzmacniacza z obsługą wkładek MC.
Tak jeśli chodzi o MC niskopoziomowe. Ten Pioneer to wkładka MC wysokopoziomowa (2,5mV) ... taka hybryda.

Wkładki MC są też bardziej wrażliwe na regulacji pojemności i oporu.
Nie. MM są równie wrażliwe ale w innym zakresie impedancji. MC w przedziale 10-1000 ohm, a MM od 10 kohm-100 kohm. Te ostatnie są bardzo wrażliwe na pojemność, MC praktycznie w ogóle.

Wyższą jakość da ci ostrzejszy szlif igły. W przypadku wkładek MC HO (wysokopoziomowych) ten szlif jest albo prosty sferyczny albo lichy eliptyk (jak tutaj).
Bardzo fajnie gra Nagaoka JT555 ze szlifem shibaty. To wkładka MM. Lepiej też będzie pasować do Twojego pre wbudowanego we wzmacniacz.
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#6

Post autor: hansu »

Jeszcze jedna rzecz zwróciła moją uwagę podczas ostatnich oględzin ramienia. Otóż headshell jest w pewnym sensie tak odrobine "przekrzywiony", że zamontowana na nim wkładka nie jest równoległa do powierzchni płyty. Dorzucam kiepskiej jakości zdjęcie na którym naskrobałem o co mi mniej więcej chodzi. Pytanie: czy tak ma być? czy tak może być? czy to bardzo źle i trzeba coś z tym zrobić?
Załączniki
Rysunek poglądowy
Rysunek poglądowy
pc3mc.png (119.28 KiB) Przejrzano 1225 razy
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#7

Post autor: eenneell »

Tak ma nie być :shock:
Sprawdż czy na podniesionym ramieniu ramie przesuwa sie równolegle do płyty :!:
Chodzi o to czy oś ramienia nie jest skrzywiona ;)
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2012, 00:50 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#8

Post autor: ahaja »

Na to w jakiej pozycji jest wkładka zwracaj uwagę wtedy, kiedy igła jest opuszczona na płytę. Zrób sobie szablonik z papieru milimetrowego i zobaczysz to dokładnie.
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#9

Post autor: hansu »

Już OK, okazało się, że moje ramię da się nieznacznie obracać wokół własnej osi, tylko trzeba troszkę siły w to włożyć. Już nie ma problemów z wyregulowaniem jego "kąta skrętu" tak, żeby igła była idealnie prostopadle do powierzchni płyty (spoczywając na niej). Podejrzewam, że to mogło być jedną z przyczyn uszkodzenia igły. Ale nadal pozostaje główny problem, czyli zakup igły lub nowej wkładki.

Z tego co zrozumiałem to wkładni MC są "z natury" lepsze od MM, choć pewnie oczywiście reguła ta ma sporo wyjątków. Jednak mój wzmacniacz nie ma żadnej możliwości regulacji pojemności czy impedancji dla MC, ma tylko przełącznik MM/MC i takie oto paramerty:

Czułość/impedancja:
MM: 2.5 mV/50 kOhm
MC: 0.2 mV/100 Ohm
Nie wiem co jeszcze jest potrzebne, ale cała specyfikacja jest tutaj, pdfa sciągnąć się nie da, ale można kliknąć w drugi obrazek: http://www.nodevice.com/manual/newmans/ ... 30304.html

Podejrzewam, że koszt ściągnięcia z USA nowej igły (odrobinę lepszej niż najtańszy zamiennik) wyniesie około 300-400 zł (dalej nigdzie nie mogę znaleźć tej igły, o której pisał Wojtek :(). Czy za te pieniądze kupię całą wkładkę porównywalnej jakości lepiej dopasowaną do mojego sprzętu?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#10

Post autor: Wojtek »

hansu pisze: Nie udało mi sie nigdzie znaleźć :( Możesz podpowiedzieć gdzie mam jej szukać?
A choćby tutaj, za dopłatą: http://www.turntableneedles.com/Pioneer ... _1350.html
Mają jeszcze trochę całych wkładek PC-401MC: http://www.turntableneedles.com/Cartrid ... p_705.html
hansu pisze:Jak to jest - czy ceny tych igieł są takie ze względów konstrukcyjnych (większość "mechanizmu" generującego dźwięk jest "po stronie igły"), czy też gdybym kupił wkładkę MM podobnej klasy to wymiana igły kosztuje podobnie?
Z grubsza: tak.
hansu pisze:Do czego zmierzam - może lepiej teraz więcej wydać na nową wkładkę, do której w przyszłości taniej kupię igły, niż za każdym razem wydawać na igłę więcej pieniędzy?
To znaczy, proporcja między ceną nowej igły, a ceną całej wkładki będzie nadal zachowana. A z drugiej strony, dobre igły aż tak szybko się nie zużywają (no chyba że planujesz je katować :) ).
Sindsoron pisze:Cena igły to często ponad 3/4 ceny wkładki.
Czasem 2/3, czasem 3/4, a jeszcze kiedy indziej 9/10 :D
hansu pisze:Ani trochę nie przeraża mnie ta perspektywa. A powinna? ;)
To zależy od Twojego portfela :)
ahaja pisze:W przypadku wkładek MC HO (wysokopoziomowych) ten szlif jest albo prosty sferyczny albo lichy eliptyk (jak tutaj).
Prawda, aczkolwiek oryginalna igła w Pioneer PC-3MC to sferyk.
ahaja pisze:Lepiej też będzie pasować do Twojego pre wbudowanego we wzmacniacz.
Dlatego że MM czy z jakiegoś innego powodu?
ahaja pisze:Na to w jakiej pozycji jest wkładka zwracaj uwagę wtedy, kiedy igła jest opuszczona na płytę. Zrób sobie szablonik z papieru milimetrowego i zobaczysz to dokładnie.
Zgadza się. Nie ma co sugerować się "geometrią" w headshellu gdy ten spoczywa na stopce :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#11

Post autor: hansu »

Wojtek pisze:Nie ma co sugerować się "geometrią" w headshellu gdy ten spoczywa na stopce :)
Zdjęcie było z niezbyt szczęśliwej perspektywy robione i tak wygląda, ale to ramię nie spoczywa na stopce tylko wisi nad płytą. Mniejsza o to, ten drobny offtopowy problem jest już rozwiązany.

Nudny będę, ale: czy za te 400 zł (120$) kupię w Polsce (allegro? sklepy?) coś podobnej klasy?
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#12

Post autor: Waluch »

zamawiając z http://www.turntableneedles.com licz się z tym ,że na 99% doliczą Ci u nas w kraju VAT
nie da się z nimi też dogadać na wysyłkę jako 'Gift'
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#13

Post autor: hansu »

Ostatecznie padło na Nagaokę JT-555. Jutro lub pojutrze położę na niej łapki i zobaczymy co to cudo potrafi :) Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#14

Post autor: hansu »

Jest niesamowita. Napiszę więcej jak ochłonę i jeszcze trochę posłucham. Ale jeszcze raz dziękuję za pomoc i polecenie tego modelu :)
Awatar użytkownika
rafikdm
Posty: 1159
Rejestracja: 14 lip 2013, 09:01
Gramofon: Sony ps x65c
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pomocy :( Potrzebna nowa wkładka

#15

Post autor: rafikdm »

To jak to w końcu jest?
Ta wkładeczka pioneer PC 3mc to wysokopoziomowa czy nisko?
Gra na pre MM czy MC?
Sony PS-X65
AT- OC9MLII
MaCaBRiaa
Proton AA1150
Yamaha CX2
Dac (mod by Martynka)
Cyrus CDT
Toshiba SS-810

Proton D1200
Onkyo TX-4500
Arcam Alpha 5 Plus (mod by Martynka)
B&W Matrix 2 s2
ODPOWIEDZ