Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Nagets
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2016, 19:39
Gramofon: Dual 1246

Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#1

Post autor: Nagets »

Witam! Udzielałem się na forum już jakiś czas temu w sprawie wkładki, ale powiedzmy że wybór padł na całkowicie inny gramofon. Aktualnie mam wkładkę DMS 240E z nową igłą z wamatu za 60zł (stara igła miała symbol DN 242) - jest to podobno klon jakiejś wkładki AT. Gra to całkiem przyzwoicie u mnie w takim zestawieniu już od czerwca, ale powiedzmy że jeśli idzie walnąć upgrade'a żeby był to jeszcze wyższy poziom dźwięku to czekam na porady :). Kiedyś myślałem nad Shure M97xE, ale ostatnio czytam i nawet oglądam filmiki zachwalające bardzo mocno wkładkę Nagaoka MP-110 - przyznam, że to całkiem wysoka półka cenowa jak na przeskok z igły za 60zł :roll:, ale wydaje się to całkiem przyzwoitym wyborem. No chyba, że poradzicie jeszcze coś innego - w moim poprzednim temacie padły takie sugestie jak między innymi AT-120E i Shure 75. Jestem otwarty na propozycje - może sprawie sobie właśnie taki prezent pod choinkę :dance:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#2

Post autor: Wojtek »

Nie wiem czego przede wszystkim słuchasz, ale patrząc na to co wcześniej pisałeś jak zastanawiałeś się nad Shure to Nagaoka powinna Tobie podejść.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#3

Post autor: blispx »

MP-110 załapie się raczej na low compliance nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę że Kitańce podają podatność dynamiczną dla 100Hz, nie wiem czy to będzie dobry wybór dla twojego ramienia
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#4

Post autor: Wojtek »

Ja wiem że będzie ;) W sensie - nie ma tutaj problemu z niekompatybilnością ze względu na podatność.
Inaczej sam bym powiedział że to zły pomysł.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Nagets
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2016, 19:39
Gramofon: Dual 1246

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#5

Post autor: Nagets »

Ogólnie słucham różnych gatunków muzyki od elektroniki po klasycznego rocka i gatunki gdzie gitara basowa chodzi funkowo. Widziałem filmiki gościa na youtube na Dualu 621 z wkładką Nagaoka MP-110 dźwiek zgrany przez preamp bezpośrednio ze źródła i grało to super, dynamiczny basik na przedzie i zero stłumionych dźwieków - a nie wydaje mi się żeby aż takie różnice były między naszymi ramionami, ale może jednak się mylę.

Nie lubie płaskiego dźwięku także raczej nie chciałbym uzyskać takiego efektu :). Ale równowaga tonalna przy zachowaniu bardzo dobrej dynamiki dźwięku wydaje się super, dawno temu używałem wzmacniacza Yamahy i Yamaha chwaliła się na każdym produkcie sloganem "Natural Sound" - i odziwo wzmacniacz grał bardzo zrównoważonym dźwiękiem, ale basu też nie sobie nie żałował - celowałbym w taki dźwięk przy wyborze wkładki albo w coś rozrywkowego z lekko podbitym basem, ale zaraz żeby znowu dźwięk nie wydawał się kosztem tego przytłumiony/zamulony.

Edit: A co sądzicie o Goldringu Elektrze? Może to bardziej uniwersalna wkładka? Grado to wiem, że raczej odpadają bo zbytnio się nie lubią z Dualami :).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#6

Post autor: Wojtek »

Nagets pisze:
12 lis 2017, 11:13
a nie wydaje mi się żeby aż takie różnice były między naszymi ramionami, ale może jednak się mylę.
Nie. Generalnie panuje takie przekonanie że Dual = lekkie ramiona, a to nie jest prawda. Tylko niektóre serie (głównie nowsze niż te z 70's) były z tego znane, a tak to Dual stosował ramiona o średniej masie efektywnej.
Nagets pisze:
12 lis 2017, 11:13
A co sądzicie o Goldringu Elektrze?
Daj spokój.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#7

Post autor: PhantomLord »

Nagaoka MP-110 to serio bardzo dobra rekomendacja. Fajna dynamika, zarąbista przestrzeń i z pewnością nie przytłumione brzmienie.

Też się jej bałem bo "neutralna", ale zmieniłem zdanie jak posłuchałem. Ma toto jebnięcie w mojej opinii z wyraźną, ale nie nachalną górą, sprężystym konkretnym dołem i elegancka średnicą. U mnie coś z IGD sobie gorzej radziła, ale to chyba tylko u mnie, bo ludzie na świecie i koledzy na forum chwalą jako świetnego trackera. :mrgreen:

PS Jeśli myślałeś o AT-120 (bo coś pisałeś o bardziej rozrywkowej wkładce) to sobie odpuść, bo nie warto. Nagałoka ją miażdży na każdym polu IMHO.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#8

Post autor: Wojtek »

PhantomLord pisze:
12 lis 2017, 15:15
Też się jej bałem bo "neutralna"
Bo jest neutralna :)
PhantomLord pisze:
12 lis 2017, 15:15
Ma toto jebnięcie w mojej opinii
To nie wyklucza neutralności :)
PhantomLord pisze:
12 lis 2017, 15:15
z wyraźną, ale nie nachalną górą
Góra pasma to chyba główny minus MP-110, ale to wynika z zastosowanego szlifu igły przede wszystkim.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#9

Post autor: PhantomLord »

Jasne Wojtku, nie mniej dla mnie, być może tak jak dla kolegi teraz, neutralność była równoznaczna ze zmuleniem i beznadziejną górą. Myliłem się i to chciałem w swojej wypowiedzi zaznaczyć.

Oczywiście, że MP-110 to zwykly, nawet nie nagi eliptyk i szału z górą nie będzie, ale w moim wypadku powalał on nagie eliptyki AT. Jasne, że shibata wyciągnie więcej, ale MP-110 w mojej ocenie nie ma się co wstydzić. I przynajmniej mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła ta wkładka, mimo takiego szlifu.
Nagets
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2016, 19:39
Gramofon: Dual 1246

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#10

Post autor: Nagets »

Wojtek pisze:
12 lis 2017, 14:13
Daj spokój.
Aż tak źle? Pewien Japończyk ocenił ją na miejscu numer 2 zaraz za Nagaoką w swojej recenzji - dlatego się dziwię :D.
PhantomLord pisze:
12 lis 2017, 15:15
Jeśli myślałeś o AT-120 (bo coś pisałeś o bardziej rozrywkowej wkładce) to sobie odpuść, bo nie warto. Nagałoka ją miażdży na każdym polu IMHO.
No właśnie nie myślałem, ktoś tam kiedyś polecił że mu się podoba i że warto żebym ja się zainteresował. Z tego co się orientuję AT głównie mają jasne brzmienie, chociaż mój klon AT z tanią igłą gra okej. Potrafi przybucić :doh:.

Myślę, że skoro wy też tak polecacie Nagaokę i na zagranicznych forach polecają ją i mówicie, że ramie nie bd u mnie wadą - to się szarpnę. Filmiki na youtube z bezpośrednio zgranym dźwiękiem i to jeszcze z Duala napawają optymizmem, że to jednak bd miało kopa i będzie brzmiało o jakąś klasę wyżej od tego co teraz mam u siebie. Powiedzcie mi tylko panowie czy idzie wyrwać to taniej niż w wamacie? :D. Może gdzieś u producenta? Nie straszne mi płacenie przez paypala czy coś i czekanie tygodnia na rzecz zza granicy, jeśli ma być serio taniej. Zawsze coś więcej $$ na płyty, np z discogs :D.
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#11

Post autor: PhantomLord »

Dobra decyzja!

Inna sprawa, że mi chwilę zajęło dotarcie do wniosku, że z wkładką "na całe życie" jest jak z yeti... No ktoś ponoć widział ;). Jeśli więc Nagałoka Ci nie podejdzie to bez problemu odsprzedasz i będziesz gonił króliczka dalej.

Taniej niż w wamacie... Próbuj eBay.com i szukaj w japońskich ofertach, ale wcale nie musi być taniej (zwłaszcza jak Ci VAT doliczą), a na pewno będzie sporo dłużej. Jeszcze taniej możesz szukać body MP-10,11 czy MP-100,110 i kupić samą igłę z Japonii (sama igła to jakoś 170 zł), czy warto? No to musisz sobie sam odpowiedzieć, no i MP-10,11 różnią się trochę od MP-100,110, ale nie wiem jak bardzo (igły pasują jak coś między sobą).
Ja mam teraz MP-11 i czekam na igłę od MP-200, więc zobaczymy jak to zagra, chociaż nie mam już body MP-110 to nie porównam.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#12

Post autor: darkman »

'Klon AT" daje takie pojęcie o wkładkach AT jak filmiki o reszcie. Z gustem japońca jest jak z dupą, każdy ma swoją.
Nagets pisze:
12 lis 2017, 18:25
Nie straszne mi .. czekanie tygodnia na rzecz zza granicy
Twardziel!
Nagets pisze:
12 lis 2017, 18:25
Zawsze coś więcej $$ na płyty, np z discogs :D.
i żyłka hazardzisty.
Nagets
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2016, 19:39
Gramofon: Dual 1246

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#13

Post autor: Nagets »

PhantomLord pisze:
12 lis 2017, 18:35
Taniej niż w wamacie... Próbuj eBay.com i szukaj w japońskich ofertach, ale wcale nie musi być taniej (zwłaszcza jak Ci VAT doliczą), a na pewno będzie sporo dłużej. Jeszcze taniej możesz szukać body MP-10,11 czy MP-100,110 i kupić samą igłę z Japonii (sama igła to jakoś 170 zł), czy warto? No to musisz sobie sam odpowiedzieć, no i MP-10,11 różnią się trochę od MP-100,110, ale nie wiem jak bardzo (igły pasują jak coś między sobą).
Ja mam teraz MP-11 i czekam na igłę od MP-200, więc zobaczymy jak to zagra, chociaż nie mam już body MP-110 to nie porównam.
Nie wiem czy chce mi się aż tak bawić :D. Wygooglowałem parę stron i z USA wychodzi 450zł, ale bez przesyłki pewnie przesyłka będzie dużo kosztowała i tutaj pewnie doliczą VAT. Z Niemieckiej strony wyszło koło 550-560zł już z przesyłką, pytanie czy też czegoś nie doliczą, aktualna cena na wamacie to 590zł - czyli raczej się nie opłaca. No chyba, że wgl odradzacie tego sprzedawce - chociaż już parę rzeczy u niego zamawiałem i ani razu mnie nie oszukano.
darkman pisze:
12 lis 2017, 18:55
'Klon AT" daje takie pojęcie o wkładkach AT jak filmiki o reszcie. Z gustem japońca jest jak z dupą, każdy ma swoją.
Wiesz o gustach i guścikach podobno się nie dyskutuje, to tak trochę się zastanawiam tylko wtedy czemu się wgl udzielasz - ale wiesz, nie mój malowany świat, nie moje kredki. Chociaż przyznaje, że pojęcie o wkładkach AT mam prawie zerowe - żeby nie było że nie masz chociaż trochę racji.
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#14

Post autor: PhantomLord »

Z Niemiec nic Ci nie doliczą bo to przecież UE jest. Ze Stanów, Japonii itp istnieje ryzyko, ale cóż, tak to już jest. Wamat jako sprzedawca jest bardzo porządny, zamienniki igieł od niego (Stylus Co Japan) są za to adekwatne do ceny i tylko tyle. Nagaoka jest nowa i tutaj nie ma różnicy skąd weźmiesz, Twoja decyzja. Poza tym tydzień to bys poczekał na zakupy z UE, reszta świata to już raczej dwa-trzy tygodnie jeśli przesyłka ma mieć rozsądną cenę ;).

Wiesz a Darkman ma rację z tymi gustami. Jedni lubią śliwki, a drudzy to drugie. Opinie są różne i efekt jest taki, że póki sam nie spróbujesz to się nie dowiesz - w temacie wkładek tym bardziej.
Nagets
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2016, 19:39
Gramofon: Dual 1246

Re: Dual 1246 jaką wkładkę wybrać

#15

Post autor: Nagets »

Ale czy jest sens, to nie jest aż taka duża różnica. A jak wszyscy są zadowoleni z Wamatu jako sprzedawcy to luz.

Domyślam się, nie mówię że Darkman nie ma racji - ale tak trochę inaczej można było sformułować zdanie i od razu nie brzmiałoby to jak zaczepka. Zobaczymy, wydaje mi się że to dobry wybór. No chyba, że jest możliwość gdzieś osłuchu wkładek np. w Poznaniu - to może najpierw bym się wybrał na małą wycieczkę :D. Ale z góry zakładam, że raczej z tym ciężko - a później jest kwestia tego czy to tak samo zagra z moim gramofonem.
ODPOWIEDZ