Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
marcinkio
Posty: 12
Rejestracja: 07 sie 2016, 21:21

Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#1

Post autor: marcinkio »

Hej!

Miesiąc temu udało mi się w końcu ułożyć cały tor audio :dance: :

Sansui SR 222 MK IV -> Wzmacniacz Camtech V101 ( niemiecka wersja audiolaba 8000A ) -> kable 2.5mm OCF -> KEFy C7 :violin:

Ledwo zdążyłem nacieszyć się zestawem i BACH :x ! Igła dokonała swojego żywota, po prostu się zużyła. Aktualnie siedzi wkładka ORTOFON LMB 18 + Igła ORTOFON 30

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dla pokazania zakresu docisku.
Obrazek

Dotychczasowe brzmienie było bardzo w porządku - jedyne do czego mogę się przyczepić to do dynamiki której przy mocnej, szybszej muzyce brakuje.
Natomiast przy spokojniejszych kawałkach jest super.

A więc zastanawiam się czy:


- wymienić samą igłę, Tylko na jaką? O aktualnej wkładce ortofon LMB 18 nie mogę doszukać się żadnych informacji i konfiguracji. Aktualnie siedzi igła
Ortofon 30 lecz wydaje mi się że nie jest to oryginalna konfiguracja. Przy cenie takiej samej igły ponad 1000 zł i niewiadomej jakości wkładki wolałbym kupić nową wkładkę z igłą MM.

- Może jest tu ktoś kto osłuchiwał Sansui 222 i jest w stanie polecić jakąś konfugurację?

- Wymienić całą wkładkę na Moving Coil - Camtech ma przecież dedykowane wejście dla MC więc powinno super działać! Prawdopodobnie dynamika też by wzrosła czyli jedyny element którego mi brakuje. Obrazek


Jeśli chodzi o budżet to do 1200 zł - jednak chciałbym wydać jak najmniej - jeśli jest jakaś wkładka z igłą MM która będzie lepsza lub porównywalna do aktualnego zestawu i ma dobry ( budżetowy ) stosunek ceny do jakości to też się zapoznam z opinią :D. Jeśli natomiast jest jakaś wkładka MC trochę droższa ale jakością zostawia mocno w tyle tańsze wkładki ot też chętnie rozkminię :)

A więc internecie! Co polecicie w tej sytuacji począć? :doh:
marcinkio
Posty: 12
Rejestracja: 07 sie 2016, 21:21

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#2

Post autor: marcinkio »

Co sądzicie o Denonie dl-103R do tego zestawu?

http://www.ebay.pl/itm/371104825683?_tr ... EBIDX%3AIT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41506
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#3

Post autor: Wojtek »

marcinkio pisze:
23 wrz 2017, 15:56
- wymienić samą igłę, Tylko na jaką? O aktualnej wkładce ortofon LMB 18 nie mogę doszukać się żadnych informacji i konfiguracji. Aktualnie siedzi igła
Ortofon 30 lecz wydaje mi się że nie jest to oryginalna konfiguracja. Przy cenie takiej samej igły ponad 1000 zł i niewiadomej jakości wkładki wolałbym kupić nową wkładkę z igłą MM.
Bez sensu. Ortofon OM to Ortofon OM. Body jednakowe, igły różne.

Skoro nie podeszła Tobie 30tka to raczej nie ma sensu brnąć w ten temat.

Chociaż... jedna sprawa do sprawdzenia - czy Twoja wkładka LMB ma w ogóle ciężarek w dachu wkładki? Musiałbyś ją zdjąć by sprawdzić.
Jeśli nie ma... to jest to przegięcie, czyli wkładka za lekka dla Twojego ramienia, na granicy używalności.

Podstawowa sprawa: nie mam pojęcia czego słuchasz i jakie są Twoje oczekiwania, więc z tej perspektywy nie ma co doradzać póki co.
Wiem jedynie czego Tobie brakowało w starej OM 30 (bo zakładam że nie masz jej od nowości). Z drugiej strony jeśli jest to wkładka ważąca w sumie 2.5g to z tytułu niekompatybilności może nie mieć prawa grać prawidłowo, tak jak powinna, na tym ramieniu.

Nie ma jednej idealnej "konfiguracji" dla Twojego gramofonu/systemu.
marcinkio pisze:
23 wrz 2017, 15:56
- Wymienić całą wkładkę na Moving Coil
Twoje ramię ma bodajże 15g masy efektywnej więc nada się, choć raczej nie do cięższych MC typu DL-103.
marcinkio pisze:
23 wrz 2017, 15:56
więc powinno super działać! Prawdopodobnie dynamika też by wzrosła czyli jedyny element którego mi brakuje.
Niezłe zgaduj zgadula. Wishful thinking? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
marcinkio
Posty: 12
Rejestracja: 07 sie 2016, 21:21

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#4

Post autor: marcinkio »

Hej!
Wojtek pisze:
24 wrz 2017, 12:21
Chociaż... jedna sprawa do sprawdzenia - czy Twoja wkładka LMB ma w ogóle ciężarek w dachu wkładki? Musiałbyś ją zdjąć by sprawdzić.
ObrazekObrazek

Czyli problem znaleziony.. trzeba wymienić całą wkładkę czy można się samemu bawić w dociążanie, jest sens?
Wojtek pisze:
24 wrz 2017, 12:21
nie mam pojęcia czego słuchasz i jakie są Twoje oczekiwania
Słucham baaardzo różnorodnej muzyki od Bena Howarda, przez rap i jazz po Prodigy i ciężki metal.

Jeśli chodzi o spokojniejsze kawałki to cały zestaw na maksa daje radę, gorzej z szybszymi kawałkami, mam wrażenie że dźwięk jest zamulony i mniej dynamiczny niż powinien być np. przy słuchaniu tego https://youtu.be/aJjfZ8hw3GM?t=27s :). Nie mam wysokich wymagań po prostu chcę żeby było dobrze i umiało fajnie zagrać mocne kawałki.
Wojtek pisze:
24 wrz 2017, 12:21
choć raczej nie do cięższych MC typu DL-103.
Na zagranicznych forach polecają do Tego Sansui:

- DL-103R 1000 zł
- DL-110 900 zł
- AT-120E 450 zł
- Nagaokę MP-110 700 zł
- Ortofon 2M Red/Blue 430 zł/590 zł

Aktualnie po przeszukaniu opinii użytkowników najbardziej skłaniałbym się do AT-120E.

Chyba że coś pominąłem godnego polecenia? Może jakiś MC jeszcze do 1000 zł jest ciekawy?
marcinkio pisze:
23 wrz 2017, 17:37
Wishful thinking?
ZAWSZE :D!

Tak jeszcze na koniec dodam że dopiero rok siedzę w analogu i jeszcze nie wszystko dobrze ogarniam dlatego super że są osoby które dzielą się wiedzą na tym forum. Dzięki!
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15107
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#5

Post autor: darkman »

Skąd bierzesz te ceny? :) Biedronka?

Na forum masz fajny wątek o wyborze wkładki MC. Najpierw go przeczytaj. Będzie się łatwiej porozumieć, bo samo rzucanie nazwami i cenami nie załatwi sprawy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41506
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#6

Post autor: Wojtek »

Ha! A jednak :)
marcinkio pisze:
24 wrz 2017, 22:27
trzeba wymienić całą wkładkę czy można się samemu bawić w dociążanie, jest sens?
Pewnie że jest skoro znasz brzmienie Sansui w połączeniu z wkładką, która fizycznie nie ma prawa się zgrać z ramieniem :morda:
I tak jechałeś cały rok?
Tzn. wiesz nie ma w tym żadnej ujmy bo nie miałeś doświadczenia, nie pytałeś i nie wiedziałeś, ale to tak jakbyś po roku słuchania odkrył że masz na stałe załączoną korektę tonalną ze zredukowanymi wysokimi i basem :morda:

Ciężarek do mocowania w dachu wkładki waży drugie tyle co wkładka (2.5g). Możesz też dociążyć headshell, plasteliną czy monetami np.
Z drugiej strony, igła siadła więc nie ma jak testować.
Z trzeciej strony, gdyby dociążenie było wcześniej to igła by też wcześniej siadła :morda:
Z czwartej strony... to są jedne z najbardziej żywotnych igieł na rynku, więc chyba należą się gratulacje :morda:
marcinkio pisze:
24 wrz 2017, 22:27
Słucham baaardzo różnorodnej muzyki od Bena Howarda, przez rap i jazz po Prodigy i ciężki metal.
Ojoj.
marcinkio pisze:
24 wrz 2017, 22:27
Nie mam wysokich wymagań po prostu chcę żeby było dobrze i umiało fajnie zagrać mocne kawałki.
Jeśli wzorem grania ma być youtube czy cyfra to nie wiem czy uda się te niewysokie wymagania kiedykolwiek zaspokoić...
marcinkio pisze:
24 wrz 2017, 22:27
Na zagranicznych forach polecają do Tego Sansui:
Aha.
marcinkio pisze:
24 wrz 2017, 22:27
Chyba że coś pominąłem godnego polecenia?
Jak nie masz za bardzo pojęcia to nie wiem na jakiej podstawie zakładasz że znalazłeś wszystko co ma sens :)

Zakładam że to co kupujesz to głównie nowe płyty?
Kup se Pan AT440: https://www.thakker.eu/en/cartridges/au ... ge/a-8153/
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
marcinkio
Posty: 12
Rejestracja: 07 sie 2016, 21:21

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#7

Post autor: marcinkio »

darkman pisze:
24 wrz 2017, 22:53
Skąd bierzesz te ceny? Biedronka?
Nie, zagraniczne sklepy internetowe , ebay i inne takie. Wiesz wchodzisz do internetu, szukasz przez przeglądarkę i wyskakuje zdjęcie z ceną. Ponoć nawet można zamówić do domu i Pan listonosz przynosi.
darkman pisze:
24 wrz 2017, 22:53
Na forum masz fajny wątek o wyborze wkładki MC
Ten z FAQ? Jeśli tak to wszystko prześledziłem.

Wojtek pisze:
25 wrz 2017, 00:38
Pewnie że jest skoro znasz brzmienie Sansui w połączeniu z wkładką, która fizycznie nie ma prawa się zgrać z ramieniem
I tak jechałeś cały rok?
Tak.. Ale to strasznie dziwna akcja bo gramofon kupiłem od muzycznej piwniczki w Gdańsku gdzie był przed sprzedażą "przygotowany i przeserwisowany" przez nich, zapewniali mnie że wszystko super nic nie będzie trzeba robić. Raczej każdy zawsze ich poleca i.. nieważne.
Wojtek pisze:
25 wrz 2017, 00:38
Jeśli wzorem grania ma być youtube
Nie nie ma być. Po prostu przy takiej muzyce było czuć że coś jest nie tak - wstawiłem ją jako PRZYKŁAD muzyki nie WZÓR jakości dźwięku.
Wojtek pisze:
25 wrz 2017, 00:38
marcinkio pisze: ↑wczoraj, 22:27
Na zagranicznych forach polecają do Tego Sansui:
Aha.
marcinkio pisze: ↑wczoraj, 22:27
Chyba że coś pominąłem godnego polecenia?
Jak nie masz za bardzo pojęcia to nie wiem na jakiej podstawie zakładasz że znalazłeś wszystko co ma sens
Wszystkie informacje które brałem pod uwagę to opinie użytkowników Sansui 222 którzy byli zadowoleni i polecali swoje wkładki - tak powstała lista którą przestawiłem. Oczywiście nie jest tak że w jednym poście coś gdzieś napisał i super, tylko rekomendacje dot. powyższych wkładek się powtarzają. Skoro też sporo osób korzysta z takiej konfiguracji mogłem odrazu założyć że będą pasowały do mojego ramienia. Kolejnym etapem wyboru wkładki jest konfrontacja tutaj :).

Nic z tej listy nie jest okej? Nie polecilibyście że no faktycznie można spróbować z tym i tym ;)?

Wojtek pisze:
25 wrz 2017, 00:38
Zakładam że to co kupujesz to głównie nowe płyty?
Kupuję i stare japończyki i nowe biedrończaki.

Wojtek pisze:
25 wrz 2017, 00:38
Kup se Pan AT440
AT440 odrzuciłem ze względu na to że dużo osób pisze żę gra jasno, co w połączeniu z jasnymi KEFami może się gryźć.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41506
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#8

Post autor: Wojtek »

marcinkio pisze:
25 wrz 2017, 09:35
Raczej każdy zawsze ich poleca i.. nieważne.
Jako sklep muzyczny :) Co do sprzętu to jest parę opinii od kupujących i tyle.

Zresztą, to chyba nie wina sklepu, że założyłeś że wszystko jest super dobrane, igła nieśmigana i plug n' play? :P
marcinkio pisze:
25 wrz 2017, 09:35
Wszystkie informacje które brałem pod uwagę to opinie użytkowników Sansui 222
... których było parę wersji z różniącymi się konfiguracjami, tak :)
marcinkio pisze:
25 wrz 2017, 09:35
którzy byli zadowoleni i polecali swoje wkładki
Trudno żeby nie polecali tego co używają :) Ja też mogę polecić to co mam i lubię :)

Co ABSOLUTNIE nie znaczy że to najlepszy wybór dla każdego - to by było zbyt piękne.
marcinkio pisze:
25 wrz 2017, 09:35
Nic z tej listy nie jest okej? Nie polecilibyście że no faktycznie można spróbować z tym i tym ;)?
Wolę się skupić na tym co według mnie byłoby najbardziej optymalnym wyborem niż na jakiejś liście którą sobie skompilowałeś.
No chyba że jesteś z jakiegoś powodu zmuszony ograniczać sobie wybór.
marcinkio pisze:
25 wrz 2017, 09:35
AT440 odrzuciłem ze względu na to że dużo osób pisze żę gra jasno, co w połączeniu z jasnymi KEFami może się gryźć.
Moim zdaniem niesłusznie (to gryzienie się). Jestem mocno przekonany że to może być "to" w Twoim przypadku.

Jeśli koniecznie nie AT440 to byłbyś otwarty na starsze wkładki? Tu powstaje problem z upolowaniem sztuki, ale "dla chcącego..."
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#9

Post autor: kielek »

Dorzucając swoje trzy grosze myślę,że warto brać pod uwagę fakt że "gra" cały tor audio a więc i taki wzmacniacz a jako były użytkownik Camtecha muszę stwierdzić,że mimo iż to bardzo dobry wzmacniacz to jednak nieco specyficzny a konkretnie chodzi o jego brzmienie. Otóż gra on bardzo analitycznie ale dźwiękiem nazwałbym to chłodnym a kiedyś spotkałem się z trafnym określeniem,że gra dźwiękiem "klinicznym".Nie wiem czy poleciłbym do tego zestawu coś ze stajni AT.Biorąc pod uwagę KEF'y może być masa szczegółów,ale mało muzykalnie,choć może ktoś takiego brzmienia oczekiwać.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41506
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#10

Post autor: Wojtek »

Camtech + Ortofon = klinika + klinika = przerost kliniczności/chłodu (to już znamy, mimo braku zgodności wkładka/ramię)
Camtech + AT = klinika + jasność = balans? :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
marcinkio
Posty: 12
Rejestracja: 07 sie 2016, 21:21

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#11

Post autor: marcinkio »

Wojtek pisze:
25 wrz 2017, 11:25
Jeśli koniecznie nie AT440 to byłbyś otwarty na starsze wkładki? Tu powstaje problem z upolowaniem sztuki, ale "dla chcącego..."
Nie ma totalnie problemu z starszą ale dobrą wkładką.
Jedyny problem jest taki że nie mam na czym słuchać muzyki :D!

A jakaś tańsza alternatywa dla AT440 ?
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#12

Post autor: Dragant »

Tak. Mniej jasno na pewno gra MP-110. Słuchałem obu tych wkładek na tym samym sprzęcie i płytach. AT była zbyt szczegółowa i jasna. Po kilku utworach zaczynałem być zmęczony. MP-110 jest przyjemna dla ucha. Ortofonów 2M nie słyszałem w akcji. Jeśli nie słuchałeś DL-103(r) u siebie, to nie kupuj w ciemno.
Kolega MISSE ostatnio fajnie pisał o Pickeringu XV-15. Wybór igieł ogromny, sama wkładka dość tania. Philips GP400 z bardziej zaawansowaną igłą to też opcja na rozwiązanie - "tanio, a dobrze". Niestety trzeba trochę poeksperymentować.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41506
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sansui 222 Nowa igła czy cała wkładka? Może MC?

#13

Post autor: Wojtek »

Ja odbieram to co dotąd napisałeś że szukasz "szybkiej" energicznej wkładki z mocnym atakiem (jeśli coś przekabaciłem to napisz).
Obawiam się że Nagaoka Tobie tego nie da, dlatego nie kieruję w tym kierunku.
Skoro OMka nie podeszła to kolorowana 2M to też niedobry kierunek (choć mogłoby być lepiej niż na OM).
marcinkio pisze:
25 wrz 2017, 18:14
Nie ma totalnie problemu z starszą ale dobrą wkładką.
To rozejrzyj się za:
Shure V15 III (koniecznie z mocowaniem na 1/2''), IV lub V
Technics EPC-205 (względnie EPC-207)
ADC QLM/VLM/XLM
Elac ESG 792/3/4/5/6

Jeśli obawiasz się jasności AT440 w swoim systemie to alternatywą byłaby starsza generacja, czyli AT13/14/15/20.

Do ww. wkładek nadal łatwo o dobre i niedrogie igły.
Jakby coś z tego udało się dorwać to polecę konkret do pary.
marcinkio pisze:
25 wrz 2017, 18:14
A jakaś tańsza alternatywa dla AT440 ?
Nie rozumiem. AT440 przecież nie wykracza poza zakładany budżet?

Pickering XV-15 osobiście nie słyszałem jeszcze więc trudno mi skonfrontować czy to byłby dobry kierunek, ale samo gadanie o jakichkolwiek dobrych wkładkach przy konkretnych wymaganiach trochę mija się z celem, moim zdaniem.
Dragant pisze:
25 wrz 2017, 19:46
Niestety trzeba trochę poeksperymentować.
Z całym szacunkiem, ale wiemy o tych modelach Philipsów już tyle że czasy eksperymentów się skończyły :)

Nie poleciłbym Marcinowi Philipsów, przy ww. założeniach.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ