Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
redbird
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2023, 18:20

Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#1

Post autor: redbird »

Cześć!
Niedługo będę kupował gramofon, więc postanowiłem założyć tutaj konto, bo na pewno nie raz się przyda :) Na początek chciałbym się zapytać o wzmacniacz, gdyż zupełnie się na nich nie znam.

Na cały sprzęt (gramofon + wkładka + wzmacniacz) planuję wydać mniej więcej 8 tysięcy. Miałem kiedyś w studio dwa Technicsy SL-1210 MKII i byłem z nich ogromnie zadowolony, jednak zmuszony byłem je sprzedać. Dlatego upatrzyłem sobie nowego Technicsa SL-1210 MK7 (ponieważ gramofon będę wykorzystywał nie tylko do słuchania, ale czasem również przy nagraniach), co "pożre" ok 4500pln. Zostaje więc 3500-4000 na wkładkę i wzmacniacz zintegrowany z wejściem phono lub wzmacniacz + przedwzmacniacz phono. Może być zarówno sprzęt używany (jeśli chodzi o wzmacniacz i przedwzmacniacz), jak i nowy. Czy mógłbym prosić o pomoc w znalezieniu odpowiedniego sprzętu? Może jakieś rekomendacje w tym przedziale cenowym? Na co powinienem zwrócić uwagę, zwłaszcza przy zakupie używki? Lepiej zdecydować się na wzmacniacz, czy tańszy wzmacniacz + przedwzmacniacz phono?

Na ten moment sprzęt będzie podłączony do monitorów studyjnych Presonus Eris E8 XT, choć w przyszłości planuję zakupić osobne kolumny do słuchania muzyki (od klasyki, przez jazz, punk i rock psychodeliczny, po współczesną elektronikę eksperymentalną i klubową). Posiadam również deck na kasety: Pioneer CT-S620, który chciałbym również podpiąć do wzmacniacza. Rozmiar pokoju to ok 40m2.

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1686
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#2

Post autor: winylowy_luke »

Cześć,
ze wzmacniaczem nie pomogę. Warto pomyśleć o osobnym przedwzmacniaczu gramofonowym. Jest na naszym forum parę fajnych konstrukcji w okolicach 1k zł - na pewno są to o wiele lepsze sprzęty niż wejście phono we wzmaku zintegrowanym.
Natomiast co do wkładek to do tego Technicsa fajnie będzie pasować AT-VM 540ML - bardzo wszechstronna wkładka z bardzo dobrą igłą.
Wkładka i zewnętrzny preamp to koszt ok 2k zł.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
redbird
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2023, 18:20

Re: Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#3

Post autor: redbird »

Dziękuję za odpowiedź! Właśnie zastanawiałem się nad wkładkami AT-VM. Mam w takim razie trzy pytania:
1. Czy będzie rzeczywiście istotna różnica w dźwięku między VM 540ML, a VM740ML? To różnica ok 300pln, ale czy warto dopłacić?
2. Jaki przedwzmacniacz do tych wkładek nadałby się najlepiej w granicach 1000-1500pln?
3. Czy do takiego przedwzmacniacza można też podłączyć deck na kasety? Wtedy mógłbym tymczasowo wyprowadzić sygnał do interfejsu audio podłączonego do komputera w studio, a sam wzmacniacz dokupić za kilka miesięcy.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1889
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#4

Post autor: Jaculek »

redbird pisze:
13 mar 2023, 12:38
Czy do takiego przedwzmacniacza można też podłączyć deck na kasety?
Nie można. Przedwzmacniacz gramofonowy ma charakterystykę nieliniową (zwykle zgodną z tzw. krzywą RIAA) i duże wzmocnienie (sygnał z wkładki jest typowo wzmacniany o 40dB@1KHz). Wyjście z magnetofonu jest liniowe i ma znacznie wyższy poziom sygnału niż wkładka gramofonowa.
Można za to zastosować uniwersalny przedwzmacniacz z wejściami liniowymi i phono. WIele firm produkuje takie zwykle do kompletu z końcówką mocy.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1686
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#5

Post autor: winylowy_luke »

redbird pisze:
13 mar 2023, 12:38
1. Czy będzie rzeczywiście istotna różnica w dźwięku między VM 540ML, a VM740ML? To różnica ok 300pln, ale czy warto dopłacić?
Będzie różnica, 740 jest jaśniejsza.
redbird pisze:
13 mar 2023, 12:38
2. Jaki przedwzmacniacz do tych wkładek nadałby się najlepiej w granicach 1000-1500pln?
A chociażby któryś PreamP z oferty kolegi Jaculek:) Albo BuPhono kolegi Wydra.
redbird pisze:
13 mar 2023, 12:38
3. Czy do takiego przedwzmacniacza można też podłączyć deck na kasety? Wtedy mógłbym tymczasowo wyprowadzić sygnał do interfejsu audio podłączonego do komputera w studio, a sam wzmacniacz dokupić za kilka miesięcy.
Kasety nie, sam preamp można podlaczyc do interferjsu o ile ma wejście liniowe najlepiej 2xRCA/cinch.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7660
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#6

Post autor: amrowek »

W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
redbird
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2023, 18:20

Re: Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#7

Post autor: redbird »

Dziękuję za odpowiedź!
Mam jeszcze pytanie odnośnie alternatywnej możliwości. Ponieważ nie wiem, kiedy uda mi się kupić nowe kolumny do odsłuchu, będę wykorzystywał te Erisy, o których pisałem wyżej. Są to monitory aktywne, z wbudowanym wzmacniaczem, więc technicznie mija się z celem podłączanie wzmacniacza do wzmacniacza. Gdybym chciał zrezygnować na razie ze wzmacniacza, a pójść drogą z osobnym przedwzmacniaczem phono, zostaję z problemem "skomunikowania" przedwzmacniacza oraz decka kasetowego z monitorami, które mają wejście XLR/RCA/TRS. Teoretycznie mógłbym podpiąć to do interfejsu audio, który posiadam, ale chciałbym mieć możliwość słuchania muzyki bez potrzeby włączania komputera, a aktualnie mój interfejs tego wymaga.

Czy znacie jakieś dobre rozwiązanie, które mógłbym wykorzystać?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#8

Post autor: darkman »

Za kolegami, bo propozycje bdb, dodam, że i Schiit Mani Tobie wystarczy. Phonostage znany i lubiany (zwłaszcza ver. 1.0) ta tańsza), a budżetowy. O dziwo nadal. Są wersje I i obecnie II bardziej zaawansowana w ustawienia (oba pod MM/MC).
To tak dla równowagi dziejowej.
Na forum masz kolego sporo testów róznych preampów gramofonowych.
Awatar użytkownika
TomekT
Posty: 214
Rejestracja: 23 lut 2023, 22:42
Lokalizacja: Koszalin, ten koło Mielna ;)

Re: Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#9

Post autor: TomekT »

darkman pisze:
14 mar 2023, 11:25
Phonostage znany i lubiany (zwłaszcza ver. 1.0) ta tańsza), a budżetowy. O dziwo nadal. Są wersje I i obecnie II bardziej zaawansowana w ustawienia (oba pod MM/MC).
Gdzie można zanabyć ver. 1.0?
Widzialem tylko 2 za 149usd…
Pozdroofka
Bo w życiu chodzi o to, żeby nadać mu sens...
Obrazek
Technics SL-1600mk2 + Jogurt DL-301 II + PreamP Combo
Emotiva PT-100/A-300 -> Castle Knight 5
Awatar użytkownika
redbird
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2023, 18:20

Re: Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#10

Post autor: redbird »

Teraz tak czytam i przeglądam różne możliwości. Pomyślałem, że skoro mam monitory aktywne, z których jestem całkiem zadowolony, to na razie odpuszczę sobie myślenie o kolumnach, a więc niekoniecznie będzie mi potrzebny wzmacniacz.

Chyba zdecyduję się na zakup gramofonu + przedwzmacniacza + wkładki, a zamiast wzmacniacza dokupię jakiś mikser, dzięki któremu będę mógł podłączyć i gramofon (przez przedwzmacniacz), jak i deck kasetowy, a na potrzeby nagrań czasem również syntezator analogowy. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? I czy znacie jakieś dobre miksery, za którymi mógłbym się rozglądnąć i zmieścić się w budżecie (potrzebne max 3 kanały stereo, bez żadnych bajerów)?
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7660
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#11

Post autor: amrowek »

Skoro głośniki mają trzy wejścia jaki problem kupić odpowiedzieć przewody?. Decka podlaczysz Rca-xlr
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
redbird
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2023, 18:20

Re: Poszukuję wzmacniacza oraz wkładki

#12

Post autor: redbird »

Problem w tym, że tylko jedno wejście może być używane w jednym momencie i musiałbym przepinać, gdybym chciał słuchać na zmianę kaset i płyt, a do tego głośność muszę zmieniać wtedy na każdym monitorze z osobna, co jest niewygodne.
ODPOWIEDZ