Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
2wal
Posty: 21
Rejestracja: 10 maja 2020, 14:48

Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#1

Post autor: 2wal »

Cześć,
Szukam w miarę porządnego wzmacniacza - wiem, że to bardzo subiektywne stwierdzenie, ale spróbujmy ;) Zawsze tutaj czegoś się dowiem, co pomoże mi podjąć decyzję, z którą dobrze się czuję. Zacząłem dopiero podróż w krainę audio i już wiem, że mnie wciągnęło ;)

Obecnie mam
- gramofon Pro-Ject Primary E,
- kolumny Tannoy Mercury M2
- i dość przypadkowy wzmacniacz Fisher CA-225
- pomieszczenie ~25-30m2.

Zanim zacznę eksperymentować z innymi kolumnami, wkładkami, przedwzmacniaczami, dociskami itp. chcę zainwestować w wymianę tego Fishera. Postanowiłem poszukać wzmacniacza, który będzie na tyle dobry i wielofunkcyjny, że pozwoli mi bawić się rozbudową mojego systemu audio przez najbliższe 2-3 lata.

Szukam urządzenia, które:
- będzie miało przedwzmacniacz i wejście na gramofon oczywiście
- obsłuży kolumny nawet do 120W
- ogarnie podłączenie TV i ew. w przyszłości kino domowe wireless
- będzie miało technologię pozwalającą odsłuchiwać muzykę z komputera, telefonu, streamingów... i różne nowoczesne bajery
- nie musi być nowe
- do wydania mam 2000 -3000 PLN, ale może nie trzeba aż tyle ;)

Najbardziej zależy mi na jakości muzyki odtwarzanej z gramofonu, reszta funkcji to wygodne dodatki. Słucham głównie rocka, lub trochę cięższych brzmień (czasem poleci jakiś blues, jazz, soul - ale to ma cały zestaw ma brzmieć przede wszystkim rockowo).

Trafiłem na Yamaha RX v685, ale zanim się rzucę na niego, chciałbym Was zapytać o ew. inne tropy do poszukiwań i porównań. Dużo dobrego czytałem o sprzęcie Cambridge Audio i oczywiście HK. Ale tego sprzętu jest tak dużo, że nie wiem od czego zacząć w ogóle ;)

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#2

Post autor: MaciejT »

2wal pisze:
31 maja 2020, 18:28
będzie miało przedwzmacniacz i wejście na gramofon oczywiście
Możesz kupić bez wbudowanego przedwzmacniacza, a pre zakupić osobno i podłączyć do wzmacniacza.
2wal pisze:
31 maja 2020, 18:28
ogarnie podłączenie TV
z tym nie ma problemu nawet w przypadku wiekowych wzmaniaczy.
2wal pisze:
31 maja 2020, 18:28
wireless
No to Panie, bardzo się ograniczasz. W grę wchodzą współczesne wzmacniacze z wi-fi. Moim zdaniem robisz błąd.
2wal pisze:
31 maja 2020, 18:28
będzie miało technologię pozwalającą odsłuchiwać muzykę z komputera, telefonu
Tak jak w przypadku TV, telefon zawsze możesz podłączyć kabelkiem z wyjścia słuchawkowego do wzmacniacza i słuchać.
2wal pisze:
31 maja 2020, 18:28
do wydania mam 2000 -3000 PLN, ale może nie trzeba aż tyle
wszystko jest względne, i uzależnione na czym Ci naprawdę zależy. Czy to ma zagrać czy ma mieć bajery i możliwość bezpośredniego streamingu. Jeśli to ma być multimedialny kombajn to ja mówię pas.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7657
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#3

Post autor: amrowek »

W sumie to MaciejT wszystko napisał
no ale np
https://www.olx.pl/oferta/kenwood-ka-80 ... d3b2e17229
same wejscia RCA , bez wi-fi, żadnego auxa, toslinka czysta poezja :mrgreen:
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
2wal
Posty: 21
Rejestracja: 10 maja 2020, 14:48

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#4

Post autor: 2wal »

Dzięki za odpowiedzi 👌

MaciejT, zwróciłeś uwagę na bardzo ważny aspekt, o którym zapomniałem ;) - za te same $$$ coś może grać i miec bajery, a coś innego może "tylko" grać, ale za to jak! Muszę to przemyśleć, inaczej zaplanować całość.
Amrowek dzięki za linka, poczytam o tych wzmacniaczach jeszcze.

Czekam jeszcze na dalsze podpowiedzi i może wskazówki, jakich modeli albo producentów chociaż szukać.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#5

Post autor: blispx »

te 120W to taki marketingowy bełkot pewnie od sprzedawcy Tannoy, skuteczność tweetera mają na poziomie 88dB przekładając to na średnio wielki pokój odsłuchowy 12m2 da od 30 do 60W przy 8ohm, tyle teorii a w praktyce do tych kolumn nie ma sensu cudować ze wzmacniaczami bo to i tak nie zagra dobrze
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#6

Post autor: MaciejT »

2wal pisze:
31 maja 2020, 20:49
oś innego może "tylko" grać, ale za to jak!
No właśnie..... Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla Ciebie priorytetem. Użyteczność związana z połączeniem z wi-fi, szmery bajery czy możliwości generowania jakości muzyki. Ja bym się rozejrzał za jakimś Rotelem, może NAD-em, czasem trafi się Copland, jak ktoś lubi muzykalność i kulturę to może Musical Fidelity, może jakiś Naim czy Hegel H70. To moja bajka. Koledzy raczej preferują chyba bardziej klimaty typowo vintage.
2wal
Posty: 21
Rejestracja: 10 maja 2020, 14:48

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#7

Post autor: 2wal »

blispx - dzięki za cenną dawkę teorii :) A Tannoy, które mam i tak planuję zmienić, a te 120W wziąłem trochę z powietrza, ale tak mniej więcej, żeby takie kolumny dało się podłączyć :)

MaciejT - Dopisuję do listy poszukiwań Rotele, poczytam o pozostałych.

Przyznam, że trochę nie rozumiem tego podejścia, że tylko vintage dają radę, a teraz to chińszczyzna - nie neguję tego, tylko nie do końca ogarniam. Przecież akurat w temacie wzmacniaczy technika poszła tak do przodu, że trudno mi uwierzyć, że konstrukcje z lat 70-tych będą grały lepiej od tych z 2010-2020. Ale to tylko teoretyczne dywagacje, bo nie miałem okazji wielu wzmacniaczy posłuchać. Jeszcze ;)
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2416
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#8

Post autor: Lukasz31 »

2wal pisze:
01 cze 2020, 18:01
Przyznam, że trochę nie rozumiem tego podejścia, że tylko vintage dają radę, a teraz to chińszczyzna
W większości przypadków niestety tak jest. Wzmacniacze lampowe Ayon za górę kasy są robione w chinach, przykładów można mnożyć na pęczki.
Możesz oczywiście kupić sprzęt nie będący vintage i robiony np. w Japonii czy innym kraju ale musisz wydać dużo większe kwoty.
Kiedyś sprzęt się robiło na lata dziś księgowy liczy tak by wyszło dobrze ale dla firmy :D
2wal
Posty: 21
Rejestracja: 10 maja 2020, 14:48

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#9

Post autor: 2wal »

Lukasz31 - ok to rozumiem, bo tak jest ze wszystkim teraz ;/. No ale to dotyczy powiedzmy trwałości tego sprzętu, żeby za 2-3 lata kupić nowy, bo coś odpadnie, coś się przepali. Ale czy z jakością tego, co wychodzi z takiego sprzętu jest tak samo? Chyba, że z dźwiękiem jest tak, że to nie magiczne technologie robią robotę, tylko właśnie jakość 🤔?
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7657
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#10

Post autor: amrowek »

możesz jeszcze modoać spzet ale nie każdy się da.
Zastanów się nad Luxmanami, nakamichi ( ale tu bedzie trudno coś w normalnej cenie ), jvc ax ( nie kazdy model )
Ogólnie ciężko coś znaleść w rozsądnej cenie.
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#11

Post autor: blispx »

nie ma znaczenia nowy stary jak ma paść to padnie, szukaj niekatowanych egzemplarzy nie musi być od razu marka którą marketingowcy podbili do przesady , choć ostatnio obserwuje że ceny wracają do normalności, ustal na początku jakie brzmienie tobie pasuje i na tej podstawie dobieraj klocki ew neutralne bierz tak dla przykładu ostatnio wyrwałem Sansui au999 za niezłe pieniądze powiem tyle że byś się zmieścił tylko pytanie czy tobie jego brzmienie pasuje, jeżeli już byś się na sansuja napalał to omijałbym niższe modele bo cena delikatnie mówiąc dupy nie urywa na tą chwilę
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
2wal
Posty: 21
Rejestracja: 10 maja 2020, 14:48

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#12

Post autor: 2wal »

no ja szukam czegoś, co będzie brzmiało idealnie pod rock, hard rock bardziej niż muzyka klasyczna, akustyczna itp. Myślę, że do 3k pln jestem w stanie znaleźć wzmacniacz, do którego będę mógł szukać i dobierać potem kolumny, może inny gramofon itp. Mam nadzieję, że mi ktoś podpowie takie sprawdzone, konkretne modele i będę szukał i polował - ale to nie jest takie łatwie, jak mi się wydawało ;)

amrowek dzięki za wskazanie nakamichi, już się gdzieś przewinęła mi ta marka i jakieś konkretne modele.
blispx, o Sansui nie słyszałem jeszcze, pogrzebię w necie ;) thx.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#13

Post autor: MaciejT »

Fajny i młody, cena nieznacznie ponad 3k:
https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-na ... 9324354456
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2416
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#14

Post autor: Lukasz31 »

Fajny i młody i nie gra :D
Tutaj ciekawa propozycja naszego zasłużonego producenta:
https://www.olx.pl/oferta/amplifikator- ... 5115fd70f0
Również świetny piec- brak pilota.
https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-el ... 9282064481
2wal
Posty: 21
Rejestracja: 10 maja 2020, 14:48

Re: Pierwszy sensowny wzmacniacz - Yamaha? Cambridge? HK?

#15

Post autor: 2wal »

Dzięki Łukasz31 i MaciejT... dlaczego ten Naim ma "nie grać"? ;)
ODPOWIEDZ