Czas na drugi gramofon

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
greg
Posty: 145
Rejestracja: 13 lis 2010, 16:52

Czas na drugi gramofon

#1

Post autor: greg »

Poszukuję obecnie drugiego gramofonu, Pioneer zostaje w salonie a ja teraz potrzebuje czegoś do sypialni. Proszę o jakieś opinie o Garrard AP 76 a także:
Ariston RD80 SL
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWAX:IT
Rotel RP-3000
http://cgi.ebay.co.uk/Rotel-RP-3000-Dir ... 3a61ef79dd
SANSUI SR-222MK2
http://cgi.ebay.co.uk/SANSUI-SR-222MK2- ... 4155abf2ed
Rega Planar 2
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWAX:IT
Awatar użytkownika
greg
Posty: 145
Rejestracja: 13 lis 2010, 16:52

Re: Garrard AP 76

#2

Post autor: greg »

Może jednak ktoś może coś powiedzieć o tych modelach, niestety aukcje niedługo się kończą. :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czas na drugi gramofon

#3

Post autor: Wojtek »

Powiem tak, patrząc na tytuł tematu myślę sobie: albo Garrard albo "także" :) Dlatego też zmieniłem tytuł, bo samo "Garrard AP 76" nie odzwierciedla całej sprawy.

No to po kolei.

Garrard AP 76
Coś jakby brytyjski odpowiednik Pioneera PL-12D, ale jednak ma trochę inny design. Napęd kółkowy, bardziej konwencjonalne ramię, 3 prędkości obrotowe, automat. Generalnie nie ma o nim za dużo informacji, ponoć dość skomplikowana mechaniczna bestia pod spodem (coś jak kółkowe Duale).

Ariston RD80SL
Jeden z tych starszych high-endowych Frankensteinów, ale w pozytywnym sensie. Sam gramofon pewnie oryginalnie był sprzedawany bez ramienia (czyli służy jako "baza"). jednakże Linn Basik LV to całkiem konkretne ramię, więc kombinacja fajna :)
Jak to u prawdziwych high-endowych minimalistów bywa, by zmienić prędkość trzeba ręcznie przełożyć pasek :)
Pewnie przeczytałeś w opisie, gramofon ma jakieś tam uszczerbki naprawione klejem itp.
Generalnie nie wiem czy cała paczka jest warta 100 funciaków.

Rotel RP-3000
Oho, bardzo fajny i porządny direct drive. Ma genialne ramię, ale brakuje mu własnego zawieszenia (innymi słowy, jest wrażliwy na wibracje). Nie jest to może jakaś problematyczna sprawa, ale chyba warto o tym wspomnieć. Tak jak teraz na to patrzę, pozostałe modele gramofonów z listy też nie mają zawieszenia :D
Był to bodajże topowy model Rotela w 1977 albo coś bliskiego szczytu ;)

Sansui SR-222 mk2
Bardzo konkretny paskowiec manualny, znany i szanowany model. Można by go porównać do droższych Pro-Jectów, aczkolwiek ten Sansui i tak miałby od nich pewnie lepsze ramię. Z pewnością można go uplasować na tym samym poziomie co Pioneer PL-12D czy Kenwood KD-1033, jednakże Sansui są rzadsze ;)

Rega Planar 2
Bardziej współczesny minimalista. Dobry paskowiec. Sama "baza" to nic specjalnego (coś jak wspomniany wyżej Ariston), ale Regi są najbardziej znane ze swoich znakomitych ramion. Także dobry wybór :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
greg
Posty: 145
Rejestracja: 13 lis 2010, 16:52

Technics SL-1210MK2 - na co zwrócić uwagę przed zakupem.

#4

Post autor: greg »

Mam okazję kupić dwa gramofony Technics SL-1210MK2 w dobrej cenie (£300), stan wizualny można ocenić na bardzo dobry. Co do stanu technicznego to nic o nich ie wiem, tzn nie znam ich historii. Są one do kupienia w komisie w moim mieście, mam 28 dni od zakupu na sprawdzenie i ewentualne zwrócenie, coś na styl gwarancji. Dlatego proszę o jakieś sugestie na co zwrócić uwagę przed zakupem, żeby później nie "płakać". Chciałbym jeden odsprzedać a drugi zostawić dla siebie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czas na drugi gramofon

#5

Post autor: Wojtek »

Cóż, skoro dwa, to na pewno są to sprzęty po-DJowskie, bo nikomu innemu taki zestaw raczej nie jest potrzebny :)
Innymi słowy, ryzykujesz zakup zajechanych gramofonów. Może w krótkim terminie nic z nimi nie będzie źle, ale w dłuższym to już trudniej przewidzieć. Oczywiście, SL-1210mk2 znany jest z tego, że jest to najbardziej niezawodny gramofon na świecie, ale jednak warto o tym powiedzieć :) Na szczęście "jakby co" to jest trochę serwisów naprawczych wyspecjalizowanych w tym gramofonie.

Nie wiem co doradzić w kwestii "na co zwrócić uwagę przed zakupem" poza oczywistościami. Jak ktoś widział w życiu już różne gramofony (choćby na zdjęciach) to chyba wie co mam na myśli i potrafi zwrócić uwagę na coś niepokojącego (źle działające ramię, napęd nie trzyma obrotów, itd.).

Ten gramofon to w pełni manualny direct drive.

Jako ciekawostkę dodam, że koncern Matsushita ogłosił 1. listopada 2010, że firma zaprzestała produkcji gramofonów.
Innymi słowy, po ponad 35 latach produkcji kończy się czas SL-1200 :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Czas na drugi gramofon

#6

Post autor: kaZ »

greg,
na ebayu?
pytam z ciekawości bo widziałem takie 2 modele na londyńskim gumtree.Wisiały tam chyba rok jak nie więcej...
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
greg
Posty: 145
Rejestracja: 13 lis 2010, 16:52

Re: Czas na drugi gramofon

#7

Post autor: greg »

kaZ pisze:greg,
na ebayu?
Nie za bardzo rozumiem pytanie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czas na drugi gramofon

#8

Post autor: Wojtek »

kaZowi chyba chodzi o to, czy ofertę znalazłeś na eBayu :) Ja przypuszczam że jednak nie, skoro greg mówi o lokalnym komisie ;)

Powiem wprost, zarówno na gumtree jak i eBay jak i nawet allegro często gęsto znajdziecie na sprzedaż takie combo 2x Technics SL-12x0mk2, bo jak już wspomniałem, DJe się ich pozbywają. A dlaczego oni? Bo kombinacja dwóch gramofonów + mikser to DJski standard, a może nawet i konfiguracyjny przymus w niektórych przypadkach.

Ja chyba jak będę polował za sprzętem następnym razem to odwalę import z zagranicy. Po prostu ceny są korzystniejsze, a oferty podawane przez grega dają smaka, szczególnie kiedy ma się porównanie do cen "krajowych".

Dodatkowo, czy ktoś się jeszcze dziwi biznesowi Wamata i spółki "zawodowych" sprzedawców vintage audio z allegro? Oni też pewnie prowadzą import i im się to opłaca :)

Przepraszam za drobne dygresje.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
greg
Posty: 145
Rejestracja: 13 lis 2010, 16:52

Re: Czas na drugi gramofon

#9

Post autor: greg »

Dokładnie gramofony są w komisie. A swoją drogą to zaczynam się zastanawiać nad możliwością sprzedaży w Polsce gramofonów, jak narazie to kwestia transportu mnie chamuje, ale to już temat na inny dział .
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Re: Czas na drugi gramofon

#10

Post autor: kaZ »

greg pisze:Dokładnie gramofony są w komisie. A swoją drogą to zaczynam się zastanawiać nad możliwością sprzedaży w Polsce gramofonów, jak narazie to kwestia transportu mnie chamuje, ale to już temat na inny dział .

coś mnie przymuliło...

fakt ,didżeje często sprzedają combo.Takich ofert jest dużo na ebayu i gumtree.
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
greg
Posty: 145
Rejestracja: 13 lis 2010, 16:52

Re: Czas na drugi gramofon

#11

Post autor: greg »

Faktycznie na eBay'u jest sporo, ale cena £300 za dwa gramofony jest dość atrakcyjna, jak bym jednego sprzedał to miałbym drugiego za niewielkie pieniądze.
mick64
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2011, 18:15

Re: Czas na drugi gramofon

#12

Post autor: mick64 »

witam wszystkich,Greg moge polecic gramofon sansui sr-222 .Od niedawna jestem jego posiadaczem.Powiem tylko ze w porownaniu z marantzem tt-42 ,ktorego mialem wczesniej to NIEBO.Uporzadkowana scena,b.dobry bas,super wokale.pozdrawiam.
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Czas na drugi gramofon

#13

Post autor: chrzan49 »

Sansui 222.Mam to wiem co mówię.Mistrz prostoty i dlatego dobry.Zapomnij o automatach.To badziewie wnoszące hałasy nieporządane i stwarzające moc problemów z automatyką.
Po zakupie nie zapomnij wymyć łożyskowania talerza benzyna ekstrakcyjna i wkroplić 3-4 krople oleju do maszyn szyjących.Może być syntetyk samochodowy.
ODPOWIEDZ