Różnice Dual, Panasonic

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Bungo
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2023, 15:46

Różnice Dual, Panasonic

#1

Post autor: Bungo »

Siemanko!
Mam pytanie odnośnie trzech modeli gramofonów. Jakie są różnice, biorąc pod uwagę że jestem laikiem, pomiędzy gramofonami Dual CS 505-3/D505-4, a Panasonic SL-H401? Który z nich byłby najlepszy, zakładając, że są w bardzo podobnej cenie i dobrym stanie technicznym (po przeglądzie)?
Z góry dziękuję za pomoc ;)
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Różnice Dual, Panasonic

#2

Post autor: dale »

Na tym forum jest dużo zwolenników marki Dual, ma to pewnie uzasadnienie. Ale ja osobiście brał bym klona technicsa z uwagi na fajny napęd, uniwersalne mocowanie headshella no i sprawdzony mechanizm.
Bungo
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2023, 15:46

Re: Różnice Dual, Panasonic

#3

Post autor: Bungo »

dale pisze:
18 mar 2023, 12:24
Ale ja osobiście brał bym klona technicsa
Co masz na myśli pisząc o klonie? Ma ten sam napęd? I klonem którego modelu konkretnie?
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6687
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Różnice Dual, Panasonic

#4

Post autor: konrads0 »

Technics/Panasonic to ta sama firma tylko różne szyldy.
Bungo
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2023, 15:46

Re: Różnice Dual, Panasonic

#5

Post autor: Bungo »

konrads0 pisze:
18 mar 2023, 13:22
Technics/Panasonic to ta sama firma tylko różne szyldy.
To rozumiem, jednak chyba jest jakaś różnica między modelami? Weźmy na przykład Technics SL-1210, a Technics SL-Q3 - ta sama firma, ale jednak inne gramofony. Więc przypuszczam, że Panasonic SL-H401 to niezupełnie klon Technics SL-1210, czy Q3? Wybaczcie, jeśli zadaję głupie pytania, ale nie rozumiem za bardzo :)
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6687
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Różnice Dual, Panasonic

#6

Post autor: konrads0 »

Możesz porównać do Technics sl d2.
Bungo
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2023, 15:46

Re: Różnice Dual, Panasonic

#7

Post autor: Bungo »

A w samym brzmieniu, czy przy dobrej wkładce, będzie zauważalna jakaś różnica w brzmieniu mi.ędzy tymi dualami, a Panasoniciem? Bo z tego, co znalazłem na forum kiedyś, to najważniejsza jest wkładka?
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2417
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Różnice Dual, Panasonic

#8

Post autor: Lukasz31 »

Kup Panasonica.
Awatar użytkownika
Adam68
Posty: 167
Rejestracja: 07 sty 2018, 23:58
Gramofon: Technics sl q-2
Lokalizacja: Poznań

Re: Różnice Dual, Panasonic

#9

Post autor: Adam68 »

Bungo pisze:
19 mar 2023, 09:49
A w samym brzmieniu, czy przy dobrej wkładce, będzie zauważalna jakaś różnica w brzmieniu mi.ędzy tymi dualami, a Panasoniciem? Bo z tego, co znalazłem na forum kiedyś, to najważniejsza jest wkładka?
Technicsy są stosunkowo niezawodne, obroty itp. Jeśli tam jest oryginalna wkładka montowana w tych gramofonach, to będzie ok :) Własnie na niej słucham :)
Bungo
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2023, 15:46

Re: Różnice Dual, Panasonic

#10

Post autor: Bungo »

Ok mniej więcej rozumiem, dlaczego Panasonic lepszy. Teraz zrodziło się kolejne pytanie. Ponieważ zależy mi na dobrej jakości dźwięku, kocham winyle od dziecka, ale samo wybieranie sprzętu jest dla mnie męczące. Aktualnie dysponuję kwotą ok 1000pln na przedwzmacniacz i gramofon z wkładką, jednak co miesiąc jestem w stanie odłożyć od 500 do 800 dodatkowych pieniędzy. Czy w takim wypadku warto kupić tego Panasonica, czy np poczekać miesiąc/dwa i kupić coś lepszego? Czy może kupić tego Panasonica, a dodatkowe pieniądze przeznaczyć na wymianę wkładki (jeśli będzie tego wymagać) lub innych sprzętów, jak wzmacniacz i głośniki?

W pierwszej opcji - na gramofon musiałbym poczekać, pytanie czy warto i czy np. gdy dozbieram jeszcze 1000, to jakość dźwięku wytwarzana przez sam gramofon będzie rzeczywiście zauważalna i warta czekania? W drugiej - słuchanie płyt mógłbym zacząć już teraz, a z czasem ulepszać dźwięk poprzez wymianę innych części toru, jak wzmacniacza, lepsze głośniki itd.

Jedynie czego nie chcę robić, to kupować gramofonu i wymieniać go za pół roku tylko ze względu na to, że kiepsko gra ;)

W tym momencie posiadam głośniki KRK RP6, które planuję zupgradować w przyszłości, bo nie są najwyższych lotów. Do tego interfejs Presonus Audio Box.
Ostatnio zmieniony 19 mar 2023, 14:42 przez Bungo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2417
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Różnice Dual, Panasonic

#11

Post autor: Lukasz31 »

Poza tymi Krk co jeszcze posiadasz ??
Bungo
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2023, 15:46

Re: Różnice Dual, Panasonic

#12

Post autor: Bungo »

Lukasz31 pisze:
19 mar 2023, 14:42
Poza tymi Krk co jeszcze posiadasz ??
Mam tylko KRK, które będę wymieniał w lipcu, no i interfejs audio box podłączony do komputera. W kwocie do 1000pln mogę teraz kupić tego Panasonica + jakiś przedwzmacniacz i podłączyć do Audioboxa (ten model: https://www.delamar.de/test/presonus-au ... stbericht/).

Dodam, że pokój mam malutki, więc takie 6 calowe głośniki dawały radę, choć wiem, że możnaby kupić coś o lepszych parametrach i to planuję zrobić.
Bungo
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2023, 15:46

Re: Różnice Dual, Panasonic

#13

Post autor: Bungo »

Bungo pisze:
19 mar 2023, 14:38
Ok mniej więcej rozumiem, dlaczego Panasonic lepszy. Teraz zrodziło się kolejne pytanie. Ponieważ zależy mi na dobrej jakości dźwięku, kocham winyle od dziecka, ale samo wybieranie sprzętu jest dla mnie męczące. Aktualnie dysponuję kwotą ok 1000pln na przedwzmacniacz i gramofon z wkładką, jednak co miesiąc jestem w stanie odłożyć od 500 do 800 dodatkowych pieniędzy. Czy w takim wypadku warto kupić tego Panasonica, czy np poczekać miesiąc/dwa i kupić coś lepszego? Czy może kupić tego Panasonica, a dodatkowe pieniądze przeznaczyć na wymianę wkładki (jeśli będzie tego wymagać) lub innych sprzętów, jak wzmacniacz i głośniki?

W pierwszej opcji - na gramofon musiałbym poczekać, pytanie czy warto i czy np. gdy dozbieram jeszcze 1000, to jakość dźwięku wytwarzana przez sam gramofon będzie rzeczywiście zauważalna i warta czekania? W drugiej - słuchanie płyt mógłbym zacząć już teraz, a z czasem ulepszać dźwięk poprzez wymianę innych części toru, jak wzmacniacza, lepsze głośniki itd.

Jedynie czego nie chcę robić, to kupować gramofonu i wymieniać go za pół roku tylko ze względu na to, że kiepsko gra ;)

W tym momencie posiadam głośniki KRK RP6, które planuję zupgradować w przyszłości, bo nie są najwyższych lotów. Do tego interfejs Presonus Audio Box.
Podbijam pytanie :)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Różnice Dual, Panasonic

#14

Post autor: Bacek »

Miałem 505-3 i jeszcze mam Technicsa SL-1210 (wiem, to nie ten z pierwszego postu). W każdym razie na wielu poziomach to zupełnie inne filozofie.
Dual lekki paskowiec z pływających chassis. Z zalet, prosta elektronika a w zasadzie jej brak bo tylko9 silnik. Za to trochę mechaniki. Z rzeczy które mogą zawieść to pasek od regulacji obrotów, włącznik/wyłącznik. Reszta mechanicznie o ile nie zrzucana, po serwisie powinna trwać wieki. Z wad (dla mnie) lekkie ramie ULM, przez co wybór wkładek któe się tam da powiesić nie jest za duży ale tragedii nie ma.
Postawiony obok 1210 z podatną wkładką dźwiękowo bronił się dzielnie. Ale ta plinta wiórowo, plastikowo, blaszana zachwytu nie wzbudza. Grać natomiast gra i wstydu nie robi. Nie wiem po ile teraz chodzą, za 1k bym nie brał ale ja jestem skażony DD.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Adam68
Posty: 167
Rejestracja: 07 sty 2018, 23:58
Gramofon: Technics sl q-2
Lokalizacja: Poznań

Re: Różnice Dual, Panasonic

#15

Post autor: Adam68 »

Trudne pytanie, bo nie chodzi w nim o problem techniczny, tylko o Twoje zachowania, i to w przyszłości :) Ten Panasonic z direct drive jest ok, jeśli się nie zepsuje (nikt Ci tego nie zagwarantuje), i jeśli nie złapiesz audiowirusa ;) , powinien Cię usatysfakcjonować.
ODPOWIEDZ