Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Artllex
Posty: 9
Rejestracja: 25 wrz 2021, 14:12

Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#1

Post autor: Artllex »

Witajcie, witajcie.

Stoję przed starym jak świat dylematem - wybór starego albo nowego gramofonu.

Poszukuję dla siebie pierwszego domowego gramofonu. Planuję zakupić w pełni gotowy do użytku sprzęt, tak do maksymalnie 2000 zł.
Może być spokojnie o połowę tańszy :d, jestem tylko studentem.

Z jednej strony - rozważam zakup DUAL'a 1224. Mam możliwość odbioru osobistego w Gdańsku sprzętu, wg. sprzedawcy bardzo zadbanego, trzymanego w rodzinie od początku. Ofertę trafiłem na OLX. Łatwo ją znaleźć. Sprzedawca zapewnia, że sprzęt jest wyregulowany, był serwisowany, właściciel usunął charakterystyczne w modelu buczenie. Cena to 1200 zł. Gramofon ma jednak wbudowany wzmacniacz HS 130, a w zestawie są również kolumny dla tego modelu.
1224 jest automatyczny. Rok produkcji - 1978. Natomiast jest to idler, czego trochę się boję, ponieważ czytam, że taki napęd to przeżytek.

Z drugiej strony - rozważam nowy sprzęt. Ale przeglądając oferty widzę, że większość rynku, to raczej modele DJ'skie, a mi zależy na brzmieniu i komforcie z użytkowania sprzętu oraz na niezawodności.

DUAL zwrócił moją uwagę, ponieważ szukałem sprzętu sprawdzonego, wyregulowanego, bez napędu paskowego i do kupienia w okolicy, bez konieczności transportu kuerierem itp.
Mam możliwość zapoznać się ze sprzętem u sprzedawcy.

Jeżeli chodzi o mój system audio, to planowałem podłączyć gramofon przez mixer djski pod aktywne monitory studyjne. Więc o ile dobrze rozumiem, wzmacniacz nie jest mi niezbędny, a kolumny w zestawie podobnie. Cena 1200 zł przy zadbanym sprzęcie, ze wzmacniaczem i kolumnami wydaje się fair na tle najtańszych niesprawdzonych ofert od 250 zł.
Ale pytanie, czy może nie lepiej kupić nowy sprzęt. Nie lubię tego określenia, ale mam coś z audiofila, ponieważ zajmowałem się od dziecka syntezatorami i nagłośnieniem.

Proste pytanie, czy DUAL 1224 ze wzmacniaczem, kolumnami i za 1200 zł, to nie jest przesada? Na wzmacniaczu i kolumnach mi nie zależy i traktuję je jako dodatkowy plus. Głównie spodobał mi się stan, sprawność i marka sprzętu, a także podejście i entuzjazm sprzedawcy.
Ale z drugiej strony - tata, który prowadził 20 lat serwis naprawy sprzętu elektronicznego, który sam kazał mi znaleźć dobrej klasy stary gramofon, teraz nagle zmienił zdanie. Namawia mnie do zakupu nowej Regi lub czegoś powszechnie z znanych marek, Denon, Pioneer itp...
Nie oczekuję poklepania po plecach. Czytałem tu, że DUAL'e mają to coś. Ale po to założyłem konto, by uzyskać kompleksową poradę.

Co mam robić? Dual? Nówka? A może inny stary. Celuję w brzmienie, ale wzmacniacz i kolumny "w zestawie" są mi zbędne.

Tylko że płyty Jarre'a, Lady Pank, Gorillaz już trochę czekają. Niecierpliwię się już trochę. :D [A przy okazji, jakby ktoś miał elektronikę skrillexa, to pisać. EP'kę bangarang dorwę choćby i ze Stanów]

Z góry - dzięki.
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6674
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#2

Post autor: konrads0 »

Dobry bajer nigdy nie jest zły ;) ...
Ale ten zestaw nie jest wart tej ceny.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#3

Post autor: Bacek »

A za 1200 to pewnie znajdziesz solidny sprzęt bez wzmacniacza i kolumn i jakaś nie kiepska wkładka w tym się zmieści.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Artllex
Posty: 9
Rejestracja: 25 wrz 2021, 14:12

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#4

Post autor: Artllex »

Zastanawia mnie jeszcze, jak to jest z tymi nowymi gramofonami i ich obudowami. Stary sprzęt posiada często solidną grubą plintę.
A dzisiejsze? Kawałek cherlawej płyty, deski z tworzywa które - zdaje się - ma tylko elegancko wyglądać.
Dziękuję za odpowiedź, ale prosiłbym również o zdanie odnośnie tego, czy lepiej brać się za nówkę, czy szukać sprzętu vintage.
Ale widząc ile obeznania potrzeba i ile czasu zajmuje znalezienie czegoś wartego uwagi na rynku wtórnym, chyba podjadę zwyczajnie do salonu z tego typu sprzętem - a za starszy sprzęt zabiorę się kiedyś z czasem.
W takim razie tylko - jak wybrać nowy sprzęt? Domyślam się, że na rynku znaleźć można sprzęt: najbardziej podstawowy dla przeciętnego odbiorcy, któremu zależy głównie na wyglądzie urządzenia, z drugiej strony sprzęt typowy DJ'ski, który ma być niezawodny, ale pewnie bez charakteru, oraz sprzęt przygotowany z myślą właśnie o muzyce i bogactwie brzmienia. (i jeszcze śmieci multimedialne z Chin zalewające rynek globalnie)

Po czym poznać ten trzeci typ pośród nowego sprzętu? Może od razu poleciłby ktoś jakiś wybrany model albo serię? :roll:
Planuję podjechać do tophifi w Sopocie.
syko
Posty: 2354
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#5

Post autor: syko »

Artllex pisze:
26 wrz 2021, 13:17
mam coś z audiofila, ponieważ zajmowałem się od dziecka syntezatorami i nagłośnieniem.
:D
Dobre.
Pomyliłeś fora kolego.
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6674
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#6

Post autor: konrads0 »

Artllex
Posty: 9
Rejestracja: 25 wrz 2021, 14:12

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#7

Post autor: Artllex »

I jeszcze jedno, lepiej kupić gramofon za powiedzmy 1200 i wkładkę za resztę,
czy może gotowy gramofon bez innej wkładki za 2000?
Artllex
Posty: 9
Rejestracja: 25 wrz 2021, 14:12

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#8

Post autor: Artllex »

konrads0 pisze:
26 wrz 2021, 20:46
Warto przeczytać😉
viewtopic.php?f=46&t=6409&hilit=Dlaczeg ... %87#p92850
Już czytałem.
Wnioski:
Nie kupować Lenco,
Omijać napęd paskowy,
Nie zwracać uwagi na automaty,
Nie kierować wzroku na "ładne" minimalistyczne sprzęty z kawałka deski, które łatwo przenoszą drgania silnika, co świadczy, że sprzęt jest fundamentalnie źle zaprojektowany - a więc ma tylko ładnie wyglądać..
Pomijać oferty sprzętu DJ'skiego, zwłaszcza, jeśli w nazwie ma wielkimi literami USB (AT-LP120USB).
I nie myśleć o najtańszym modelu z serii, niezależnie od producenta.

Jasne. Dzięki. Ale już określiłem na początku, że sprzętu wpisującego się w taki opis zdecydowanie nie biorę pod uwagę.
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2402
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#9

Post autor: Lukasz31 »

Dual 1224 za 1200 to jakiś żart?? U zachodnich sąsiadów kupisz go za 100€.
Jak chcesz kupić Duala po serwisie który faktycznie tyle jest wart to za tydzień będzie na giełdzie :D
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6674
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#10

Post autor: konrads0 »

Artllex pisze:
26 wrz 2021, 21:21
Wnioski
Myślę, że spłyciłeś temat.
Artllex
Posty: 9
Rejestracja: 25 wrz 2021, 14:12

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#11

Post autor: Artllex »

Dobra. Może już zostawmy tego duala w spokoju. Zwróciłem na niego uwagę przez obiecujący opis sprzedawcy, różne poprawki i dlatego, że sprzęt jest do odebrania niedaleko. Wysoką cenę usprawiedliwiłem sobie wbudowanym wzmacniaczem i kolumnami, nie mówiąc już o zapewnieniach sprzedawcy. Ale jednak potrzebuję wyłącznie gramofonu i przedwzmacniacza.
Z używanych niepaskowych nie widziałem zbyt wielu ofert w Trójmieście.
A z nowych zainteresowały mnie wyłącznie dwa Audio-Technica AT-LPW50PB (nie znalazłem złych opinii, a ludzie go chwalą, ale ma napęd paskowy).
Drugi, to Audio-Technica AT-LP5X (napęd bezpośredni, same dobre opinie, ale rzekomo LPW50PB brzmi "lepiej").
Jeśli ktoś zna powód, dla którego nie powinienem wybrać Audio-Technica z tej półki, niech przemówi teraz albo zamilknie na wieki.
W tym tygodniu chciałbym już nacieszyć się muzyką.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#12

Post autor: Wojtek »

Artllex pisze:
26 wrz 2021, 23:47
Jeśli ktoś zna powód, dla którego nie powinienem wybrać Audio-Technica z tej półki, niech przemówi teraz albo zamilknie na wieki.
To jest chińskie łajno z kiepską kontrolą jakości.
Wystarczy? :)
Artllex pisze:
26 wrz 2021, 23:47
W tym tygodniu chciałbym już nacieszyć się muzyką.
Ktoś Tobie rewolwer do skroni przyłożył czy skąd ten pośpiech?

Czy aby na pewno w okolicach Trójmiasta nie ma gramofonów do 2000 złotych? Teraz nie mam czasu szukać ale coś nie chce mi się uwierzyć że jest taka posucha :)

To powinno pomóc: viewtopic.php?f=46&t=9997

Dual 1224 co prawda nie ma napędu paskowego, za to ma napęd kółkowy/idlerowy, co też ma swoje wady, niekiedy większe niż paski.
Zresztą, nie demonizowałbym tych paskowców aż tak bardzo.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#13

Post autor: tuczi77 »

Jeśli koniecznie musisz coś w miarę nowego to na naszej giełdzie jest Planar 3 z Gdańska za 1.600 zł. Można lepiej te pieniądze wydać (np. jakiś Technics albo Sony), ale jak musisz koniecznie mieć świeży to masz pod nosem.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Artllex
Posty: 9
Rejestracja: 25 wrz 2021, 14:12

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#14

Post autor: Artllex »

Dzięki.
;D Ostatecznie jednak zdobyłem ten nowy. Audio-Technica AT-LP5X.
Przejrzałem pobieżnie porównania brzmień gramofonów na YouTube. Trochę przestraszyło mnie, że jest na rynku wcale niemało sprzętu, który ma przyciemnione brzmienie. O LP5X przeczytałem natomiast wiele opinii, że jest bardzo uniwersalny brzmieniowo.
Nie miałem styczności z innymi gramofonami od 10 lat (a wcześniej miałem kontakt tylko w dzieciństwie u dalszej rodziny).
Ale płyty grane na LP5X brzmią lepiej, niż się spodziewałem.
Linia melodyjna sekwencji z Equinoxe 4 Jeana Michela Jarre'a jest jak żywa. Bogatsza, niż w CD zapisanym do formatu FLAC.
Niski bas dowolnej płyty odtwarzanej płyty jest precyzyjniejszy i potężniejszy, niż w dowolnej wersji cyfrowej.
Szczyt pasma jest trochę bardziej płaski, niż w wersjach cyfrowych, ale nie jest to jakby korekta EQ, a raczej naturalne zmiękczenie.

Domyślam się, że to wszystko zasługa innego masteringu. Po negocjacjach dorwałem na Discogs dwie płyty Skrillexa. I nawet tu jest różnica.
Dubstep jeszcze nigdy tak nie brzmiał. Dynamika większa niż w CD, głębia basu porażająca, precyzja dźwięku wysoka.
Nie miałem okazji przesłuchać na żywo innych gramofonów, ale nie żałuję.

Ale mam jeszcze kilka dylematów:

Zastanawiam się teraz jak uziemić gramofon. Do czego podpiąć złącze na uziemienie?
Po drugie rozważam miksturę wody destylowanej, alkoholu izopropylowego, nabłyszczacza i kropli płynu do naczyń,
a z drugiej strony rozważam gotowy koncentrat do płyt i wodę destylowaną. (Przekonałem się, że kranówka zostawia więcej trzasków, niż zwykłe przetarcie...) Lepsza mikstura, czy koncentrat?
I trzecia sprawa - jak "tanio" usuwać naelektryzowanie z płyt?
Artllex
Posty: 9
Rejestracja: 25 wrz 2021, 14:12

Re: Zadbany DUAL 1224 czy nowy gramofon z dobrym brzmieniem

#15

Post autor: Artllex »

A spieszyłem się dlatego, że chciałem zdążyć przed rozpoczęciem semestru. I miałem już parę płyt czekających na przesłuchanie. A po za tym wiele energii poświęciłem na wejście i zagłębienie się w temat i chciałem szybko się przekonać jak brzmi prawdziwy stary winyl. Po za tym miałem remont pokoju. Na nowe meble z BRW też musiałem poczekać 3 tygodnie. ;d Chciałem, żeby wszystko było już gotowe, łącznie ze sprzętem.
ODPOWIEDZ