Zakup - Dość skomplikowany.

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
petercharcot
Posty: 9
Rejestracja: 27 sie 2021, 19:55

Zakup - Dość skomplikowany.

#1

Post autor: petercharcot »

Witajcie

Od wielu lat nosiłem się z zakupem gramofonu, ale zawsze coś innego było ważniejszego.
Teraz na wspaniałą okrągłą rocznicę dostałem niesamowitą kolekcję płyt winylowych. Oryginały, z dawnych lat, w większości z podpisami artystów. W stanie idealnym, a 2 z nich jeszcze w "folii". Rodzina i znajomi kolekcjonowali to przez rok.

Postanowiłem kupić gramofon i jest mi tu potrzebna pomoc. Nie jestem melomanem, lubię wieczorem jak dzieciaki śpią posłuchać czegoś dobrego popijając coś dobrego :-)

Mam Yamahę R-N602 + Dali Oberon. Do tej pory korzystam z Tidala Masters i stremuję muzykę, ale chciałbym pójść poziom wyżej.

I tu bardzo proszę o waszą pomoc:

1. Naturalnym wyborem był dla mnie Yamaha Vinyl 500 ale na wielu forach widziałem w temacie tego gramofonu następujące wypowiedzi: "nawet nie zaczynam", "masakra", "odpuść sobie". Ale nikt nigdy nie rozwinął tematu ... ? A ja bardzo chciałbym się dowiedzieć dlaczego ?
Czy dźwięk z tego gramofonu będzie zły ? Płytki ? Nie analogowy ? Czy któryś z kolegów mógł mi wyjaśnić (jak krowie na rowie) dlaczego nie.

Ja oczekuję bez obsługowości, dobrego dźwięku i już :-). Czy ktoś z kolegów poświęciłby mi 5 minut swojego czasu i wyjaśnił.

2. Jeśli nie Vinyl 500 to co ? Budżet do 3 000. Raczej nowy - dlaczego ? Nie wiem czy dam sobie radę z gramofonem z "tamtych" lat czytając forum widzę ile koledzy wkładają czasu i różnego rodzaju zabiegów w to by gramofony dobrze grały. Ale ja nie ogarnę ustawiania ramion, wyważania, zmian wkładek, igieł itd. I nie wiem czy chciałbym. Chciałbym mieć dobry i porządny sprzęt który odtwarza w dobrej jakości winyle.

Zakochany jestem np w tym gramofonie:
viewtopic.php?f=59&t=17634

Ale nie sądzę bym ogarnął jego serwisowanie, strojenie, ustawianie itd.
Mówiąc prosto - jestem prosty chłop i wieczorem chciałbym posłuchać sobie dobrej muzyki z vinyla, dużo i ciężko pracuję więc nie chce absolutnie nic robić przy sprzęcie. Ma grać.

Czy mogę liczyć na potraktowanie mnie jak totalnego laika i poprosić by któryś z kolegów poświęcił 5-10 minut swojego czasu polecając coś dla mnie.

Pozdrawiam Serdecznie

P
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#2

Post autor: Bacek »

Dozbieraj na Technicsa sl-1500 albo idź w starocie. A tak czy siak w nowym czy w starym gramofonie podstawy obsługi trzeba opanować i one się nie różnią.
Nacisk, antyskating, geometria wkładki na początek, plus dopasowanie wkładki do przedwzmacniacza (w SL-1500 będziesz już jakiś znośny miał).
Ostatnio zmieniony 30 sie 2021, 00:00 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#3

Post autor: Wojtek »

Nie wiem co tutaj jest skomplikowanego :)

1. Lekturka:
viewtopic.php?f=46&t=6409

2. Z całym szacunkiem, ale jak chcesz mieć gramofon przy którym nie musisz wykonywać podstawowych czynności to raczej nie ma sensu rozważać takiego zakupu.

Pewnym kompromisem są gramofony z systemem mocowania T4P - u MISSE gramofon numer 2 ma coś takiego, niemniej i tak trzeba takie ramię jeszcze wyważyć.

Ale to prosta rzecz. Każdy kto ma pełnosprawne kończyny górne jest w stanie to ogarnąć.
petercharcot pisze:
29 sie 2021, 22:59
Ale ja nie ogarnę ustawiania ramion, wyważania, zmian wkładek, igieł itd. I nie wiem czy chciałbym.
Bo jesteś sierotą czy o co chodzi, że się tak szybko poddajesz?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4633
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#4

Post autor: Mawis »

Nie przesadzaj...ja tez jestem początkujący i tez mialem takie obawy jak Ty. Ale zakupiłem gramofon na forum (niestety nie w takim budzecie jak ty) i z pomocą kolegi sprzedającego i youtuba wywazylem ramię. Faktycznie nie jest to wielka filozofia jak sie z poczatku wydaje. I gra. Takze ogarniesz to i bedziesz puszczal plyty. Nikt Ci nie karze zmieniac wkladek i igieł itp. Jak kupisz to bedziesz tak miał. A potem kupisz taką samą i znowu nie bedzie w tym filozofii. A przetarcie szczotka plyty i wyczyszczenie igły to juz kosmetyka i zajmie chwilę. Potem sobie klapniesz na fotel, chlapniesz cos mocniejszego i po sprawie. Bedziesz Pan zadowolony :D
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#5

Post autor: pan_winyl »

petercharcot pisze:
29 sie 2021, 22:59
widzę ile koledzy wkładają czasu i różnego rodzaju zabiegów w to by gramofony dobrze grały. Ale ja nie ogarnę ustawiania ramion, wyważania, zmian wkładek, igieł itd. I
Czyli z nowym też będzie problem. To nie jest kwestia stary/nowy gramofon, a raczej poziom komplikacji samego odsłuchiwania płyty. Żeby go uprościć powstałą kaseta a potem CD i one sa faktycznie bezobsługowe (prawie :))

Ale tak serio serio, to Wojtek wskazał Ci drogę T4P. Ja pójdę o krok dalej czyli tangencjalny. Tutaj odpada zupełnie jakakolwiek obsługa. Wciskasz play i tyle.

https://allegro.pl/oferta/technics-sl-d ... 1076572610 - podstawowy

https://allegro.pl/oferta/sharp-optonic ... 0863496558 - wypas gdzie nawet zmieni Ci stronę

https://allegro.pl/oferta/revox-b791-re ... 0891436022 rekomendowany.

Sharp i Revox zjadają Yamahę na śniadanie- Technics tak sobie. Ale na pewno gorzej nie jest.

I na koniec. Dużą częścią urody LP jest rytuał związany z kalibracją, czyszczeniem, poprawianiem, myciem płyt itd. Bez tego faktycznie zostajemy trochę z CD, bo przysłowiowe trzaski nie są czymś co stanowi o przyjemności słuchania płyt winylowych.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#6

Post autor: Wojtek »

Ten Revox to w sumie nie jest T4P, tylko ma standardowe mocowanie na 1/2'', więc siła rzeczy kalibracja pozycji wkładki jest konieczna.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#7

Post autor: pan_winyl »

Wojtek pisze:
30 sie 2021, 13:28
en Revox to w sumie nie jest T4P, tylko ma standardowe mocowanie na 1/2'', więc siła rzeczy kalibracja pozycji wkładki jest konieczna.
Tu mnie masz. Racja, wypada więc z polecanych (choć moim skromnym zdaniem, pomimo że to ten biedniejszy brat) jest mega.
Czyli optonica.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6632
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#8

Post autor: konrads0 »

pan_winyl pisze:
30 sie 2021, 13:38
optonica
To już chyba lepiej przyłożyć się do kalibracji, niż w razie "w" szukać serwisu.
petercharcot
Posty: 9
Rejestracja: 27 sie 2021, 19:55

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#9

Post autor: petercharcot »

Hej Wojtek. Dziękuję za szybką odpowiedź
Wojtek pisze:
29 sie 2021, 23:58
1. Lekturka:
viewtopic.php?f=46&t=6409
Czytałem wielokrotnie, nie znalazłem tam odpowiedzi na pytanie czemu nie kupować nowych gramofonów, rozumiem psują się, rozumiem, ważą mniej itd. ale jak wszystko co jest nowe.
Ja się tego nie boję i nie wymagam by taki gramofon grał 100 lat. Jedyne co mnie odstraszy to jeśli któryś z kolegów napisze mi: "nowoczesne gramofony nie odtwarzają pełnego pasma, dźwięk jest płaski itd." To na czym mi zależy to dobra jakość dźwięku ale nie wyceniam mojego słuchu jakoś super. Miałem kiedyś zamiar kupić super sprzęt muzyczny - lampy itd. Całe szczęście miałem super kolegę - też Wojtka zapaleńca od lamp, pozłacanych końcówek, winyli - cudowny człowiek, itd.... Wziął mnie do siebie i puścił moją ulubioną płytę, słyszałem różnicę pomiędzy wzmacniaczem za 700 i 1500, potem za 2000 i 3500, niestety potem pomiędzy 3500 a kosmosem z lampami nie słyszałem żadnej różnicy... no minimalną. Mnie zadowala w najwyższym stopniu Tidal - Masters, jakość jest dla mnie super zwłaszcza na moim skromnym sprzęcie (Yamaha N902 i oberony).
Winyli chcę słuchać z powodu o którym wspomniał jeden z kolegów: chciałbym popatrzeć na kręcącą się płytę, widzieć powracające ramię po jej skończeniu, wyciągać ją z dużego opakowania, zamawiać sobie winyle w różnych częściach świata :-). To już dla mnie jest magia :-). Może i kiedyś przyjdzie czas na szlify igieł, wkładki i inne. Jak na razie chciałbym by muzyka wydobywająca się z gramofonu nie zabijała mnie :-).
Miałem supermarketowy gramofon 2 dni w domu (699PLN) i ...słabo było zero niskich i tak płasko, że hej.

Dlatego postanowiłem uderzyć do autorytetów dziedzinie dźwięku by polecili coś z sensem :-). Co nie zabije a umili wieczór. Ale też bez żadnych Hi-Endów, bo ja tego nie usłyszę.
Wojtek pisze:
29 sie 2021, 23:58

2. Z całym szacunkiem, ale jak chcesz mieć gramofon przy którym nie musisz wykonywać podstawowych czynności to raczej nie ma sensu rozważać takiego zakupu.
Raz mogę to zrobić ale wolałbym dostać gotowy produkt, może tak jak pisał Mawis dobrym wyjściem jest kupić coś na forum od kolegów, którzy przygotują taką maszynę a potem pomogą ewentualnie.
Wojtek pisze:
29 sie 2021, 23:58
petercharcot pisze:
29 sie 2021, 22:59
Ale ja nie ogarnę ustawiania ramion, wyważania, zmian wkładek, igieł itd. I nie wiem czy chciałbym.
Bo jesteś sierotą czy o co chodzi, że się tak szybko poddajesz?
Żadne z powyższych, bardziej - wolny zawód, dużo pracy, dużo czasu spędzanego z rodziną i znajomymi na wyjazdach i mnóstwo hobby. Winyl ma służyć do "wylądowania" po całym dniu wrażeń. Dzieciaki śpią, płyta się kręci, ja sobie już wycieram kolejną i przygotowuję, coś tam piję mocniejszego i słucham perkusji i trąbki w King Crimson. Dlatego napisałem, "nie wiem czy chciałbym" :-). Po prostu dzieje się wokół mnie wiele a to ma być jak wyjście na papierosa... ale ja nie chcę go skręcać z tytoniu sprowadzonego z Indii na bibułce z Japonii a otworzyć paczkę i zapalić :-) ale nie Radomskie tylko Davidofy (czy jakoś tak bo nie palę :-))

Koledzy wybaczcie przydługie wywody :-)

Konkrety:

To jest super i mi się podoba:

https://allegro.pl/oferta/gramofon-tech ... 0817890670 - Mogę kupić, ale czy naprawdę aż takiego potrzebuję ?

https://allegro.pl/oferta/gramofon-dual ... 1058923619 - ten jest piękny ale na forum mało o nim ...

https://allegro.pl/oferta/pioneer-pl-510a-11067544073 - ?

https://allegro.pl/oferta/gramofon-tech ... 0887829226 - może ?

i nadal nie wiem czemu nie ten:

https://www.tophifi.pl/gramofony/gramof ... l-500.html

Dziś byłem w salonie i słuchałem, nowego Denona i właśnie Yamahy (w przedziałach 2000 - 3000) i one brzmią poprawnie ...

czy rzeczywiście Technics:

https://allegro.pl/oferta/gramofon-tech ... 0817890670

z czerwoną wkładką

lub to:

viewtopic.php?f=59&t=17634

tak rozłoży ich na łopatki, że usłyszę różnicę ?

Koledzy dziękuję za wasz czas jeśli macie go jeszcze trochę napiszcie co myślicie. Jeśli stwierdzicie, że jestem przypadek beznadziejny zrozumiem brak kontynuacji :-)
petercharcot
Posty: 9
Rejestracja: 27 sie 2021, 19:55

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#10

Post autor: petercharcot »

pan_winyl pisze:
30 sie 2021, 12:43
Ale tak serio serio, to Wojtek wskazał Ci drogę T4P. Ja pójdę o krok dalej czyli tangencjalny. Tutaj odpada zupełnie jakakolwiek obsługa. Wciskasz play i tyle.

https://allegro.pl/oferta/technics-sl-d ... 1076572610 - podstawowy

https://allegro.pl/oferta/sharp-optonic ... 0863496558 - wypas gdzie nawet zmieni Ci stronę

https://allegro.pl/oferta/revox-b791-re ... 0891436022 rekomendowany.

Sharp i Revox zjadają Yamahę na śniadanie- Technics tak sobie. Ale na pewno gorzej nie jest.
Człowieku ! :-) Ale cudowne sprzęty, nie wiedziałem że takie istnieją ! :-) Super !
Ale ze mną chyba nie jest aż tak źle ;-)
petercharcot
Posty: 9
Rejestracja: 27 sie 2021, 19:55

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#11

Post autor: petercharcot »

Mawis pisze:
30 sie 2021, 07:48
Nie przesadzaj...ja tez jestem początkujący i tez mialem takie obawy jak Ty. Ale zakupiłem gramofon na forum (niestety nie w takim budzecie jak ty) i z pomocą kolegi sprzedającego i youtuba wywazylem ramię. Faktycznie nie jest to wielka filozofia jak sie z poczatku wydaje. I gra. Takze ogarniesz to i bedziesz puszczal plyty. Nikt Ci nie karze zmieniac wkladek i igieł itp. Jak kupisz to bedziesz tak miał. A potem kupisz taką samą i znowu nie bedzie w tym filozofii. A przetarcie szczotka plyty i wyczyszczenie igły to juz kosmetyka i zajmie chwilę. Potem sobie klapniesz na fotel, chlapniesz cos mocniejszego i po sprawie. Bedziesz Pan zadowolony :D
Mawis jesteś wielki ! Dzięki za motywacje i podtrzymanie na duchu ! :-)
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4633
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#12

Post autor: Mawis »

Nie ma sprawy, stary. Po tu tu jesteśmy na tym forum :D
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
sponaa
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2013, 00:40
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#13

Post autor: sponaa »

petercharcot pisze:
30 sie 2021, 18:23
i słucham perkusji i trąbki w King Crimson
Islands? ;)
petercharcot
Posty: 9
Rejestracja: 27 sie 2021, 19:55

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#14

Post autor: petercharcot »

sponaa pisze:
30 sie 2021, 19:12
petercharcot pisze:
30 sie 2021, 18:23
i słucham perkusji i trąbki w King Crimson
Islands? ;)
Tak. Jest to chyba najpiękniejsza scena muzyczna jaką słyszałem. Podobna jest w Albumie Lizard... i już nigdzie więcej ... :-)

Piękna chwila gdy miasto śpi a to leci... ;-)
Awatar użytkownika
sponaa
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2013, 00:40
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Re: Zakup - Dość skomplikowany.

#15

Post autor: sponaa »

Już bez usmieszków - to jeden z najpiękniejszych momentów muzycznych. Oczywiście dla mnie. Fajnie że nie tylko. Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ