Nowy gramofon z wyjściami cyfrowymi?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
CHRIS
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2012, 05:32

Nowy gramofon z wyjściami cyfrowymi?

#1

Post autor: CHRIS »

Witam. Jestem nowy :D Szykuję się do zakupu gramofonu (wydać chcę max 1000 zł) Czy za tą kasę kupię automat (tzn, widziałem u znajomego, że po nałożeniu płyty na talerrz i w ciśnięciu guzika ramię z igłą samo ustawiało się na płycie i grało etc), (ewentualnie z opcjami: usb, S/PDIF, digital out, coaxial oraz analog? - laik ze mnie dlatego prosze o pomoc przy wyborze sprzętu :) Preferuję SONY, Technics. Pozdrawiam p.s. właśnie coś w tym stylu "Ion Ion LP 2 CD" nie musi mieć koniecznie cdrw bo moge sygnał przesłać do PC i w sumie chcę w celu obróbki np trzasków, szumów (jeśli ktoś nie lubi, a chce mieć muzę na CD z pewnego powodu) czyli szukam gramofonu z wyjściami cyfrowymi.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Nowy (pierwszy) gramofon kupię. Co polecacie?

#2

Post autor: JacK »

Jak chcesz gramiaka z cyfrowymi wyjściami to chyba nie znajdziesz niczego dobrego. Nawet ledwie mieszczący się w Twoim budżecie DP-200USB to zły wybór. Moim zdaniem powinieneś poszukać normalny używany automatyczny gramofon i to tego przedwzmacniacz z cyfrówką. Np. Art USB Phono Plus
http://muzyczny.pl/117097_Art-USB-Phono ... niacz.html
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, 09:42 przez JacK, łącznie zmieniany 1 raz.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
CHRIS
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2012, 05:32

Nowy (pierwszy) gramofon kupię. Co polecacie?

#3

Post autor: CHRIS »

Takie coś znalazłem. Czym się sugerować przy zakupie? :) trochę czytałem ale wolę zdać się na Was.

http://www.conrad.pl/Gramofony-na-USB.h ... fAodU0zAnA

Dzięki za info jack. A co o tym sądzisz: Gramofon Pioneer PL-990/6, wbudowany przedwzmacniacz ?

http://www.conrad.pl/Gramofon-Pioneer-P ... 65_1404015

Denon DP-200USB - całkiem mnie przekonuje. Marka ok i funkcje. Cena ok. Dzięki Jack już mam jeden na oku na poważnie, analizuje dalej ;)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Nowy (pierwszy) gramofon kupię. Co polecacie?

#4

Post autor: JacK »

Co do pionka z linka to taki sam plastikowy szajs jak droższy denon lub te tańsze zalinkowane przez Ciebie. To są te same ograniczenia, bo wszystkie firmy robią je tak samo zapewne u jednego chińczyka. Tak naprawdę nie ma specjalnego znaczenia który kupisz bo wszystko zagra byle jak. Lepiej pomyśl o takim zestawieniu gramofon + przedwzmacniacz z cyfrowymi interfejsami.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
CHRIS
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2012, 05:32

Nowy (pierwszy) gramofon kupię. Co polecacie?

#5

Post autor: CHRIS »

Ok rozumiem. Szukam takiego kompromisu jak przy aparatach np. Nikon D 90 + Tamron F 2.8 (oczywiście radzi sobie ale zawsze znajdzie się inny model aby zrobił lepsze zdjęcia) i chyba jest/będzie tak samo ze sprzętem audio ;) Odnosnie Denoona to taki sam szajs jak Medion usb za 300 zł? :) zagra byle jak? Nie chcę mieć audiofila ale szukam sprzętu, ze średniej półki. Przedwzamcniacz to tylko do słuchania to mam, a szukam gramofonu ze średniej półki z usb/line out aby przesyłać dźwięk do PC. Nie musi mieć wzmocnienia tak samo z Minidisca przesyłam optycznym sygnał do PC i jest ok, a dźwięk leci na wzmacniacz osobny,
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Nowy (pierwszy) gramofon kupię. Co polecacie?

#6

Post autor: JacK »

Chyba nie do końca rozumiesz. Line out to wyjścia analogowe które podpinasz do zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego. Chyba że już w samym gramofonie jest zamontowany taki przedwzmacniacz zwany w obecnie produkowanym sprzęcie korektorem.
Przedwzmacniacz gramofonowy może mieć wyjścia cyfrowe i to jest dobre rozwiązanie ponieważ jest on zwykle lepszy od tego najtańszego montowanego w plastikowym gramofonie. Z przetwornikami A/C jest tak samo. Dobry używany gramofon automatyczny + nowa wkładka z igłą to wydatek kilku stówek , przedwzmacniacz i do tego jakieś kabelki więc budżet zamknięty w okolicy 1000 zł. Nic się nie bój do audiofilskich sprzętów jest jeszcze bardzo daleko, ale Ty będziesz miał już porządnego grajka z rozbudowanymi możliwościami interfejsów. Jeżeli jednak chcesz plastik z usb na pokładzie to zwróć tylko uwage czy taki gramofon ma możliwość montażu wymiennej wkładki MM. Reszte pieniędzy zainwestuj w lepszą wkładkę to być może choć trochę zbliżysz się do możliwości brzmieniowych zestawu który opisałem wyżej.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
CHRIS
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2012, 05:32

Nowy (pierwszy) gramofon kupię. Co polecacie?

#7

Post autor: CHRIS »

Rozumiem, rozumiem ale może się nie zrozumieliśmy :) wiem co to line out (analog etc.) Dzięki za rady, biore je pod uwagę i szukam dalej.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowy gramofon z wyjściami cyfrowymi?

#8

Post autor: Wojtek »

CHRIS pisze:trochę czytałem ale wolę zdać się na Was.
Możesz też sobie poczytać "nas", bo trochę dyskusji na temat nowego gramofonu do 1k już było.
CHRIS pisze:Szukam takiego kompromisu jak przy aparatach np. Nikon D 90 + Tamron F 2.8 (oczywiście radzi sobie ale zawsze znajdzie się inny model aby zrobił lepsze zdjęcia) i chyba jest/będzie tak samo ze sprzętem audio ;)
Możesz wyjaśnić fotograficzną aluzję? Bo chyba mało kto niesiedzący w temacie zaczai co masz na myśli.
CHRIS pisze: Odnosnie Denoona to taki sam szajs jak Medion usb za 300 zł? :) zagra byle jak? Nie chcę mieć audiofila ale szukam sprzętu, ze średniej półki.
Nie możesz uwierzyć "bo to Denon" czy jak?
JacK pisze:Line out to wyjścia analogowe które podpinasz do zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego.
Drobna uwaga: gdyby trzeba było coś jeszcze podłączać do preampa gramofonowego to raczej nie byłby to sygnał liniowy (line), a raczej ten płynący bezpośrednio z wkładki.
CHRIS pisze:Rozumiem, rozumiem ale może się nie zrozumieliśmy :)
O ile dobrze czaję, to JacK tak zareagował po przeczytaniu poniższego:
CHRIS pisze:Przedwzamcniacz to tylko do słuchania to mam
... które do zdanie to faktycznie świadczy raczej o niepełnym niezrozumieniu tematyki :)
W tym wypadku zgaduję, że chodzi o: "po co mi przedwzmacniacz gramofonowy?"

JacK dobrze radzi. Sensowniejszą drogą jest pójście w używki jeśli chodzi o gramofon, a cyfrowy przedwzmacniacz można sobie dokupić.
Jednakże gramofon z już wbudowanym preampem jest bardziej kompaktowy (jedno pudło zamiast dwóch).
To ty już musisz zdecydować co jest dla Ciebie ważniejsze :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
CHRIS
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2012, 05:32

Nowy gramofon z wyjściami cyfrowymi?

#9

Post autor: CHRIS »

:) dzięki za rozłożenie moich rozważań na części pierwsze. Lubię taką analizę w tym przypadku moich wątpliwości :) Dla mnie naistotniejsze jest kupno nowego sprzętu bo używka nie wiadomo ile pochodzi (brak gwarancji i przecież nie znam się na tym) Po co mi gramofon? Może bedzie prościej. Do słuchania sporadycznego oraz do jeszcze bardziej okazjonalnego zgrywania dźwięku na PC. Może być prosto line out gramika. Juz wziąłem się za czytanie forum bo są tutaj wiadomości których szukam. Jak czegos nie będzie to ponownie zapytam :) Odnosnie aparatów to chodzi o kompromis cena/jakość - ten sprzet co wymieniłem kosztował mnie 4 tyś. pewnie za 4 tyś gramik byłby wypas no ale bez przesady. Oczywiscie mógłbym kupić tańszy aparat ale okrojony z funkcji i z ciemnym obiektywem (brak możliwości robienia zdjęć bez lampy wieczorami i "nocą" - dlatego w przypadku aparatów szkła są istotne i trzeba wiedzieć do czego ma służyć. Odnosnię muzyki to ma mi służyć jak wyżej. Pewnie tak samo wygląda sytuacja z gramikami: igły, wkładki itp. to miałem na mysli, że trzeba wiedzieć co wybrać aby "grało" i "brzmiało" chociaż pewnie i taki Medion zagra (byle jak ale zagra albo stary gramik który mam w piwnicy ale bez igły coś w stylu Adama). Dzięki za rady, na pewno wezmę je pod uwagę i czytam Wasze forum.
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Nowy gramofon z wyjściami cyfrowymi?

#10

Post autor: Krzyś »

tak btw. to możesz sobie wyrobić pojęcie o tych plastikowych gramiakach słuchając np. tego:

http://politechnika.org/~kkaspruk/test%20denona.flac

to było wykonane na Denonie DP-29F z wykorzystaniem wbudowanego przedwzmacniacza, przy pomocy kodeka Realteka AC'97 ALC655.

Denon DP-29F to taki plastikowy model sprzed kilku lat, choć łudząco podobny do tego DP-200USB (;

Mi osobiście takie brzmienie odpowiadało, ale ten denon był strasznie niewygodny w obsłudze (miał dwie funkcje - start i stop - I TYLE).

Przy czym jeżeli gramofon ma wkładkę krystaliczną, to podejrzewam, że zagra gorzej.

Tym niemniej ja uważam, że *o*wiele*lepiej*zrobisz* kupując używańca + przedwzmacniacz z USB. Po pierwsze, te wszystkie gramiaki powinny kosztować tak naprawdę w granicach 50 - 100 zł + kolejne 50 za wbudowany kodek USB. To jest olbrzymie przepłacanie - z reguły za markę. Po drugie, jeśli zależy Ci na wygodzie, to te gramiaki są do dupy. Mają tylko dwie funkcje - start i stop. Denon DP-29F nie miał nawet liftera do igły, więc można było słuchać tylko płyty od początku do końca, pod warunkiem, że miała 7" albo 12". Płyt 10" albo np. utworu ze środka płyty już nie dało rady, no chyba, że masz tak sokoli wzrok i pewną rękę, że jesteś w stanie położyć igłę bez pomocy liftera akurat w okolicach rowka rozbiegowego. Ale gdybyś miał tak pewną rękę, to podejrzewam, że potrafiłbyś zrobić ostre zdjęcia zwykłym kompaktem bez lampy (nawiązując do tematu fotograficznego).
Ponadto te gramiaki mają automatykę realizowaną CHYBA w większości wypadków mechanicznie. Jeżeli jakiś gramiak ma np. 30 lat i ma nadal sprawną automatykę zrealizowaną mechanicznie (pomijam Duale z niesławnym steuerpimpelem), to mimo wszystko wzbudza to moje większe zaufanie, niż nowy, plastikowy model Denona (w dodatku bez liftera). (Inna sprawa, że to w denonie DP-29F było strasznie wkurzające - przez przypadek kopnąłem nogą w przycisk "Start" i gramofon po podłączeniu do prądu od razu, bez ostrzeżenia, startował)
Do tego większość sprzętów z tego linku zbiorczego z conrada wydaje się mieć wkładkę ceramiczną (piezoelektryczną) do której trudno będzie potem dobrać igłę, jak bieżąca się zużyje - a zużyje się szybko, bo raczej szafirowa.
Jeśli istotna jest dla Ciebie wygoda obsługi (np. automatyczne odtwarzanie, przeskakiwanie do następnego/poprzedniego utworu, programowanie kolejności, autorewers) to tego nie znajdziesz w żadnym współcześnie produkowanym gramofonie - jedyna opcja to używany. Za 400-500 zł spokojnie zakupisz jakiegoś Sharpa RP-1x7/207.

Choć oczywiście wiąże się to z ryzykiem - lepiej wcześniej poprosić sprzedającego o zdjęcia np. wkładek.

W przypadku nowego gramiaka z USB uważaj jeszcze na jedno - część gramiaków zachowuje się jako USB Host - tj. podłączasz do tego pendraka i gramofon Ci robi mp3 z płyty na podłączonego pendraka. Inne z kolei mają wbudowany kodek USB (zachowują się jak karta dźwiękowa). Ja bym wolał raczej to drugie niż to pierwsze. Nie żebym uważał, że stracisz tak dużo na kompresji MP3 że będzie brzmiało bardzo źle, bo jeżeli jesteś zwykłym człowiekiem, to pewnie Ci to nie zrobi różnicy, ale dlatego, że (1) lepiej mieć coś co jest uniwersalne a do tego (2) jeżeli zrobioną przez gramofon mp3 będziesz chciał edytować, to plik mp3 będzie musiał zostać zdekodowany, a potem - przy zapisywaniu - ponownie zakodowany i powstaną dodatkowe artefakty - a to już łatwiej usłyszeć.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
CHRIS
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2012, 05:32

Nowy gramofon z wyjściami cyfrowymi?

#11

Post autor: CHRIS »

Dzięki za informacje. Mam Twoje sugestie na uwadze ;) ale jako laika i tak chyba ostatecznie przekona doświadczenie nabyte z zabawy danym gramikiem ale ... zsumuję opinie za i przeciw i ... coś kupię ;D nie ma lekko.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowy gramofon z wyjściami cyfrowymi?

#12

Post autor: Wojtek »

Krzyś solidnie podsumował temat :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
CHRIS
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2012, 05:32

Nowy gramofon z wyjściami cyfrowymi?

#13

Post autor: CHRIS »

Cześć. Jeszcze się czaję z zakupem ale już wiem, żę potrzebuję dobrego Gramika w cenie do 500 zł z line outem i tyle. Może ktos wymieni kilka godnych modeli abym mógł z nich coś wybrać i kupić? Co powiecie o tym modelu za 300 zł stoi: DUAL CS 1236-1

WKŁADKA SHURE M 75 TYPE D
IGŁA SHURE MB 71
BELT DRIVE - NAPĘD PASKOWY
FULL AUTOMAT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowy gramofon z wyjściami cyfrowymi?

#14

Post autor: Wojtek »

Gramofon z wyjściem liniowym (line out) ma wbudowany przedwzmacniacz :)
Wspomniany Dual 1236 ma "normalnie" wypuszczony sygnał prosto z wkładki i wymaga przedwzmacniacza gramofonowego.

Jeśli szukasz teraz tradycyjnych używek do 500 złotych to radzę przenieść się choćby tutaj: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=46&t=351
A dodatkowo poczytać sąsiednie wątki, bo o tym Dualu nawet niedawno wspominałem :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
CHRIS
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2012, 05:32

Nowy gramofon z wyjściami cyfrowymi?

#15

Post autor: CHRIS »

Aha ok dzięki. W sumie po co mi usb jak mogę sobie zgrać kablem na PC i Wava obrobić plus mp3 itp. więc usb niepotrzeby wynalazek :) jak dla mnie bo lubię zgrywac :D
ODPOWIEDZ