Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
czarcio
Posty: 42
Rejestracja: 29 lis 2018, 21:07

Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

#1

Post autor: czarcio »

Dobrzy ludzie pomóżcie laikowi przy wyborze gramofonu. Osobiście wolę słuchać muzyki z płyt CD i nie mam żadnego doświadczenia z gramofonami.
Gramofon ma być prezentem dla żony, która lubi sobie posłuchać muzyki z płyt winylowych. Do tej pory słuchała na plastikowym Denonie kupionym za kilka stówek dobrych kilka lat temu. Niestety dźwięk jaki się ostatnio wydobywa przypomina skrzeczenie żaby chorej na zapalenie krtani. Z uwagi na to, ze sprzęt jest z gatunku plastic - fantastic pewnie będzie nienaprawialny , a jeżeli nawet, to koszt naprawy będzie nieopłacalny. Pomyślałem więc, że zrobię prezent mojej żonie i kupię jej nowy gramofon.
Dodatkowe informacje, które mogą ułatwić porady:
1. niestety z uwagi na to, że moja żona nie uznaje używek musi być to sprzęt nowy, a przynajmniej w nienagannym stanie technicznym i wizualnym - jak nówka ze sklepu.
2. częstotliwość odsłuchów - 1- 3 razy w tygodniu (najczęściej w weekendy)
3. najlepiej automat lub półautomat, jednakże jak będzie warto to (jakość, cena) to i manual może być
4. sprzęt powinien być maksymalnie przygotowany do użycia - najlepiej wypakować z pudełka, podłączyć kabelki i odpalić płytę. Żona nie ogarnie spraw technicznych (ustawienia wkładki, antyskatingu, itp , a ja też za bardzo nie chcę się w to bawić) - sprzęt ma działać i już, a jak nie działa to żona reaguje w typowo kobiecy sposób - zwraca się do mnie ze słowami "kochanie zrób coś" :) Nie ukrywam, że do tej pory nie ustawiałem żadnego gramofonu, a jedyne co zrobiłem przy obecnym Denonie to nałożyłem pasek.
5. ramię - żonie bardzo podoba się w kształcie litery S, ale nie jest to czynnik decydujący
6. budżet - im taniej tym lepiej, chociaż po lekturze tego forum pogodziłem się z tym, że nie kupię nic, co kosztuje poniżej 2.000 PLN. Budżet powiedzmy więc w granicach 2.000 - 4.000 PLN.
7. moje typy na dzień dzisiejszy: Teac Tn-350, Pro-Ject Essential III, Thorens TD-190-2, Rega P-2, Reloop Turn 5,
Jak to nie wystarczy to Rega P3, Thorens TD 206 lub 209, Pro-Ject Debut SB, Pro-Ject 1 Xpression Carbon Classic
8. gramofon podłączony będzie do Marantza PM 17 Ki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaki gramofon?

#2

Post autor: Wojtek »

czarcio pisze:
30 lis 2018, 11:33
4. sprzęt powinien być maksymalnie przygotowany do użycia - najlepiej wypakować z pudełka, podłączyć kabelki i odpalić płytę. Żona nie ogarnie spraw technicznych (ustawienia wkładki, antyskatingu, itp , a ja też za bardzo nie chcę się w to bawić) - sprzęt ma działać i już, a jak nie działa to żona reaguje w typowo kobiecy sposób - zwraca się do mnie ze słowami "kochanie zrób coś" :) Nie ukrywam, że do tej pory nie ustawiałem żadnego gramofonu, a jedyne co zrobiłem przy obecnym Denonie to nałożyłem pasek.
Niestety, ale jeśli ma być porządny sprzęt to musicie sobie to ogarnąć/się nauczyć.
Ewentualnie zapłacić komuś by przyszedł i ogarnął za Was.

W przeciwnym razie radzę zmienić hobby (serio).

Thorens TD-240
Rega Planar 3

Żaden PJ, Teac, Reloop czy inna Audio-Technica.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
ojcie_c
Posty: 731
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:46
Gramofon: Technics SL-1200GR
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki gramofon?

#3

Post autor: ojcie_c »

Teac, Pro-jecty i Regi odpuść. Możesz zastanowić się nad Thorens TD-190-2. Reloop Turn 5 wygląda interesująco, ale producent (Hanpin) cierpi na niedostateczną kontrolę jakości i w ramionach nagminnie powtarzają się luźne łożyska oraz niedziałający anti-skate w fabrycznie nowych egzemplarzach gramofonów.
Technics: SL-1200GR +SL-PG42A +ST-610 + RS-BX707 +Onkyo A 8450 +2xJamo C95
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki gramofon?

#4

Post autor: Myszor »

czarcio pisze:
30 lis 2018, 11:33
najlepiej automat
O ile kojarzę żaden z tych co wymieniłeś nie jest automatem.
No i trafiłeś na złe forum bo tu nikt nie poleca nowych gramofonów a większość kolegów fascynuje się właśnie ustawianiem wkładki.
Ale nie dlatego że są snobami tylko dlatego że to niezbędna sprawa dla każdego kto z winyla chce wydobyć sensowny dźwięk.
Nie jest to jakaś magia ale troszkę trzeba się nauczyć ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaki gramofon?

#5

Post autor: Wojtek »

Myszor pisze:
30 lis 2018, 12:29
O ile kojarzę żaden z tych co wymieniłeś nie jest automatem.
Thorens TD-190 jest :)
Myszor pisze:
30 lis 2018, 12:29
No i trafiłeś na złe forum bo tu nikt nie poleca nowych gramofonów
Bez przesady ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

#6

Post autor: mirhon »

@ojcie_c a dlaczego nie Rega Planar 3?
Jak ma być nowka i do tego bez zbędnych ceregieli z ustawianiem to Rega z firmową wkładka powinna być chyba ok.
czarcio
Posty: 42
Rejestracja: 29 lis 2018, 21:07

Re: Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

#7

Post autor: czarcio »

Wojtek pisze:
30 lis 2018, 11:41
Niestety, ale jeśli ma być porządny sprzęt to musicie sobie to ogarnąć/się nauczyć.
Ewentualnie zapłacić komuś by przyszedł i ogarnął za Was.

W przeciwnym razie radzę zmienić hobby (serio).
Póki co, to trudno to nazwać hobby. Żona po prostu lubi sobie czasami usiąść i odpocząć słuchając winyla napić się jakiegoś trunku, ale jakby miała sobie coś ustawiać w gramofonie to raczej sięgnie po książkę :)
Ja bardziej jestem wkręcony w audio, ale mam praktycznie same płyty CD. Na razie nie czuję tej winylowej magii, choć nie ukrywam, że czasem zastanawiam się czy aby nie spróbować, szczególnie, że lubię muzykę z lat 60 i 70 i zastanawiam się czasem jakby brzmiała na winylu.
Myszor pisze:
30 lis 2018, 12:29
O ile kojarzę żaden z tych co wymieniłeś nie jest automatem.
Nie ukrywam, że w temacie gramofonów jestem zupełnym lajkonikiem :)
Myszor pisze:
30 lis 2018, 12:29
No i trafiłeś na złe forum bo tu nikt nie poleca nowych gramofonów a większość kolegów fascynuje się właśnie ustawianiem wkładki.
Ale nie dlatego że są snobami tylko dlatego że to niezbędna sprawa dla każdego kto z winyla chce wydobyć sensowny dźwięk.
Nie jest to jakaś magia ale troszkę trzeba się nauczyć
Jak do tej pory żona nie narzekała na słuchanie na plastikowym shit - cie za kilka stówek, więc nie powinna również narzekać na dźwięk gramofonu kosztującego kilka razy więcej.
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

#8

Post autor: wojtekf »

Z dokładnością do Rega speed ;) to akurat Rega może faktycznie okazać się najbardziej bezobsługowa. Poza oczywistym faktem, że jest w pełni manualna.
Estetyka Regi przemawia do wielu osób. Planar 3 w bieli może się spodobać.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
czarcio
Posty: 42
Rejestracja: 29 lis 2018, 21:07

Re: Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

#9

Post autor: czarcio »

mirhon pisze:
30 lis 2018, 15:16
@ojcie_c a dlaczego nie Rega Planar 3?
Jak ma być nowka i do tego bez zbędnych ceregieli z ustawianiem to Rega z firmową wkładka powinna być chyba ok.
Jak bym miał taki gramofon jak ojcie_c to też bym na tą regę nie spojrzał :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

#10

Post autor: Wojtek »

czarcio pisze:
30 lis 2018, 15:21
Póki co, to trudno to nazwać hobby.
Skoro kupujecie i słuchacie płyt to to już jest hobby po mojemu.
To tak jakby pisać że jak ktoś kupuje i czyta książki to jego hobby nie jest czytanie książek.
czarcio pisze:
30 lis 2018, 15:21
że lubię muzykę z lat 60 i 70 i zastanawiam się czasem jakby brzmiała na winylu.
No to masz okazję się przekonać.
czarcio pisze:
30 lis 2018, 15:21
Nie ukrywam, że w temacie gramofonów jestem zupełnym lajkonikiem :)
Czy to oznacza że już po wszeczasy musisz zostać sierotą techniczną? :)
czarcio pisze:
30 lis 2018, 15:21
Jak do tej pory żona nie narzekała na słuchanie na plastikowym shit - cie za kilka stówek, więc nie powinna również narzekać na dźwięk gramofonu kosztującego kilka razy więcej.
Zupełne pudlo. Myszorowi chodziło o to że przy sprzęcie wyższej klasy już odpada podejście "plug & play", a nie o to czy Wy w ogóle zauważycie wyższą jakość dźwięku.

Poza tym, lepszy gramofon oznacza więcej możliwości. Jeśli kiedyś bardziej wsiąkniecie w temat to nie trzeba będzie zmieniać całego gramofonu tylko wystarczy zmiana wkładki na inną. To ona przede wszystkim kształtuje dźwięk, nie gramofon.

"Plasticowy shit" na to nie pozwala - i to jest podstawowa różnica.

Tak jak napisałem wcześniej, jeśli nie chcecie się "uczyć" obsługi gramofonu to możecie podstawową regulację po prostu zlecić komuś.
Jedna uwaga - takich rzeczy nie robi się w sklepie/salonie audio. Musicie ściągnąć człowieka do domu.
Na szczęście większość salonów audio co ogarniają gramofony ma taką usługę.

Ew. uśmiechnijcie się do jakiegoś lokalnego forumowicza ;) Haha.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
czarcio
Posty: 42
Rejestracja: 29 lis 2018, 21:07

Re: Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

#11

Post autor: czarcio »

Wojtek pisze:
30 lis 2018, 15:44
Czy to oznacza że już po wszeczasy musisz zostać sierotą techniczną?
W sumie nie, jednakże ze mnie to raczej humanista niż technik :) Całą ta terminologia i ustawianie wydaje mi się strasznie skomplikowane. Chociaż myślę, że po lekturze forum i obejrzeniu kilku filmów na YT z montażem wkładki dałbym sobie jakoś radę.
Wojtek pisze:
30 lis 2018, 15:44
Poza tym, lepszy gramofon oznacza więcej możliwości. Jeśli kiedyś bardziej wsiąkniecie w temat to nie trzeba będzie zmieniać całego gramofonu tylko wystarczy zmiana wkładki na inną. To ona przede wszystkim kształtuje dźwięk, nie gramofon.
Taka właśnie jest idea - zakup gramofonu, który nie będzie jednorazówką i który będę mógł w miarę bezproblemowo użytkować przez następne kilka (-naście, -dziesiąt lat). Oczywiście uwzględniając takie rzeczy jak wymiana wkładki, czy rutynowy serwis.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

#12

Post autor: Myszor »

No i git. Teraz jeszcze odpuść te nowe, idź do działu „gramofon do 1500” , parę stówek wydaj na wkładke i zostanie ci dwa kafle na płyty ;)
Awatar użytkownika
ozii
Posty: 299
Rejestracja: 19 wrz 2017, 20:11
Gramofon: 1210 mk2
Lokalizacja: Białystok

Re: Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

#13

Post autor: ozii »

czarcio, wypatrz technicsa mk2 któregoś i tak pozostanie, mocowanie 1/2 cala, wkladeczkami możesz mieszać, żonka zadowolona i koń syty :P

edit: winka kupisz za reszte, klimacik zrobisz, uznanie będzie :D
1210 mk2 - Nagoka MP200 - A-8450 - T-4250 - CA CP 1
czarcio
Posty: 42
Rejestracja: 29 lis 2018, 21:07

Re: Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

#14

Post autor: czarcio »

ozii pisze:
30 lis 2018, 21:34
czarcio, wypatrz technicsa mk2 któregoś i tak pozostanie, mocowanie 1/2 cala, wkladeczkami możesz mieszać, żonka zadowolona i koń syty

edit: winka kupisz za reszte, klimacik zrobisz, uznanie będzie
Czy ten Technics to jakiś stary model? Jak napisałem sprzęt nie musi być nowy (prosto ze sklepu), ale w nienagannym stanie technicznym i wizualnym.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaki gramofon? (nowy, do 4k)

#15

Post autor: darkman »

Ano właśnie. Jeśli chcecie Państwo słuchać po prostu płyt bezstresowo i z nieabsorbującą przyjemnością, to wybór jakiegoś full automatic z napędem direct drive będzie bardzo wygodny. Dobra i sprawdzona konstrukcja dla melomanów właśnie. Mk2-Mk5, budżet bdb to i SL1600 można poszukać.

Ewentualnie semi auto - giełda forumowa nasz kolega znany z zadbanych sprzętów sprzedaje Luxa 284 z bdb wkładką/mi. Żona będzie zadowolona z półautomatu, nie trzeba wstawać na rozkaz gramofonu.

Powtórzę jw z nowych:
Thorens TD240 - opisywałem kiedyś w swoich pierwszych postach, łatwo znaleźć, wkładkę na pokładzie wówczas montowali 2M Red
RP3 - fajny model, dobre ramię i dość konkretny materiałowo biorąc pod uwagę serię Planar, też opisałem modele P (jakieś dwa lata temu, da się wyszukać), podając różnice między nimi.

Przydatnym jest też zapoznanie się z wątkiem forum pt. 'dlaczego nie kupować nowych gramofonów'. Przesłanie owego wątku nie musi być wiążące, ale warto przeczytać i poszczerzyć wiedzę.
Dobrego wyboru życzę!

Generalnie w budżecie, który Państwo macie do dyspozycji na ów cel da się wyszukać bez problemu świetne modele gramofonów, których wygląd nie będzie odbiegał od nowych (bo nie bardzo rozumiem postulat, że "musi być nowy".. bo taka jest zasada).
czarcio pisze:
30 lis 2018, 15:21
szczególnie, że lubię muzykę z lat 60 i 70 i zastanawiam się czasem jakby brzmiała na winylu.
Jest taka muzyka z tego okresu, której nie da się wysłuchać na CD, bowiem nie została do tej pory wydana w tym formacie. To zatem jeszcze większy bodziec do posłuchania czegoś całkiem nowego.
Ze swojego podwórka podam przykładowo zbieranego przeze mnie Sama Riversa. Większość płyt loftowych oraz sceny najbardziej charakterystycznej dla tego artysty - nowojorski uderground nie została wydana na CD. Są tylko wydania winylowe. Fakt, że ciężko dostępne tylko zachęca do poszukiwań. Piszę przy okazji, bo właśnie mi się udało upolować kolejnego.
ODPOWIEDZ