czy to dobry wybor ?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
decybel
Posty: 21
Rejestracja: 02 cze 2018, 15:32

czy to dobry wybor ?

#1

Post autor: decybel »

Witam, to moj pierwszy dzien na tym forum ale pewnie nie ostatni. Od pewnego czasu chodzi mi po glowie rozbudowa systemu o gramofon i jak rozumiem trafilem na dobre forum :)

Rozgladam sie tu i tam, czytam o poszczegolnych gramofonach, nie jestem zrazony do uzywanych przegladam aukcje ale szczerze ciezko mi cos wybrac sensownego z używek bo zawsze cos mi nie pasuje. Do tego wiekszosc ofert, na ktore trafiam to handlarze. Wolalbym kupic cos od osoby prywatnej, ktora idze poziom wyżej. Wiec oglądam tez na nowe, wiadomo trzeba zaplacic wiecej, wiem ze na Debut lepiej nie patrzec itd itp :)

Ogolnie w zalozeniach mialem 2k na gramofon z wkladką, do tego myslelem nad pre do 1k) wiec w sumie do 3k. Ma to grać z Klipsch RP260 i Vincent T.A.C. KT-88. Po kolejnym dniu oglupiania się padło na takie zestawy

- gramofon Rega RP3 (ramie i inne podzespoly z P3) cena 2k PLN z wkladką Carbon. Cena wydaje sie dobra patrząc, ze P3 kosztuje ponad 3k

Jeśli chodzi o phono to nie planowalem Regi ale z tego co czytalem to są one dość dobre, dodatkowo podobno mają dosyć "ciepły" dzwięk co mi by odpowiadało. Tu mamy do wyboru dwa Rega Fono Mini ok 500zl i Rega Fono MM za 900zl.

No wiec finalnie w budzecie moglbym miec 2 opcje
1) RP3 + Carbon + Fono Mini ~ 2500
2) RP3 + Carbon + Fono MM ~ 2900zl
3) RP3 + Elys (500zl) + Fono Mini ~ 3000

lub pójscie na całość (bo podobno ta wkladka to duzy przeskok)
4) RP3 + Exact (1100zl) + Fono MM ~ 4000
lub przystopowac na Phono
5) RP3 + Exact + Fono Mini ~ 3600

Czy ktoś coś doradzi między 1-5 czy moze w ogole to sie nie zgra z moim sprzetem ? Czy moze lepiej zupełnie cos innego kupic ? Dzieki za Pomoc :)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy to dobry wybor ?

#2

Post autor: Myszor »

Czyli albo rp3 albo rp3.
Nie napracowałeś się :lol:
Naprawdę chcesz taki brzydki gramofon ?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: czy to dobry wybor ?

#3

Post autor: Obywatel »

Myszor pisze:
02 cze 2018, 23:50
Naprawdę chcesz taki brzydki gramofon ?
Dokładnie! W tym budżecie można mieć dużo fajniejsze rzeczy od paździerza z talerzem powieszonym na gwoździu.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
decybel
Posty: 21
Rejestracja: 02 cze 2018, 15:32

Re: czy to dobry wybor ?

#4

Post autor: decybel »

a ja myslalem, ze to ma grac, a nie wyglądać :P Mi sie podoba i akurat co tez ma znaczenie ma dość wysoki "my WAF" :) Pozytywnie mnie Myszor rozbawiles i spytalem zony "a w ogole podoba Ci sie ten gramofon?" odpowiedz "no fajny, duzo lepszy niz te stare klamoty co mi pokazujesz" :D wiec wiecie dla jednego ładny jest pazdziez, a dla drugiego klamot :) jednemu podoba sie Skoda drugiemu Mazda. Ale serio zadbane "drewno" z epoki tez jest dla mnie ładne i nie wykluczam zakupu i nie mam zamiaru wywolywać dyskusji "minimalizm czy retro" :)

Co do
Myszor pisze:
02 cze 2018, 23:50
Czyli albo rp3 albo rp3.
;P :P to faktycznie sie rozbawilem :) Moglo tak wygladac w sumie ze tylko ten jeden biore pod uwage i w pewnym sensie tak jest, a tlumacze dlaczego. Przeglam używki i ciezko laikowi powiedziec, ktore ceny są zawyzone, a ktore są ok. No i ktore w ogole są warte uwagi. Ciezko ocenic czy to byl niski model czy wysoki i ile lat ma dany sprzet. Ale w zakladkach zostaly mi takie:

http://allegro.pl/gramofon-linn-axis-i7 ... ml#thumb/1
http://allegro.pl/wspanialy-gramofon-th ... ml#thumb/9
http://allegro.pl/technics-sl-2000-perf ... ml#thumb/1
http://allegro.pl/gramofon-thorens-td16 ... ml#thumb/5

Natomist z nowych tez bylo kilka ale pozamykalem wszystko. RP3 przedstawilem jako "jedyny" mozliwy bo cena wydawala mi sie baaaardzo ok. Obecny model to ponad 3k wiec mam wrazenie ze 2k za nowke to baardzo dobra oferta. Z racji tego, ze jednak ten gramofon jest na liscie "polecanych", czasu na poszukiwania schodzi tyle, ze lepiej poswiecic go na sluchanie albo spedzenie z rodziną to zaczalem sie zastanawiac nad mozliwymi konfiguracjami tego konkretnego modelu. Stad pytanie takie, a nie inne, z jednym gramofonem i jego roznych konfigach. Idac dalej tą drogą wkladki moge nie zmieniac teraz, pytanie czy warto, ktory phono wybrac (moze zupelnie inny), czy to mi sie zgra z obecnym sprzetem ? czy moze pojsc w innym kierunku :) Dzieki
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy to dobry wybor ?

#5

Post autor: Myszor »

Stary, za 2k to se możesz maseratti kupić.
Nie ma co się bać. Idź do działu zakupowego z odpowiednią kwotą i chłopaki doradzą.
Zajrzyj na forumową giełdę. Niedawno był tam za tyle psx60 co te regie na śniadanie zjada.
Nie damy ci kupić nowego gramofonu ;)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: czy to dobry wybor ?

#6

Post autor: Obywatel »

decybel pisze:
03 cze 2018, 11:54
a ja myslalem, ze to ma grac, a nie wyglądać :P
Wygląd mówi też dużo o wykonaniu i jakości materiałów. Powiedzmy, że w RP3 już nie ma pod tym względem tragedii, ale za tą kwotę można mieć dużo lepszy gramofon z epoki.
decybel pisze:
03 cze 2018, 11:54
nie mam zamiaru wywolywać dyskusji "minimalizm czy retro"
Ten minimalizm to zwykłe cięcie kosztów ładnie ubrane w strategię marketingową pod tytułem 'minimalizm'.
decybel pisze:
03 cze 2018, 11:54
Przeglam używki i ciezko laikowi powiedziec, ktore ceny są zawyzone, a ktore są ok. No i ktore w ogole są warte uwagi. Ciezko ocenic czy to byl niski model czy wysoki i ile lat ma dany sprzet.
Od tego jest właśnie to forum i temat z lista polecanych gramofonów. Dlaczego nie przeniesiesz się do tematu Gramofon do 2000 zł :?:
decybel pisze:
03 cze 2018, 11:54
ktory phono wybrac
Akurat przedwzmacniacze od Regi zbierają dość dobre opinie.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
decybel
Posty: 21
Rejestracja: 02 cze 2018, 15:32

Re: czy to dobry wybor ?

#7

Post autor: decybel »

Jesli wrzucilem w nieodpowiedni dziel do przepraszam ale wydawalo mi sie, ze do dzialu zakupow gramofonow wrzucalem. Na tego Sony wpadlem wczoraj tu na forum i bardzo rzucil sie w oczy - ogladalem zdjecia z 10 razy :). Musze przemyslec czy sam chcialbym go miec w salonie wizualnie, nie jest to szczyt piękna retro, taki lekko "plastikowy" Sony jakiego pamietam z lat 90tych z Walkmen'a tylko jeszcze ze 20 lat starszy ;) Nie jest dla mnie brzydki widzialem znacznie gorsze gramofony z wygladu no i ten egzemplarz serio ma dobry stan jak widac na zdjeciach wiec pewnie warto go nabyc.

Co do Regi to tez kalkuluje na chlodno finanse. W teorii spokoj z serwisem przez jakis czas 2l gwarancji, a wdaje mi sie, ze ten gramofon za 1.5k jako uzywany by sie sprzedal jesli nie bedzie dawal rady i chcialbym isc w cos lepszego - co byloby stosunkowo niską stratą.

W sumie troche chyba sie nakreciłem co nie jest dobre :( ale musze go zarezerwowac bo jest spora szansa, ze w ogole ich juz moze nie byc na magazynie i dowiem sie jutro czy w ogole jeszcze jest dostepny i bede musial podjac finalna decyzje.

Wiem, ze zostane zlinczowany jak kupie to RP3 i bede musial nowe konto zakladac i sie z nią ukrywac ;)

ale jakbym mial juz ją kupić to co do wkladki i Phono ? czy miałbym pojsc w lepsza wkladke czy zostac przy standardzie ? czy phono z Regi ( mini czy zwykly) czy cos zupelnie innego.
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: czy to dobry wybor ?

#8

Post autor: BRob »

Sprawdź czy te lepsze wkładki Regi mają wymienne igły, tak mi się coś kołacze że nie. Jak przyjdzie czas wymiany to będziesz musiał kupić całą wkładkę.
Też miałem kiedyś fazę na Regę.,prawe wziąłem kredyt na RP 6.
Ale na szczęście jakoś to rozchodziłem. :-)
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: czy to dobry wybor ?

#9

Post autor: Regsoft »

decybel pisze:
03 cze 2018, 16:09
wydawalo mi sie, ze do dzialu zakupow gramofonow wrzucalem
Największe szanse na pomoc masz w tematach zbiorczych do danej kwoty. Są najchętniej czytane przez bywalców ... :lol:
decybel pisze:
03 cze 2018, 16:09
Na tego Sony wpadlem wczoraj tu na forum i bardzo rzucil sie w oczy - ogladalem zdjecia z 10 razy
Zawsze jakiś nadmiarowy X60 się znajdzie. Ale takich poniżej 2 tys. już nie mam ... 8-)
decybel pisze:
03 cze 2018, 16:09
lekko "plastikowy" Sony
Ani lekki ani pastikowy :morda: SBMC z którego wykonana jest plinta X60 to taki kompozyt żywicy i składników mineralnych. Twarde i ciężkie :roll:
decybel pisze:
03 cze 2018, 16:09
W teorii spokoj z serwisem przez jakis czas 2l gwarancji
W praktyce ten spokój może charakteryzować się wyrywaniem włosów z głowy i głośnym pomstowaniem. Poczytaj forum ... :?
Odsprzedaż używki za 1500 zł też wydaje mi się myśleniem życzeniowym ale oczywiście może się taka okazja trafić ...
decybel pisze:
03 cze 2018, 16:09
zostane zlinczowany jak kupie to RP3
Raczej nie zostaniesz. W zasadzie nikt nie ukrywa, że RP3 można już zaliczyć do sensownych choć oczywiście słabiutkich gramofonów. Co oznacza, że osiąga poziom używek za niecałe 500 zł. Pomyśl jaki gramofon używany miałbyś w swoim budżecie albo jaką wkładkę byś zmieścił w cenie używki tej klasy :lol:
decybel
Posty: 21
Rejestracja: 02 cze 2018, 15:32

Re: czy to dobry wybor ?

#10

Post autor: decybel »

BRob pisze:
03 cze 2018, 16:55
Sprawdź czy te lepsze wkładki Regi mają wymienne igły, tak mi się coś kołacze że nie. Jak przyjdzie czas wymiany to będziesz musiał kupić całą wkładkę.
tez są na stałe, ale jak patrze na ceny wkladek i samych igiel to widac jest taniej ale nie jest to jakas "porazajaca" roznica
BRob pisze:
03 cze 2018, 16:55
Też miałem kiedyś fazę na Regę.,prawe wziąłem kredyt na RP 6.
Ale na szczęście jakoś to rozchodziłem. :-)
no Rp6 to jest juz dla mnie zbyt wysoka polka. Nie dostalem w sumie fazy konkretnie na marke (chociaz wizualnie mi bardzo odpowiada) tylko na wydaje sie sensowną oferte nowego gramofonu (jesli jeszcze bedzie). Plinta RP3 z bebechami aktualnego P3 2k zamiast 3.3k.
Regsoft pisze:
03 cze 2018, 17:15
Zawsze jakiś nadmiarowy X60 się znajdzie. Ale takich poniżej 2 tys. już nie mam ... 8-)

Ani lekki ani pastikowy :morda: SBMC z którego wykonana jest plinta X60 to taki kompozyt żywicy i składników mineralnych. Twarde i ciężkie :roll:
ogladalem ten w dobrym stanie, nie tanio ale ok 2.3k :P
Regsoft pisze:
03 cze 2018, 17:15
Raczej nie zostaniesz. W zasadzie nikt nie ukrywa, że RP3 można już zaliczyć do sensownych choć oczywiście słabiutkich gramofonów. Co oznacza, że osiąga poziom używek za niecałe 500 zł. Pomyśl jaki gramofon używany miałbyś w swoim budżecie albo jaką wkładkę byś zmieścił w cenie używki tej klasy :lol:
uff, chociaz tyle :) Co do kwoty to zdaje sobie z tego sprawe, ze uzywki po prostu sie oplaca finansowo. Obecny wzmacniacz kupilem uzywke. Podobnie jest z autami - do nowego mnie ciezko by mnie bylo przekonac, 3-5 letnie najchetniej ale znowu w 10letnim zaczynają sie dziać cuda.

Dobra ale wracajac do gramofonow. To jak to jest z brzmieniem ? Czy są wkladki, ktore bardziej "ocieplają" dzwiek inne są bardziej "ostre" ? czy ktos wie jak grają te wkladki Regi - czy warto cos doplacic czy lepiej zostac przy podstawowej. Czy moze na moją reszte toru i tak nie ma to znaczenia bo nie uslysze roznicy na nim ? Dzieki
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy to dobry wybor ?

#11

Post autor: Myszor »

Tylko dla pewnosci....wiesz że to zwykły manual ? Że obroty zmienia się przekładając pasek napędu ? Że ramię nie ma headshella ani bardziej zaawansowanych regulacji ? Tak tylko pytam żeby potem nie było, że Ci nikt nie powiedział ;)
decybel
Posty: 21
Rejestracja: 02 cze 2018, 15:32

Re: czy to dobry wybor ?

#12

Post autor: decybel »

Myszor pisze:
03 cze 2018, 18:52
Tylko dla pewnosci....wiesz że to zwykły manual ? Że obroty zmienia się przekładając pasek napędu ? Że ramię nie ma headshella ani bardziej zaawansowanych regulacji ? Tak tylko pytam żeby potem nie było, że Ci nikt nie powiedział ;)
że manual to chyba rozumiem, ze wszystko trzeba recznie obslugiwac, nie mam doswiadczenia czy to wielki problem, moge sie domyslec, ze i tak strony automat mi nie zmieni :) No te obroty to tez wiem, to mi sie wydaje moze byc problematyczne tylko tez czytalem (moze blednie), ze wiekszosc LP jest w 33, a EPki mnie nie interesuja.

Co do headshella to powiem szczerze nie wiem o co chodzi ;) a bardziej zaawansowane regulacje to jakie np i co mi dają ? Czytalem, ze siłą nacisku mozna delikatnie wplywac na brzmienie ale to chyba bedzie mozliwe ?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: czy to dobry wybor ?

#13

Post autor: Obywatel »

Myszor pisze:
03 cze 2018, 18:52
Że obroty zmienia się przekładając pasek napędu ?
Można za 'drobną' kwotę dokupić jakiś pierdolnik, dzięki któremu zmiana 33/45 dokonuje się elektronicznie, ale moim zdaniem to jest lekka kpina z klienta. To coś jakby we wczesnych Fiatach 126p napisać w instrukcji, że odpalanie odbywa się za pomocą kija od szczotki, ale za dopłatą można mieć linkę do odpalania z kabiny :lol: To jest mniej więcej taki właśnie poziom gównianych oszczędności przez marketingowców zwany 'ideą minimalizmu'.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy to dobry wybor ?

#14

Post autor: Myszor »

Sporo LP jest wydawanych jako 2x45rpm. Choćby ostatni deep purple. Tam gdzie chcieli jakość dzwięku podnieść.
Manual nie wylączy się po odtworzeniu płyty. Musisz być czujny i sam to zrobić ręcznie. Lepiej nie spać :)
Headshell to ta główka na końcu ramienia. Wiele osób ma kilka wkladek na headshellach i sobie zmienia jak chce.
Tam trzeba wszystko poodłączać by zmienić wkładke.
Na regulacje w sumie nie musisz patrzeć ale moze kiedyś bedziesz chciał.
decybel
Posty: 21
Rejestracja: 02 cze 2018, 15:32

Re: czy to dobry wybor ?

#15

Post autor: decybel »

Obywatel pisze:
03 cze 2018, 19:23
Można za 'drobną' kwotę dokupić jakiś pierdolnik, dzięki któremu zmiana 33/45 dokonuje się elektronicznie, ale moim zdaniem to jest lekka kpina z klienta. To coś jakby we wczesnych Fiatach 126p napisać w instrukcji, że odpalanie odbywa się za pomocą kija od szczotki, ale za dopłatą można mieć linkę do odpalania z kabiny :lol: To jest mniej więcej taki właśnie poziom gównianych oszczędności przez marketingowców zwany 'ideą minimalizmu'.
tak widzialem ten zasilacz. No cóż taka polityka, jak patrze na ceny zasilaczy liniowych nawet tych Polskiej produkcji to wcale nie jest tania zabawa, tu pewnie za marke sobie doliczają itd itp. Ale minimalizm to nie wiem jak rozumiesz ale raczej chodzi o wizualne aspekty co jak mowilem kwestia gustu jeden lubi gładzie w domu, drugi wzorzyste tapety albo boazerie.
Myszor pisze:
03 cze 2018, 19:25
Sporo LP jest wydawanych jako 2x45rpm. Choćby ostatni deep purple. Tam gdzie chcieli jakość dzwięku podnieść.
Manual nie wylączy się po odtworzeniu płyty. Musisz być czujny i sam to zrobić ręcznie. Lepiej nie spać :)
Headshell to ta główka na końcu ramienia. Wiele osób ma kilka wkladek na headshellach i sobie zmienia jak chce.
Tam trzeba wszystko poodłączać by zmienić wkładke.
Na regulacje w sumie nie musisz patrzeć ale moze kiedyś bedziesz chciał.
z paskiem sobie poradze, gorzej z zona jak bede miec takie plyty - Poki co mamy jedną - kupiona "na przynete" w biedrze bardziej dla niej niż dla mnie :)

no ten headshell ciekawy moze byc jakby miec kilka wkladek, nie wiem ciezko w sumie stwierdzic jak to bedzie po mojej stronie wygladac :) Szczerze wolalbym miec jedna wkladke co bedzie brzmiala dobrze i sie tym nie przejmowac. Play i tyle. (ale "jaka w koncu wkladke wybrac ?" :) )

Co do zasypiania przy manualu - to grozi jakimis uszkodzeniami gramofonu/wkladki ? czy po prostu sie zapetli ostatni rowek ?
ODPOWIEDZ