Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Sinuhe
Posty: 49
Rejestracja: 14 lut 2018, 14:37

Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#1

Post autor: Sinuhe »

Jako kompletny laik chciałbym zadać pytanie dotyczące zakupu gramofonu.

Nie zakładam póki co żadnej sumy, gdyż potrzebuję i tej informacji w jakim przedziale cenowym poruszać się, aby i to, co mam mnie nie ograniczało, i sam gramofon też nie był najsłabszym elementem.

Sprzęt, którym dysponuję to:
- Cambridge Audio Azur 351A
- Monitory Pylon Audio Opal
- składam preamp gramofonowy na lampach (ze strony skarabo), mam za sobą gitarowy 100W dwukanałowiec, toteż kompletnym laikiem nie jestem.

Jakie gramofony proponujecie, aby z czystym sumieniem móc podłączyć je do powyższego, skromnego zestawu?
Zdaję sobie sprawę, że to nie rzuca na kolana, ale to mam.

Muzyki słucham dużo, czy wręcz bardzo dużo - także pod kątem jakości nagrania. Akurat w moim zestawie odtwarzacz CD Azur 351C uważam za najsłabszy element, jeżeli ma to stanowić jakiś punkt odniesienia (brzmi dość "chudo", jak dla mnie). Szczególnie metal wydaje się jakiś "zabawkowy". Stareńki tuner zjada go od razu :)
Oczywiście biorę pod uwagę starocie po remoncie i nie mam ambicji do błyszczenia w towarzystwie posiadanym sprzętem.
Jeżeli ktoś uważa, że wystarczy dać parę stówek za podstawową maszynę i nawet później dokupić przyzwoitą wkładkę, to czemu nie.
Jeżeli nie ma się co oglądać za sprzętem tańszym, powiedzmy, niż np. 2 kPLN, to też mogę wziąć pod uwagę.
Choć przy rozpoczynaniu przygody wolałbym oswoić się na czymś niezbyt drogim, ale adekwatnym do reszty toru.

Raczej przewiduję automat/półautomat, nie boję się grzebania, kręcenia, modyfikowania i regulowania (ale w sprawnym sprzęcie).
Muzyka: jazz, blues, funk, rock, metal. Czasem tzw. poważna.
Lubię wyraźny, chrupiący bas, czytelność i melodyjność brzmienia.

No i nie spieszy mi się - na pewno nie będę nic kupował szybko, na łapu capu i spokojnie mogę zabrać się do tego za miesiąc, dwa...
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#2

Post autor: kriss »

Kwestia jest taka ile chcesz wydać na gramofon.
Żadne z nowych nawet za 2000 nie są na forum polecane, gdyż kupując używany można miec całkiem fajny sprzęt nawet za 300-500 zł ktory przebije te nowe wynalazki.
Jest również dział polecanych gramofonów jak również wątki zakupowe podzielone na przedziały kwotowe. Szukaj tych , które sie podobają, wklejaj linki i koledzy poradzą co omijac a co warte jest zakupu.
Sinuhe
Posty: 49
Rejestracja: 14 lut 2018, 14:37

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#3

Post autor: Sinuhe »

Myślę o używce.

Bardziej mi chodzi o to, czy taki używany za owe 300-500 będzie ok w połączeniu z resztą mojego sprzętu. Czy patrzeć na coś za 1000, 1500, 2000, więcej?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#4

Post autor: darkman »

Sinuhe pisze:
13 mar 2018, 11:34
Akurat w moim zestawie odtwarzacz CD Azur 351C uważam za najsłabszy element, jeżeli ma to stanowić jakiś punkt odniesienia (brzmi dość "chudo", jak dla mnie). Szczególnie metal wydaje się jakiś "zabawkowy". Stareńki tuner zjada go od razu :)
Bynajmniej. (i)Po co ten ranking? Masz bardzo fajny CD z przetwornikiem Wolfson WM8728 i nie jest to słaby punkt. Gorzej ze wzmakiem, bo typowe brzmienie brytyjskie i wysokie, to co muli i chudzi to właśnie wzmak, którego brzmienie jest mimo ekspozycji górnego pasma - 'wycofane'.
Ale generalnie to przesadzasz.. i o co chodzi z tym tunerem? Porównujesz tuner ze swoim wzmacniaczem?
Może chodzi o amplituner? No tutaj nic dziwnego, istnieją amplitunery z epoki, które kładą na łopatki cały Twój tor wraz z nieposiadanym jeszcze gramofonem.
Nie obraź się ale nie pisz czegoś, czego nie wiesz lub nie jesteś pewien.

Co do gramofonu, to w podanej kategorii cenowej.. szerokiej dość masz duże pole do poszukiwań.
konstruowany pre lampowy powinien zrobić dobrze Twojemu wzmakowi i "dodać mu jadu", więc się nie przejmuj tymczasem. Będzie dobrze.
Wybierz jakieś gramofony z kat. cenowych i wizualnie podaj swoje typy. .. dobra spadam.. do roboty :roll:
Sinuhe pisze:
13 mar 2018, 11:34
Lubię wyraźny, chrupiący bas, czytelność i melodyjność brzmienia.
Fanie, że podajesz, ale co to ma do gramofonu? = wkładka i reszta toru. To poźniej.. będziemy wałkować :D
Sinuhe
Posty: 49
Rejestracja: 14 lut 2018, 14:37

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#5

Post autor: Sinuhe »

Nie porównuję tunera ze wzmacniaczem, ale z CD.
Na tym samym wzmaku Acoustic Research T-06 brzmi ciekawiej, niż wzmiankowany CD.

Ale ok, póki co, jak widzę mam coś typować a forum się odniesie.
Toteż tak zrobię.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#6

Post autor: kriss »

Uważam , że 500 -700 będzie ok , zachcesz więcej i lepiej to zmienisz. Pamiętaj że dobra wkładka z dobrą igłą to podstawa tego co sie wydobywa z gramofou i to tez jest wydatek.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2018, 13:31 przez kriss, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#7

Post autor: darkman »

Sinuhe@; Bo to radio jest :) To porównaj jeszcze z telewizorem i pralką. :D
No tak właśnie, wrzuć jakieś swoje typy gramofonów i sprecyzuj budżet. Uwzględnij wkładkę (koszt).
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#8

Post autor: Regsoft »

Sinuhe pisze:
13 mar 2018, 11:34
Jakie gramofony proponujecie
Przede wszystkim takie co nie będą niszczyły płyt. Generalnie używki od ok. 400 zł choć bywają i tańsze OK. Cena zależy nie tylko od klasy modelu ale stanu i ogólnie przyjętych kanonów piękna :lol:

Do tego wkładka za min. 150 zł (nowa lub niewiele tańsza nowa igła jak wkładka jest OK) ...
Sinuhe pisze:
13 mar 2018, 11:34
Zdaję sobie sprawę, że to nie rzuca na kolana
A powinien ... niezależnie od tego ile na niego wydasz ... inaczej to może oznaczać, że może warto coś zmienić ... niekoniecznie na droższe ... :D
Sinuhe pisze:
13 mar 2018, 11:34
parę stówek za podstawową maszynę i nawet później dokupić przyzwoitą wkładkę
Wkładka jest ważna. Głównie igła. Ale łączenie najtańszego gramofonu z super wkładką niekoniecznie ma sens. Zadaniem gramofonu jest zapewnić wkładce prawidłowe warunki działania. Te lepsze potrafią być nie tylko wymagające od gramofonów ale i sporo tracić przy niedopasowaniu. Szczególnie w odniesieniu do ich ceny :roll:

Trochę naciągając. Jak planujesz wkładki za 1500 zł to nie pakuj do gramofonów za 500 zł. No chyba, że to okazyjnie zakupiony gramofon do niewielkiego serwisu lub super model ale trochę przemielony przez strych i psa sąsiadów ... :lol:
Sinuhe pisze:
13 mar 2018, 11:34
Lubię wyraźny, chrupiący bas, czytelność i melodyjność brzmienia.
To już kwestia dobrania wkładki ...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#9

Post autor: Wojtek »

Nie wiem czym jest chrupiący bas, ale chyba nie chciałbym takowego słyszeć w swoim systemie :?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#10

Post autor: darkman »

Może się uda wygładzić jakoś to chrupanie kości przy doborze wkładki :)
Też bym tego nie chciał u siebie, ale może chodzić o punktowość, choć też nie rozumiem tego określenia. Czarli jest dobry w kwiecistej wymowie audio to pewnie wytłumaczy :shifty: .
Sinuhe
Posty: 49
Rejestracja: 14 lut 2018, 14:37

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#11

Post autor: Sinuhe »

Panowie...

Jestem wychowany na sprzęcie gitarowym, hi-gain, wszelakich zgrzytach, fuzzach, crunchach, distortionach itd.
Chodzi mi o bas szybki, konturowy i wyraźny - nie o długie, rozmyte booommmmm...
Toteż wybaczcie naprędce tworzoną nomenklaturę.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#12

Post autor: darkman »

Eee, to Foley od Milesa albo Flea, bo Marcus Miller może być za cienki... hm.. mam!: Wojtek Pilichowski i nie maha we wsi! :character-bart:
ale, ale .. wdzizałem takiego chłopaka z Czech, parę lat temu w Dekadzie u nas we wsi, no q`rde dawał radę z czadem i przytupem jako sideman wówczas Laboratorium. Klasa! Tego bierz na bas.

No co? Miesiąc już jesteś na forum, to otrzaskany i ociosany. Możemy podworować :D
BTW, Damian po co Ci zresztą gramofon :?: , jak ten tuner tak ładnie u Ciebie gra? :mrgreen:
Sinuhe
Posty: 49
Rejestracja: 14 lut 2018, 14:37

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#13

Post autor: Sinuhe »

Jako kolejne źródło...

Dworujcie, zieleni muszą przejść okres frycowego :P
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#14

Post autor: darkman »

Nie, nie. Źle mnie zrozumiałeś. Wyraźnie Ciebie oddzieliłem od wstępniaków, którzy się obrażają po pierwszym poście, rzucą parę niewybrednych inwektyw z rynsztoka i tyle ich potem widać na forum.
Frycowe masz już za sobą. Spoko.

Wybieraj teraz to się odzielenisz w wyniku czytania krytyki swoich wyborów, a ogarniesz pomału kwestię.
Bez wybierania i sugestii/linki/modele/, chłopaki Ci nie pomogą. rusz temat to dostaniesz, zapewne jakieś propozycje alternatywne do swoich i o to chodzi.
Rzuć Pan jakąś marką/brandem, który się Tobie podoba: np Wirpol, Zanussi, Saratow? ;)i mrozimy na całe majty.
Sinuhe
Posty: 49
Rejestracja: 14 lut 2018, 14:37

Re: Zakup gramofonu - uzupełnienie zestawu audio

#15

Post autor: Sinuhe »

Póki co zmieniliście moje podejście, gdyż brałem pod uwagę wybór jakiegoś docelowego modelu, zorganizowanie kwoty i polowanie. W tej kolejności.
Aktualnie - zacznę od zorganizowania kwoty, zobaczenia, co dostępne w jej obrębie a następnie zaprezentowania potencjalnych wyborów.
ODPOWIEDZ