Filcowe kapsle

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Filcowe kapsle

#1

Post autor: Myszor »

Mam pytanie do kgos kto się zna bądź kombinował.
Kolumny mają kolce,a pod kolcami takie podkładki ciężkie z dziurką na kolec.
Tak się zastanawiałem czy te podkładki od spodu podkleić filcem czy to głupi poomysł ?
Cel jest ofzywiście taki by drgania głośników nie przenosiły się na podłogę.
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9648
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Re: Filcowe kapsle

#2

Post autor: Cracker »

20160502_173423.jpg
Myszor , ja mam coś takiego jak na zdjęciu.
Białe kapsle, jak je nazywasz zrobiłem z teflonu i podkleiłem gumą (czarne krążki pod teflonem) .
Teflon doskonale tłumi drgania a guma świetnie trzyma się drewnianej podłogi i zapobiega ślizganiu się głośników.
Filc jakoś mnie nie przekonuje.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2016, 00:29 przez Cracker, łącznie zmieniany 1 raz.
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Filcowe kapsle

#3

Post autor: cooledit »

Ja wykorzystuję filc w dwojaki sposób.
- Pod kolumnami leżą płyty granitowe a te z kolei na kawałkach filcu. Jest trochę spowodowane tym, że podłoga jest drewniana a filc ma ją zabezpieczyć przed ewentualnym porysowaniem przez płyty.
- Drugie to samoprzylepne krążki filcowe zastosowane pod kolcami subwoofera który też stoi na cienkiej płycie granitowej. Ale tu powód jest troszkę inny. Subwoofer podczas pracy wędrował sobie po płycie i spadał z niej. Teraz kolce siedzą w filcu i jest ok. Sama płyta z kolei spoczywa na krążkach Vibrapod ( http://www.highfidelity.pl/artykuly/0410/vibrapod.html ) co dodatkowo izoluje subwoofer od podłoża.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filcowe kapsle

#4

Post autor: Myszor »

Fajne te twoje podkładki Cracker.
Nad płytami z granitu pomyślę ale mają ten minus że zabierają więcej miejsca bo muszą być większe niż rozkład kolców no i psują trochę widok.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Filcowe kapsle

#5

Post autor: cooledit »

Wszystko jest kwestią gustu albo zapotrzebowania. Jeden woli kolce na podkładkach, drugi kolce na granicie a trzeci wybierze nóżki żelowe bo i takie są dostępne.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filcowe kapsle

#6

Post autor: Myszor »

Nie zapomniałem.
Poszedłem za radą cooledita i wstawiłem oryginalne kapsle do vibrapodów.
Drgania przenoszone na podłogę (i na gramofon ) wyraźnie się zmniejszyły.
Nie wygląda to tak ładnie jak u Crackera ale jak się nie ma co się lubi...
Czytałem gdzieś, że viprapody potrafią zostawić ślady na drewnie. Cooledit potwierdzasz ?
Załączniki
image.jpeg
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Filcowe kapsle

#7

Post autor: cooledit »

Tego potwierdzić niestety nie mogę, bo u mnie leżą na czarnej pycie meblowej. Gdy jakiś czas temu po kilku latach leżenia w jednym miejscu musiałem przesunąć lekko krążki to nie stwierdziłem nawet lekkiego efektu przyklejenia się do podłoża. Leżały jakbym je przed chwilą tam położył. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że są one wykonane z czarnej i dość miękkiej gumy to faktycznie o dłuższym leżeniu w jednym miejscu mogą takowy ślad na jasnym podłożu - jak podłoga na zdjęciu w poście powyżej - zostawiać. Jakie z tego wyjście? Raz na jakiś czas przetrzeć miejsce ich spoczynku jakąś wilgotną szmatką. Czy to faktycznie zadziała to nie wiem ale spróbować nie zaszkodzi.

Myszor, pozwolę sobie na małą radę patrząc na twoje zdjęcie. Myślę że lepszy efekt w tłumieniu byłby gdybyś obrócił Vibrapody a na nich położył krążki metalowe o średnicy niewiele większej od Vibra. Aby uniknąć przesuwania kolumn na środku krążków nawiercić mały dołek.Tak jak w fabrycznych podstawkach pod kolce.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Filcowe kapsle

#8

Post autor: Pawelec »

cooledit pisze: Myszor, pozwolę sobie na małą radę patrząc na twoje zdjęcie.
Coś w tym jest, jeżeli chodzi o "fenomen" Vibrapodu to polega on na wykorzystaniu kształtu a przede wszystkim części wypukłej podstawki, która spełnia zasadniczą rolę antywibracyjną. Twoje rozwiązanie niczym prócz wyglądu nie różni się od podkładki wyciętej z kawałka gumy ;)
http://www.elecaudio.com/fr/content/12-vibrapod
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filcowe kapsle

#9

Post autor: Myszor »

Nie do końca bo efekt jest całkiem dobry. Kapsle nie dotykają podłogi. Musiałbym mieć takie kapsle jak na fotce Pawelca. Poszukam odpowiedniego rozmiaru zatem.
Albo wykonać platformę jak tu: https://www.google.pl/search?q=vibrapod ... expPzFM%3A
Ale to mniej mi się podoba wizualnie.
Dzięki !
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Filcowe kapsle

#10

Post autor: cooledit »

Możliwości "aranżacyjnych" jest na szczęście wiele i wszystkie prowadzą do celu.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filcowe kapsle

#11

Post autor: Myszor »

40mm podstawki pod kolce zamówione. Dam znać jak wyszło. Powinno być jak na tej fotce Pawła.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Filcowe kapsle

#12

Post autor: cooledit »

A z jakiego materiału jeśli wolno spytać ?
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filcowe kapsle

#13

Post autor: Myszor »

Stalowe.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Filcowe kapsle

#14

Post autor: cooledit »

Czysta czy chromo-nikiel, że już będę tak brutalnie dociekliwy ?
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filcowe kapsle

#15

Post autor: Myszor »

Nie wiem. Czarne takie. A co to za różnica skoro i tak będą na cibrapodsach leżeć?
ODPOWIEDZ