"Lekko" brzmiące monitory

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

"Lekko" brzmiące monitory

#1

Post autor: Tarkus »

Od kilkunastu lat jestem posiadaczem kolumn głośnikowych Paradigm Monitor 3 v2. Bardzo dobrze sprawiały się one (mimo niedużego pomieszczenia, w którym grają) ze wzmacniaczem Kenwood KA-60. Jednak ostatnio odebrałem z gruntownej renowacji mój kupiony jakieś dwa lata temu za bezcen wzmacniacz Luxman L-5. Brzmi on o klasę lepiej od poprzednika, tylko... no właśnie! Z tym wzmacniaczem te konkretne kolumny dostają okropnie "masywnego" brzmienia, które przy dłuższym słuchaniu po prostu jest męczące. Dlatego zastanawiam się nad zmianą kolumn. Czy ktoś byłby w stanie polecić mi jakiś konkretny model lub choć markę? Wzmacniacz przy 8 ohm daje 60W na kanał, a brzmi... jak Luxman. ;) PS. Nie chodzi o kolumny "twarde" czy "przesopranowane", góra w obecnej konfiguracji też jest "przyciężka". Chodzi o coś, co w tym zestawieniu zagra po prostu naturalnie.
I przy okazji: czy znacie w obszarze m-dzy Krakowem i Katowicami jakieś sklepy prowadzące jednocześnie komis, które mogłyby wziąć moje aktualne kolumny w rozliczeniu? (Kolumny są w bardzo dobrym stanie, nie były przeciążane ani nadwerężane w inny sposób, jakieś 4 lata temu przeszły przegląd i konserwację w firmowym serwisie.) Ponieważ w obecnej chwili (powiedzmy, że zakup może poczekać miesiąc czy dwa lub nawet dłużej) nie mogę wyłożyć wiele więcej niż 1000 zł, takie rozwiązanie rozszerzyłoby ewentualne pole wyboru.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

"Lekko" brzmiące monitory

#2

Post autor: KUTI »

Nie wiem czy to dobry pomysł, żeby oddawać je w rozliczeniu. Pomyśl lepiej o cenie i wstaw post a na forum, myślę że to będzie dla Ciebie lepsze rozwiązanie...
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

"Lekko" brzmiące monitory

#3

Post autor: Tarkus »

Dzięki, pomyślę o tym.
Jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Inne kolumny, których używałem w tymże pomieszczeniu, były konstrukcjami zamkniętymi, Paradigmy zaś mają bass-reflex (przedni).
Zastanawia mnie, czy problem, z jakim się stykam - "przegięty" dół (wydaje się, że Luxman go podwoił w porównaniu z Kenwoodem), "nachalna" góra (mimo, że jest jej "mniej" i że z pozoru jest "miększa") - jest typowy dla Paradigma, czy też jest to specyfika konstrukcji otwartych w małym pomieszczeniu. Oczywiście, może być to też kwestia niedobrania charakterystyki kolumn do charakterystyki wzmacniacza. Ktoś ma jakieś sugestie?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

"Lekko" brzmiące monitory

#4

Post autor: Waluch »

Miałem Paradigm Monitor 3 v2 (grały z dominującm basem i drażniącą górą), po pewnym czasie zostały poddane gruntownej modyfikacji (wymiana głośników wysokotonowych na Vifę, nowe zwrotnice, okablowanie, zaślepienie BReflexu), po tych zmianach to były zupełnie nowe, lepsze kolumny. - ale to tak na margin.

Wygląda na to,że u Ciebie problemem jest akustyka, ewentualnie ustawienie kolumn. Spróbuj ustawić je na standach w innym miejscu pokoju. Jeśli natomiast koniecznie chcesz je wymienić, sugeruję kupno konstrukcji zamkniętej np. coś z monitorów Cantona.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: "Lekko" brzmiące monitory

#5

Post autor: Tarkus »

Waluch pisze:Miałem Paradigm Monitor 3 v2 (grały z dominującm basem i drażniącą górą),
Dokładnie tak! Lepiej bym tego nie ujął. Tylko, że ujawniło się to dopiero z Luxmanem; Kenwood widocznie miał mniej basu i "subtelniejszy" sopran.
Waluch pisze:po pewnym czasie zostały poddane gruntownej modyfikacji (wymiana głośników wysokotonowych na Vifę, nowe zwrotnice, okablowanie, zaślepienie BReflexu), po tych zmianach to były zupełnie nowe, lepsze kolumny.
Czytałem o takiej modyfikacji, ale nie sądziłem, że to aż tyle poprawia. Tylko o zaślepieniu bass-reflexu nie słyszałem, natomiast, owszem, o usztywnieniu konstrukcji i dodatkowym wygłuszeniu obudowy. Niestety, nie wiem, kto coś takiego robi. Pytałem w jednej firmie w pobliżu, ale oni akurat nie modyfikują tego modelu.
Waluch pisze:Wygląda na to,że u Ciebie problemem jest akustyka, ewentualnie ustawienie kolumn. Spróbuj ustawić je na standach w innym miejscu pokoju.
Nie ma szans. W tej chwili mogą stać tam, gdzie stoją lub nigdzie. W przyszłości być może będzie to grało w większym metrażu, a wtedy nie wiem, czy nie pomyślę o podłogówkach. Ale to dalsza perspektywa.
Waluch pisze:Jeśli natomiast koniecznie chcesz je wymienić, sugeruję kupno konstrukcji zamkniętej np. coś z monitorów Cantona.
Tak, konstrukcja zamknięta to może być to. Albo można by pomyśleć o modyfikacji tych Paradigmów, to byłoby dużo tańsze (i potencjalnie efektywniejsze) rozwiązanie.
EDYCJA: Może ktoś z Forumowiczów zna jakiegoś dobrego fachowca w obszarze od Krakowa do mniej więcej Katowic, który stuningowałby moje Paradigmy?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

"Lekko" brzmiące monitory

#6

Post autor: Arkadyo »

Znalazłeś coś w miejsce tych paradigmów? Na serwisie OLX wiszą w tej chwili kolumny diy 2 drozne na Monacor sph 165 kep i metalowym Seas 27 bodajże tbfc/g na górze. Kolumny są za 7,5 stówki do wyrwania a to koszt praktycznie samych kepów.
Aż dziw mnie bierze ze tak długa wiszą bo firmowe konstrukcje w tej klasie przetworników to grubo ponad 3 kafle.
Gdybym nie miał podobnej klasy kolumn w domu nawet moment bym sie nie wahał
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

"Lekko" brzmiące monitory

#7

Post autor: Tarkus »

Tylko, że mnie są potrzebne monitory. :(
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

"Lekko" brzmiące monitory

#8

Post autor: Arkadyo »

Jaki masz budżet na zmianę?
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

"Lekko" brzmiące monitory

#9

Post autor: Wojtek »

Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ