"Sprzęga" głośniki na gramofonie

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
garbeniek
Posty: 22
Rejestracja: 07 gru 2014, 16:01

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#1

Post autor: garbeniek »

Witam, dzisiaj odebrałem gramofon DENON DP-300F, została w nim zamontowana i skalibrowana wkładka Ortofon Red 2M.
Ogólnie wszystko pięknie lecz przy słuchaniu winyla gdzie jest troche więcej basu i da się troche więcej mocy na wzmacniaczu np 2/5, to zaczyna "sprzęgać" głośniki i trzeba momentalnie ściszyć.
Zabiegi takie jak zmniejszenie gałki basu na wzmacniaczu i korektorze od głośnikow pomagają w ten sposób, że mozna dać więcej głośności ale w końcu i tak zacznie sprzęgać głośniki.

Poprzez sprzęganie - mam namyśli takie buczenie al a wibrowanie w kolumnach nie wiem czy fachowo to nazwałem, mam nadzieje, że będziecie wiedzieć o co chodzi :doh:
Czy jest możliwe, że źle podpieli wkładkę? Lub za mocno dociska nie wiem :(

Przy słuchaniu z CD nie ma w ogóle tego problemu.

Denon PMA-1500AE
Bose 901 III + korektor
Denon DP-300F+ortofon red2m.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Żródła problemu mogą być zasadniczo dwa:

- niedopasowanie wkładki do ramienia - rezonans ramienia wypada w paśmie słyszalnym (tu raczej nie to jest problemem),
- gramofon stoi w miejscu, na które przenoszone są drgania od kolumn.

Postaw gramofon w innym miejscu, podłóż pod nóżki coś co będzie go izolowało od drgań. Możesz też spróbować przesunąć kolumny.
garbeniek
Posty: 22
Rejestracja: 07 gru 2014, 16:01

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#3

Post autor: garbeniek »

Ogólnie do problemu dokładają głośniki, które są w systemie direct reflecting system.
Zauważyłem, że zamknięcie pokrywy plastikowej jak by troche pomogło, oraz powolne podgłaśnianie.
Spróbuje podłożyć jakieś paprochy pod gramofon
ale problem chyba już znany tylko kwestia wyeliminowania go :violin: :dance:
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#4

Post autor: zbyszek1982 »

Podłóż podwójne podkładki filcowe pod nóżki gramofonu to powinno pomóc. Warto go też postawić tak, żeby nie był pośrodku między kolumnami.
garbeniek
Posty: 22
Rejestracja: 07 gru 2014, 16:01

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#5

Post autor: garbeniek »

Plan rozmieszczenia sprzętu jest jak na załączonym obrazku - tak mniej więcej.
Postaram się coś podłożyć pod gramofon tylko takie filce zwykłe to boje się, że gramofon nie będzie równy.
Dodam, że sprzęt oraz gramofon jest na szafce podwieszanej (wisi na scianie nie ma kontaktu z zolem) i samo zamknięcie drzwiczek już powodowało "sprzęganie" przy w miare głośnym słuchaniu :<

Nie sądziłem, że 2M red w porównaniu do oryginalnie montowanej w DP-300F będzie aż tak czuły

Obrazek
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#6

Post autor: zbyszek1982 »

Po co Ci 5m baza stereo?
Przestaw lewą kolumnę o 1m-2m w prawo i odsuń obydwie kolumny od ściany, chociaż na 50cm.
garbeniek
Posty: 22
Rejestracja: 07 gru 2014, 16:01

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#7

Post autor: garbeniek »

Kurde zapomniałem zaznaczyć, że są odsunięte ok 40cm od ściany a przybliżyć za bardzo nie mam jak bo pomiędzy nimi są okna albo bardziej coś takiego jak na obrazku.
Chyba, że w tej przerwie pomiędzy dwoma oknami lecz ta przerwa - ściana ma tylko metr szerokości

Obrazek
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#8

Post autor: zbyszek1982 »

Może wystarczy skierować kolumny nieco do środka. Musisz potestować różne ustawienia.
garbeniek
Posty: 22
Rejestracja: 07 gru 2014, 16:01

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#9

Post autor: garbeniek »

Tylko wtedy one tracą swój urok odbijania dzwieku od ściany za nimi, bo własnie z tego słyną Bose 901
Na obecna chwile wykombinuje, żeby coś podłożyć pod gramofon.
Też dużo zależy od winyla, koncert ACDC dość szybko sprzęgało a Bee Geesów już nie koniecznie chociaż wiadomo - podlufotwało by się moc to tak, więc na obecna chwile pozostaje pilnowanie mi gałek do czasu podłożenia czegoś pod gramofon.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#10

Post autor: chudy_b »

Na poduszce go na chwilę połóż, albo na kocu, będziesz wiedział czy problem leży w sprzęganiu przez podstawę, czy nie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#11

Post autor: Wojtek »

garbeniek pisze:i skalibrowana wkładka Ortofon Red 2M.
Czyli ustaw ją sobie jeszcze raz w domu ;) Samo wyważenie ramienia powinno wystarczyć.

Kwestia przenoszącego się rezonansu jest zasadna, ale jakoś mam takie przeczucie, że nie rozwiąże to problemu buczenia i falujących membran, w tym wypadku.

Korzystasz z preampa wbudowanego w gramofon czy tego w wzmacniaczu? Jeśli to drugie (a raczej jest to lepsza opcja z tych dwóch) to pamiętaj by przełączyć wzmacniacz na wkładkę MM, a nie MC.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
garbeniek
Posty: 22
Rejestracja: 07 gru 2014, 16:01

Re: "Sprzęga" głośniki na gramofonie

#12

Post autor: garbeniek »

Preamp z wzmacniacza, ustawiona wkładka MM.
Jak tylko dorwę jakąś dokładną wagę to postaram się jeszcze samemu wyważyć.

Jeszcze apropo samej wkładki.
Czy wkładka ulega procesowi "wygrzewania" czyli, że po jakimś czasie od nowości zaczyna grać ciute lepiej?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#13

Post autor: chudy_b »

Pewnie jest to różnie dla różnych wkładek. Z mojego doświadczenia z wkładkami AT, po przegraniu 3-4 płyt słychać bardzo wyraźną poprawę. Potem już to docieranie dzieje się wolniej i mniej zauważalnie. Dotyczy to nie tylko nowej wkładki, ale także zmian w jej ustawieniu. Przynajmniej ja mam takie wrażenie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#14

Post autor: Wojtek »

garbeniek pisze:Jak tylko dorwę jakąś dokładną wagę to postaram się jeszcze samemu wyważyć.
Daj spokój z wagą. Po prostu sprawdź czy przy ustawieniu 0g ramię nadal trzyma idealną równowagę po transporcie ze sklepu.
garbeniek pisze:Czy wkładka ulega procesowi "wygrzewania" czyli, że po jakimś czasie od nowości zaczyna grać ciute lepiej?
Tak, choć nie ma reguły. Igła też się musi ułożyć.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

"Sprzęga" głośniki na gramofonie

#15

Post autor: chrzan49 »

Każdy sprzęt a audio nie jest wyjątkiem musi sie ulożyć.Kiedyś w fabrykach sprzęt był wygrzewany.Teraz zapewne chińskie lapki jeszce ciepłe z taśmy pakuja w karton i wio za morza i oceany.
T
ODPOWIEDZ