1 wzmacniacz - 2 pary głośników (za i przeciw)

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dadum
Posty: 56
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:17
Gramofon: Uher PS 950
Lokalizacja: Kraków

1 wzmacniacz - 2 pary głośników (za i przeciw)

#1

Post autor: Dadum »

Forum nie tętni życiem, więc zamiast dolepiać się do któregoś z pokrewnych tematów, stworzyłem nowy. W lipcu stałem się szczęśliwym posiadaczem gramofonu Uher PS-950 i wzmacniacza Technics SU-7700K, co zresztą było możliwe dzięki wiedzy i pomocy wziętej z forum (wątek gramofon do 500zł). 8-)

Sprzęt podłączyłem bez problemów - początkowo miałem całość oprzeć o głośniki z kina domowego z braku innych, ale szczęśliwie natrafiłem na cmentarzysko kolumn na strychu, skąd wygrzebałem 2 stare Tonsile i 2 Soniacze model SS-A302/B - jednym słowem marnie. Rozłupane Tonsile zreaktywowałem tanim kosztem (wymiana wysoko i noskotonowców na ekono Alpharda), niestety na odsłuchu wysokie tony słychać jak przez watę, niskie w miarę (tak jak myślałem). Z braku finansów i tymczasowo postanowiłem podłączyć drugą parę głośników - konkretnie 1 głośnik Soniacza nad Tonsilem z lewej, z prawej jakaś dziadowska Unitra o małej mocy, która zastąpiła drugiego skapciałego Soniacza - szkoda go było naprawiać. :drool:
Jakkolwiek to wygląda, zabrzmiało o dziwo lepiej niż się spodziewałem. Druga para mniejszych głośników wspomogła Tonsile o wysokie tony, a Tonsile dokładają brakujące tym pierwszym basy. Oba zestawy osobno brzmią zwyczajnie źle, ale 4 na raz, jak na moje ucho tworzą tymczasowe przyjemne brzmienie, co zresztą zauważyli nawet moi znajomi - słucham głównie rocka/jazz-rocka. :D Niestety nie wiem, co to za wkładka Audio Technica w moim gramofonie - biała. Moje pytanie brzmi, czy takie posiłkowanie się drugim zestawem kolumn jest powszechne, czy jest to dobry ratunek dla dźwięku? Czy w przypadku kupienia kiedyś nowych/starych kolumn, jest sens dokładania drugiego zestawu? Czy lepiej kupić w przyszłości nową wkładkę dla polepszenia, czy sensowne głośniki? (wiem, głupie pytanie). :think:
Uher PS 950, Scott 330RL, AKAI AA-1150, Yamaha NS-200M.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

1 wzmacniacz - 2 pary głośników (za i przeciw)

#2

Post autor: vinylpiotrek »

Dadum pisze:Czy lepiej kupić w przyszłości nową wkładkę dla polepszenia, czy sensowne głośniki? (wiem, głupie pytanie).
Przede wszystkim głośniki, wkładkę może swoją drogą też warto, pytanie czy wymieniałeś w tej igłę i jeśli nie czy warto wkładać forsę w igłę do tej, czy od razu kupić lepszą wkładkę.
Przyczyną tak złego grania tych Tonsilo - Alpierdów, może być niedopasowanie zwrotnicy do przetworników.
Mając niezłe kolumny, nie ma sensu używać 2 zestawów na raz (chyba że robisz imprezę i chcesz nagłośnić 2 pokoje) ale czasem może być uzasadnione podłączenie 4 i używanie ich zamiennie.
PS
Dadum pisze: jakaś dziadowska Unitra o małej mocy
Tak, z ciekawości, co dokładnie?
Obrazek
Awatar użytkownika
Dadum
Posty: 56
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:17
Gramofon: Uher PS 950
Lokalizacja: Kraków

Re: 1 wzmacniacz - 2 pary głośników (za i przeciw)

#3

Post autor: Dadum »

Dzięki Piotrek. Niestety nie jestem w stanie podać modelu małej Unitry. Drugi głośnik coś na sobie posiadał, ale przepadł na strychu, może jeszcze go odszukam. Ten działający pocerowany jest taśmą izolacyjną i chyba zbliżam się do momentu, kiedy trzeba z tym skończyć i coś sensownego kupić (zdo 500 zł wystarcza, wtedy pewnie wyrzucę nawet Tonsile). Alpierdy były montowane w serwisie, myślę, że nie tyle niedopasowanie, co zwykłe tandeciarstwo sprzętu, który gra na tyle, na ile komponenty pozwalają (góra jest po prostu dramatycznie słaba jakościowo). ;)

Co do wkładki to w necie znalazłem tylko zdjęcie gramofonu, bez zbliżenia - http://www.google.pl/imgres?q=uher+ps+9 ... gDg&zoom=1

Może ktoś dostrzeże, co to za AT. :violin:
Uher PS 950, Scott 330RL, AKAI AA-1150, Yamaha NS-200M.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

1 wzmacniacz - 2 pary głośników (za i przeciw)

#4

Post autor: eenneell »

vinylpiotrek pisze:Tak, z ciekawości, co dokładnie?
Dadum pisze:Może ktoś dostrzeże, co to za AT. :violin:
Pokaż zdjęcia ;) wszyskiego...
Łatwiej będzie :(
Awatar użytkownika
Dadum
Posty: 56
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:17
Gramofon: Uher PS 950
Lokalizacja: Kraków

Re: 1 wzmacniacz - 2 pary głośników (za i przeciw)

#5

Post autor: Dadum »

Postaram się za jakiś czas. Ciężko tak od razu pstrykać foty z pracy ;)
Uher PS 950, Scott 330RL, AKAI AA-1150, Yamaha NS-200M.
Awatar użytkownika
Dadum
Posty: 56
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:17
Gramofon: Uher PS 950
Lokalizacja: Kraków

Re: 1 wzmacniacz - 2 pary głośników (za i przeciw)

#6

Post autor: Dadum »

Ten śmieszny głośniczek wygląda tak:
Obrazek
A to z kolei wkładka, którą otrzymałem z gramofonem:
Obrazek
Podejrzewam, że najsensowniej będzie ją za jakiś czas wymienić na coś preferowanego pod muzykę, której słucham. :dance:
W ramach ciekawostki - czy podpięcie kabli głośnikowych do pary na "Main" różni się czymkolwiek od podpięcia pod "Remote"? Czy nie ma to żadnego znaczenia dla dźwięku i jakie głośniki pod co podepnę? Może to oczywiste, ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia. :think:
Uher PS 950, Scott 330RL, AKAI AA-1150, Yamaha NS-200M.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

1 wzmacniacz - 2 pary głośników (za i przeciw)

#7

Post autor: Wojtek »

Dadum pisze:Forum nie tętni życiem
Odważna teza. Jeśli tak jest to ja nie wiem czemu tak długo zajmuje mi nadrabianie zaległości po tygodniowej nieobecności :D
Dadum pisze:Moje pytanie brzmi, czy takie posiłkowanie się drugim zestawem kolumn jest powszechne, czy jest to dobry ratunek dla dźwięku?
To zależy od kolumn, ale generalnie to jak się ma kolumny i taką możliwość to czemu z niej nie skorzystać? :)

Ta wkładka to AT-10.
Dadum pisze:W ramach ciekawostki - czy podpięcie kabli głośnikowych do pary na "Main" różni się czymkolwiek od podpięcia pod "Remote"?
Dźwiękowo? Nie.
Dadum pisze:Czy nie ma to żadnego znaczenia dla dźwięku i jakie głośniki pod co podepnę?
Zbyt ogólne pytanie. Nie każda kolumny muszą być kompatybilne z wzmacniaczem, tym bardziej w trybie pracy na 2 pary.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ