Brakuje mi zwrotnicy... "New Mildton 80"

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Brakuje mi zwrotnicy... "New Mildton 80"

#1

Post autor: pan_winyl »

Witam,

Kupiłem dziś kompletne kolumny głośnikowe "New Mildton 80", które po podłączeniu kompletnymi się nie okazały. Gdzie leży problem zapytacie, ano wykręciłem głośniki i okazało się że Twitter nie jest podłączony wcale, szerokopasmowy też na podłączony nie wygląda- wlutowany tylko jeden kabel, i wisi do tego takie szerokie walcowate coś, do którego wpięte są przewody niskotonowego głośnika i jeden wspomniany średniotonowego.



1.Moje pytanie brzmi- czy rzeczywiście brakuje mi zwrotnicy?
2.Jaką ew. zwrotnicę nabyć i gdzie?

Będę wdzięczny za wskazówki.
Zaznaczam że jestem totalnym laikiem jeśl chodzi o kolumny, czym wykazałem się niedawno w wątku o rezystencji głośników :P
Niemniej liczę na pomoc i fachowe porady.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#2

Post autor: pawel0777 »

pan_winyl pisze: Zaznaczam że jestem totalnym laikiem jeśl chodzi o kolumny, czym wykazałem się niedawno w wątku o rezystencji głośników :P
Wiesz co z całym szacunkiem ,ale jak czytam cały Twój post nie mam co do tego wątpliwości ;)

Co do braku zwrotnicy.Najtaniej będzie znaleźć używkę do tej konkretnej kolumny nie podobnej, zbliżonej...poszukaj na allegro tam są takie rzeczy często za grosze :)
Ostatnio zmieniony 15 lut 2012, 07:04 przez pawel0777, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#3

Post autor: wojciech06 »

Najlepiej zapodaj zdjęcia, będzie łatwo ustalić - co zacz :)
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#4

Post autor: pan_winyl »

jak jutro otworzę znów kolumny to zapodam zdjęciem. zaiste będzie łatwiej. Ewidentnie w środku brakuje zwrotnic. Przynajmniej w jednej kolumnie . W drugiej działają już dwa głośniki TWITTER i GD. SUPER TW nie działa.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#5

Post autor: pawel0777 »

Tu masz jeszcze link do schematów zwrotnic tonsila http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... ef01c0110a możne Ci się przyda.
Chociaż próby robienia zwrotnicy od podstaw niestety w tym przypadku są nieopłacalne.Chyba ,że sporo elementów masz,a niewiele brakuje :)
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#6

Post autor: pawel0777 »

Schemat znaleziony :)
GDN głośnik niskotonowy
GDM średniotonowy
GDWK wysokotonowy
Nie wiem który z głośników nazywasz szerokopasmowym :?: .To co oznaczone jest jako mH to są cewki i powinieneś mieć ich sztuk 4.To co wisi u Ciebie na którymś przewodzie to pewnie kondensator który jet oznaczony jako uF.W tych kolumnach masz regulacje średnich i wysokich tonów za pomocą potencjometrów do których dołączony jest rezystor drutowy (taki zielony) oba te elementy na schemacie oznaczone są jako omega .
Popatrz dokładnie co tam masz ,zrób fotkę to może się coś złoży :)
Załączniki
zwrotka.gif
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#7

Post autor: pan_winyl »

ok, średniotonowe są podłączone wysokotonowe nie.

Cewek brak. Zdjęcie wyślę dziś wieczorem. potencjometrów co ciekawe brak, wyjść na nie też nie ma :) więc może to nei new mildton? ale wyglądają jak one:/ Możliwe że kupię takie cuś, http://wolewygodniej.pl/ld.php/system/w ... 37&sW=3302 od razu będę miał terminale pod kable, co pomoże mi w podłączaniu kabli etc.

Rano odkryłem że w wysokotonowych jest tylko jedna blaszka do podłączenia napięcia pod cewkę, druga jest urwana i ostał się z niej tylko drucik idący od cewki. Ciekawe... Głośniki średniotonowe zostały w tych kolumnach na 100% wymienione, sa nieco mniejsze, ale to zobaczycie na zdjęciach.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#8

Post autor: pawel0777 »

pan_winyl pisze:ok, średniotonowe są podłączone wysokotonowe nie.

potencjometrów co ciekawe brak, wyjść na nie też nie ma :) więc może to nei new mildton? ale wyglądają jak one:/
Sorki pamięć bywa zawodna wersje "new" nie miała regulacji.Miały je wcześniejsze mildtony.

Zwrotnice z linku to chyba najgorszy pomysł :( Jedyne słuszne zwrotnice to takie jak dała fabryka dopasowane do użytych głośników i do ich rozmieszczenia.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#9

Post autor: pan_winyl »

Historia wygląda tak. W jednej kolumnie odkryłem wspomniany kondensator, który łączył głośnik średnio i nisko tonowy. Wysoko tonowy z obciętymi kablami był w zasadzie dla picu. Jeśli chodzi o kolumne numer dwa, nie było nawet wspomnianego wcześniej kondensatora. Ot średniotonówka dolutowana była do niskotonowego głośnika. Mrok i mordor. Udało mi się ustalić że głośniki w kolumnach to zestaw podciągnięty nieco innymi głośnikami /średniotonowe nie są oryginalne/. Zdecydowałem się więc na czasowe lub stałe zastosowanie zwrotnic z altusów 110 o zbliżonych parametrach do mildtonów. Zwrotnice wraz z potencjometrami kupiłem za 45 zł z przesyłką, i teraz czekam na te cuda. Zastanawiam się jeszcze czy ustawić jakąś stałą wartość na potencjometrach i schować je w pudle, czy też nawiercić obudowy, np. z tyłu i wyciągnąć potencjometry na zewnątrz, zapewniając sobie możliwość regulacji.


Tak czy siak, poszedłem w klasyczne rozwiązania za namową Waszą. Nie będę montował gniazd ze zwrotnicami czy zwrotnic samochodowych jak namawiali mnie inni- nie opłaca się bo zwrotnice te jak się okazuje nie obsługują zbyt szerokiego zakresu pasma. Mówiąc krótko nie obsłużyłyby głośników niskotonowych, a to oznaczałoby kiszkę.

Dzięki za rady. Jeśli tylko założę zwrotnice i zdecyduje co zrobić z potencjometrami zamieszczę dzieło które wykonam.
A zapomniałem dodać że wymienię kable wewnątrz kolumny na nieco grubsze, bo to co się tam czai to trochę jak nitka dentystyczna ;) poza tym i tak muszę mieć dłuższy kabel. Niestety nie wstawię tam pewnie 2,5 mm ale coś około 1,5 pewnie znajdę.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#10

Post autor: pawel0777 »

Tak czy siak, poszedłem w klasyczne rozwiązania za namową Waszą
Nasze namowy szły w kierunku wersji oryginalnej ;)
Zdecydowałem się więc na czasowe lub stałe zastosowanie zwrotnic z altusów 110 o zbliżonych parametrach do mildtonów.
Opinie o Altusach pewnie są Ci znane.Duża zasługa w tym właśnie zwrotnic.
Powstały nawet różne ulepszenia od takich gdzie stosuje się wysokotonowy vify do tego zaprojektowana na podstawie pomiarów całkowicie inna zwrotnica po bardziej proste w których stosuję się zwrotnice właśnie z altonów,miltonów plus jeszcze jakieś zmiany.Także trochę zrobiłeś krok w tył ;)

No,ale przynajmniej wszystkie głośniki w zestawie będą działać :)
Potencjometrów w altusach nie ma tylko przełączniki,a z kablami nie przesadzaj.Możesz dać ten 1,5 do GDN'a całą resztę zostaw w spokoju :)
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#11

Post autor: pan_winyl »

Kiedy znajdę gdzies na aukcji oryginalne zwrotnice do mildtonów to chętnie wymienię te które mam nadzieję założyć w ten weekend (o ile poczta Polska nie da dupy i przywiozą mi paczkę jeszcze dziś) kable niektóre dołożyć będe musiał bo w wysokotonowych nie ma ich wcale :( co do zestawu- tak będzie grało wszystko i dlatego to czasowe rozwiązanie. Mam ochotę posłuchać wreszcie pełnego brzmienia swojego zestawu :P
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Majale
Posty: 24
Rejestracja: 19 lut 2011, 09:21
Lokalizacja: Warszawa

Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#12

Post autor: Majale »

Jeżeli nie znajdziesz orginalnych zwrotnic, to zajrzyj do firmy Janbo. Maja zwrotnice do Tonsilów, poprawione i lepiej wykonane niż fabryczne. Zwróć przy okazji uwagę na wytłumienie skrzynek, warto to też poprawić. Na elektrodzie znajdziesz bardzo dużo wątków na temat Tonsilów.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#13

Post autor: pan_winyl »

Trochę nie pisałem, bo i nie było o czym a i czasu nie miałem coby do was zajrzeć. Kwestia kolumn rozwiązała się już. W tym momencie z oryginalnego zakupu pozostały mi głośniki niskotonowe i pudła. Założyłem wspomnane zwrotki od altusów, do tego kopułkowe wysokotonowce i polecone super twittery. Ot taka mała wariacja. Dźwięk uzyskany w ten sposób ma bardzo głębokie basy i nieskazitelną klarowność wysokich tonów, na której szczególnie mi zależało. Jeśli znudzi mi się ta konfiguracja, przygotowane mam już szerokopasmowe oryginalne głośniki z zestawu mildtone. Póki co jestem jednak zadowolony. Dzięki za wszystkie rady :)
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#14

Post autor: eenneell »

To super! To nie jest wielka magia!
PS
"Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80""
Brakuje jeszcze tylko "W' w z.rotnicy :D
pzdr
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Brakuje mi zrotnicy... "New Mildton 80"

#15

Post autor: pawel0777 »

Tak z ciekawości co Ty tam założyłeś :?:
do tego kopułkowe wysokotonowce i polecone super twittery
... po za tym jak masz zajawkę do takiego grzebalstwa to poszukaj coś w jakimś odpowiednim budżecie i zrób jak sie należy ;)
ODPOWIEDZ