Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
spanish_inq
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2017, 13:41
Gramofon: Technics SL-QD33
Lokalizacja: Warszawa

Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#1

Post autor: spanish_inq »

Znalazłem takie fajne wideo Dynaudio, może komuś się przyda :) Mi na pewno.
Ten specjalista mówi, że nie należy w ogóle dotykać tweeterów, jak jest na nich kurz,
który nie schodzi dmuchnięciem, to zostawić w spokoju, to i tak nie ma wpływu na dźwięk.
Potwierdzacie?

No i ponoć wklęśnięty można odessać ;) Sami zobaczcie.

https://www.youtube.com/watch?v=UF9Y34Hd9G8

Ten Sonax, o który im chodzi, to coś takiego?
http://www.rolcar24.pl/sonax-silikon-do ... wacji-gumy
http://allegro.pl/sonax-preparat-do-pie ... 65185.html
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#2

Post autor: Myszor »

Ja używam miotełki ze strusich piór. Idealnie odkurza i jest ultra delikatna.
Preparat bym chyba wziął ten:
http://www.rolcar24.pl/sonax-do-konserw ... w-gumowych
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#3

Post autor: olsza84 »

Ja z kolei kiedyś, jak zakupiłem to zakonserwowałem gumę w niskotonowcach swoich Braunów a potem wyczytałem na forum Brauna wypowiedź, można by rzecz człowieka guru od ich kolumn, żeby pod żadnym pozorem nie smarować zawieszeń żadnym specyfikiem. Nawet do pielęgnacji gumy. I weź tu bądź mądry :) W każdym razie już nie będę smarował swoich Braunów ;)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
spanish_inq
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2017, 13:41
Gramofon: Technics SL-QD33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#4

Post autor: spanish_inq »

olsza84 pisze: żeby pod żadnym pozorem nie smarować zawieszeń żadnym specyfikiem. Nawet do pielęgnacji gumy. I weź tu bądź mądry
Ech, no właśnie. To nie posmaruję, tylko wilgotna fibra.
Myszor pisze: Ja używam miotełki ze strusich piór.
Nieźle :D Ale do wysokotonowych właśnie, do kopułek?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#5

Post autor: Myszor »

Po całości lecę raz na rok.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#6

Post autor: Biogon »

spanish_inq pisze:Ten specjalista mówi, że nie należy w ogóle dotykać tweeterów, jak jest na nich kurz,
który nie schodzi dmuchnięciem, to zostawić w spokoju, to i tak nie ma wpływu na dźwięk.
Potwierdzacie?
Przez 6 lat nie dotykałem kopułek w Esotecach. Są zakurzone bo kopułka jest lepiąca i tak ma być. Jeśli czymś przetrzesz to zniszczysz powłokę. Kopułek Dynaudio się nie dotyka!
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#7

Post autor: caveas »

Przy skrajnym zakurzeniu można użyć sprężonego powietrza. Oczywiście z odległości co najmniej 15cm i bez psikania płynem!.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
spanish_inq
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2017, 13:41
Gramofon: Technics SL-QD33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#8

Post autor: spanish_inq »

caveas pisze: Przy skrajnym zakurzeniu można użyć sprężonego powietrza. Oczywiście z odległości co najmniej 15cm i bez psikania płynem!.
Nie zgadzam się, że pomoże. Delikatne użycie pędzelka nie pomogło, a przecież to tarcie i możliwość zaczepienia upartego włosa. Powietrze sprężone, dmuchanie i tym podobne wg mnie nie działają, przynajmniej na moich głośnikach :)
chrzan1949
Posty: 47
Rejestracja: 08 cze 2017, 18:40

Re: Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#9

Post autor: chrzan1949 »

Nie tykaj to nie będziesz płakać.
Tomasz
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3759
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#10

Post autor: Obywatel »

olsza84 pisze:Ja z kolei kiedyś, jak zakupiłem to zakonserwowałem gumę w niskotonowcach swoich Braunów a potem wyczytałem na forum Brauna wypowiedź, można by rzecz człowieka guru od ich kolumn, żeby pod żadnym pozorem nie smarować zawieszeń żadnym specyfikiem. Nawet do pielęgnacji gumy. I weź tu bądź mądry :) W każdym razie już nie będę smarował swoich Braunów ;)
Z wszelkiej maści guru - we wszystkich dziedzinach - to jest tak, że jeden Ci powie smarować, inny nie smarować; jeden że na sucho, drugi że na mokro; jeden że czerwone, inny że zielone. Najlepiej zawsze wypraktykowac po swojemu. Ja jestem ogólnie zdania, że gumę należy impregnować bo jest wrażliwa na czynniki atmosferyczne i upływ czasu.

Zawsze impregnuję np. opony w swoich autach i dzięki temu nie widać na bokach spękań pomimo upływu lat. Zawsze się wulkanizatorzy dziwią, że takie wypacykowane :mrgreen: Oringi które mam na filtrach wodnych w domu uchodzą raczej za jednorazówki, ale ja przy każdym montażu nowych wkładów traktuję te uszczelki smarem silikonowym. Dzięki temu od "X" lat nie musiałem ich wymieniać. Itp. Itd. Etc.

A zatem wracając do głośników - pod warunkiem, że jest to łagodny środek, niezmieniający struktury gumy, nieniszczący membran i nierozpuszczający kleju, którym są przytwierdzone do zawieszeń - jak najbardziej impregnowałbym zawieszenia.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#11

Post autor: Biogon »

Dołączę się do tematu. Moje niskotonowce KEF B139 najprawdopodobniej nigdy nie widziały jakiegokolwiek lubicant-a. Gdy je kupiłem miały duuużą warstwę kurzu na zawieszeniach. Po wyczyszczeniu guma wydaje się OK. Jednak zastanawiałem się czy nie nasmarować to silikonem, którym zawsze przed zimą smaruję uszczelki w samochodzie. Żaden specyfik, tylko zwykły silikon. ...czy nie dotykać? Guma jest z 1972 roku.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czyszczenie głośników (wysysanie tweetera ;)

#12

Post autor: Myszor »

jedni smarują inni nie, ja nie smaruję bo się boję, jak padnie zawieszenie to trza dać do wymiany i już
ODPOWIEDZ