Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
West
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:37
Lokalizacja: Dziki Zachód

Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#1

Post autor: West »

Dzień dobry,

Od razu napiszę, że muzyki słucham na własnych torach już od około 40 lat, nie jestem laikiem, co-nieco sprzętu już w życiu posiadałem i na pewno jeszcze nie jeden tor audio skompletuję.
Jednak ostatnio naszła mnie taka analogowa nostalgia i wymyśliłem sobie, że zbuduję w salonie ołtarzyk analogowy, czyli będzie ładna szafka z gramofonem, do tego wzmacniacz lub amplituner, plus nieduże głośniki - muzyki słucham gł. przez słuchawki.
Doświadczenie i wiedza mówi mi, że to raczej będzie do mania, do pocieszenia audiofilskiego oka i ducha, niż do codziennego słuchania.

Jako zwolennik muzyki cyfrowej, plików FLAC, MQA i ogólnie streamingu muzyki o jakości Hi-Res, mam pewien dylemat moralny, ponieważ muszę podjąć fundamentalną decyzję;
-czy zakupić sprzęt typu real vintage, np. PL50/70, Yamaha GT, JVC VICTOR + fajny wzmacniacz z dobrą dziurką na dobre słuchawki,
-czy może zakupić coś z nowoczesnych konstrukcji, być może vintage stylle, ale na nowoczesnych przetwornikach i podzespołach.

Ogólnie co polecacie; stare czy nowe ?
Budżet około 10 tyś, ale jeśli trzeba, może być więcej.
Ciekaw jestem Waszych opinii ;)

West.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2023, 11:48 przez West, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6675
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#2

Post autor: konrads0 »

West, z takim doświadczeniem jakie masz, to nikt z forumowiczów nie będzie śmiał się przy Tobie odezwać ;)
Awatar użytkownika
West
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:37
Lokalizacja: Dziki Zachód

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#3

Post autor: West »

To co miałem napisać, że jestem dziewica i że to mój pierwszy sprzęt audio ? :lol:

W.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2023, 12:17 przez West, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#4

Post autor: Michal35 »

West pisze:
21 lut 2023, 11:30
taka analogowa nostalgia
To chyba najgorsze co może być bodźcem do kupowania sprzętu :lol: . Można wtedy wydać krocie na sprzęty które nie są tego warte.
Ja polecam jednak stare tyle że łatwo utopić pieniądze w sprzęty "śmietnikowe". Patrząc jednak na budżet jaki dysponujesz można się pokusić o sprzęt po profesjonalnym serwisie z polecanych źródeł nie tylko z Naszego Forum ;)
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
West
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:37
Lokalizacja: Dziki Zachód

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#5

Post autor: West »

Ogólnie z cyfrowymi nowościami jakoś sobie daję radę, posiadam i doceniam cyfrową jakość sprzętów oraz plików Hi-Res.
Ale pytam o Wasze doświadczenia - stare czy nowe gramofony ?
Na pewno planuję mały powrót do przeszłości - taki mały analogowy ołtarzyk, powrót, gdzie królowały Yamahy, Denony, Pioneery, ... ale nie chcę nostalgicznego strzału we własne kolano ;)

W
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#6

Post autor: blispx »

dobry napęd nie musi być drogi, Victor TT-81, daj zarobić Pawelcowi niech ci plintę do niego dorobi, do tego 2 ramiona od Hiszpana mod. Ortofona, może się zmieścisz w tych 10kpln reszta zostanie na wkładki
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#7

Post autor: amrowek »

Oj podzielić budżet na ...i na ....i na... i już :D. Zależy jak duży to ma być oltarzyk :D Na ile vintage a na ile nowe vintage?
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3794
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#8

Post autor: mrcnoos »

blispx pisze:
21 lut 2023, 12:41
dobry napęd nie musi być drogi, Victor TT-81, daj zarobić Pawelcowi niech ci plintę do niego dorobi, do tego 2 ramiona od Hiszpana mod. Ortofona, może się zmieścisz w tych 10kpln reszta zostanie na wkładki
Ale po co zaraz dorabiać skoro już jest dorobione i gotowe 8-)
viewtopic.php?f=59&t=19167
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1740
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#9

Post autor: jaca1970 »

blispx pisze:
21 lut 2023, 12:41
może się zmieścisz w tych 10kpln
chyba jeszcze wzmacniacz i słuchawki...
West pisze:
21 lut 2023, 11:30
Ogólnie co polecacie; stare czy nowe ?
jak nie lubisz "staroci" to nikt i nic cię nie przekona do lokomotywy parowej, skoro możesz pojechać TGV

ludzie graja na starych instrumentach raczej nie za kare... tylko z wyboru i porównania z nowymi...

Kto lubi stare westerny - gdzie sceny trwają po 5 minut - ja lubię

zabawa w stary sprzęt Vintage odpręża i uczy - polecam
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#10

Post autor: amrowek »

jaca1970 pisze:
21 lut 2023, 13:09
sprzęt
Historii hi-fi :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
West
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:37
Lokalizacja: Dziki Zachód

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#11

Post autor: West »

Rozmawiałem już z formowymi specjalistami od renowacji i serwisu - u nich kolejki na kilka miesięcy, ... gorzej jak za komuny ;)
Pawelec dobry człowiek, przedstawił temat po męsku - nie ma, to nie ma ;)
Inni także dość powściągliwi w określeniu terminu, choć przyznam, że Pawelec roztoczył przede mną pewną nadzieję na niezły sprzęt i normalny termin - optymalnie do 26 lutego ;) ... czekam i drżę w nadziei, że może Pawelec coś ciekawego zaproponuje.

Oczywiście chciałbym coś ze złotej ery Wi-Fi - lata 70'/80', ale może macie jakieś pomysły na nowe sprzęty ?
Od razu napiszę, że nie chodzi mi o nowości typu lewitujące talerze, laserowe igły i plinta szklano-akrylowa jak akwarium ;)
Jeśli ma być nowe, to powinno wyglądać na ponadczasowe, klasyka, dobre drewno, proste ramię, układ najlepiej zbalansowany, itd.

W.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#12

Post autor: Zeroqll »

West pisze:
21 lut 2023, 11:30
Ogólnie co polecacie; stare czy nowe ?
Budżet około 10 tyś, ale jeśli trzeba, może być więcej.
Rozmawiamy o całym zestawie (wzmacniacz, kolumny, gramofon) czy tylko o drapaku?
Awatar użytkownika
West
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:37
Lokalizacja: Dziki Zachód

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#13

Post autor: West »

Zeroqll pisze:
21 lut 2023, 14:11
West pisze:
21 lut 2023, 11:30
Ogólnie co polecacie; stare czy nowe ?
Budżet około 10 tyś, ale jeśli trzeba, może być więcej.
Rozmawiamy o całym zestawie (wzmacniacz, kolumny, gramofon) czy tylko o drapaku?

Wiadomo, że drapaki - jak każde inne źródło - mają swoje ulubione tory.
Ogólnie mam kilka torów, ale jeśli masz pomysł na fajny zestaw, to jestem zainteresowany.

W.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#14

Post autor: Zeroqll »

West pisze:
21 lut 2023, 11:30
-czy zakupić sprzęt typu real vintage, np. PL50/70, Yamaha GT, JVC VICTOR + fajny wzmacniacz z dobrą dziurką na dobre słuchawki,
-czy może zakupić coś z nowoczesnych konstrukcji, być może vintage stylle, ale na nowoczesnych przetwornikach i podzespołach.
Odpowiedz precyzyjnie czy Twoje pierwotne pytania dotyczą tylko gramofonu, czy też pozostałych elementów toru i jak do tego się ma kwota 10k zl?
Awatar użytkownika
West
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:37
Lokalizacja: Dziki Zachód

Re: Dylemat moralny - vintage czy Hi-Tec ?

#15

Post autor: West »

Przeciez pisałem, że może być więcej niż 10 tys.

W
ODPOWIEDZ