Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#1

Post autor: Quarter »

W sumie temat trochę pogmatwany, więc jeśli źle umieściłem to sorry.

Czasy są kruche bardzo, musiałem zrobić przyczajonego smoka i pożegnać się z całym torem. Przyjdą dobre czasy, będziem kupować :)

No, ale mnie sprzęt jest potrzebny do słuchania muzyki, bez której żyć jakoś się nie da. Rozpuściłem się trochę w kwestii brzmienia i teraz stoję przed dylematem: jak posklejać coś co znośnie zabrzmi wydając absolutne minimum kasy, której po prostu teraz nie mam?

Sytuacja jest taka: wykopałem w piwnicy teściowej amplituner kina domowego ONKYO TX SR503E. Niby 5 x 100W, zniekształcenia 0,08%, tryb Pure Direct, jakieś niezłe recenzje w necie, że nawet całkiem radzi sobie nawet w stereo. Podpiąłem go pod resztki, które zostały z mojego KD - malutkie monitory Magnat 110. W to wszystko wpiąłem Chromecast Audio, odpaliłem Spotify i.....no, coś tam gra, ale szału nie ma. Dobra, trafiły się tanio duże podstawkówki Kenwooda LS-47. Przytargałem, wpiąłem i.....dalej szału nie ma. Kolumny (bassreflex z przodu, trójdrożne) lekkie bardzo, a mulą mi basem głośnym, jakimś takim rozlazłym. Zatkałem otwory BR gąbką - niby ciut lepiej, ale jakieś to wszystko takie spod koca. Wystawiłem Kenwoody na OLX za cenę, za jaką je kupiłem, jutro ktoś je może odbierze.

W międzyczasie coś mnie tchnęło, aby kontynuować wykopaliska u teściowej. Metodą odkrywkową dotarłem do...DVD Onkyo DV SP-403E, zapewne z kompletu. Wpiąłem to w ampli, wykopałem w domu jakieś kompakty i.....oż kurczę, jest sporo lepiej niż ze Spotify'a. Kenwoody zaczęły jakoś trochę lepiej robić "cyk-cyk", choć "bum-bum" nadal jest dziwne jakieś, dudniące. Ponieważ Magnaty wiszą na ścianach i chyba są jaśniejsze od tych Kenwoodów, więc wpiąłem całą czwórkę i nawet zrobiło się miło troszkę. Oczywiście, to 100% oszukaństwo, brak w tym średnicy (lekki uśmiech sołtysa jest), ale nie boli tak strasznie.

PYTANIE 1 - czemu cd z tego DVD playera brzmi wyraźnie lepiej od Chromecast Audio? Da się coś z tym zrobić? Oczywiście wolałbym żeby Spotify zagrał lepiej, a nie DVD player gorzej ;)

PYTANIE 2 - załóżmy, że jutro stanę się bogatszy o 160 zł, ale uboższy o Kenwoody. Na szybko zdejmę wtedy te Magnaciki spod sufitu, wykombinuję podstaweczki i jakoś będzie cykać (dopóki koty nie dokonają spektakularnego dzieła zniszczenia Magnatów zrzucając je z podstawek). Pozostanie jednak dylemat, który dręczy mnie w trzech potencjalnych wersjach:

a) sprzedaję cały zestaw ONKYO i za jakieś 200-300 zł szukam fajnego wzmacniacza (a może zestaw jakiś z CD się trafi), zagryzam zęby i zbieram puszki, odnoszę do skupu i składam na kolumny, a do tego czasu pykam na tych Magnatach.

b) zostawiam ONKYO, sprzedaję jeszcze te Magnaty i za jakieś 250-300 zł szukam kolumn istotnie lepszych od tych Kenwoodów i Magnatów razem wziętych.

c) żadne z powyższych.

Pomożecie? :pray: :pray: :pray:
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#2

Post autor: Merrick »

Z Twojego postu wyłania się obraz tragedii. Całe szczęście że masz coś takiego jak "piwnica teściowej " :D Zastanawiałem się nieco po przeczytaniu posta co ci doradzić ale ręce mi opadły. Czekaj na przypływ gotówki i bądź twardy jak Roman Bratny :D
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#3

Post autor: Quarter »

Merrick pisze:
11 lut 2021, 20:45
Z Twojego postu wyłania się obraz tragedii. Całe szczęście że masz coś takiego jak "piwnica teściowej " :D Zastanawiałem się nieco po przeczytaniu posta co ci doradzić ale ręce mi opadły. Czekaj na przypływ gotówki i bądź twardy jak Roman Bratny :D
Teraz się mówi "jak Marian Banaś" :D Pewnie masz rację, tylko boję się, żeby mi się w miedzyczasie słuch i gust nie popsuł w sposób nieodwracalny ;)
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#4

Post autor: Wojtek »

To Chromecast Audio ma jakiś super zajebisty DAC? Pierwsze słyszę :)

Nie widzę sensu w bawienie się w 2 zestawy kolumn w tej sytuacji, tym bardziej tak diametralnie różnych.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#5

Post autor: Quarter »

Wojtek pisze:
12 lut 2021, 02:27
To Chromecast Audio ma jakiś super zajebisty DAC? Pierwsze słyszę :)
Pytanie jakie jest minimum $$$, które trzeba wydać na używanego DACa wyraźnie lepszego niż ten, który jest w Chromecast i za czym się rozglądać. Nie chcę znów zbierać cd-ków, nie po to wszczepiłem sobie winylozę. Wolałbym więc układ: wzmacniacz + Chromecast + DAC + kolumny, a Onkyo KD i DVD na Olx.
Wojtek pisze:
12 lut 2021, 02:27
Nie widzę sensu w bawienie się w 2 zestawy kolumn w tej sytuacji, tym bardziej tak diametralnie różnych.
Ja też nie. Kenwoody pewnie dziś wyjadą, więc coś musze dalej kombinować...
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#6

Post autor: gravediggie »

Hmm a może to spoti kiepski sygnał generuje? Spróbuj Chromecast po pliku dobrym albo tidal. Ja nie słyszę różnicy między CD a tidal w moim torze ale może to kwestia tego że nie przywiązuję do tego za dużej uwagi.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#7

Post autor: metallsnow »

Myślałem trochę o tych kolumnach (Kenwood) , ale czytając Twój post, cieszę się że dałem sobie z nim spokój. Szczerze mówiąc to obawiałem się że za zwrotnicę w nich robi kondensator. Pewnie to KD szału nie robi, ale spróbował bym z czymś innym niż te LSy.
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
Awatar użytkownika
Raf
Posty: 38
Rejestracja: 19 lis 2020, 23:28
Gramofon: SONY PS-X6
Lokalizacja: Kraków

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#8

Post autor: Raf »

1. DAC w Chromecast Audio jest całkiem przyzwoity (szczególnie biorąc pod uwagę wartość urządzenia i opisywaną sytuację).
2. Prezentacja muzyki ze Spotify jest delitanie mówiąc słaba
Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy
#16Post autor: grzehu82 » 06 lut 2021, 22:23
Raf pisze: ↑05 lut 2021, 23:08
Spotify "gra" dla mnie zauważalnie gorzej (słabsza dynamika, gorsza prezentacja basu, podkręcone wysokie - coś jakby korekcja dla lepszego wrażenia na słabszym sprzęcie).
Dokładnie te same spostrzeżenia, a przy porównaniu do Master w Tidal to jeszcze wyraźniej słychać. Na plus Spotify jednak większa baza utworów. Jednak nie ma jak dobrze nagrana/zremasterowana płyta bądź własne flaczki.
Może stąd lepsze wrażenie nawet na dvd.
3. Proponuję przeprowadzić test na jak najlepszych , lub znanych w brzmieniu słuchawkach (nie muszą być własne, można pożyczyć).
Jest szansa że da to odpowiedź w kwestii wzmak/kolumny.
SONY PS-X6/Benz MC20E2 HO/BUphono nano/Ayon Orion/Paradigm Reference Studio 20
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#9

Post autor: Quarter »

Raf pisze:
13 lut 2021, 02:17

3. Proponuję przeprowadzić test na jak najlepszych , lub znanych w brzmieniu słuchawkach (nie muszą być własne, można pożyczyć).
Jest szansa że da to odpowiedź w kwestii wzmak/kolumny.
O, ja idiota :) Dzięki za przypomnienie - w szafie (tym razem mojej, nie teściowej), leżą przecież AKG 240 Studio, których używałem tylko do komponowania (nie lubię słuchać muzyki w słuchawkach) - wyciągnę i zobaczymy.

Kolumny wyjechały, nabywcy zadowoleni, bardzo miła transakcja. Postawiłem te Magnaciki na podstawkach - muzyka gra, nawet jest stereo :) Ale ogólnie tragedia, długo tak nie wytrzymam :)

PS. W sumie teraz cały dylemat rozgrywa się pomiędzy tym czy najpierw szarpnąć się na jakie takie kolumny, czy pchnąć na OLX całe to KD i kupić jakiś w miarę sensowny wzmacniacz. Tak to widzę. Wstępnie skłaniam się ku kolumnom, ale wszelkie rady mile widziane.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
drEvil
Posty: 39
Rejestracja: 31 lip 2020, 18:52
Gramofon: PL-50
Lokalizacja: Lublin

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#10

Post autor: drEvil »

Przez jakiś czas miałem model Monitor 200 (chyba) z jakimś Onkyo TX i... nie była to najszczęśliwsza para. Wymiana wzmaka pomogła- może przedaj ten amplituner?
Magnaty mogą mieć jakieś przepisy na ulepszenie zwrotnic- kiedyś coś tam w internetach znalazłem, ale ostatecznie wymieniłem całe kolumny.
Czy te kolumny mają bas-reflex z tyłu? Jeśli tak, to zwróć uwagę, co stoi za nimi.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#11

Post autor: Obywatel »

Quarter pisze:
13 lut 2021, 09:29
Kolumny wyjechały, nabywcy zadowoleni, bardzo miła transakcja. Postawiłem te Magnaciki na podstawkach - muzyka gra, nawet jest stereo :) Ale ogólnie tragedia, długo tak nie wytrzymam
Skoro Kenwoody wyjechały, to idź w opcję b) - kup porządne kolumny. Nawet jeśli się okaże, że to ONKYO jest najsłabszym ogniwem, to przecież możesz za jakiś czas wymienić go na coś lepszego, a kolumny już będziesz miał.

P.S. Skoro teściowa trzyma takie w sumie nietanie rzeczy w piwnicy, to ciekawe co ma w salonie :shock: :lol:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#12

Post autor: Quarter »

drEvil pisze:
13 lut 2021, 18:32
Przez jakiś czas miałem model Monitor 200 (chyba) z jakimś Onkyo TX i... nie była to najszczęśliwsza para. Wymiana wzmaka pomogła- może przedaj ten amplituner?
Magnaty mogą mieć jakieś przepisy na ulepszenie zwrotnic- kiedyś coś tam w internetach znalazłem, ale ostatecznie wymieniłem całe kolumny.
Czy te kolumny mają bas-reflex z tyłu? Jeśli tak, to zwróć uwagę, co stoi za nimi.
Te Magnaty to takie efektowe maleństwa. Obudowa zamknięta. Wcześniej robiły u mnie jako surroundy w KD. NB - to się nazywa awans w czasach pandemii :) Z pogardzanych surroundów na fronty!!! :)
Obywatel pisze:
13 lut 2021, 19:35

Skoro Kenwoody wyjechały, to idź w opcję b) - kup porządne kolumny. Nawet jeśli się okaże, że to ONKYO jest najsłabszym ogniwem, to przecież możesz za jakiś czas wymienić go na coś lepszego, a kolumny już będziesz miał.

P.S. Skoro teściowa trzyma takie w sumie nietanie rzeczy w piwnicy, to ciekawe co ma w salonie :shock: :lol:
I chyba tak zrobię, choć podpiąłem dziś słuchawki i bas w tym moim Onkyo rozlazły jest + lekki, ale widoczny pod maseczką uśmiech sołtysa ;)

Co teściowa ma w salonie? No jak to co - oczywiście, że to https://www.q21.pl/mbl-101-xtreme.html. :D Ale narzeka, że jest słaba separacja i głębia przy płytach szelakowych ;)
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Rekiniasty
Posty: 382
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#13

Post autor: Rekiniasty »

Pioter, za grosze somsiad ma do sprzedania Wharfedale Delta 30, tyle że z wymienionymi membranami w niskotonowych i bez ramki na niskotonowy, ale mają maskownice wiec nic nie widać.
Nie wiem czy to by Cie urządzało Natenczas (Wojski-tak miał na imię taki jeden z Pana T :lol:
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#14

Post autor: Quarter »

Rekiniasty pisze:
13 lut 2021, 22:13
Pioter, za grosze somsiad ma do sprzedania Wharfedale Delta 30, tyle że z wymienionymi membranami w niskotonowych i bez ramki na niskotonowy, ale mają maskownice wiec nic nie widać.
Nie wiem czy to by Cie urządzało Natenczas (Wojski-tak miał na imię taki jeden z Pana T :lol:
Marku, jeśli je słyszałeś i polecasz "natenczas" to Ci ufam bezgranicznie :) Zadmę w mój róg cetkowany, kręty, do Ciebie po południu w tym temacie :)
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dylemat wzmak vs kolumny przy dziurawych kieszeniach

#15

Post autor: Quarter »

Quarter pisze:
14 lut 2021, 11:12
Rekiniasty pisze:
13 lut 2021, 22:13
Pioter, za grosze somsiad ma do sprzedania Wharfedale Delta 30, tyle że z wymienionymi membranami w niskotonowych i bez ramki na niskotonowy, ale mają maskownice wiec nic nie widać.
Nie wiem czy to by Cie urządzało Natenczas (Wojski-tak miał na imię taki jeden z Pana T :lol:
Marku, jeśli je słyszałeś i polecasz "natenczas" to Ci ufam bezgranicznie :) Zadmę w mój róg cetkowany, kręty, do Ciebie po południu w tym temacie :)
Niniejszym chciałem bardzo podziękować Koledze Rekiniastemu - w zimową niedzielę chciało mu się pojechać, ściągnąć dla mnie od znajomego kolumienki Wharfedale Delta 30 tylko po to, bym się nie męczył dłużej na mini Magnatach :). A widzieliśmy się wcześniej tylko raz, gdy kupowałem od niego wkładkę, którą mi zreszta z własnej woli wtedy skalibrował. Marek, przywracasz wiarę w ludzi :clap:

Kolumienki już grają, wreszcie odnalazłem średnie tony :) Dużo fajniej, ale porównując do tego, co wykrzesał z nich Luxman Rekiniastego, to biegnę jutro do skupu złomu bo....Onkyo KD musi jednak odejść :) Czas na prawdziwy wzmacniacz :)

Obrazek

Obrazek

Wszystkim dziękuję za udział w rozwiązywaniu dylematu :) Mam parę desek w piwnicy, więc muszę znaleźć chwilę na zrobienie podstawek, po moje hi-madafaka-end "podstawki" z pudełek Sephory nie tylko mają zerowy WAF, ale też są mezaliansem dla tych całkiem przyjemnych kolumn.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
ODPOWIEDZ