Korekcja dźwięku

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 223
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Korekcja dźwięku

#1

Post autor: Martinez83 »

No właśnie. Czy korzystacie?

Puryści wyznają zasadę, że się nie powinno. Z resztą niektóre sprzęty z półki HiFi lub HiEnd nawet nie mają takiej możliwości.

Ciekaw jestem waszej opinii i doświadczeń.
Kręcicie czasem pokrętłami "Bass" lub "Treble"? A może ktoś się bawi suwakami w swoim equalizerze?

Jeśli wątek powinien trafić w inne miejsce, to przepraszam ;)
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6686
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Korekcja dźwięku

#2

Post autor: konrads0 »

Pierwszy mój eq, to od diorowskiej mini wieży FS 015.
Teraz mam Pioneer SG-9500, Marantz eq-10 i Akai ea-g90.
Tak słyszałem, że się nie powinno, ale ja lubię.
Lubię, bo moje uszy to lubią i nie bez znaczenia są walory estetyczne.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10458
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Korekcja dźwięku

#3

Post autor: Myszor »

Wiesz generalnie jest zasada że im mniej stopni pośrednich tym lepiej. Nie mam gałek. Nawet selektor wejść omijam. Czasem żałuję bo wiele płyt jest kiepsko zrealizowanych i przydałyby się gałki. Na tych dobrych tłokach są mi niepotrzebne.
akamel
Posty: 170
Rejestracja: 04 mar 2018, 15:19

Re: Korekcja dźwięku

#4

Post autor: akamel »

konrads0 pisze:
16 mar 2020, 23:01
Tak słyszałem, że się nie powinno, ale ja lubię.
Lubię, bo moje uszy to lubią i nie bez znaczenia są walory estetyczne.
Też tak mam. Zresztą różne źródła, różne nośniki, różne realizacje... Czasami muszę ciut skorygować, żeby było zgodnie z upodobaniami.
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Korekcja dźwięku

#5

Post autor: RadTang »

Ja mam bass i treble w wieży. Coś tam mam ustawione, dodałem sobie nieco basów. No i "bass boost", bez którego chyba w ogóle nie mogę muzyki słuchać. ;)
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6686
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Korekcja dźwięku

#6

Post autor: konrads0 »

akamel pisze:
16 mar 2020, 23:08
żeby było zgodnie z upodobaniami.
To chyba słowo klucz.
Martinez83 pisze:
16 mar 2020, 22:37
HiEnd nawet nie mają takiej możliwości.
No tak. Być może gdybym miał HiEnd, to bym nie używał :think:
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korekcja dźwięku

#7

Post autor: dot87 »

Ja nie używam (choć nie mam high endu). Kiedyś dodawalem trochę treble ale teraz słucham tak jak jest (Z wszystkimi tego zaletami/wadami)
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
wiktorsam
Posty: 302
Rejestracja: 06 lis 2010, 18:52

Re: Korekcja dźwięku

#8

Post autor: wiktorsam »

Używam wzmacniacza cyfrowego i w nim mam 3 ustawienia odpowiadające za "płaską" charakterystykę ;). Normal, flat i tone. Oczywiście każdy gra inaczej ;).

Z tych trzech tylko tone omija procesor odpowiadający za korekcję dźwięku, ale dla mnie muzyka w tym trybie nie jest naturalna i jak porównuję ją do analogowego wzmacniacza który posiadam brakuje jej dynamiki. Z tego co się zorientowałem jest to tryb do używania wzmacniacza jako FDA i może dlatego słabo brzmi z analogowym wejściem, z ciekawości sprawdzę dzisiaj jak sobie radzi na wejściach cyfrowych.

Tryb normal i flat to tryby już z użyciem procesora służącego do korekcji dźwięku, podobno tryb flat daje płaską charakterystykę z możliwością dodatkowego podbicia tonów wysokich i niskich, tryb normal to tryb z wnudowanymi lekkimi korekcjami. Używam oba, ale w trybie flat dodaję 2 do 4 db do niskich tonów, w trybie normal wszystkie korekcje ustawiam na 0.

Generalnie jestem za tym żeby ustawiać sprzęt pod nasze upodobania a nie trzymać się jakichś dziwnych zasad. Pewnie jak miałbym zestaw kolumn i wzmacniacz za kilkadziesiąt tys. zł to nie musiałbym sobie doregulowywać gałkami ;)
sony ps-x75, shure V15 V SAS, Audio-technica AT20SLa, at30e, empire 4000d III, shiit mani, Hypex Ncore nc252mp, DAC topping dx7 pro
Awatar użytkownika
Martinez83
Posty: 223
Rejestracja: 18 lis 2019, 13:22

Re: Korekcja dźwięku

#9

Post autor: Martinez83 »

Czyli wszyscy podobnie. :)

Jak jakość nagrania pozwala, słucham w trybie "Source Direct" omijającym sekcję korekcji dźwięku. A jak coś mi nie pasi, to wyłączam "SD" i tam czeka na mnie lekko podkręcony Bass - tak na 1/3 zakresu. W 95% w zupełności to wystarcza. :!:
Sprzęt służy do słuchania muzyki - nigdy odwrotnie :!:

Technics SL-1200GR + Nagaoka MP-150 + Schitt Mani + Marantz Model40N + Marantz CD60 + Dali Epicon2
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Korekcja dźwięku

#10

Post autor: tuczi77 »

Miałem Radmora to korektor z "uśmiechem głuchego" był i loudness wciąż włączony. Zmieniłem na Kena i mam tylko basy na +2 (czasem zmieniam +/-1), a loudness włączam tylko do oglądania meczów albo czasem (bo też nie zawsze) filmów. Nie wykluczam, że jeśli miałbym lepszy wzmacniacz to wcale nie musiałbym używać korekcji.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
aarset
Posty: 529
Rejestracja: 04 cze 2015, 10:25
Gramofon: Scheu
Lokalizacja: Opole

Re: Korekcja dźwięku

#11

Post autor: aarset »

Nie używam, nie mam takiej opcji. Ale nawet gdyby była, to przy obecnej konfiguracji mojego zestawu, nie byłaby używana. Na obecną chwilę nie czuję potrzeby ingerencji w dźwięk. Jest neutralnie, jest dobrze....
Scheu Premier mkII -> Ikeda IT-407 (Scheu Classic mkII) -> Transfiguration Axia (Lyra Kleos) -> ASR Basis Exclusive -> ASR Emitter II -> Klipsch Forte IV
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4578
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Korekcja dźwięku

#12

Post autor: zelazny »

Mam w Marantz PM7000 gałki od niskich i wysokich tonów, ale nie używam.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Korekcja dźwięku

#13

Post autor: MaciejT »

Mój arcam nie posiada korekcji dźwięku, a przyznam że czasem mi brakuje możliwości podkręcenia sopranów. Rozglądam się za wzmakiem który by rozbujał moje pudła, może jak tutaj poproszę to pomożecie:?
viewtopic.php?f=47&t=15031

Faworytem jest NAD 375, i on ma korekcję :clap:
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Korekcja dźwięku

#14

Post autor: cobra »

Przez długie lata, na różnych sprzętach z niskiej półki słuchałem z włączonymi jakimiś "bass booster", loudness itp.
Teraz też sprzęt z niskiej półki (jak w podpisie), ale odzwyczaiłem się od polepszaczy (potrwało to z rok). Jak jest dobry materiał, to brzmienie mi pasuje. Czasem daję niskie +2dB, ale naprawdę nieczęsto.
Drażni mnie teraz, jak niektórzy słuchają z nadmiarem basu, a jest to bardzo częste :?
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6686
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Korekcja dźwięku

#15

Post autor: konrads0 »

cobra pisze:
18 mar 2020, 21:08
półki
Cobra, poziom półki jest pojęciem względnym ;)
Chyba każdy brzmienie musi dostosować do własnych uszu, ale tak jak prawisz, jak jest dobry materiał, to nie trzeba kombinować.
Ale kiedy jest zły, to i grzebanie niewiele pomoże.
ODPOWIEDZ