Kultura Japonii/Korei

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Kultura Japonii/Korei

#1

Post autor: Sindsoron »

Jestem ciekawy czy któryś z forumowiczów siedzi w tym temacie. Czyta mange/manhwe/manhue? Ogląda anime? Słucha japońskiej/koreańskiej muzyki? Uczy się tego języka?

Ja sam sporo czytam mangi, sporadycznie oglądam jakieś anime (mangę szybciej się czyta i nie pożera tyle czasu co anime :p). Do tego dochodzi słuchanie od czasu do czasu jrocka, jpopu i kpopu ;p

dla ciekawych podaję link do mojego profili na MyAnimeList.net
http://myanimelist.net/profile/Sindsoron
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kultura Japonii/Korei

#2

Post autor: Wojtek »

Generalnie smutno, bo czytając ten post ma się odczucie, że "kultura" tych krajów sprowadza się do animacji, komiksów i muzyki :)
Mnie to jednak interesuje w szerszym zakresie. Pozostałe dziedziny sztuki, historia, społeczność, sposób życia. Przez kilka grubawych tomów się już przekopałem.
Zdaję sobie sprawę, że można to też wyciągnąć z wspomnianych już komiksów itd., ale to jednak nie to samo :)

Tak, ja jestem fanem m&a. Można powiedzieć, że słucham japońskiej muzyki. Kiedyś uczyłem się japońskiego, ale musiałem przestać.
Nic koreańskiego. Raczej nic "popularnego" ;)

Mam nawet trochę winyli japońskich wykonawców (w tym soundtracki z anime) :)

Mam lekkiego bzika na punkcie jednego japońskiego pianisty i kompozytora jazzowego, w związku z czym sukcesywnie staram się zbierać wszystkie płyty "naznaczone" jego twórczością (choćby tylko aranżował utwory albo zagrał na jednym utworze z całego albumu :) ).
Mogę śmiało powiedzieć, że mam największą kolekcję jego płyt w wschodniej Europie :D

Nie mam konta na MyAnimeList.net (ba, nawet nie znałem tego serwisu do tego momentu), ale mam coś analogicznego na anime-planet.com:
http://www.anime-planet.com/users/YoungHiFi
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Kultura Japonii/Korei

#3

Post autor: Sindsoron »

sprowadziłem tą ich kulturę do m&a bo nie sądziłem że ktoś się czymś innym interesuje ;p ...ja troche książek czytałem o rytuale parzenia herbaty (bardzo lubie pić herbate ;p) i ogólnie o kuchni (bardzo lubię gotować ;p) a szczególnie o sushi. Trochę też siedzę jeszcze w historii, głównie XV-XVIIIw. Ja z japońskiego jazzu znam w sumie tylko Yoko Kanno, The Seatbelts i faceta zwanego Ishii Yasushi ;p
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kultura Japonii/Korei

#4

Post autor: Wojtek »

Sindsoron pisze:sprowadziłem tą ich kulturę do m&a bo nie sądziłem że ktoś się czymś innym interesuje ;p
Ale ignorant :)
Fakt faktem, większość ludków którzy chcieliby dostać się np. na japonistykę idą tam bo "kochają" m&a. Na szczęście komisje rekrutacyjne są bardziej wyczulone ;)
Sindsoron pisze:Ja z japońskiego jazzu znam w sumie tylko Yoko Kanno, The Seatbelts i faceta zwanego Ishii Yasushi ;p
Yoko Kanno jest multigatunkowa więc robi za wyjątek, ale rozumiem, że chodzi ci głównie o muzykę z "Cowboy Bebop" (Seatbelts to zespół założony na cele jednego projektu więc... ;) ), a Yasushi to przecie przede wszystkim rocker z krwi i kości, wszak ile procent jazzu słyszysz np. na soundtrackach do Hellsing? :)

Czyli, krótko mówiąc, Kuba Guzik :) No ale nie dziwię się.
Na szczęście nie ma czegoś takiego jak "J-Jazz" :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Kultura Japonii/Korei

#5

Post autor: Sindsoron »

Ja ją faktycznie znam głównie z cowboya bebopa ;p soudtrack momentami zalatuje mocno jazzem :p ...co do Yasushiego, to on to takie troche fusion/acid jazz gra ;p może nie ma j-jazzu ale oni w sumie wszystko grają trochę inaczej

mnie fascynuje i zarazem bawi kilka rzeczy u japończyków... mania na punkcie panchiry, praktycznie każdy z nich ma jakiś fetysz... wszystko co się da jest sformalizowane, parzenie herbaty, gotowanie itd każdy ruch i gest ma jakieś "mistyczne" znaczenie ;p ...całkowicie inne podejście do muzyki pop, zespoły są tworzone przez wytwórnie z szkolonych przez te wytwórnie ludzi i co ciekawe oni naprawdę potrafią dobrze śpiewać ;p

jadł ktoś was kiedyś sushi? jakie wrażenia? ;p
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Kultura Japonii/Korei

#6

Post autor: kaZ »

Ja to sie na kurturze japońskiej może nie znam ,ale słuchałem takich wykonawców :
-Hako Yamasaki
- blues Creation

byłem też parę razy w Centrum Sztuki i Kultury Japońskiej Mangha w Krakowie.

Taki pianista Akagi grywał chyba z Milesem.
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
Wuwuzela
Posty: 517
Rejestracja: 08 sie 2010, 10:07
Lokalizacja: Willow Farm

Re: Kultura Japonii/Korei

#7

Post autor: Wuwuzela »

Ja mam dwa Vinyle z Koreańską muzyką ludową. :lol:
Obrazek
Sir MASA
Posty: 9
Rejestracja: 30 kwie 2011, 10:22

Re: Kultura Japonii/Korei

#8

Post autor: Sir MASA »

Ja się trochę zaczynam interesować kultura japońską..bardziej pod względem historycznym i mentalnościowym(?) ^^ Chciałem się sam zacząć uczyć języka ale stwierdziłem że od października zapisze się na kurs i będzie to bardziej efektywne ; p

Anime oglądam..mange jedynie jak mi się zdarzy olać wykłady to podczas siedzenia w empiku(i innych podobnych) poczytam. Moja skąpa lista
http://myanimelist.net/animelist/sir_masa w sumie dawno nie aktualizowana...;p

No i muzyka...głównie soundtracki z anime i jakiś jpop ^^
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Kultura Japonii/Korei

#9

Post autor: Robert007Lenert »

Ja swego czasu dostalemmm...jo.la na punkcie Acid Mothers Temple i ich lidera i gitarzysty Kawabaty Makoto... do tego stopnia, ze nie jest wykluczone iz cos kiedys wspolnie nagramy :) Dzieki niemu poznalem sporo awangardowej, nieobliczalnej muzyki z Japonii. Ooo np takie panny z punkowego duetu Afrirampo. Jest czad, jest rock&roll, jest jazda! No i trzyma mnie ta fascynacja Neo-Psychedelia i Free-Rockiem rodem z Kraju Kwitnacej Wisni.
A tutaj garsc informacji na temat Acidow: http://www.allmusic.com/artist/acid-mot ... le-p416804
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kultura Japonii/Korei

#10

Post autor: krolix »

Ja słucham japońskiego hardcore/punka, trochę także tamtejszego reggae i ska. A moja dziewczyna uczy się japońskiego. Lubimy też razem oglądać japońskie filmy. ;) No dobrze... bezczelnie się pochwalę, że spędziliśmy w Japonii prawie 3 tygodnie. :D
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Kultura Japonii/Korei

#11

Post autor: Sindsoron »

krolix pisze:bezczelnie się pochwalę, że spędziliśmy w Japonii prawie 3 tygodnie. :D
że tak napiszę, Ty "burżuju" ;p zazdroszczę i to bardzo ;) sam odkładam żeby po studiach móc wyjechać na 1-2 miesiące i pozwiedzać sobie trochę japonie i koree
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Kultura Japonii/Korei

#12

Post autor: Robert007Lenert »

krolix pisze:Ja słucham japońskiego hardcore/punka, trochę także tamtejszego reggae i ska. A moja dziewczyna uczy się japońskiego. Lubimy też razem oglądać japońskie filmy. ;) No dobrze... bezczelnie się pochwalę, że spędziliśmy w Japonii prawie 3 tygodnie. :D
No to koniecznie /jesli nie znasz/ zapoznaj sie z AFRIRAMPO. Zreszta zaraz umiescze tutaj probke ich mozliwosci. Dodam, ze dziewczyny podpisaly kontrakt z oficyna legendarnego Johna Zorna.
Jesli ktos lubi bezkompromisowe punkowe łojenie, to serdecznie zapraszam. Fragment koncertu znakomitego post punkowego duetu /Dwie dziewczyny/ AFRIRAMPO.

Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kultura Japonii/Korei

#13

Post autor: krolix »

Bardzo fajny zespół, dzięki Robert. Poszukam sobie więcej.

Będąc w Japonii byliśmy na dwóch koncertach w Tokio. Jednymi z najjaśniejszych punktów były występy tych kapel:

http://youtu.be/UBQNrCVGRMc Reality Crisis
http://youtu.be/KZ1Iz9Cqd9c - ten zespół na żywo brzmi dokładnie jak na tym demie :D
Generalnie każda japońska kapela gra tak, że łeb urywa. Ciężko jednak znaleźć coś na youtube w satysfakcjonującej jakości.

Sindorson, zaraz tam "burżuju". :) Fakt, że trochę kasy trzeba wydać, ale to, że Japonia jest jakaś strasznie droga to tak naprawdę mit. Twoje główne koszty to będzie przelot (jak zaplanujesz wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem i niekoniecznie będziesz chciał lecieć do Tokio to znajdziesz całkiem ciekawe finansowo oferty) i pociągi. Kolej jest w Japonii straszliwie droga ale tu pomocny jest Japan Rail Pass, dzięki któremu można odbyć nieograniczoną ilość podróży większością pociągów (w tym shinkansenami, a także niektórymi promami czy autobusami) płacąc za to ryczałtem. Nie jest ten ryczałt mały, ale wydane pieniądze dość szybko się zwracają. A poza tym - w knajpce najesz się za 30 zł, miejsce w hotelu za które w Polsce zapłaciłbyś 400 zł w Japonii masz za 100-120 zł (w pokoju 2-3 osobowym). My mieliśmy jeszcze to szczęście, że noclegi w Tokio i jeszcze jednej miejscowości mieliśmy za friko ale tak naprawdę pobyt i utrzymanie się w samym kraju nie są jakieś dramatycznie drogie. No a tak poza tym powiem Ci, że jeśli masz fazę na Japonię, uzbierasz te pieniądze to nie wahaj się tylko tam jedź, bo to będzie niesamowite przeżycie i potem nic już nie będzie takie jak przed wyjazdem. :)
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Kultura Japonii/Korei

#14

Post autor: Sindsoron »

krolix pisze:Sindorson, zaraz tam "burżuju". :) Fakt, że trochę kasy trzeba wydać, ale to, że Japonia jest jakaś strasznie droga to tak naprawdę mit. Twoje główne koszty to będzie przelot (jak zaplanujesz wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem i niekoniecznie będziesz chciał lecieć do Tokio to znajdziesz całkiem ciekawe finansowo oferty) i pociągi. Kolej jest w Japonii straszliwie droga ale tu pomocny jest Japan Rail Pass, dzięki któremu można odbyć nieograniczoną ilość podróży większością pociągów (w tym shinkansenami, a także niektórymi promami czy autobusami) płacąc za to ryczałtem. Nie jest ten ryczałt mały, ale wydane pieniądze dość szybko się zwracają. A poza tym - w knajpce najesz się za 30 zł, miejsce w hotelu za które w Polsce zapłaciłbyś 400 zł w Japonii masz za 100-120 zł (w pokoju 2-3 osobowym). My mieliśmy jeszcze to szczęście, że noclegi w Tokio i jeszcze jednej miejscowości mieliśmy za friko ale tak naprawdę pobyt i utrzymanie się w samym kraju nie są jakieś dramatycznie drogie. No a tak poza tym powiem Ci, że jeśli masz fazę na Japonię, uzbierasz te pieniądze to nie wahaj się tylko tam jedź, bo to będzie niesamowite przeżycie i potem nic już nie będzie takie jak przed wyjazdem. :)
ja już mam wszystko związanego z dojazdem tam, transportem na miejscu (wiem co to JR pass ;p), wyżywieniem i miejscem do spania, obcykane ;p ale mimo wszystko na żeby być tam przez miesiąc muszę przygotować ~15tys. co by starczyło na dojazdy, jedzenie i jakieś pamiątki ;p
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kultura Japonii/Korei

#15

Post autor: krolix »

8-10 tysięcy łącznie spokojnie styka na czas ważności najdłuższego railpassa czyli 21 dni. Ale jeśli faktycznie chcesz spędzić w Japonii miesiąc, to railpass będzie już nieważny, zatem te 15 tys. rzeczywiście lepiej uzbierać. :)
ODPOWIEDZ