Oskalpowałem i7 4790K i zastosowałem ciekły metal pod IHS --> temperatura CPU.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4562
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Oskalpowałem i7 4790K i zastosowałem ciekły metal pod IHS --> temperatura CPU.

#1

Post autor: zelazny »

Panowie, do wczoraj korzystałem z boxowego chłodzenia Intela. Kupiłem chłodzenie Fortis 3 v2 oraz urządzenie Derbauer do oskalpowania CPU.
Przed skalpowaniem, w spoczynku CPU osiągało temperaturę ok 55 stopni, a podczas skanowania programem Malwarebytes, temperatura dochodziła do prawie 100 stopni, po czym komputer się zawieszał.

Dziś rozkręciłem bauera, wyjąłem procka, wsadziłem do kompa, założyłem chłodzenie Fortisa no i voila!
Było zabawy co niemiara.

Prace jakie musiałem wykonać:
- zdjęcie IHS
- wyczyszczenie starej pasty, tej znajdującej się na CPU jak i pod IHS
- zeskrobanie starego, czarnego silikonu z IHS jak i procka
- pokrycie ciekłym metalem rdzenia CPU
- nałożenie nowego silikonu dookoła spodnich krawędzi IHS
- użycie urządzenia derbauer w celu równego ułożenia IHS na procku oraz dociśnięcie IHS do procka za pomocą urządzenia i pozostawienie na około 9 godzin, wiadomo w jakim celu.


Max tem. podczas skanowania 51 stopni przy zużyciu procka w 92% na wszystkich rdzeniach.
Tem. w spoczynku nie przekracza 30 stopni. :) Bałem się, że mógł mi się trafić wadliwy procek, a okazało się, że zwyczajnie to boxowe chłodzenie Intela nie wyrabiało się.
Choć spotkałem się w necie ze stwierdzeniami typu - boxowe chłodzenie nie nadaje się do niczego.

Kurde to jest dziwne, skanuję, no i na początku temperatura poszybowała w górę, a teraz max 30 stopni.
Zużycie CPU też uległo zmianie i teraz oscyluje w granicach 11 - 20%.
Baaa, nawet 22 stopnie. Coś czuję, że dobrze go podkręcę. Może uda się OC na poziomie 5 - 5.5GHz? :)
Załączniki
derbauer.jpg
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Oskalpowałem i7 4790K i zastosowałem ciekły metal pod IHS --> temperatura CPU.

#2

Post autor: blispx »

zgadza się te stare intele miały gluta który podczas eksploatacji twardniał, te nowe to nie wiem może coś wymyślili ciekawego

jakbyś chciał mam do sprzedania tyle że podstawka już nie ta

Kod: Zaznacz cały

Nazwa modelu:                    Intel(R) Core(TM) i5-8500 CPU @ 3.00GHz
raz chyba tylko dojechany podczas kompilacji chromium
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4562
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Oskalpowałem i7 4790K i zastosowałem ciekły metal pod IHS --> temperatura CPU.

#3

Post autor: zelazny »

Hej blis i dzięx za ofertę. Teraz jak już coś, to wymienię: płytę, cpu, ram oraz grafikę, na coś najnowszego.
Szkoda było mi mojego staruszka ot tak odstawić do odstrzału. Mimo 5 lat, staruszek wciąż daje sobie nieźle radę. :)

Aaa z tą pastą pod IHS to jakaś masakra. Pasta była kompletnie sucha, można było ją kruszyć...
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Oskalpowałem i7 4790K i zastosowałem ciekły metal pod IHS --> temperatura CPU.

#4

Post autor: blispx »

tera do pracy się nie opłaca już x86 brać, ostatnio dorwałem chromebooka wrzuciłem tam Arch pod ARM i śmiga, na baterii 5x dłużej niż x86, a na gry to konsolę, na ten czas Xkloca jako dekoder dla games passa a jak się pojawią PS5 to też kupię
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ